*

Αποστολέας Θέμα: Ίδρυση νηπιαγωγείου  (Αναγνώστηκε 32934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Ίδρυση νηπιαγωγείου
« στις: Οκτώβριος 10, 2010, 03:48:49 μμ »
Καλησπέρα!
Η αδερφή μου έχει τελειώσει νηπιαγωγός και έχει δουλέψει σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο ένα χρόνο. Σκέφτεται να ανοίξει κάποια στιγμή δικό της νηπιαγωγείο και μάλιστα όχι στο πολύ μακρινό μέλλον (στη Λάρισα). Εσάς που έχετε εμπειρία στον κλάδο πως σας φαίνεται μια τέτοια κίνηση?
Απαιτείται πολύ μεγάλη εμπειρία για να ανοίξεις δικό σου νηπιαγωγείο? Η αδερφή μου μπορεί να μην έχει αλλά σκοπεύει να συνεργαστεί με άτομο που έχει. Επίσης, η ζήτηση γενικά πως είναι? Φαντάζομαι μεγάλη, δεδομένου ότι τα δημόσια νηπιαγωγεία δεν μπορούν να απορροφήσουν όλα τα παιδάκια. Για να βγάλεις την άδεια χρειάζεται κάτι παραπάνω από το πτυχίο και τι κόστος έχει? Επίσης, τα νηπιαγωγεία καλύπτουν τα νήπια και τα προνήπια ή και μικρότερα παιδάκια? Μήπως για να ανοίξεις και παιδικό σταθμό μαζί με το νηπιαγωγείο χρειάζεται και πτυχίο βρεφοκομίας ή καμία σχέση? Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:28 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 05:23:05 μμ »
Το Νηπιαγωγείο αφορά μόνο την εκπαίδευση παιδιών 4-6 και όχι μικρότερες ηλικίες.
Τα Νηπιαγωγεία είναι υποχρεωτικά για παιδιά 5-6 χρονών και τα δημόσια οφείλουν να εγγράψουν όλα τα νήπια αυτής της ηλικίας(που σημαίνει οτι απορροφόνται ΌΛΑ τα παιδιά αυτής της ηλικίας).
 Τα πιο μικρά παιδιά 4-5 χρονών για τα οποία το Νηπιαγωγείο δεν είναι υποχρωτικό εγγράφονται εαν και εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις που πρακτικά σημαίνει οτι δεν μπορούν ολα τα προ-νήπια να φοιτήσουν αλλά ένα μικρό ποσοστό απο αυτά.

Απο εκεί και πέρα οι βρεφονηπιακοί σταθμοί/παιδικοί σταθμοί (που βεβαίως δεν είναι Νηπιαγωγεία) φροντίζουν παιδάκια απο βρεφική ηλικία μέχρι να πάνε Νηπιαγωγείο. Για να ανοίξεις ένα τέτοιο δεν χρειάζεσαι κανένα πτυχίο. Μέχρι πριν απο λίγα χρόνια δέχονταν και παιδιά σε ηλικία νηπιαγωγείου χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να παρεχουν την εκπαίδευση που παρέχει το νηπιαγωγείο(με νηπιαγωγό και αναλυτικό πρόγραμμα κτλ). Σήμερα είτε έχουν σταματήσει να δέχονται νήπια είτε παίρνουν και άδεια νηπιαγωγείου και προσλαμβάνουν μια νηπιαγωγό (με πανεπιστημιακή εκπαίδευση) για τα νήπια. Βέβαια αυτό είναι δύσκολο και απ' όσο ξέρω δεν θα συνεχιστεί για πολύ  καθώς οι παιδικοί ανήκουν στο υγείας και πρόνοιας ενώ τα νηπιαγωγεία στο παιδείας οπότε κάποιος θα ανοίγει ή νηπιαγωγείο ή παιδικό σταθμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2010, 06:25:13 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 06:51:41 μμ »
 Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, με κατατόπισες όσον αφορά τη διαφορά νηπιαγωγείου - παιδαγωγικού σταθμού και την απορρόφηση των νηπίων στα δημόσια νηπιαγωγεία. Κατά τη γνώμη σου, πως κρίνεις μια τέτοια κίνηση που γράφω παραπάνω? Να περιμένει να πάρει κι άλλη εμπειρία? Γιατί ενώ υπάρχουν τόσοι άνεργοι νηπιαγωγοί δεν σκέφτονται να ξεκινήσουν δικά τους νηπιαγωγεία? Είναι γιατί δεν έχουν μεγάλη εμπειρία και το αρχικό κεφάλαιο για την επένδυση ή κάποιον άλλο λάκο έχει η φάβα π.χ. δεν είναι προσοδοφόρο??

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:55:26 μμ »
Θα έλεγα η αδερφή σου να αποκτήσει και άλλη προυπηρεσία αλλά και να δει λίγο και το επιχειρηματικό κομμάτι με τη βοήθεια κάποιου που να το ξέρει. Επίσης γνώμη μου αν πρέπει να επιλέξει μεταξύ της δημιουργίας Νηπιαγωγείου ή παιδικού σταθμού (σε περίπτωση που δεν μπορεί να κάνει παιδικό και νηπιαγωγείο) να προτιμήσει να κάνει παιδικό γιατί αφορά περισσότερες ηλικίες, μπορεί να προσλάβει "φθηνότερο" προσωπικό κτλ.
Πάντως μια τέτοιου είδους επιχείρηση είναι μεγάλη επένδυση και θέλει πολύ σκέψη....να μην βγιαστεί!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2010, 07:56:57 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:28 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:02:28 μμ »
Μπορεί να ανοίξει και ιδιωτικό νηπιαγωγείο και παιδικό σταθμό. Το ιδιωτικό νηπιαγωγείο θα ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας και θα μπορούν να εγγράφονται και παιδιά νήπια. Πάντως για να μη τα ξέρει αυτά σημαίνει ότι δεν είναι πολύ ενημερωμένη. Ας διαβάσει κανένα βιβλίο για οργάνωση εκπαιδευτικών μονάδων ή δημιουργία ιδιωτικών σχολείων. Κάτι θα υπάρχει. Στη σχολή στα πλαίσια της πρακτικής κάναμε μια εργασία για την οργάνωση και διοίκηση εκπαιδευτικών μονάδων. Πρέπει να μιλήσει με ένα λογιστή και να κάνει έναν πλήρη σχεδιασμό των πάντων για τουλάχιστον τρία χρόνια. Πιστεύω ότι υπάρχει χώρος για ιδιωτική προσχολική εκπαίδευση, ειδικά στη Λάρισα αν το νηπιαγωγείο της παρέχει υψηλή ποιότητα υπηρεσιών και βρίσκεται και σε κατάλληλη περιοχή, τότε δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην πάει καλά. Οι νηπιαγωγοί που δεν επιχειρούν κάτι ανάλογο συνήθως δεν έχουν το μπάτζετ ή δεν τις ενδιαφέρει το επιχειρηματικό κομμάτι της δουλειάς.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:07:41 μμ »
demetroula σ'ευχαριστώ!
Όταν λες "Πρέπει να μιλήσει με ένα λογιστή και να κάνει έναν πλήρη σχεδιασμό των πάντων για τουλάχιστον τρία χρόνια." τι εννοείς? Μπερδεύτηκα λίγο.  :-[  Εννοείς ότι πρέπει να της κάνει κάτι σαν business plan που να καλύπτει την επόμενη τριετία??

Και μια απορία δικιά μου: Τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία πόσους μήνες κλείνουν το καλοκαίρι? Αν έχεις και παιδικό σταθμό αλλάζει κάτι στους μήνες που κλείνεις? Από ωράριο καθημερινό να φανταστώ 8 με 2-3? Και αν είναι ολοήμερο μέχρι τι ώρα πάει, 5 περίπου?

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:57:48 μμ »
Μπορεί να ανοίξει και ιδιωτικό νηπιαγωγείο και παιδικό σταθμό.
Είναι βέβαιο αυτό;; Ρωτάω γιατί τον τελευταίο χρόνο υπάρχει ένα θέμα με τις άδειες των νηπιαγωγείων. Και έχω ακούσει αυτό που αναφέρω παραπάνω. Επίσης πολλοί σταθμοί πλέον ΔΕΝ έχουν έχουν αδεια Νηπιαγωγείου παρόλο που δέχονται και νήπια.
Συμφωνώ πρέπει να το ψάξει το θέμα, εφόσον φαίνεται οτι δεν ξέρει το διοικητικό κομμάτι.

stelli09 αυτό εννοεί η Demetroula "business plan". Τα ωράρια των ιδιωτικών νηπιαγωγείων σε εκπαιδευτήρια συνήθως είναι μέχρι τις 2. Μέσα στους παιδικούς λογικά ισχύει εννιαίο ωράριο (μέχρι 6μμ συνήθως)

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 04:40:10 μμ »
Το business plan περιλαμβάνει: το κτήριο, το σχολικό λεωφορείο, η διαφήμιση, ο σχεδιασμός του χώρου, πόσα άτομα και τι ειδικότητες θα προσλάβει, κ.ά. και πόσο θα στοιχίσουν όλ' αυτά. Η ίδρυση νηπιαγωγείου είναι ξεχωριστή από τον παιδικό σταθμό. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Απλώς μπορεί να συστεγάζονται. Τι ιδιωτικό νηπιαγωγείο λειτουργεί ακριβώς τις μέρες που λειτουργεί το δημόσιο. Ενώ ο παιδικός σταθμός κλείνει ένα μήνα το καλοκαίρι και μερικές μέρες πριν τα Χριστούγεννα και το Πάσχα. Καλό θα ήταν να συνεργαστεί για το σχεδιασμό του νηπιαγωγείου και του σταθμού με μια νηπιαγωγό και μια βρεφονηπιοκόμο για να κάνει όσο καλύτερη και σύγχρονη δουλειά γίνεται. Αυτό που θα κάνει τη διαφορά είναι οι υπηρεσίες που θα παρέχει, π.χ. οι περισσότεροι ιδιωτικοί σταθμοί και νηπιαγωγεία βάζουν πάνω απ' όλα το αποτέλεσμα και δίνουν αυτό που θέλουν να δουν οι γονείς (πολύ συχνά όχι αυτό που είναι παιδαγωγικά σωστό για τα παιδιά). Πρέπει να κάνει ένα σχεδιασμό δηλαδή με βάσει το Αναλυτικό Πρόγραμμα για το νηπιαγωγείο που είναι σύγχρονο παιδαγωγικά.
Απ' ότι βλέπω όμως η αδερφή σου δεν είναι πολύ όσο ενημερωμένη θα έπρεπε για ένα τέτοιο εγχείρημα, οπότε ας διαβάσει ορισμένα βιβλία σχετικά με την οργάνωση και το σχεδιασμό, ας ψάξει στο ίντερνετ, στο pde έχει πάάάάάρα πολλά σχετικά και χρήσιμα θέματα που θα τη βοηθήσουν πολύ, ας μιλήσει με κάποια νηπιαγωγό και βρεφονηπιοκόμο (ενημερωμένες και με πείρα) και καλή της επιτυχία!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 03:41:20 μμ »
Κορίτσια βρίσκω το ΦΕΚ 645 του 1997 (έχει κάπου να κάνω attach και δεν το βλέπω?) για την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας Μονάδων Φ.Π.Α.Δ. (Μονάδες Φροντίδας, Προσχολικής Αγωγής και Διαπαιδαγώγησης) στις οποίες συγκαταλέγονται οι βρεφικοί σταθμοί (2 μηνών ως 2,5 χρονών), οι παιδικοί σταθμοί (2,5 χρόνων ως δημοτικό) και βρεφονηπιακοί σταθμοί (2 μηνών ως δημοτικό). Γιατί λέει ότι ο παιδικός σταθμός είναι από 2,5 ετών ως δημοτικό και όχι ως 4 ετών? Και επίσης νομίζω πως δεν διευκρινίζει εάν για να ανοίξεις παιδικό χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να είναι κάτοχος σχετικόυ πτυχίου ή αν αρκεί να προσλάβει το κατάλληλο προσωπικό που θα έχει πτυχίο. ( Η vasp μου είπε ότι για να ανόιξεις παιδικό δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο αλλα για σιγουριά ξαναρωτάω). Επίσης, demetroula μπορεις να μου υποδείξεις μερικα σχετικά θέματα στο pde όπως αναφέρεις???

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 04:44:51 μμ »
Κορίτσια βρίσκω το ΦΕΚ 645 του 1997 (έχει κάπου να κάνω attach και δεν το βλέπω?) για την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας Μονάδων Φ.Π.Α.Δ. (Μονάδες Φροντίδας, Προσχολικής Αγωγής και Διαπαιδαγώγησης) στις οποίες συγκαταλέγονται οι βρεφικοί σταθμοί (2 μηνών ως 2,5 χρονών), οι παιδικοί σταθμοί (2,5 χρόνων ως δημοτικό) και βρεφονηπιακοί σταθμοί (2 μηνών ως δημοτικό). Γιατί λέει ότι ο παιδικός σταθμός είναι από 2,5 ετών ως δημοτικό και όχι ως 4 ετών? Και επίσης νομίζω πως δεν διευκρινίζει εάν για να ανοίξεις παιδικό χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να είναι κάτοχος σχετικόυ πτυχίου ή αν αρκεί να προσλάβει το κατάλληλο προσωπικό που θα έχει πτυχίο. ( Η vasp μου είπε ότι για να ανόιξεις παιδικό δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο αλλα για σιγουριά ξαναρωτάω). Επίσης, demetroula μπορεις να μου υποδείξεις μερικα σχετικά θέματα στο pde όπως αναφέρεις???

εγώ πάντως πριν χρόόόνια πήγα από τον παιδικό στο δημοτικό... :)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 05:42:00 μμ »
Κορίτσια βρίσκω το ΦΕΚ 645 του 1997 (έχει κάπου να κάνω attach και δεν το βλέπω?) για την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας Μονάδων Φ.Π.Α.Δ. (Μονάδες Φροντίδας, Προσχολικής Αγωγής και Διαπαιδαγώγησης) στις οποίες συγκαταλέγονται οι βρεφικοί σταθμοί (2 μηνών ως 2,5 χρονών), οι παιδικοί σταθμοί (2,5 χρόνων ως δημοτικό) και βρεφονηπιακοί σταθμοί (2 μηνών ως δημοτικό). Γιατί λέει ότι ο παιδικός σταθμός είναι από 2,5 ετών ως δημοτικό και όχι ως 4 ετών? Και επίσης νομίζω πως δεν διευκρινίζει εάν για να ανοίξεις παιδικό χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να είναι κάτοχος σχετικόυ πτυχίου ή αν αρκεί να προσλάβει το κατάλληλο προσωπικό που θα έχει πτυχίο. ( Η vasp μου είπε ότι για να ανόιξεις παιδικό δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο αλλα για σιγουριά ξαναρωτάω). Επίσης, demetroula μπορεις να μου υποδείξεις μερικα σχετικά θέματα στο pde όπως αναφέρεις???
Λέει μέχρι το Δημοτικό γιατί πολύ απλά είναι μονάδες φροντίδας βρεφών/ή και νηπίων και δεν έχουν σχέση με την εκπαίδευση. Μπορεί πχ ένα παιδί να φοιτά στο Νηπιαγωγείο μεχρι τις 12:30 και στη συνέχεια να πηγαίνει σε παιδικό για φύλαξη γιατί πχ οι γονείς του εργάζονται μέχρι αργά ή να πηγαίνει Σάββατα και σε πέριόδους διακοπών.
Νομίζω οτι για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να τηλεφωνήσεις στο Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας(ή όπως λέγεται τώρα) να σε πληροφορήσουν έγκυρα για τις διαδικασίες, τις προυποθέσεις και οτι άλλο ψάχνεις.  

εγώ πάντως πριν χρόόόνια πήγα από τον παιδικό στο δημοτικό... :)
Κ εγώ κάποτε ήμουνα πουλί και μ' αγαπούσανε πολύ (χωρις παρεξήγηση αυτό μου 'ρθε :) )
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2010, 06:03:48 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 08:25:36 μμ »
vasp για άλλη μια φορά σε υπερευχαριστώ που με ξεστραβώνεις. Τώρα έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με νηπιαγωγεία και παιδαγωγικούς σταθμούς. Τα πρώτα υπάγονται στο Υπουργείο Παιδείας ενώ οι δεύτεροι στο Υγείας και Πρόνοιας και παρόλο που δέχονται παιδάκια ως τα 6 δεν έχουν τόσο εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Δηλαδή, τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία που έχουν και παιδικό σταθμό  και νηπιαγωγείο (όπως είναι σχεδόν όλα εδώ στη Λάρισα) σε ποιο υπουργείο ανήκουν??? Έχουν άδεια λειτουργίας και από το Υγείας (για τον παιδικό) και από το Παιδείας (για το νηπιαγωγειο) ή ας πούμε αν έχεις άδεια λειτουργίας νηπιαγωγειου σε καλύπτει και για τον παιδικό και ανήκεις εξ ολοκλήρου στο Παιδείας??

Εγώ πάντως μετά από αρκετή εξερεύνηση στο PDE αποφάσισα ότι αν ποτε κάνω είτε νηπιαγωγείο είτε παιδικό με την αδερφή μου κατ'αρχήν θέλω να τελειώσω το Νηπιαγωγών για να έχω την κατάλληλη κατάρτιση και έπειτα θα προσπαθήσω να διατηρώ τόσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες και για τα παιδιά και για τις εργαζόμενες. Αποκλείεται δηλαδή να βάζω τις νηπιαγωγούς να κάνουν τις εργασίες των παιδιών για να χαίρονται οι γονείς γιατί έτσι δεν θα μαθαίνουν τίποτα τα παιδιά και σίγουρα θα έχω άδεια λειτουργίας απ'το ΥΠΕΠΘ για να μπορούν οι νηπιαγωγοί να μαζεύουν μόρια για ΑΣΕΠ (αν δεν το καταργήσουν) και θα πληρώνονται όλες κατά τα προβλεπόμενα από το ΥΠΕΠΘ. Μακάρι!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 08:41:13 μμ »
vasp για άλλη μια φορά σε υπερευχαριστώ που με ξεστραβώνεις. Τώρα έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με νηπιαγωγεία και παιδαγωγικούς σταθμούς. Τα πρώτα υπάγονται στο Υπουργείο Παιδείας ενώ οι δεύτεροι στο Υγείας και Πρόνοιας και παρόλο που δέχονται παιδάκια ως τα 6 δεν έχουν τόσο εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Δηλαδή, τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία που έχουν και παιδικό σταθμό  και νηπιαγωγείο (όπως είναι σχεδόν όλα εδώ στη Λάρισα) σε ποιο υπουργείο ανήκουν??? Έχουν άδεια λειτουργίας και από το Υγείας (για τον παιδικό) και από το Παιδείας (για το νηπιαγωγειο) ή ας πούμε αν έχεις άδεια λειτουργίας νηπιαγωγειου σε καλύπτει και για τον παιδικό και ανήκεις εξ ολοκλήρου στο Παιδείας??
Δύο άδειες απο δύο Υπουργεία ο παιδικός δεν παει στο Παιδείας σε καμία περίπτωση. Οι παιδικοί όχι, δεν έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Πατάνε στο γεγονός οτι σε αυτούς εργάζονται και νηπιαγωγοί (λόγω ανεργίας) και προβάλλουν έναν "εκπαιδευτικό χαρακτήρα"(αντί να προβάλλουν πχ τη φροντίδα, τη δημιουργική απασχόληση, το ωραίο περιβάλλον κτλ.)για να κερδίσουν τα ωραία λεφτουδάκια των γονιών.

Εύχομαι καλή επιτυχία σ' οτι κάνεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2010, 08:59:23 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση νηπιαγωγείου
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:41:47 μμ »
Δες το: "Οργάνωση και διοίκηση εςκπαιδευτικών μονάδων" του Γ. Κιτσαρά.
Δες και σ' αυτή τη σελίδα: http://www.tothema.gr/catalog.asp?catid=3482.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159789
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.