*

Αποστολέας Θέμα: Σύγχρονη φιλοσοφία  (Αναγνώστηκε 1785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σύγχρονη φιλοσοφία
« στις: Οκτώβριος 06, 2010, 07:04:51 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω ποιους θεωρείτε ως τους πιο αντιπροσωπευτικούς σύγχρονους φιλοσόφους, από τον Χέγκελ και μετά, που να έχουν ασχοληθεί με τις έννοιες της ιστορίας και του χρόνου. Επειδή είναι αρκετοί, θα μπορούσε κάποιος να δώσει την χρυσή (ας μου επιτραπεί η φράση) πεντάδα ας πούμε, με τα πιο "τρανταχτά" ονόματα που έχουν ασχοληθεί με το παραπάνω θέμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύγχρονη φιλοσοφία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:22:15 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη φιλοσοφία
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 10:46:10 μμ »
Anybody???
Πού είναι οι συνάδελφοι του ΦΠΨ?

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη φιλοσοφία
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 06:33:59 μμ »
Θα μπορούσα να σου πω τον Καστοριάδη, αν και δε νομίζω ότι στον 20ο αιώνα υπάρχει φιλόσοφος που να ασχολήθηκε αμιγώς με το ζήτημα της ιστορίας κ του χρόνου. Οι περισσότεροι (συμπεριλαμβανομένου κ του Κορνήλιου) βλέπουν τις έννοιες αυτές συνυφασμένες με την έννοια της κοινωνίας.
Δεν υπάρχει, δηλ. κάποιος που να αντιμετωπίζει το χρόνο όπως π.χ. ο Πλωτίνος.

υ.γ. Πώς προέκυψε η απορία σου? Κάνεις κάποια εργασία ή ρωτάς "εγκυκλοπαιδικά"?
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη φιλοσοφία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:06:26 μμ »
Karl Marx &  Martin Heidegger. Aυτοι μιλησαν κυριως για το "χρονο" και την "ιστορια".

και οπως πολυ σωστα επεσημανε η συννεφουλα, ολοι γενικα οι φιλοσοφοι μιλησαν για την εννοια του χρονου και της ιστοριας παντα συνυφασμενη με κοινωνικες, ψυχικες,ηθικες "δομες"

Συννεφουλα, ειμαι "λατρης" του Κορνηλιου Καστοριαδη. Εχω ολα τα εργα του!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύγχρονη φιλοσοφία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:22:15 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη φιλοσοφία
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:10:46 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω ποιους θεωρείτε ως τους πιο αντιπροσωπευτικούς σύγχρονους φιλοσόφους, από τον Χέγκελ και μετά, που να έχουν ασχοληθεί με τις έννοιες της ιστορίας και του χρόνου. Επειδή είναι αρκετοί, θα μπορούσε κάποιος να δώσει την χρυσή (ας μου επιτραπεί η φράση) πεντάδα ας πούμε, με τα πιο "τρανταχτά" ονόματα που έχουν ασχοληθεί με το παραπάνω θέμα;

Karl Marx &  Martin Heidegger. Aυτοι μιλησαν κυριως για το "χρονο" και την "ιστορια".

και οπως πολυ σωστα επεσημανε η συννεφουλα, ολοι γενικα οι φιλοσοφοι μιλησαν για την εννοια του χρονου και της ιστοριας παντα συνυφασμενη με κοινωνικες, ψυχικες,ηθικες "δομες"

Συννεφουλα, ειμαι "λατρης" του Κορνηλιου Καστοριαδη. Εχω ολα τα εργα του!!!


Κοιταξε, το θεωρουμενο από πολλους ως το σημαντικοτερο φιλοσοφικο εργο του 20ου αιωνα τιτλοφορειται «Είναι Και Ο Χρονος» (Sein und Zeit) και γραφηκε από τον πλεον επιδραστικο στοχαστη του προηγουμενου αιωνα, τον Martin Ηeidegger. Ωστοσο, δεν είναι προσβασιμο εργο, αν προηγουμενως δεν εχεις καταπιαστει με την ηπειρωτικη φιλοσοφια (πχ Νietzsche) και ιδιαιτερα το φιλοσοφικο ρευμα της φαινομενολογιας του Ε. Husserl, που επηρεασε βαθυτατα τον Heidegger, o οποιος συνδιαλεγεται και με τους αρχαιους ελληνες φιλοσοφους. Εν ολιγοις, πρεπει πρωτα να διαβασει ο ενδιαφερομενος ορισμενες εισαγωγικες μελετες, και κατοπιν να προσεγγισει το «Είναι Και Ο Χρονος», το οποιο πρεπει να αντιμετωπισει μαλλον ως εργωδη νοητικη δοκιμασια παρα ως αναγνωστικο εντρυφημα. Αν το αποφασισεις, καλη τυχη…
 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη φιλοσοφία
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:30:27 μμ »
Eπίσης:
Βάλτερ Μπένιαμιν (κριτικός μαρξισμός "σχολή της Φρανκφούρτης"), Πάνω στην έννοια της ιστορίας (Θέσεις για τη φιλοσοφία της ιστορίας):
http://radicaldesire.blogspot.com/2010/09/walter-benjamin.html

Και Χορκχάιμερ-Αντόρνο, της ίδιας σχολής (όχι αμιγώς για χρόνο-ιστορία)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 11:00:06 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη φιλοσοφία
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:32:32 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πάρα πολύ!!!

Θα μπορούσα να σου πω τον Καστοριάδη, αν και δε νομίζω ότι στον 20ο αιώνα υπάρχει φιλόσοφος που να ασχολήθηκε αμιγώς με το ζήτημα της ιστορίας κ του χρόνου. Οι περισσότεροι (συμπεριλαμβανομένου κ του Κορνήλιου) βλέπουν τις έννοιες αυτές συνυφασμένες με την έννοια της κοινωνίας.
Δεν υπάρχει, δηλ. κάποιος που να αντιμετωπίζει το χρόνο όπως π.χ. ο Πλωτίνος.

Συμφωνώ σε αυτό συννεφούλα, ότι δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί αμιγώς με το ζήτημα. Τον Καστοριάδη εργογραφικά δεν τον γνωρίζω. Μετά όμως από την υπόδειξή σας θα τον μελετήσω.


Karl Marx &  Martin Heidegger. Aυτοι μιλησαν κυριως για το "χρονο" και την "ιστορια".

και οπως πολυ σωστα επεσημανε η συννεφουλα, ολοι γενικα οι φιλοσοφοι μιλησαν για την εννοια του χρονου και της ιστοριας παντα συνυφασμενη με κοινωνικες, ψυχικες,ηθικες "δομες"

Μάρκο  κι εγώ αυτούς είχα στο μυαλό μου μαζί με τον Nietzsche που επισημάνθηκε από Damien. Ο Μαρξ ενώ μου αρέσει πολύ είναι πιο κοινωνικο-οικονομικός νομίζω, ενώ ο Heidegger, εξαιτίας του ότι συνδιαλέγεται και με την ΑΕ φιλοσοφία είναι πιο σαφής στα ερωτήματα που θέλω να καλύψω στην παρούσα φάση. Σίγουρα θα εντάξω και κάποιες μαρξιστικές ιδέες, απλώς αυτές είναι πιο δύσκολο να διακριθούν (νομίζω) όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα μέσα από το έργο του, σε σχέση πάντα με τον Heidegger. Τουλάχιστον αυτό εισπράττω εγώ.

Κοιταξε, το θεωρουμενο από πολλους ως το σημαντικοτερο φιλοσοφικο εργο του 20ου αιωνα τιτλοφορειται «Είναι Και Ο Χρονος» (Sein und Zeit) και γραφηκε από τον πλεον επιδραστικο στοχαστη του προηγουμενου αιωνα, τον Martin Ηeidegger. Ωστοσο, δεν είναι προσβασιμο εργο, αν προηγουμενως δεν εχεις καταπιαστει με την ηπειρωτικη φιλοσοφια (πχ Νietzsche) και ιδιαιτερα το φιλοσοφικο ρευμα της φαινομενολογιας του Ε. Husserl, που επηρεασε βαθυτατα τον Heidegger, o οποιος συνδιαλεγεται και με τους αρχαιους ελληνες φιλοσοφους. Εν ολιγοις, πρεπει πρωτα να διαβασει ο ενδιαφερομενος ορισμενες εισαγωγικες μελετες, και κατοπιν να προσεγγισει το «Είναι Και Ο Χρονος», το οποιο πρεπει να αντιμετωπισει μαλλον ως εργωδη νοητικη δοκιμασια παρα ως αναγνωστικο εντρυφημα. Αν το αποφασισεις, καλη τυχη…
 

Γνωρίζω την δυσκολία του Heidegger, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Damien.

Eπίσης:
Βάλτερ Μπένιαμιν (κριτικός μαρξισμός "σχολή της Φρανκφούρτης"), Πάνω στην έννοια της ιστορίας (Θέσεις για τη φιλοσοφία της ιστορίας):
http://radicaldesire.blogspot.com/2010/09/walter-benjamin.html

Και Χορκχάιμερ-Αντόρνο, της ίδιας σχολής (όχι αμιγώς για χρόνο-ιστορία)

Ευχαριστώ πολύ για το link!




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159649
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.