*

Αποστολέας Θέμα: 10 laptop στα ολοήμερα....  (Αναγνώστηκε 8779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος roubimp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
10 laptop στα ολοήμερα....
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 04:58:34 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!Με πήραν αναπληρώτρια σε ενα από τα 800 ολοήμερα δημοτικά σχολεία. Το εργαστήριο όμως είναι επιεικώς απαράδεκτο. Πως θα γίνει η δουλειά μας σωστά; Τα 10 laptop για ποιον προορίζονται; Γιατί τουλάχιστον στο σχολείο που με τοποθέτησαν τα έχουν καβατζάρει από τώρα οι δάσκαλοι. Και κάτι άλλο.. Τι έχουμε κάνει και δεχόμαστε πόλεμο από τους δασκάλους; Νιώθω ότι είμαι στο σχολείο μόνο και μόνο για να κάνουν αυτοί τα κενά τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 05:14:49 μμ »
Σας έχουν έρθει τα 10 laptop??? Εγώ έχω 14 μηχανήματα στο εργαστήριο, τα 10 είναι απλά αξιοπρεπή (WinXP, CRT οθόνες βέβαια, μην τρελαινόμαστε, είπαμε, μαζί τα φάγαμε τα λεφτά) και τα 4 είναι Pentium III με windows 2000 τα 3, και Millennium το 4ο. Με 26 παιδιά στην πέμπτη τάξη, απλά ΔΕΝ μπορούμε να δουλέψουμε! Τα laptop περιμένω μήπως και κάνουμε καμιά δουλειά της προκοπής!

Αποσυνδεδεμένος aidws

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 06:00:29 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!Με πήραν αναπληρώτρια σε ενα από τα 800 ολοήμερα δημοτικά σχολεία. Το εργαστήριο όμως είναι επιεικώς απαράδεκτο. Πως θα γίνει η δουλειά μας σωστά; Τα 10 laptop για ποιον προορίζονται; Γιατί τουλάχιστον στο σχολείο που με τοποθέτησαν τα έχουν καβατζάρει από τώρα οι δάσκαλοι. Και κάτι άλλο.. Τι έχουμε κάνει και δεχόμαστε πόλεμο από τους δασκάλους; Νιώθω ότι είμαι στο σχολείο μόνο και μόνο για να κάνουν αυτοί τα κενά τους.

  Δεν ξέρω πως το έχετε στην Άρτα συναδέλφισσα, αλλά εδώ στην Κόρινθο όταν βγαίνετε στο διαδίκτυο καί γράφετε ανακρίβειες για τους συναδέλφους σας και τα λάπτοπ που "τα έχουν καβατζάρει από τώρα" , δεν είναι να απορεί κανείς για τον "πόλεμο" που δέχεστε.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 06:15:21 μμ »
Δυστυχώς στο δικό μου σχολείο δεν είχε κινηθεί η διαδικασία για τα laptop και τώρα έχει λήξει η προθεσμία. Άρα υπάρχει ελπίδα να γίνει κάτι εκπρόθεσμα;;; Έχω στενοχωρηθεί πολύ με αυτό, το θεωρώ πολύ κρίμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:30:58 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!Με πήραν αναπληρώτρια σε ενα από τα 800 ολοήμερα δημοτικά σχολεία. Το εργαστήριο όμως είναι επιεικώς απαράδεκτο. Πως θα γίνει η δουλειά μας σωστά; Τα 10 laptop για ποιον προορίζονται; Γιατί τουλάχιστον στο σχολείο που με τοποθέτησαν τα έχουν καβατζάρει από τώρα οι δάσκαλοι. Και κάτι άλλο.. Τι έχουμε κάνει και δεχόμαστε πόλεμο από τους δασκάλους; Νιώθω ότι είμαι στο σχολείο μόνο και μόνο για να κάνουν αυτοί τα κενά τους.

  Δεν ξέρω πως το έχετε στην Άρτα συναδέλφισσα, αλλά εδώ στην Κόρινθο όταν βγαίνετε στο διαδίκτυο καί γράφετε ανακρίβειες για τους συναδέλφους σας και τα λάπτοπ που "τα έχουν καβατζάρει από τώρα" , δεν είναι να απορεί κανείς για τον "πόλεμο" που δέχεστε.


Δηλαδή, τι να κάνουμε, να πούμε κι ευχαριστώ; Από ότι ξέρω τα λάπτοπ είναι για χρήση και από τους εκπαιδευτικούς πληροφορικής τις ώρες που κάνουν μάθημα. Γιατί στη Θεσσαλονίκη, τουλάχιστο, λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...

Αποσυνδεδεμένος tomemeto1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 12:23:16 πμ »
Ο Διευθυντής μου είπε ότι υπάρχει εντολή τα λαπτοπ να τα χρησιμοποιούν οι καθηγητές πληροφορικής και το μάθημα νέες τεχνολογίες να γίνεται μέσα στις τάξεις...Βέβαια το θέμα με την μετακίνηση είναι μεγάλο...Όταν το σχολείο έχει 1 ή 2 ορόφους, χωρίς ασανσερ τότε τι θα γίνει; Μάλλον είναι κάτι που δεν πρόβλεψαν....πάντως εργαστήριο πληροφορικής ή/και λάπτοπ διεκδικούν να χρησιμοποουν και οι δάσκαλοι.....

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 09:50:07 μμ »
Ο Διευθυντής μου είπε ότι υπάρχει εντολή τα λαπτοπ να τα χρησιμοποιούν οι καθηγητές πληροφορικής και το μάθημα νέες τεχνολογίες να γίνεται μέσα στις τάξεις...Βέβαια το θέμα με την μετακίνηση είναι μεγάλο...Όταν το σχολείο έχει 1 ή 2 ορόφους, χωρίς ασανσερ τότε τι θα γίνει; Μάλλον είναι κάτι που δεν πρόβλεψαν....πάντως εργαστήριο πληροφορικής ή/και λάπτοπ διεκδικούν να χρησιμοποουν και οι δάσκαλοι.....
Τα Laptop είναι για τους δασκάλους. Ζητήστε ευγενικά να σας τα δώσουν, αν μπορούν, όχι ότι είναι δικά σας και τα έχουν "καβατζώσει".  Εγώ ζήτησα να μου δώσουν 4-5 για να τα έχω στο εργαστήριο και θα μου τα δώσουν (όταν έρθουν δυστυχώς). Αλλά είναι για τους δασκάλους, όπως έχει αρχικά ανακοινωθεί, κι όχι για το εργαστήριο. Δυστυχώς το εργαστήριο μου εμένα έχει 7 pc με XP και γίνεται ένας χαμός, άρα τα 14 που ανέφερε συνάδελφος είναι πολυτέλεια!

Συνάδελφοι φροντίστε να αναφέρετε όλα μας τα προβλήματα στον σύμβουλο και στο διευθυντή, γιατί αυτά είναι πάρα πολλά. Και αν δεν το κάνουμε δυναμικά, θα βρουν αφορμή να πουν αργότερα ότι ήταν αποτυχία ο θεσμός!

Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 09:58:46 μμ »
Χωρίς να θέλω να παραβλέψω τα προβλήματα με την έλλειψη Η/Υ.. αλλά βλέποντας ορισμένα σχόλια, να πω ότι οι CRT οθόνες αφού προυπήρχαν δεν είναι κακό (έχουν και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής συνήθως), επίσης τα windows XP είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπή (αν αναβαθμιστούν στο SP3) σε αντίθεση με τα ME..
Πάντως καλύτερα με desktop pc σε ειδική αίθουσα, παρά με laptop στην τάξη, ειδικά αν θέλει κανείς να έχει δίκτυο Η/Υ (εκεί βέβαια θα χρειαστούν τουλάχιστον windows 2000, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα).

Excuse my off-topic :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος tomemeto1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:22:26 μμ »
Παράθεση
Τα Laptop είναι για τους δασκάλους. Ζητήστε ευγενικά να σας τα δώσουν, αν μπορούν, όχι ότι είναι δικά σας και τα έχουν "καβατζώσει".  Εγώ ζήτησα να μου δώσουν 4-5 για να τα έχω στο εργαστήριο και θα μου τα δώσουν (όταν έρθουν δυστυχώς). Αλλά είναι για τους δασκάλους, όπως έχει αρχικά ανακοινωθεί, κι όχι για το εργαστήριο. Δυστυχώς το εργαστήριο μου εμένα έχει 7 pc με XP και γίνεται ένας χαμός, άρα τα 14 που ανέφερε συνάδελφος είναι πολυτέλεια!

Τι να πω...ο Διευθυντής το είπε, δεν ζήτησα τα laptop εγώ.. απλά ενημέρωση έκανε ο άνθρωπος... Τα laptop και τα εργαστήρια δεν είναι κάποιου....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2010, 05:24:25 μμ από tomemeto1 »

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 11:26:56 μμ »
Ο επιμορφωτής μας ανέφερε ότι τα λάπτοπ ακυρώθηκαν. Αν γνωρίζετε κάτι τέτοιο επιβεβαιώστε το.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 10:51:59 πμ »
Δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο. Η πρόταση 80 για τα 10 laptops τρέχει κανονικά. Επειδή το παρακολουθώ και το "τρέχω" στο σχολείο μου, το μόνο περίεργο είναι πως έχει πέσει η σελίδα με τις οδηγίες απο χθες. Αλλά φαντάζομαι πως πρόκειται για τεχνικό πρόβλημα.

Πάντως αν ισχύει κάτι τέτοιο θα είναι τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Και πως σας το αιτιολόγησε;

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 11:49:47 πμ »
Δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο. Η πρόταση 80 για τα 10 laptops τρέχει κανονικά. Επειδή το παρακολουθώ και το "τρέχω" στο σχολείο μου, το μόνο περίεργο είναι πως έχει πέσει η σελίδα με τις οδηγίες απο χθες. Αλλά φαντάζομαι πως πρόκειται για τεχνικό πρόβλημα.

Πάντως αν ισχύει κάτι τέτοιο θα είναι τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Και πως σας το αιτιολόγησε;

Είναι σελίδα του σχολικού δικτύου; Γιατί έχουν πέσει όλες. Πάντως κι εμείς τα laptop τα περιμένουμε κι ο επιμορφωτής μας δε μας είπε ότι πρόκειται να ακυρωθούν. Εξάλλου πριν μια βδομάδα νομίζω περάσαμε στην επόμενη φάση, όπου γίνονται οι προσφορές, αν δεν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:04:23 μμ »
Ναι σωστά τα ξέρεις τώρα βρισκόμαστε στην Β φάση, η οποία ομολογουμένως θα πάρει πολύ χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: 10 laptop στα ολοήμερα....
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:09:45 μμ »
Δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο. Η πρόταση 80 για τα 10 laptops τρέχει κανονικά. Επειδή το παρακολουθώ και το "τρέχω" στο σχολείο μου, το μόνο περίεργο είναι πως έχει πέσει η σελίδα με τις οδηγίες απο χθες. Αλλά φαντάζομαι πως πρόκειται για τεχνικό πρόβλημα.

Πάντως αν ισχύει κάτι τέτοιο θα είναι τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Και πως σας το αιτιολόγησε;

Δεν θυμάμαι να το αιτιολογεί κάπως. Μας το πε σαν νέο. Προφανώς για οικονομικούς λόγους φαντάζομαι. Τι να πω. Μακαρι να μην ισχύει. Πάντως αυτό με το τροχήλατο είναι επιεικώς απαράδεκτο. Δεν θα μπορούσε να τεθεί σε εφαρμογή ούτως ή άλλως..να φανταστείς εγώ δουλεύω σε 4όροφο σχολείο.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πάρουμε λάπτοπ και όχι desktop. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 566
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.