*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως  (Αναγνώστηκε 73688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:24:05 μμ »
θα καθομουνα σπιτι μου μεχρι εξαντλησεως της αδειας...ποτε δεν ξερεις...προεχει το μωρο και εσυ ...καλη λευτερια σου ευχομαι!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:37 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:41:10 μμ »
Ελένη, εγώ θα συμφωνήσω με τον παθολόγο σου: όλο αυτό με τη νέα γρίπη είναι όντως φούμαρα ( καθαρή τρομολαγνεία για να πουλήσουν οι φαρμακοβιομηχανίες ακόμη περισσότερο!!!)
Εφόσον είσαι τοποθετημένη κοντά στο σπίτι σου, και - το βασικότερο - εφόσον θέλεις να πας - εγώ θα σου έλεγα να πας!
Για την έγκριση της άδειας που λες πάντως, μη νομίζεις ότι είναι τόσο δύσκολο...ούτως ή άλλως στο 90% των περιπτώσεων επαπειλούμενης κύησης οι κοπέλες δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα. Εξαρτάται βέβαια και από το διευθυντή του νοσοκομείου που θα πέσεις, αλλά αν επιμείνεις είναι μάλλον απίθανο να μη σου το δωσουν το χαρτί!

Προσωπικά είμαι στον 5ο μήνα και διορίστηκα στην Κω. Εμένα η κανονική άδεια κύησής μου ξεκινά δηλ. αρχές Νοέμβρη, οπότε θα ήταν σκέτη ταλαιπωρία να κάνω ολόκληρο ταξίδι και να προσπαθήσω να προσαρμοστώ για δυο μήνες, οπότε επέλεξα να μην πάω. Αν ήμουν κοντά στο σπίτι μου κι εγώ μάλλον θα πήγαινα!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:16:39 μμ »
Εγώ έχοντας περάσει τη γρίπη και έχοντας δει ότι κολλάει εύκολα (είχα μαζί μου σαπούνιανατισηπτικά, υγρά, μαντηλάκια detol, απέφευγα όσο ήταν δυνατόν τον συνοστισμό...) και έχοντας ακούσει τι λένε για την επικινδυνότητα της στις εγκύους (όχι στην Ελλάδα, αλλά στην Αγγλία που δεν υπάρχει ο Ελληνικός πανικός το άκουσα), αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα άδεια επαπειλούμενης. Μάλιστα αν από το νοσοκομείο δεν θέλουν να σου τη δώσουν...θα σου έλεγα να ζητήσεις από το γιατρό να δικαιολογήσει εγγράφως την άρνηση του! Να είσαι σίγουρη ότι κανένας γιατρός δεν πρόκειται να γράψει ότι μία εγκυμοσύνη δεν είναι επαπειλούμενη γιατί αλλιώς, αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του (που λένε και στο χωριό μου) και συμβεί κάτι, μπορείς με αυτό το χαρτί να τον τρέχεις και να μην φτάνει.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι σε ένα σχολέιο δεν είναι μόνο η Η1Ν1 που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε μία έγκυο. Τόσες ιώσεις κυκλοφορούν....τόσα παιδιά που τρέχουν σαν τρελαμένα...τόσες μπάλες...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:41:26 μμ »
Παρε την αδεια και κατσε σπιτι σου, μην πας γυρευοντας!!!!
Στις περιπτωσεις εγκυμοσυνης η αντιμετωπιση της γριπης ειναι εντελως διαφορετικη απο καποιο αλλο ατομο. Καταρχην δεν μπορεις να παρεις ταμιφλου, με βιταμινουλες θα τη βγαλεις απο οτι ειχα διαβασει. Απο την αλλη, οι γιατροι ακομα δεν εχουν βγαλει ακρη με τα εμβολια, οι μισοι λενε να εμβολιαστουν οι εγκυμονουσες  και οι αλλοι οχι!!!
Εισαι διατεθειμενη να βαλεις τη ζωη σου σε κινδυνο, και πολυ περισσοτερο του μωρου απλα για να μην παρεις αδεια????
Στα μεσα Ιουλιου ειχε δημοσιευθει οτι στην Ινδια η στις Φιλλιπινες (καπου εκει ,δεν θυμαμαι)οτι ο ιος ειχε περασει απο την εγκυμονουσα μητερα στο εμβρυο.Απο εκει και περα τι εγινε δεν ξερω. Εχουν ακουστει περιπτωσεις ομως, που καποιες γεννησαν προωρα και μετα απεβιωσαν.
Ειμαι και εγω εγκυος,και το παρακολουθω το θεμα, και αν και πολλα απο αυτα που λεγονται ειναι για να δημιουργηθει πανικος και να οικονομησουν οι φαρμακοβιομηχανιες, το ρισκαρεις????
Οταν ρωτησα το γυναικολογο μου τι κανουμε για τη νεα γριπη μου ειπε: <Τις προσευχες μας> , καταλαβαινεις λοιπον......
Δεν νομιζω οτι τιθεται διλημμα, μην ξεχνας οτι εισαι στο πρωτο τριμηνο που πρεπει να προσεχεις παρα πολυ, ειναι το πιο κρισιμο.
Αυτα, ελπιζω να μη σε ζαλισα.... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:37 »

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 04:56:52 μμ »
Συμφωνώ με τα κορίτσια. Για ποιο λόγο να μην εκμεταλλευτείς τη δυνατότητα που σου δίνεται να απολαύσεις αυτήν την περίοδο ξεκούραστα και με μια αίσθηση ασφάλειας; Δε φτάνει το άγχος της εγκυμοσύνης από μόνο του; Αν το αποφασίσεις πάντως, πιστεύω πως θα βρεις τρόπο να αιτιολογήσεις την αναρρωτική σου.

Ό,τι κι αν κάνεις, σου εύχομαι να αποκτήσεις ένα γερό, καλό, όμορφο, έξυπνο bebe που θα σε κάνει πολύ ευτυχισμένη... :D Φιλακια και καλή λευτερια! :D :D :D
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 06:16:12 μμ »
το πιο απλο σκεψου..τον συνοστισμο..παιδια να τρεχουν,μπαλες να περνανε απο διπλα σου και ..χυμοι στο πατωμα που μπορει να πατησεις κ να γλυστρισεις..κ αυτο γιατι;; για να προσφερεις στο δημοσιο; ορεξη να εχεις κ θα το κανεις του χρονου. εγω προσωπικα λιγο πριν μεινω εγκυος εφαγα μια μπαλια στην κοιλια. αντε κα να μουν..

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 09:31:12 μμ »
καλο θα ηταν να μεινεις σπιτι.οχι μονο για τον Η1Ν1 που θα μπορουσε να τον κολλησεις ακομα και απο μια βολτα για καφε ή στα μαγαζια αλλα για ολους εκεινους τους κινδυνους που ανεφεραν οι προλαλησασες.επειτα την κουραση που την βαζεις.το πρωτο τριμηνο ειναι το πιο σημαντικο γιατι να το διακινδυνευσεις?εχεις χρονια μπροστα σου...............ορεξη ναχεις να δουλευεις γιατι ετσι οπως παει το πραγμα συνταξη δεν μας βλεπω να παιρνουμε

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 03:29:27 μμ »
Με πήραν αναπληρώτρια στην πρωτοβάθμια και μου έδωσαν αμέσως άδεια εγκυμοσύνης χωρίς να έχω δουλέψει καθόλου επειδή είδη ήμουν στην 45η ημέρα πριν απο την ΠΗΤ.Ξέρετε αν θα πάρω τα μόριά μου κανονικά για τις 119 ημέρες που θα βρίσκομαι σε άδεια?

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 04:03:43 μμ »
Ναι, λογικα τα παιρνεις κανονικα, εγω τα πηρα και ημουν και ωρομισθια.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 04:23:47 μμ »
Παίρνω σε υπουργεία στο ΙΚΑ στις πρωτοβάθμιες και κανείς δεν μου απαντάει με σιγουριά.Ποιός είναι αρμόδιος στο υπουργείο για θέματα αδειών και μορίων? :(

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 05:06:42 μμ »
Μην αγχωνεσαι, γιατι να μην τα παρεις; Σου λεω, εδω τα παιρνουν οι ωρομισθιοι!! Με κυνηγι βεβαια, αλλα τα παιρνουν!
3443258 ειναι το τηλ προσωπικου δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης,
στην Αβαθμια 3442125

Εγω ειχα παρει και μου ειχαν δωσει το σχετικο τηλ για τον κλαδο, αλλα το εχασα...

Μην το αφησεις, να επιμεινεις!!

Αποσυνδεδεμένος despero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 05:35:10 μμ »
Τα μόρια σου τα παίρνεις κανονικά. Τα ένσημα δεν θα μετρήσουν μόνο για να μπείς ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι. Εγώ είχα πα΄ρει την άδεια Φεβρουάριο και στο τσάκ συμπλήρωσα τα ένσημα. Οσο για την κοπέλα που ρωτάει για το πότε αρχίζει η άδεια λοχείας ε΄ναι από την ΠΗΤ. Αν γεννήσεις νωρίτερα κερδίζεις τις μέρες με το παιδάκι σου. Γέννησα με καισαρική και κέρδισα 17 ημέρες Να πάνε όλα καλά

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 08:35:51 μμ »
Μακάρι βρε κορίτσια να είναι έτσι που τα λέτε. Ο καημός μου είναι τα μόρια πιο πολύ. Τους πείρα στην Α'βάθμια και τους είπα να πάω να δουλέψω για τις απαιτούμενες 10 ημέρες (όχι για τις 15 ημέρες που θα μου έδιναν αλλά για να μην χάσω τα μόρια) και είπε ο προϊστάμενος ότι δεν υπάρχει λόγος αφού τρέχουν ήδη οι μέρες κύησης. Τί να πω...όταν όμως τους ρωτάω αν θα μετρήσουν τα μόρια δείχνουν ανίκανοι να μου απαντήσουν....Θα πάρω αύριο τηλ. να δω αν θα μπορούν να μου απαντήσουν.

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:18:31 μμ »
Απο την στιγμή που σου έχεις την ευκαιρία και την δυνατότητα να πάρεις άδεια να το κάνεις και μην ανησυχείς γιατί για πολλά χρόνια ακόμα θα διδάσκεις.Σκέψου να δούλευες στον ιδιωτικό τομέα και να μη μπορούσες να κουνήσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.