*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως  (Αναγνώστηκε 72926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 08, 2011, 08:21:34 μμ »
Τι ισχύει για όλων των ειδών τις άδειες - Οι σχετικές εγκύκλιοι

http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od19_12_08_849c.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:36:11 »

Αποσυνδεδεμένος sunflower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 08, 2011, 08:58:49 μμ »
Ευχαριστώ!! :D

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:51:56 μμ »
θελω να ρωτησω καποιον που δουλευει σε γραφειο πως υπολογιζω την αδεια λοχειας;ειχα πητ πχ 15 ιουλιου αλλα τελικα γεννησα 5 ιουλιου ποτε ληγει η αδεια λοχειας;15 συν τρεις μηνες η 5;κ κατι αλλοειχα αδεια ανατροφης κ πριν ληξει ξεκινησε η αδεια τοκετου,τους τελευταιουσ μηνες της αδειας ανατροφης τους χανω ετσι δεν ειναι;δεν μπορω να τους παρω μετα,σωστα;

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 01:08:26 μμ »
Δε δουλεύω σε γραφείο αλλά γνωρίζω την περίπτωση γιατί μου συνέβει το ίδιο κατά το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου.Είχα πητ 12/4/11 και εγώ γέννησα 16/3/11 και η άδεια μου έληξε 12/7/11 με βάση την πητ. Δε χάνεται ούτε μία μέρα. Τώρα για τους μήνες που έχασες από την ανατροφής κανονικά πρέπει να στους δώσουν αλλά αυτό έχει να κάνει  και με το κάθε γραφείο. Εμένα στο δικό μου γραφείο μου εκοψαν ολόκληρη ανατροφής -είχα δύο όταν διορίστηκα- ενώ σε άλλο γραφείο συνάδελφοι τις πήραν κανονικά. Ζήτησε τους και πολύ πολύ να απορρίψουν την αίτηση σου, δε χάνεις τίποτα με το να κάνεις την αιτησούλα κι ας πάει χαμένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:36:11 »

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 18, 2012, 10:44:57 πμ »
καλημέρα!ηθελα να ρωτησω από πότε ακριβώς είναι η αδεια κυήσεως;εχω τελικη 8 Αυγουστου.την παιρνω πάλι απο νοσοκομειο ή ειναι αλλη διαδικασια;

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 18, 2012, 10:46:28 πμ »
Εμένα πριν 2 χρόνια μου την είχε γράψει ο γιατρός μου σε ένα απλό χαρτί που συνταγογραφεί.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

bob10

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:27:28 πμ »
 Ο γιατρός σου, χωρίς νοσοκομείο. Με το καλό!

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:47:09 πμ »
απο μας ζητησαν χαρτι νοσοκομειου..μαλλον ο,τι να ναι παιζει ανα νομο, διευθυνση, νοσοκομειο κτλ
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:56:43 πμ »
Θα συμφωνήσω και γω με Rwxanh και bob10.
Ένα απλό χαρτί-αυτό που συνταγογραφεί συνήθως ο γιατρός, με τη σφραγίδα και την υπογραφή του-όπου αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.
Η άδεια κυήσεως ξεκινά 2 μήνες πριν.
Με το καλό το μωράκι σου.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος sofia25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 30, 2012, 07:42:08 μμ »
γεια σας!  :)Είμαι μία από τις τυχερές που κατάφεραν να διοριστούν φέτος αλλά διανύω και τον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Η εγκυμοσύνη μου έχει κάποια προβλήματα με αποτέλεσμα πρόσφατα να έχω πόνους αλλά και αίμα κατά διαστήματα . Η γιατρός μου είπε ότι θα χρειαστεί να πάρω άδεια επαπειλούμενης κύησης. Έχω εργαστεί 3 χρόνια ως αναπληρώτρια άρα έχω και την προϋπηρεσία για τους 2 μήνες άδειας που θα χρειαστώ. Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία για να πάρω την άδεια ξέρω ότι χρειάζεται χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο και αίτηση στην πρωτοβάθμια χρειάζεται να περάσω και από κάποια επιτροπή ;Επίσης τι γίνεται με μας τους νεοδιόριστους; παρουσιαζόμαστε κανονικά στη πρωτοβάθμια που μας πήραν γίνεται η ορκωμοσία δηλώνουμε σχολεία και μετά πρέπει να κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο που μας πήραν και μετά να πάρουμε την άδεια ( μου είχαν πει ότι για να πληρωνόμαστε κανονικά θα πρέπει να κάνω ανάληψη υπηρεσίας και στο σχολείο ); Πληρωνόμαστε κανονικά στην άδεια μας ή έχουμε μειώσεις; Επίσης τι ασφάλεια θα έχουμε ; ΙΚΑ ή δημοσίου; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να ετοιμάσω τα χαρτιά για την άδεια μου για να τα έχω έτοιμα πριν φύγω και δεν ξέρω τι ημερομηνία πρέπει να μου βάλει ο γιατρός ότι ξεκινάει η άδεια μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 07:45:57 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος viv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 18, 2013, 02:08:03 μμ »
Διαβάζοντας το νόμο για τις άδεις κυήσεως είδα το παρακάτω:


" Σε περίπτωση επαπειλούμενης κύησης, χορηγείται αναρρωτική άδεια με πλήρεις αποδοχές, ύστερα από βεβαίωση Δημόσιου Νοσοκομείου ή Ιδιωτικής Κλινικής εφόσον έχει προηγηθεί νοσηλεία σε αυτή και η οποία αποδεικνύεται με σχετικά παραστατικά στοιχεία (εισαγωγή, εξιτήριο κ.τ.λ.) (Ν. 3205/03)."

Ερώτηση: πόση διάρκεια έχει αυτή η άδεια για επαπειλούμενη;


Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:35:48 μμ »
Στην ουσία είναι ένα είδος αναρρωτικής. Ανάλογα με τις μέρες άδειας που δικαιούσαι, εγκρίνεται (εφ'όσον περάσεις απο α'θμια επιτροπή) η άδεια που θα σου γράφει ο γιατρός, δεκαπενθήμερη ή μηνιαία. Όταν θα σου τελειώσουν οι μέρες αναρρωτικής που δικαιούσαι και συνεχίζει να σου εγκρίνεται απο την επιτροπή , απλά αλλάζει όνομα και γίνεται άδεια κυοφορίας. Τον τελευταίο καιρό, επειδή έχουν σφίξει τα πράγματα, για να εγκρίνουν τις μέρες άδειας σε εμας ζητάνε να υπάρχει οπωσδήποτε και νοσηλεία. Σε περίπτωση που δεν έχεις οργανική, θα σε τοποθετήσει η Β'θμια που ανήκεις προσωρινά σε ένα σχολείο με τα λιγότερα μόρια (συνήθως βάζουμε σχολεία της έδρας του γραφείου) αφού δεν θα την υπηρετήσεις τη χρονιά στην πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος viv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:31:51 πμ »
Στην ουσία είναι ένα είδος αναρρωτικής. Ανάλογα με τις μέρες άδειας που δικαιούσαι, εγκρίνεται (εφ'όσον περάσεις απο α'θμια επιτροπή) η άδεια που θα σου γράφει ο γιατρός, δεκαπενθήμερη ή μηνιαία. Όταν θα σου τελειώσουν οι μέρες αναρρωτικής που δικαιούσαι και συνεχίζει να σου εγκρίνεται απο την επιτροπή , απλά αλλάζει όνομα και γίνεται άδεια κυοφορίας. Τον τελευταίο καιρό, επειδή έχουν σφίξει τα πράγματα, για να εγκρίνουν τις μέρες άδειας σε εμας ζητάνε να υπάρχει οπωσδήποτε και νοσηλεία. Σε περίπτωση που δεν έχεις οργανική, θα σε τοποθετήσει η Β'θμια που ανήκεις προσωρινά σε ένα σχολείο με τα λιγότερα μόρια (συνήθως βάζουμε σχολεία της έδρας του γραφείου) αφού δεν θα την υπηρετήσεις τη χρονιά στην πραγματικότητα.

Οι μέρες της αναρρωτικής που δικαιούμαστε έχουν να κάνουν με τα χρόνια που είμαστε στο δημόσιο. Εγώ δηλαδή που είμαι 6 χρόνια, δικαιούμαι 6 μήνες αναρρωτική; Ισχύει αυτό; Η άδεια κυοφορίας που λές έχει συγκεκριμένο χρόνο διάρκειας ή μέχρι να γεννήσεις;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:47:11 μμ »
Καλησπέρα,

Θα ηθελα τη γνωμη σας....

Η γυναικα μου θα ξεκινησει εντος Οκτωβριου αδεια κυησης και πρωτα ο θεος αν ολα ειναι καλα, ειναι να γυρισει απο αδεια λοχειας λιγο πριν το Πασχα.
Με Πασχα κ 1 μηνα ανευ αποδοχων σκεφτομαστε να γυρισουμε για τον τελευταιο μηνα, ώστε η αδεια ανατροφης να ξεκινησει απο Σεπτεμβριο.

Ειναι νεοδιοριστη κ την εχουν τοποθετησει λειτουργικα (δεν εχει ακομα οργανικη) σε νησι πολυ κοντινο στη μονιμη κατοικια μας.
Αν ο διευθυντης πρωτοβαθμιας κανει κανα περιεργο και θελει να τη στειλει σε αλλο νησι για να καλυψει αλλο κενο, πολυ πιο μακρια, ενω εχουμε ηδη κλεισει σπιτι στο νησι αρχικης τοποθετησης κλπ κλπ.... πως μπορουμε να το χειριστουμε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 635

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.