*

Αποστολέας Θέμα: καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 8136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:15:51 μμ »
Και κάτι τελευταίο: Το σχολείο ανήκει στα παιδιά. Θυμάμαι τις καταλήψεις του 90-91, αλλα και αυτές που έζησα στο πανεπιστήμιο. Ποτέ δεν ένιωσα ότι "έκλεινα" κάτι που δεν μου ανήκε. Ακριβώς το αντίθετο. Τότε, είχαμε δώσει λεφτά απο το 15μελές και το είχαμε βάψει το σχολείο με τα χρώματα που θέλαμε,  πορτοκαλί, κόκκινα, πράσινα. Το παραδώσαμε πεντακάθαρο και σε καλύτερη κατάσταση απ΄ότι το βρήκαμε. Στο πανεπιστήμιο, κάναμε προβολές, αντιμαθήματα, συζητήσεις, συναυλίες. Αυτό έχουμε χάσει πλέον. Την αίσθηση ότι το σχολείο (και το πανεπιστήμιο προφανώς) είναι ένας χώρος που πρέπει να είναι ζωντανός και όχι απλώς μερικές αίθουσες διδασκαλίας. Και αυτό, δυστυχώς, τα παιδιά το έχουν καταλάβει πολύ καλύτερα από εμάς...
Και εγώ θα σε πάω στο 2010 ...όπου σε σχετικά καινούργιο σχολείο στην Αττική (δεν έχει κλείσει ακόμα 5ετία) κάναν 2μερη κατάληψη οι μαθητές
και το κάναν μπου@#%$ο. Τις ζημιές ποιος πρέπει να τις πληρώσει; Από αυτό το σχολείο δεν θα περάσουν άλλοι μαθητές; >:(
ΥΓ. Αλήθεια, τι μπορούμε να πούμε στα παιδιά του λυκείου που ήμουνα πρόπερσι, τα οποία είχαν ως αίτημα να μην κάνουν διακρίσεις οι καθηγητές υπέρ των μαθητών στους οποίους έκαναν ιδιαίτερα;
Μήπως καμιά καταγγελία; >:( H κατάληψη σίγουρα το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν θα το λύσει και είναι πιο ξεκούραστη ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:48 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:00:45 μμ »
Λοιπόν, ας βάλω ένα-ένα τα ζητήματα:
-Το σχολείο δεν ανήκει μόνο στους μαθητές. Ανήκει και στο γονιό και στον εκπαιδευτικό
-Τα αιτήματα είναι κοινά (μαθητών και εκπαιδευτικών), γιατί να είμαστε απέναντι
-η κατάληψη είναι το ακραίο μέσο στο οποίο καταφεύγουμε, όταν έχουμε δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα. Θέλετε ακραία μέσα για να ακουστούν οι φωνές μας, γιατί να μην πάμε όλοι μαζί (γονείς, εκπαιδευτικοί και παιδιά) να κλείσουμε την εθνική οδό συμβολικά; Το λέω, γιατί το σχολείο μου είναι κοντά στην εθνική.
-τα αιτήματα ήταν γενικά και δεν αφορούσαν το συγκεκριμένο σχολείο, αλλά το εκπαιδευτικό σύστημα. Συνεπώς, μήπως αλλού θα έπρεπε να γίνει η διαμαρτυρία;
-δε συμμερίζομαι την άποψη "πονάει κεφάλι, κόβω κεφάλι". Το εκπαιδευτικό σύστημα μας είναι άθλιο, αλλά το κλειστό σχολείο δε βοηθάει.
-Δυστυχώς, το δημόσιο σχολείο στηρίζεται ακόμα στην αυταπάρνηση κάποιων εκπαιδευτικών (όσο και αν σας φαίνεται γραφικό) που φέρνουν το ψηφιακό σχολείο σε σχολεία που διαθέτουν πίνακες με κιμωλίες, που πετούν το βιβλίο στην άκρη και "γκρεμίζουν" τους τοίχους της τάξης και διευρύνουν τους ορίζοντες των παιδιών. Συνεπώς, πώς μπορεί κανείς να ανεχθεί εξωσχολικούς που προτρέπουν τους μαθητές να μη μας ακούσουν.
-Ακόμα, φυσικά και θέλω τα παιδιά να συμμετέχουν, αλλά δημοκρατία συνεπάγεται και επίτευξη του ειδέναι (δηλαδή γνώση). Αυτό σημαίνει ότι γνωρίζω τι θέλω και πώς θα το διεκδικήσω. Όταν ο πρόεδρος του 15μελους παραδέχεται μπροστά μου ότι θέλει να ξεκουραστεί μια εβδομάδα, τότε εγώ πώς θέλετε να τα πάρω στα σοβαρά.
-Τέλος, δεν απαιτώ από 16αρηδες ωριμότητα. Περισσότερο με τους μεγάλους τα έχω, καθώς έξω από τα κάγκελα είχαν έρθει πολιτικοί υποψήφιοι, το τοπικό κανάλι και χειραγωγούσαν τους 16αρηδες που αναφέρατε. Όμως, θα πω και κάτι άλλο. Δυστυχώς, η εποχή μας απαιτεί και από αυτά τα παιδιά να ωριμάσουν απότομα και να δουν ότι ό,τι είναι δημόσιο βάλετε από παντού. Την ώρα που άνθρωποι βάζουν πλάτη για να σωθεί ό,τι σώζεται, δεν πρέπει  αυτά να ανοίγουν την κερκόπορτα και να απαξιώνουν την έννοια του δημόσιου.

 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:07:00 μμ »

Και κάτι τελευταίο: Το σχολείο ανήκει στα παιδιά. Θυμάμαι τις καταλήψεις του 90-91, αλλα και αυτές που έζησα στο πανεπιστήμιο. Ποτέ δεν ένιωσα ότι "έκλεινα" κάτι που δεν μου ανήκε. Ακριβώς το αντίθετο. Τότε, είχαμε δώσει λεφτά απο το 15μελές και το είχαμε βάψει το σχολείο με τα χρώματα που θέλαμε,  πορτοκαλί, κόκκινα, πράσινα. Το παραδώσαμε πεντακάθαρο και σε καλύτερη κατάσταση απ΄ότι το βρήκαμε. Στο πανεπιστήμιο, κάναμε προβολές, αντιμαθήματα, συζητήσεις, συναυλίες. Αυτό έχουμε χάσει πλέον. Την αίσθηση ότι το σχολείο (και το πανεπιστήμιο προφανώς) είναι ένας χώρος που πρέπει να είναι ζωντανός και όχι απλώς μερικές αίθουσες διδασκαλίας. Και αυτό, δυστυχώς, τα παιδιά το έχουν καταλάβει πολύ καλύτερα από εμάς...


Αν πρόσεξες το μήνυμά μου, αυτό ακριβώς τους προτείναμε, δηλαδή πολιτιστικές εκδηλώσεις μέσω των οποίων θα προβάλαμε τα αιτήματα και αρνήθηκαν κατηγορηματικά. Σημειώνω ότι κάποιοι τρελοί εκεί μέσα (εκπαιδευτικοί) έχουν οργανώσει θεατρική ομάδα, αθλητικές ομάδες, περιβαλλοντικές ομάδες. Αντί πολιτιστικών εκδηλώσεων αρκέστηκαν στο να ζητοκραυγάζουν μπροστά σε μια κάμερα μετά από παρότρυνση κάποιων ανεγκέφαλων ενηλίκων.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:09:40 μμ »
Και δε θα αρνηθώ καθόλου τις ευθύνες του κλάδου μας. Αρκεί να πω ότι την ώρα που προσπαθούσαμε να τους μιλήσουμε μερικοί, οι υπόλοιποι συνάδελφοί μας είχαν εξαφανιστεί για καφέ.



Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:48 »

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 12:16:04 μμ »
τα σχολεια εκτος απο μελλοντικους επιστημονες βγαζουν και μελλοντικους ψηφοφορους..το γεγονος οτι τα παιδια δεν μαθαινουν απο το σχολειο να εχουν πολιτικη σκεψη, να διαβαζουν εφημεριδες και να κρινουν τα τεκτενομενα της χωρας, αυτο και μονο κανει τις καταληψεις πολλες φορες να μοιαζουν κωμικες εξαιτιας της ελλειψης επιχειρηματων..εμενα με θλιβει το γεγονος οτι με τοσα προβληματα γυρω τους αυτα τα παιδια ειναι αδυναμα να εκφρασουν με επιχειρηματα αυτο που τα πληττει και τα προβληματιζει και για αυτο φταιει το σχολειο.το σχολειο δεν ειναι στειρα γνωση..ετοιμαζεις αυριανους πολιτες..καποια απο αυτα τα παιδια θα ψηφισουν στις επομενες εκλογες.και δεν μπορουν  να συνταξουν εναν καταλογο με ολα αυτα που τα ενοχλουν.δεν εχουν διαβασει μ ια εφημεριδα να δουν τι γιενται στον κοσμο.σαν καθηγητρια αυτο θα προσπαθουσα να δειξω,, αν δουλευα ποτε σε δημοσιο σχολειο.ας μην μαθουν ολα αυτα που θα τους πω.θα ηθελα ομως να αποκτησουν τα εξης 2:.πολιτικη σκεψη και ορθη κριση.και αυτο δεν αποκτιεται ουτε με καταγγελιες διευθυντων και απειλες για παυση των καταληψεων, ουτε με ανυπαρκτους διαλογους με διευθαρμενους υπουργους που δεν λογαριαζουν κανεναν.σε αυτη την συγκεκριμενη φαση ειμαστε ολοι μαζι και οι ακραιες εκδηλωσεις οπως αποκαλειτε τις καταληψεις ειναι το μονο που εχει μεινει.
σε πολιτισμενες χωρες οπως η Γαλλια οι μαθητες ειναι μερος καθε διαμαρτυριας και αυτο γιατι τα παιδια εχουν μαθει να σκεφτονται πολιτικα και να πραττουν πολιτικα.

με καθε σεβασμο

Αποσυνδεδεμένος ΙΩ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:17:51 μμ »
Γεια σας. Είμαι εκπαιδευτικός και μητέρα. Το αναφέρω γιατί μόλς είχα μια συζήτηση με την κόρη μου (Γ γυμνασίου). Έχει εκλεγεί στο 15μελές και την Παρασκευή της ανακοίνωσαν πως θα είναι ταμίας. Σήμερα η Διευθύντρια τους ενημέρωσε για το ποιες είναι οι αρμοδιότητές τους. Φαίνετε οτι μια μικρή ομάδα απο το 15μελές αποφασίζει και κάνει οτι θέλει. Τώρα ψάχνουν ένα λόγο για να κάνουν κατάληψη. Φανταστήτε οτι η κόρη μου με ρώτησε: ' Δεν μπορούμε να φτιάξουμε μια μέρα ατμόσφαιρα κατάληψης" μια μέρα που θα πηγαίναμε εκδρομή!!!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 04:18:05 μμ »
tania, λες ότι δεν εργάζεσαι σε δημόσιο σχολείο. Να σου περιγράψω λιγάκι την κατάσταση, λοιπόν, που βίωσα σήμερα. Ο διευθυντής του ενός σχολείου ανήκει σε συγκεκριμένη πολιτική παράταξη και πολιτεύεται στην τοπική αυτοδιοίκηση και, συνεπώς, κοπτόταν να ανοίξει το σχολείο. Ο διευθυντής, του άλλου σχολείου ήταν χλιαρός, γιατί δε χωνεύει τον άλλο διευθυντή και, γιατί ανήκει σε αντίπαλη πολιτική παράταξη. Και οι δύο κατέληξαν ότι όλα τα υποκινεί το ΚΚΕ! Αφού αποχωρούμε εμείς μάθαμε ότι πολιτικοί υποψήφιοι πηδάνε τα κάγκελα και εισβάλλουν στο χώρο του σχολείου και συμβουλεύουν τους μαθητές. Γονείς ανύπαρκτοι και οι εντολές των διευθυντών μας είναι να μη μιλάμε και θα χειριστούν αυτοί το θέμα. Δηλαδή, την αγνότητα ή την ανωριμότητα των μαθητών (γιατί και τα δύο υπάρχουν, να είστε σίγουροι, δηλαδή υπάρχουν και οι μαθητές που κάνουν πλάκα, αλλά και εκείνοι που θεωρούν ότι παλεύουν) την έχουν κάνει κάποιοι παίγνιο. Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω σε αυτό τον παραλογισμό.

Τέλος, συμφωνώ μαζί σου ότι φταίμε οι εκπαιδευτικοί που δεν κάνουμε ουσιαστικό διάλογο με τα παιδιά και δεν προσφέρουμε ουσιαστικές γνώσεις. Έχουμε αφήσει όλους τους άλλους να μιλάνε και έχουμε σιωπήσει. Καλά τα παθαίνουμε, λοιπόν!!!

Ψάχνοντας, όμως, φωτογραφικό υλικό για την 28η Οκτωβρίου βρήκα και μια φωτογραφία, όπου παιδάκια στην κατοχή κάνουν στο ύπαιθρο μάθημα, γιατί δεν έχουν σχολείο. Αν κάποιοι συνάδελφοί μου έβρισκαν λόγο σε συνθήκες τέτοιες που ο άνθρωπος νοιάζεται για την επιβίωσή του να διατηρούν το σχολείο ανοιχτό, τότε και εγώ δε θα πάψω να πιστεύω ότι όποιες και να είναι οι συνθήκες το σχολείο πρέπει να μένει ανοιχτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 04:35:06 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 08:42:56 μμ »
προφανως και σε κατι τετοιες περιπτωσεις, οπως και σε πολλες αλλες, ειναι φως φαναρι ποιοι υποκινουν τα πραγματα.απλα προσωπικα εγω οσο ριζοσπαστικο και αν σας φαινεται ή οσο ξενο ,θα ημουν ευτυχης αν εβλεπα τα παιδια και κυριως τα πιο μεγαλα να εχουν συνταξει ΜΟΝΑ τους εναν καταλογο με αιτηματα οχι μονο για τα σχολεια αλλα γενικα για το κλιμα που επικρατει στη χωρα και εχει φτασει σε οικονομικο και ψυχολογικο αδιεξοδο τους γονεις τους και κατ'επεκταση τα ιδια τα παιδια.οχι γενικολογα αλλα ουσιαστικα πραγματα.οπως οταν τους ζητατε να γραψουν μια εκεθση.το μελλον ειναι δικο τους και αν δεν μαθουν να διεκδικουν και να σκεφτονται τι τους ανηκει και τι οχι(απο το πιο μικρο πραγμα ως το μεγαλυτερο) το συστημα θα τα μετατρεψει σε συγχρονους ειλωτες.σε ζομπι αβουλα.αυτο θα γινει με το  "νεο " σχολειο που για μενα παει την μαθηση 100 χρονια πισω.(επειδη ειμαι μαθηματικος και ειδα να φευγουν απο την υλη πραγματα τα οποια θεωρητικα ειναι δυσνοητα για τα παιδια .δηλαδη ενα παιδι να κανει μονο οτιδηποτε ευπεπτο και τα αλλα ας τα αφησει..μα δεν ειναι ετσι.μαθηματικα και ευκολα δεν μπορει να ταιριαζει).απο αυτη την αποψη θεωρω οτι δεν μπορεις να ακουστεις αλλιως πλεον.και για αυτο θα χαιρομουν αν εβλεπα τη συνειδητοποιηση απο την πλευρα των παιδιων.δεν με θλιβει η καταληψη σαν μ ορφη αγωνα.ουτε να κλειστο σχολειο(και επι χουντας μαθητες ειχαν κλειστει στο πολυτεχνειο και ειναι αξιολογο παραδειγμα).ειναι ακραια η καταληψη,οπως ακραια ειναι και  ολα αυτα που ζουμε τελευταια. με θλιβει το γεγονος οτι μεθαυριο ψηφιζουν καποια απο αυτα,και δεν ορθωνουν σωστα ουτε το λογο ουτε το"αναστημα" τους.δε νομιζετε οτι αν οι παλιοτερες γενιες ηταν συνειδητοποιημενες δεν θα ειχαμε αυτο το χαλι που εχουμε σημερα?ας βοηθησουμε τουλαχιστον τα παιδια να γινουν αυτο που δεν ειμαστε και ας μην επιτρεπουμε να αναλωνονται στο να γινουν ο,τι επιβαλει το σημερα.

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 08:50:22 μμ »
και κατι αλλο που ειναι αξιο αποριας και εφοσον δουλευετε στο δημοσιο θα ηθελα να μου το απαντησετε.ο δικος σας κλαδος δεν θιγεται?ειστε ικανοποιημενη απο την εικονα των σχολειων?το καινουριο συστημα σας φαινεται λογικο?το γεγονος οτι υπαρχουν συναδελφοι σας που τους κοροιδευουν οι ηγεσιες και τους εκμεταλλευονται σας ικανοποιει?γιατι κανεις απο σας δεν υπερασπιζεται το συναδελφο του?γιατι δεν υπαρχει η παραμικρη αλληλεγγυη μεταξυ σας?δεν βαζω και τον εαυτο μου γιατι πρωτον εχω βρεθει σε διαμαρτυριες ωρομισθιων και αδιοριστων και ας μην ειχα συμφερον και δευτερον δουλευω σε φροντιστηριο οποτε για καποιους απο σας μπορει να θεωρουμαι παρα-εκπαιδευτικος (οπως λεμε παρα-παιδεια)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:20:16 μμ »
Εσύ, Τάνια, εργάζεσαι σε φροντιστήριο, ενώ εμένα νομίζεις ότι με το που τέλειωσα το πανεπιστήμιο με πήραν στο δημόσιο σχολείο. Νομίζω ότι είναι αστείο αυτό που λες. Όλοι υπήρξαμε φροντιστές, κάναμε τη δουλειά μας, γιατί έπρεπε να ζήσουμε, αλλά κανένας δε συμφωνεί με το θεσμό του φροντιστηρίου και σου το λέω εγώ που για χρόνια ήμουν ιδιοκτήτρια.

Δεύτερον, γιατί νομίζεις ότι δεν είμαι μαζί σου; Με το που πατάμε πόδι στο δημόσιο σχολείο δε γινόμαστε αυτόματα καθίκια. Το τι κάνουν οι συνδικαλιστές μας είναι άλλη δουλειά και το έχουμε θίξει σε πολλά μηνύματά μου, εγώ και άλλοι πολλοί.

Για το νέο σχολείο πάλι αντιδρούμε και, αν διάβασες, τα μάζεψαν και το μάθημά σου και τα μαθήματά μου είναι στα υποχρεωτικά.

Λες ότι δεν πρέπει να μου αρέσει το σχολείο. Φυσικά και δε μου αρέσει, αλλά δε θεωρώ λύση να το κλείσω. Παλεύω με νύχια και με δόντια για να το κάνω καλύτερο με αυτά τα μέσα που διαθέτω, χωρίς να παύω να απαιτώ. Με πείραξε, όμως, που στα αιτήματά των μαθητών μου δεν υπήρχε το γεγονός ότι δεν έχω πρίζες σε μερικές τάξεις και αναγκάζομαι να πηγαίνω στην αίθουσα εκδηλώσεων, ότι συνάδελφος κάνει σχέδιο πάνω σε θρανία, ότι ο φυσικός δεν έχει εργαστήρι, γιατί εκεί κάνουν μαθήματα κατεύθυνσης. Το γεγονός είναι ότι φταίω και εγώ ως εκπαιδευτικός, γιατί δεν τους έμαθα να διεκδικούν. Έχεις δίκιο, αλλά σκέψου πως ακούγεται η φωνή μου μέσα σε αυτό το κλίμα που επικρατεί γύρω μας, σαν τη φωνή του Ιωάννη του Βαπτιστή.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:25:32 μμ »
Επίσης, επειδή αναφέρεται το Πολυτεχνείο πολύ συχνά ως παράδειγμα για το μαθητικό κίνημα. Είμαι σύμφωνη, αλλά στο Πολυτεχνείο υπήρξαν άνθρωποι που έδωσαν τον αγώνα τους και έμειναν στην αφάνεια και άλλοι που πήραν υπουργικούς θώκους εξαργυρώνοντας τον όποιο αγώνα έκαναν.  ;) Πάντοτε τα παντός είδους πολυτεχνεία έχουν και τους μεν και τους δε.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:30:33 μμ »
Υπό κατάληψη τελούν το 2ο , 3ο , 4ο λύκειο Χανίων, το λύκειο Ακρωτηρίου, το Λύκειο Ελευθερίου Βενιζέλου το ΕΠΑΛ Ελευθερίου Βενιζέλου και το ΕΠΑΛ Ακρωτηρίου και το 2ο Γυμνάσιο Ελευθερίου Βενιζέλου

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:41:03 μμ »
Εσύ, Τάνια, εργάζεσαι σε φροντιστήριο, ενώ εμένα νομίζεις ότι με το που τέλειωσα το πανεπιστήμιο με πήραν στο δημόσιο σχολείο. Νομίζω ότι είναι αστείο αυτό που λες. Όλοι υπήρξαμε φροντιστές, κάναμε τη δουλειά μας, γιατί έπρεπε να ζήσουμε, αλλά κανένας δε συμφωνεί με το θεσμό του φροντιστηρίου και σου το λέω εγώ που για χρόνια ήμουν ιδιοκτήτρια.

Δεύτερον, γιατί νομίζεις ότι δεν είμαι μαζί σου; Με το που πατάμε πόδι στο δημόσιο σχολείο δε γινόμαστε αυτόματα καθίκια. Το τι κάνουν οι συνδικαλιστές μας είναι άλλη δουλειά και το έχουμε θίξει σε πολλά μηνύματά μου, εγώ και άλλοι πολλοί.

Για το νέο σχολείο πάλι αντιδρούμε και, αν διάβασες, τα μάζεψαν και το μάθημά σου και τα μαθήματά μου είναι στα υποχρεωτικά.

Λες ότι δεν πρέπει να μου αρέσει το σχολείο. Φυσικά και δε μου αρέσει, αλλά δε θεωρώ λύση να το κλείσω. Παλεύω με νύχια και με δόντια για να το κάνω καλύτερο με αυτά τα μέσα που διαθέτω, χωρίς να παύω να απαιτώ. Με πείραξε, όμως, που στα αιτήματά των μαθητών μου δεν υπήρχε το γεγονός ότι δεν έχω πρίζες σε μερικές τάξεις και αναγκάζομαι να πηγαίνω στην αίθουσα εκδηλώσεων, ότι συνάδελφος κάνει σχέδιο πάνω σε θρανία, ότι ο φυσικός δεν έχει εργαστήρι, γιατί εκεί κάνουν μαθήματα κατεύθυνσης. Το γεγονός είναι ότι φταίω και εγώ ως εκπαιδευτικός, γιατί δεν τους έμαθα να διεκδικούν. Έχεις δίκιο, αλλά σκέψου πως ακούγεται η φωνή μου μέσα σε αυτό το κλίμα που επικρατεί γύρω μας, σαν τη φωνή του Ιωάννη του Βαπτιστή.
δεν αναφερθηκα προσωπικα σε σενα δεν σε γνωριζω καν.πως λοιπον θα εκανα κατι τετοιο?απλα βλεπω απο τη μερια των καθηγητων απολυτη σιγη.να σας πω κατι?δεν χρειαζομαστε συνδικαλιστες για να οργανωθουμε.αυτοι μονο κακο κανουν και οχι καλο.ειναι σωστο αυτο που λες με τα αιτηματα και ειναι παραδειγμα του το λεω.δεν ειναι ουσιαστικα αιτηματα.ειναι γενικευσεις.
απλα νομιζω δεν απαιτουμε πια.απαιτω ειναι ζηταω κατι με εντονο τροπο.σηταω αυτο που δικαιουμαι εντονα.εμεις απλα ζηταμε και αρκουμαστε σε οτι μας πεταξουν αν μας το πεταξουν.φταιμε ως εκπαιδευτικοι(βαζω κι εμενα μεσα, ασχετα με το γεγονος οτι νιωθω οτι θα μεινω στα φροντιστηρια μια ζωη) που δεν απαιτουμε για χαρη των παιδιων και για δικη μας, και περιμενουμε απο τους συνδικαλιστες!μα ο συνδικαλιστες θα σε πουλησει ειναι αναμενομενο.το δημοσιο ειναι υποχρεωμενο να παρεχει ολα αυτα που λες.ολοι οι ελληνες πληρωνουν για αυτο.καποιοι εχουν υποχρεωση να παρεχουν και αυτο πρεπει να τους το δωσουμενα το καταλαβουν και νομιζω με το ηρεμο δεν καταλαβαινουν.με το αγριο θα καταλαβουν μονο.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:51:08 μμ »
Ξέρω ότι δεν αναφέρθηκες σ' εμένα προσωπικά, απλά σου υπενθυμίζω ότι πολλοί από εμάς έχουμε εργαστεί στην ιδιωτική εκπαίδευση. Λες ότι δεν απαιτούμε. Ποιος σου το είπε αυτό, αλλά γραμμένους μας έχουν. Λες να νοιάζονται οι προϊστάμενοί μου για το γεγονός ότι δεν έχω πρίζες στην τάξη ή ότι αναγκάζομαι να μεταφέρω για χιλιόμετρα το φορητό μου υπολογιστή, αφού το σχολείο δε διαθέτει; Ξέρεις πόσες φορές έχω παραπονεθεί; Η απάντησή τους φαντάζεσαι ποια΄είναι "είσαι η πρώτη που παραπονιέται, γιατί κανένας δε χρησιμοποιεί υπολογιστή" ή χρηματοδότηση του σχολείου είναι μικρή, βολέψου με αυτά που έχεις. Τι πρέπει να κάνω; Μάλλον, θα μου απαντήσεις να συνεχίσω να διεκδικώ. Από την άλλη δεν πρέπει να βρω και μια λύση μόνη μου για να προσφέρω στα παιδιά αυτό που μπορώ; Πρέπει! Μετά έρχονται και σου λένε: μια χαρά βολεύτηκες, είδες που βρήκες τη λύση! Εσύ, Τάνια, δε θα στενοχωριόσουν, λοιπόν, αν πήγαινες στο σχολείο σου, μετά απ' όλα αυτά, και σε κρατούσαν απέξω οι μαθητές και κάποιοι τους φώναζαν να μη σου μιλάνε, μπας και τους πείσεις να σπάσουν την κατάληψη; Γιατί γενικόλογα αιτήματα, όταν ξέρεις τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το σχολείο;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.