*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως  (Αναγνώστηκε 72854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 09:41:48 πμ »
καλημερα. ειμαι εγκυος και πηρα σρο υπουργειο και ρωτησα πληροφοριες για την διακοπη εργασιας αδεια κυησεως κ λοχειας. 1ον : τους 4 μηνες που καθεσαι δεν παιρνεις ενσημα 2ον: παιρνεις τα 2 επιδοματα του οαεδ και η δευτεροβαθμια σε πληρωνει για τις πρωτες μονο 15 ημερες εργασιας. μετα τιποτα. για το αν γραφεται η  προυπηρεσια δεν ηξερε ο συγκεκριμενος υπαλληλος γιατι ηταν στις μισθοδοσιες.  γνωριζει καποιος να μας πει??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:24:29 »

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:51:33 πμ »
Ma ποια ειναι τα δυο επιδόματα του ΟΑΕΔ?

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν χρειάζεται να παρω άδεια κύησης  και για τις μέρες των χριστουγεννιάτικων διακοπών ?
Θα εκτιμούσα μια απάντηση, ακόμα κι αν ακούγεται Κουτη η ερώτηση!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:22:25 μμ »

Δεν ξέρω τι εννοείς με το ρήμα "χρειάζεται", η άδεια κύησης πάντως χορηγείται 2 μήνες πριν από τον τοκετό.
Οι 2 μήνες είναι ημερολογιακοί και συμπεριλαμβάνουν αργίες, σαββατοκύριακα, γιορτές, διακοπές κτλ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 09:53:00 πμ »
Δεν εκφράστηκα σωστά, μάλλον έγραψα σε λάθος θέμα.

Η άδεια κύησης ξεκινά το γενάρη.

Επειδή όμως αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με επιτακτική κατάκλιση, παίρνω άδεια από τώρα. δε γνωρίζω λοιπόν αν πρέπει να πάρω άδεια μέχρι τις 23/12 που εργαζόμαστε κανονικά και ξανά από 8/01 και για λίγες μέρες..

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:24:29 »

Αποσυνδεδεμένος moil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 10:46:59 πμ »
καλημερα. ειμαι εγκυος και πηρα σρο υπουργειο και ρωτησα πληροφοριες για την διακοπη εργασιας αδεια κυησεως κ λοχειας. 1ον : τους 4 μηνες που καθεσαι δεν παιρνεις ενσημα 2ον: παιρνεις τα 2 επιδοματα του οαεδ και η δευτεροβαθμια σε πληρωνει για τις πρωτες μονο 15 ημερες εργασιας. μετα τιποτα. για το αν γραφεται η  προυπηρεσια δεν ηξερε ο συγκεκριμενος υπαλληλος γιατι ηταν στις μισθοδοσιες.  γνωριζει καποιος να μας πει??

Με δεδομένα του 2012:
Στην κατάσταση ενσήμων του ΙΚΑ, σε εμένα φαίνονται τα ένσημα με πακέτο κάλυψης 224 και όχι 101 (δεν ξέρω τις διαφορές).
Τα δύο επιδόματα είναι του ΙΚΑ (όχι του ΟΑΕΔ), κυοφορίας και λοχείας, και ανάλογα με τα ένσημα που έχεις από παλιά τα παίρνεις.
Ο ΟΑΕΔ δίνει επίσης επίδομα , που ουσιαστικά είναι η διαφορά του μισθού που θα έπαιρνες από τον εργοδότη, με τα χρήματα που πήρες από τα επιδόματα μητρότητας του ΙΚΑ (τα οποία είναι λιγότερα).
Η προϋπηρεσία σε εμένα μέτρησε κανονικά, να αναφέρω ότι είχα κάνει χρήση 15ημερης αναρρωτικής, 15ημερης ανευ αποδοχών και άδεια κυοφορίας και λοχείας.
Ξαναλέω, δεδομένα του 2012.

Δεν εκφράστηκα σωστά, μάλλον έγραψα σε λάθος θέμα.

Η άδεια κύησης ξεκινά το γενάρη.

Επειδή όμως αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με επιτακτική κατάκλιση, παίρνω άδεια από τώρα. δε γνωρίζω λοιπόν αν πρέπει να πάρω άδεια μέχρι τις 23/12 που εργαζόμαστε κανονικά και ξανά από 8/01 και για λίγες μέρες..

Ευχαριστώ

Εγώ είχα πάρει τις 15 ημέρες αναρρωτικής και μετά που ήρθε το Πάσχα δεν πέρασα από Υγειονομική επιτροπή για να ξεκινήσω την άνευ αποδοχών (αν δεν μεσολαβούσε Πάσχα, θα το έκανα, γιατί δεν ήμουν σε θέση να δουλέψω). Βέβαια μετά το Πάσχα συνήλθα και συνέχισα κανονικά τη δουλειά (για να μην σας μπερδέψω με τα παραπάνω, αυτά είναι δεδομένα του 2013!!!). Οπότε πληρώθηκα κανονικά το Πάσχα και μετά.
Υποθέτω ότι μπορείς να το κάνεις, διότι:
1ον) η αναρρωτική άδεια του εργοδότη και η άδεια (άνευ αποδοχών σε εμάς τις αναπληρώτριες) που δίνει η Πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή είναι διαφορετικές και όχι απαραίτητα συνεχόμενες).
2ον) η Πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή πάλι δεν δίνει 2-3 μήνες μαζί αλλά 15 ημέρες ή μετέπειτα 30 ημέρες, οπότε πάλι μπορείς να πάρεις λιγότερες μέρες (15 δηλαδή, λιγότερες δεν γίνεται) μέχρι να φτάσουν τα Χριστούγεννα
3ον) υπάρχει πάντα η περίπτωση να συνέλθεις και να είσαι σε θέση να δουλέψεις (θεωρητικά τουλάχιστον, ακόμα κι αν δεν θέλεις να τρέχεις στα σχολεία ή δεν θες να ρισκάρεις κάτι, δεν το ξέρουν), οπότε λες "μεσολαβούν και οι 15 μέρες των Χριστουγέννων και ελπίζω να είμαι καλά και να έρθω μετά".

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 11:31:58 μμ »
moil ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση..

Όπως και να χει μετά το χειρουργείο μου έδωσαν από το νοσοκομείο γνωμάτευση για 30 μέρες που φτάνει μέχρι 2 Ιανουαρίου. Μετά φαντάζομαι θα τους πάω από 8 Ιανουαρίου που ανοίγουμε. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα για αυτές τις 5 μέρες. Προσπαθώ να το καθυστερήσω γιατί απαγορεύεαι να βγω από το σπίτι. Ευχαριστώ και πάλι.


Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 02:55:18 μμ »
Καλησπέρα!Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάποια πραγματα σχετικα.Πες οτι μαθαίνεις οτι είσαι 1,5 μηνών εγκυος,δεν μπορεις να πάρεις κατευθείαν αναρρωτική?Μόνο στην επαπειλούμενη φευγεις κατευθείαν απο τηνυπηρεσία με άδεια?Και τι δικαιολογητικά χρειάζονται?

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 05:04:38 μμ »
Ναι με επαπειλούμενη φευγεις.
Θέλει βεβαίωση ότι εχεις αποκόλληση από το γιατρό σου, αν είναι ιδιώτης. Με αυτό το χαρτί πάει ο άντρας σου ή κάποιος δικός σου σε δημόσιο νοσοκομείο, όπου παίρνει αντίστοιχη βεβαίωση από το δημόσιο νοσοκομείο. Τη βεβαίωση του ν/μείου την καταθέτει ο άντρας σου στην υγειονιμική επιτροπή (ο άντρας σου, εσύ υποτίθεται ότι δεν μπορείς να κουνηθείς). Όσο καιρό είσαι με άδεια, αυτή την άδεια τη χρεώνεσαι σαν αναρρωτική. Για κάθε χρόνο που εισαι στην υπηρεσία, δικαιούσαι ένα μήνα αναρρωτική με αποδοχές. Αν είσαι 5 χρόνια, και δεν σου φτάνουν οι 5 μήνες για την επαπειλούμενη, μετά παίρνεις μία άλλη άδεια (δεν θυμάμαι πως τη λένε), και βγάζεις όλη την εγκυμοσύνη σου.
Ως τώρα, υπάρχει μέριμνα για τις εγκύους. Δυστυχώς καταργήθηκαν οι διευκολύνσεις στις αναπληρώτριες - μεγάλη αδικία.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 05:18:02 μμ »

Ποιες διευκολύνσεις εννοείς;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 08:16:58 μμ »
Έπρεπε να γραψω σε εισαγωγικά το διευκολύνσεις.
Δεν είναι διευκόλυνση το να είσαι στο κρεβάτι με επαπειλούμενη και να μετρά η προϋπηρεσία σου. Για μένα είναι προστασία της μητρότητας και κακώς καταργήθηκε στις αναπληρώτριες. Προσωπική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 04:06:42 πμ »

Δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις, ωστόσο πιστεύω ότι αυτά ίσχυαν και πριν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος martha30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 03:56:54 μμ »
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας..Μια μερα πριν μαθω πως ειμαι εγκυος προσληφθηκα στη βθμια..Ο γιατρος μου συνεστησε να παραμεινω στο κρεβάτι λογω αποκόλλησης τουλαχιστον για 2 βδομαδες.Τι ενεργειες πρεπει να κανω;Μου ζητησαν βεβαίωση του γιατρού.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 03:36:25 μμ »
Βρήκα αυτό από:


 Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων


Για να έχουν τα ίδια δικαιώματα αναπληρωτές - μόνιμοι, ετοιμάζεται μια κίνηση μέσω δικηγόρου. Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να επικοινωνήσει με το τηλέφωνο: 6974006378
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2015, 08:05:15 πμ από faz »
Αλλαγή

Αποσυνδεδεμένος cflour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 09, 2016, 11:42:37 μμ »
Καλησπέρα σε όλους......
Η γυναίκα μου είναι αναπληρώτρια και η σύμβαση της λήγει 21 Ιουνιου....
Ο γιατρός μας έχει δώσει εκτιμώμενη μέρα τοκετού 29 Ιουνίου. Αν μας γράψει ο γιατρός ως εκτιμώμενη μέρα τοκετού πχ 20 Ιουνίου θα υπάρχει πρόβλημα με την υπηρεσία;
Μετά τη λήξη της σύμβασης ζητάνε χαρτιά για να δουν πότε γέννησε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.