*

Αποστολέας Θέμα: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 23161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 07:45:58 μμ »
Το θέμα νομίζω είναι τύπου "να 'χαμε να λέγαμε"! Δεν υπάρχει περίπτωση να αποκλείσουν τους ιστορικούς από τον κλάδο μας. Δεν μπορώ να βρω άλλωστε και εναν λόγο που να ευσταθεί. Άλλωστε τί τους πειράζει πόσοι δίνουν ασέπ; Μήπως θα τους διορίσει όλους;
Επίσης μια ερώτηση: πού ακούστηκε οτι τα αρχαία και λοιπά φιλολογικά μαθήματα θα γίνουν επιλεγόμενα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος filius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 01:10:32 πμ »
Πιο πιθανό θεωρώ να υπάρξει συνένωση των τμημάτων ξανά παρα να αποκλειστούν οι ιστορικοί-αρχαιολόγοι απο τον ασεπ....Εκτός και κάνουν ξεχωριστό τμήμα αρχαιολογίας-ιστορίας τέχνης που θα διδάσκει μαθήματα ζώνης πολιτισμού ξέρω γω.....Λέμε τώρα... ;D

Αποσυνδεδεμένος Sakkidou foteini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:33:08 μμ »
σύγουρα αυτό που άκουσες είναι ράδιο αρβύλα. Δεν μπορούν να αποκλειστούν οι απόφοιτοι του τμήματος αυτού από τον διαγωνισμό τοθ ΑΣΕΠ καθώς έχουν πλέον ίσα δικαιώματα με τους φιλόλογους, από την στιμή που διδάσκονται γλωσσολογία, λατινικά κ.ο.κ. ... Οπότε μην ανυσηχεισ καθόλου.  ;)

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:43:24 μμ »
ανόητο εντελώς. το να πεις βέβαια  ότι πρέπει οι φοιτητές του ιστ./αρχ. να διδάσκονται περισσότερα φιλολογικά ή παιδαγωγικά, το συζητάμε. Το να διδάσκονται οι φοιτητές του Φιλολογικού περισσότερες ιστορίες και παιδιαγωγικά, και αυτό το συζητάμε. Όπως επίσης είναι λογικό και οι φοιτητές του ΦΠΨ να διδάσκονται αντίστοιχα ιστορικά και φιλολογικά μαθήματα. Αλλά να αποκλείσουν πτυχιούχους κάποιου τμήματος από τα τρία μου φαίνεται μεγάλη ανοησία μόνο να το σκέφτεται κανείς :o.
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 19, 2012, 10:31:25 μμ »
Γιατί μου φαίνονται παράξενα αυτά τα topic και ύποπτων προθέσεων εκείνοι που σας τα λένε και αδίκως σας ανησυχούν; Είπαν για το Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας, είπαν για το Ιστορίας & Αρχαιολογίας... για το Φιλολογίας δε διάβασα κάπου... Τέλος πάντων. Συνάδελφοι, οι καιροί είναι δύσκολοι. Επειδή θεωρώ εμετικές κάποιες απαντήσεις και ανάξιες λόγου σε άλλες συζητήσεις, στις οποίες διάφοροι... "πανεπιστήμονες", αλλά και συνάδελφοι συνεχίζουν να φέρονται αλαζονικά και απαξιωτικά προς τους υπολοίπους, ενώ οι ελλείψεις τους είναι γνωστές τοις πάσι και τεράστιες όχι μόνο σε μαθήματα Παιδαγωγικής, Ιστορίας ή Φιλοσοφίας, αλλά και σε Αρχαίας και Νέας Ελληνικής Γλώσσας και Φιλολογίας, ένα θα σας πω: συσπειρωθείτε και συνεργαστείτε, γιατί πολλοί λύκοι εδώ και χρόνια εποφθαλμιούν τα μαθήματά σας, είτε είναι ξενόγλωσσοι, είτε είναι των κοινωνικών επιστημών, είτε του ΜΙΘΕ, είτε του επί πληρωμή ΕΑΠ, είτε οι αμόρφωτοι και φαντασμένοι της δημοτικής. Αφήστε τις όποιες διαφορές (που συμφέρουν κάποιους). Άλλωστε δεν είναι λογικό να υπάρχουν, αφού όλοι ειδικεύεστε σε μια συγκεκριμένη επιστήμη που επιθυμείτε, επιλέγοντας κατεύθυνση; Υπερασπιστείτε τις σπουδές σας και τα δικαιώματά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 10:40:13 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 19, 2012, 10:56:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Συζητώντας σήμερα με μια γνωστή μου μου είπε πως της μετέφεραν  από "εγκυρες πηγές"(;)  οτι εξετάζεται ο επόμενος διαγωνισμός ΑΣΕΠ να είναι και ο τελευταίος για τους απόφοιτους του τμηματος Ιστορίας κ Αρχαιολογίας, δεν θα έχουν δηλαδή το δικαιωμα να συμμετάσχουν από εκει και πέρα. Το θέμα μου μυρίζει ραδιο αρβύλα και αρχικά δεν ήθελα να το αναπαράγω αλλά θα ήθελα να ξέρω αν εχει ακούσει και καποιος άλλος κάτι ανάλογο.  :-[
Είναι δυνατόν να βγάλουν το Ιστορικό - Αρχαιολογικό και νβα αφήσουν το ΦΠΨ τους πανάσχετους;;;

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:02:32 μμ »
Πόσες μπούρδες ακόμα θα ακούσουμε;;;;ΕΛΕΟΣ.....

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:08:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Συζητώντας σήμερα με μια γνωστή μου μου είπε πως της μετέφεραν  από "εγκυρες πηγές"(;)  οτι εξετάζεται ο επόμενος διαγωνισμός ΑΣΕΠ να είναι και ο τελευταίος για τους απόφοιτους του τμηματος Ιστορίας κ Αρχαιολογίας, δεν θα έχουν δηλαδή το δικαιωμα να συμμετάσχουν από εκει και πέρα. Το θέμα μου μυρίζει ραδιο αρβύλα και αρχικά δεν ήθελα να το αναπαράγω αλλά θα ήθελα να ξέρω αν εχει ακούσει και καποιος άλλος κάτι ανάλογο.  :-[
Είναι δυνατόν να βγάλουν το Ιστορικό - Αρχαιολογικό και νβα αφήσουν το ΦΠΨ τους πανάσχετους;;;

Προφανέστατα, η πανάσχετη της υπόθεσης είσαι εσύ. Γιατί κυρίως δεν καταλαβαίνεις μέσα στην πλάνη σου τη σοβαρότητα της κατάστασης. Και επειδή είσαι εριστικότατη και παντελώς ανενημέρωτη, οφείλεις να γνωρίζεις ότι οι πτυχιούχοι του τμήματος ΦΠΨ (με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας) εκτός των άλλων υποχρεωτικών μαθημάτων (σημειωτέον κάνουν περισσότερα μαθήματα Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας από σένα) διδάσκονται τόσα μαθήματα Ιστορίας όσα δεν μπορείς καν να... ονειρευτείς εσύ Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:50:34 μμ »

Είναι δυνατόν να βγάλουν το Ιστορικό - Αρχαιολογικό και νβα αφήσουν το ΦΠΨ τους πανάσχετους;;;
Belisha, δώσε μας τα φώτα σου! Από σένα, την πάνσοφη κρέμονται οι ελπίδες του έθνους...!!!
(Η Διαμαντοπούλου μπροστά σου είναι αγγελούδι!)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 20, 2012, 04:58:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Συζητώντας σήμερα με μια γνωστή μου μου είπε πως της μετέφεραν  από "εγκυρες πηγές"(;)  οτι εξετάζεται ο επόμενος διαγωνισμός ΑΣΕΠ να είναι και ο τελευταίος για τους απόφοιτους του τμηματος Ιστορίας κ Αρχαιολογίας, δεν θα έχουν δηλαδή το δικαιωμα να συμμετάσχουν από εκει και πέρα. Το θέμα μου μυρίζει ραδιο αρβύλα και αρχικά δεν ήθελα να το αναπαράγω αλλά θα ήθελα να ξέρω αν εχει ακούσει και καποιος άλλος κάτι ανάλογο.  :-[
Είναι δυνατόν να βγάλουν το Ιστορικό - Αρχαιολογικό και νβα αφήσουν το ΦΠΨ τους πανάσχετους;;;

Προφανέστατα, η πανάσχετη της υπόθεσης είσαι εσύ. Γιατί κυρίως δεν καταλαβαίνεις μέσα στην πλάνη σου τη σοβαρότητα της κατάστασης. Και επειδή είσαι εριστικότατη και παντελώς ανενημέρωτη, οφείλεις να γνωρίζεις ότι οι πτυχιούχοι του τμήματος ΦΠΨ (με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας) εκτός των άλλων υποχρεωτικών μαθημάτων (σημειωτέον κάνουν περισσότερα μαθήματα Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας από σένα) διδάσκονται τόσα μαθήματα Ιστορίας όσα δεν μπορείς καν να... ονειρευτείς εσύ Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας.

Είμαι της κλασσικής φιλολογίας και μηξ μου μιλάς εμένα για αρχαία , λατινικά και ιστορία που πήρα όλα τα επιλεγόμενα!!Με τις υγείες σου!!!

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 20, 2012, 05:08:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Συζητώντας σήμερα με μια γνωστή μου μου είπε πως της μετέφεραν  από "εγκυρες πηγές"(;)  οτι εξετάζεται ο επόμενος διαγωνισμός ΑΣΕΠ να είναι και ο τελευταίος για τους απόφοιτους του τμηματος Ιστορίας κ Αρχαιολογίας, δεν θα έχουν δηλαδή το δικαιωμα να συμμετάσχουν από εκει και πέρα. Το θέμα μου μυρίζει ραδιο αρβύλα και αρχικά δεν ήθελα να το αναπαράγω αλλά θα ήθελα να ξέρω αν εχει ακούσει και καποιος άλλος κάτι ανάλογο.  :-[
Είναι δυνατόν να βγάλουν το Ιστορικό - Αρχαιολογικό και νβα αφήσουν το ΦΠΨ τους πανάσχετους;;;

Προφανέστατα, η πανάσχετη της υπόθεσης είσαι εσύ. Γιατί κυρίως δεν καταλαβαίνεις μέσα στην πλάνη σου τη σοβαρότητα της κατάστασης. Και επειδή είσαι εριστικότατη και παντελώς ανενημέρωτη, οφείλεις να γνωρίζεις ότι οι πτυχιούχοι του τμήματος ΦΠΨ (με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας) εκτός των άλλων υποχρεωτικών μαθημάτων (σημειωτέον κάνουν περισσότερα μαθήματα Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας από σένα) διδάσκονται τόσα μαθήματα Ιστορίας όσα δεν μπορείς καν να... ονειρευτείς εσύ Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας.

Είμαι της κλασσικής φιλολογίας και μηξ μου μιλάς εμένα για αρχαία , λατινικά και ιστορία που πήρα όλα τα επιλεγόμενα!!Με τις υγείες σου!!!


Φαίνεται.......... ;D

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 20, 2012, 05:30:33 μμ »
Είμαι της κλασσικής φιλολογίας και μηξ μου μιλάς εμένα για αρχαία , λατινικά και ιστορία που πήρα όλα τα επιλεγόμενα!!Με τις υγείες σου!!!

Μάλιστα! Με... συγχωρείς που νόμιζα ότι ήσουν του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας και ένιωσες... προσβεβλημένη. Και εδώ που τα λέμε έπρεπε να το καταλάβω ότι ήσουν μια "ΓΝΗΣΙΑ" κι εσύ της κλασικής Φιλολογίας, επιβεβαιώνοντάς με περίτρανα για το ποιοι σπείρουν ζιζάνια και κυκλοφορούν αυτές τις άθλιες φήμες, δημιουργώντας διχόνοια στους κόλπους του κλάδου μας. Όσο για τα αρχαία ελληνικά και τα λατινικά  που έκανες (ιστορία διδάσκεστε μία και αυτή επιλογής και καμία υποχρεωτική -κάτι που είναι σημαντικό για το βαθμός δυσκολίας και το περιεχόμενο του μαθήματος- σε αντίθεση με το ΦΠΨ, στο οποίο διδάσκονται 4 υποχρεωτικές!) και γενικώς την κλασική παιδεία που σπούδασες, δε βλέπω να σου προσέδωσαν και ιδιαίτερο ήθος και... ευγένεια ψυχής με τον τρόπο που γράφεις για συναδέλφους σου, τους οποίους δε γνωρίζεις και οι οποίοι μπορεί να έχουν περισσότερες γνώσεις, τίτλους και επαγγελματικές επιτυχίες από εσένα. Επομένως, μείνε με τις δάφνες της κλασικής σου κατεύθυνσης και περαστικά σου!!!

ΥΓ: Μπορείς να μας πεις και πόσα μαθήματα Παιδαγωγικής - Διδακτικής, Ψυχολογίας, Φιλοσοφίας διδάχτηκες; Μήπως αυτά δε σε συμφέρουν ή είναι... πανάσχετα για το εκπαιδευτικό έργο ενός καθηγητή φιλολόγου;  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2012, 05:45:33 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 20, 2012, 05:35:25 μμ »
Συνάδελφοι, άκουσα από έγκυρη πηγή μέσα στο ΑΣΕΠ κ στο Υπουργείο ότι θα αποκλειστούν γενικά οι εκπαιδευτικοί από την εκπαίδευση. Ακούσατε κάτι κι εσείς;
ΠΕ 02

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας ΑΣΕΠ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 20, 2012, 05:44:22 μμ »
nikgre μπορείς να γίνεις λιγάκι πιο συγκεκριμένος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.