*

Αποστολέας Θέμα: αξιζει να πας αναπληρωτης ?  (Αναγνώστηκε 8916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bonito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« στις: Οκτώβριος 17, 2010, 12:57:36 πμ »
αυτο.....
βασικα δεν εχω κατι αλλο να ρωτησω.
δεν εχω μεγαλη εμπειρια. αποφοιτησα πριν λιγα χρονια και ρωταω τη γνωμη ολων σας δεδομενου οτι η κατασταση αλλαξε.
σε φερνει η αναπληρωση ενα βημα πιο κοντα στο διορισμο οπως ισχυε παλια η
θα ειμαι με ενα σακο και θα κανω σα την μαγια τσοκλη τουρ σε ολη την ελλαδα επ'αοριστο?
 :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:17:44 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 01:23:56 πμ »
αυτο.....
βασικα δεν εχω κατι αλλο να ρωτησω.
δεν εχω μεγαλη εμπειρια. αποφοιτησα πριν λιγα χρονια και ρωταω τη γνωμη ολων σας δεδομενου οτι η κατασταση αλλαξε.
σε φερνει η αναπληρωση ενα βημα πιο κοντα στο διορισμο οπως ισχυε παλια η
θα ειμαι με ενα σακο και θα κανω σα την μαγια τσοκλη τουρ σε ολη την ελλαδα επ'αοριστο?
 :-\
Γιατί...;; Άσχημα είναι...; www.Υπουργείο Παιδείας tours.gr  ;D ;D ;D ;D ;D
Πέρα απ'την πλάκα...η αναπλήρωση σου δίνει κάποια ελάχιστα μόρια προσαύξησης στον βαθμό του ΑΣΕΠ και σε κατατάσσει έτσι στους πίνακες....
Σε κλάδους πολυπληθείς με πολλούς επιτυχόντες ΑΣΕΠ  πιστεύω πως και το εκατοστό του μορίου θα κάνει την διαφορά στην κατάταξη και συνεπώς και στον διορισμό....
Από κει και πέρα εσύ θα κρίνεις τι σε βολεύει καλύτερα.... ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 02:02:01 πμ »
Nα φυγουμε, να πάμε αλλού σε άλλη χώρα, αυτό θέλω. Ζητείται σύντροφος προκομένος και με όλα τα καλά για μια νέα ζωή όπου δε θα δίνεις ασεπ και να είσαι πολλάκις επιτυχών και να κάνεις το μ...κα ωρομίσθιο. Αλλού όπου ακόμη κι ως ωρομίσθιο θα σε σέβονται κι όχι απλά να σε βαφτίζουν αναπληρωτή μειωμένης αντίληψης. Με πήραν αμω. Και; Έχω 2 ώρες παραπάνω από πέρυσι και το κυριότερο είναι πως του χρόνου δε θα έχω τίποτα. Ποιες επιτυχίες στον ασεπ; Ποια μεταπτυχιακά; Ποια προϋπηρεσία; Πάω σε διάφορες υπηρεσίες και με εξυπηρετούν άνθρωποι ανίκανοι να επικοινωνήσουν. Καθαρίζει η άλλη το αχλάδι κι εγώ την κοιτάω με το στόμα ανοιχτό. Κι αυτή είναι εργαζόμενη με κανονικό μισθό κι εγώ το καλοκαίρι άνεργη και το χειμώνα ωρομίσθια. Γιατί; Γιατί δεν είχα μέσο. Ποιος ασεπ; Αυτοί που διορίστηκαν πρόσφατα μέσω stage είχαν ασεπ; Όχι. Κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Ενώ οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν μη πάγιες... Κι αυτοί που θα διοριστούν στο μέλλον πόσοι θα είναι; Θα διοριστούν που πάμε για χρεωκοπία, που, ενώ αυξήθηκαν πολύ οι συνταξιοδοτήσεις, οι διορισμοί μειώθηκαν; Ποιος ασεπ; πού να πιστέψω; Τι να την κάνω τη μοριοδότηση; Θα έχω 19 μόρια προϋπηρεσίας μέχρι τον επόμενο ασεπ κι αν με πάρουν και του χρόνου 22+. Τι να την κάνω; τη βλέπω μόνο για προσάναμα.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 02:11:04 πμ »
Εγω αποφάσισα οτι δεν θα κλαίγομαι και οτι δεν θα περασω την υπολοιπη ζωη μου με το αγχος της ωρομίσθιας και ανοιξα το δικο μου φροντιστηριο και εχω 30+ παιδια απο τον πρωτο χρονο.Μην απελπιζεστε........αν αγαπατε την διδασκαλία μπορειτε να βρειτε διεξοδους.
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:17:44 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 02:13:18 πμ »
Nα φυγουμε, να πάμε αλλού σε άλλη χώρα, αυτό θέλω. Ζητείται σύντροφος προκομένος και με όλα τα καλά για μια νέα ζωή όπου δε θα δίνεις ασεπ και να είσαι πολλάκις επιτυχών και να κάνεις το μ...κα ωρομίσθιο. Αλλού όπου ακόμη κι ως ωρομίσθιο θα σε σέβονται κι όχι απλά να σε βαφτίζουν αναπληρωτή μειωμένης αντίληψης. Με πήραν αμω. Και; Έχω 2 ώρες παραπάνω από πέρυσι και το κυριότερο είναι πως του χρόνου δε θα έχω τίποτα. Ποιες επιτυχίες στον ασεπ; Ποια μεταπτυχιακά; Ποια προϋπηρεσία; Πάω σε διάφορες υπηρεσίες και με εξυπηρετούν άνθρωποι ανίκανοι να επικοινωνήσουν. Καθαρίζει η άλλη το αχλάδι κι εγώ την κοιτάω με το στόμα ανοιχτό. Κι αυτή είναι εργαζόμενη με κανονικό μισθό κι εγώ το καλοκαίρι άνεργη και το χειμώνα ωρομίσθια. Γιατί; Γιατί δεν είχα μέσο. Ποιος ασεπ; Αυτοί που διορίστηκαν πρόσφατα μέσω stage είχαν ασεπ; Όχι. Κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Ενώ οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν μη πάγιες... Κι αυτοί που θα διοριστούν στο μέλλον πόσοι θα είναι; Θα διοριστούν που πάμε για χρεωκοπία, που, ενώ αυξήθηκαν πολύ οι συνταξιοδοτήσεις, οι διορισμοί μειώθηκαν; Ποιος ασεπ; πού να πιστέψω; Τι να την κάνω τη μοριοδότηση; Θα έχω 19 μόρια προϋπηρεσίας μέχρι τον επόμενο ασεπ κι αν με πάρουν και του χρόνου 22+. Τι να την κάνω; τη βλέπω μόνο για προσάναμα.
Δεν έχεις άδικο στα περισσότερα...απλά εγώ αρχίζω σιγά-σιγά και συμβιβάζομαι με την ιδέα της αναπλήρωσης μέχρι την σύνταξη ενδεχομένως...την όποια σύνταξη και αν....
Όσο για τους πανηλίθιους που είναι διορισμένοι στις διάφορες υπηρεσίες...κι εμένα με εξοργίζει κι εγώ λέω "τι λάθος έκανα...;;"  ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 02:15:02 πμ »
Εγω αποφάσισα οτι δεν θα κλαίγομαι και οτι δεν θα περασω την υπολοιπη ζωη μου με το αγχος της ωρομίσθιας και ανοιξα το δικο μου φροντιστηριο και εχω 30+ παιδια απο τον πρωτο χρονο.Μην απελπιζεστε........αν αγαπατε την διδασκαλία μπορειτε να βρειτε διεξοδους.
Μπράβο σου!!! Τελικά πρέπει να κοιτάζουμε πιο σφαιρικά τα πράγματα και να μην κολλάμε στις τοσες τρικλοποδιές του υπουργείου...Μου αρέσει η αισιοδοξία σου!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 02:22:42 πμ »
Εγω αποφάσισα οτι δεν θα κλαίγομαι και οτι δεν θα περασω την υπολοιπη ζωη μου με το αγχος της ωρομίσθιας και ανοιξα το δικο μου φροντιστηριο και εχω 30+ παιδια απο τον πρωτο χρονο.Μην απελπιζεστε........αν αγαπατε την διδασκαλία μπορειτε να βρειτε διεξοδους.
Μπράβο σου!!! Τελικά πρέπει να κοιτάζουμε πιο σφαιρικά τα πράγματα και να μην κολλάμε στις τοσες τρικλοποδιές του υπουργείου...Μου αρέσει η αισιοδοξία σου!
Αυτό είναι σχετικό...εγώ ποτέ δεν ένιωσα τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια να μου δίνουν την ίδια χαρά που παίρνω στο σχολείο...και μόνο που εμπερικλείουν οικονομική συναλλαγή και που πολλές φορές τα παιδιά (αλλά και οι γονείς) μου ζητάνε απλά να κάνω το λυσάριο,μόνο που δεν μπορώ να διδάξω μαθήματα που λατρεύω π.χ λογοτεχνία (εκτός απ'της κατεύθυνσης που κι εκεί κάνεις το κυνήγι των Πανελληνίων) και μόνο που ακούω τα παιδιά πολλές φορές να μου λένε-δείχνουν τι ηλιθιότητες τους λέει ενδεχομένως η πρωινή καθηγήτρια και πρέπει εγώ να κάνω τούμπες για να τους δείξω το σωστό (σας μιλάω ακόμη και για τραγικά λάθη στην γραμματική και το συντακτικό με αποκορύφωμα στα λατινικά)...μου αρκεί για να προτιμώ το σχολείο που όπως και να χει αναπτύσσεις και πιο ολόπλευρη σχέση με τα παιδιά...εμένα π.χ μου αρέσει να αναλαμβάνω προγράμματα όπως τα περιβαλλοντικά και καλλιτεχνικά και να δουλεύω πιο πολλές ώρες με τα παιδιά...
Οπότε το σχολείο δεν σημαίνει για όλους μας μόνο "διορισμός".....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 02:28:46 πμ »
"Τι λάθος έκανα", ε; Εμ εκεί καταντήσαμε. Όταν βλέπεις άλλους με τη μισή αντίληψη απο τη δική σου και ούτε τα μισά τυπικά προσόντα, τελικά λες πως κακώς θεωρείς ότι έχουν κατώτερη αντίληψη από τη δική σου. Και τα βάζεις με τον εαυτό σου και αναρωτιέσαι πού το πήρες λάθος, τι δεν έκανες σωστά...Πόσες φορές το είπα ως ωρομίσθια που δεν είχα να κινηθώ κι έβλεπα άλλους να κάνουν σπατάλες και να'ναι άνετοι. Τελικά κατέληξα κάπου: είμαι λαϊκής καταγωγής με πατέρα οδηγό ανατρεπόμενου και μητέρα ράφτρα κι αυτό φταίει, δεν έχω γνωστούς. Επίσης δεν παίρνω π... Εδώ πάντα με το σταυρό στο χέρι, τις λογοτεχνίες μου, τη θυσία...για να έρθει ένας μ.κας να μου πει πως μαζί τα φάγαμε. Θέλω να φύγω, τέλος.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 02:42:17 πμ »
Εγω αποφάσισα οτι δεν θα κλαίγομαι και οτι δεν θα περασω την υπολοιπη ζωη μου με το αγχος της ωρομίσθιας και ανοιξα το δικο μου φροντιστηριο και εχω 30+ παιδια απο τον πρωτο χρονο.Μην απελπιζεστε........αν αγαπατε την διδασκαλία μπορειτε να βρειτε διεξοδους.
Μπράβο σου!!! Τελικά πρέπει να κοιτάζουμε πιο σφαιρικά τα πράγματα και να μην κολλάμε στις τοσες τρικλοποδιές του υπουργείου...Μου αρέσει η αισιοδοξία σου!
Αυτό είναι σχετικό...εγώ ποτέ δεν ένιωσα τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια να μου δίνουν την ίδια χαρά που παίρνω στο σχολείο...και μόνο που εμπερικλείουν οικονομική συναλλαγή και που πολλές φορές τα παιδιά (αλλά και οι γονείς) μου ζητάνε απλά να κάνω το λυσάριο,μόνο που δεν μπορώ να διδάξω μαθήματα που λατρεύω π.χ λογοτεχνία (εκτός απ'της κατεύθυνσης που κι εκεί κάνεις το κυνήγι των Πανελληνίων) και μόνο που ακούω τα παιδιά πολλές φορές να μου λένε-δείχνουν τι ηλιθιότητες τους λέει ενδεχομένως η πρωινή καθηγήτρια και πρέπει εγώ να κάνω τούμπες για να τους δείξω το σωστό (σας μιλάω ακόμη και για τραγικά λάθη στην γραμματική και το συντακτικό με αποκορύφωμα στα λατινικά)...μου αρκεί για να προτιμώ το σχολείο που όπως και να χει αναπτύσσεις και πιο ολόπλευρη σχέση με τα παιδιά...εμένα π.χ μου αρέσει να αναλαμβάνω προγράμματα όπως τα περιβαλλοντικά και καλλιτεχνικά και να δουλεύω πιο πολλές ώρες με τα παιδιά...
Οπότε το σχολείο δεν σημαίνει για όλους μας μόνο "διορισμός".....
Καλά τα λες, Λώρα, το σχολείο δεν είναι μόνο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:11:41 πμ »
Πόσο δίκιο έχετε!Εγώ προσωπικά μετά από τόσα χρόνια ωρομίσθια, κυνήγι ξένων γλωσσών και πτυχία πληροφορικής, δεύτερη σχολή(δασκάλων) υποτίθεται για γρηγορότερη αποκατάσταση, κατέληξα, μετά τις επαίσχυντες αλλαγές στους νόμους τον Απρίλη, ότι δεν αξίζει να πας αναπληρωτής μακριά από το σπίτι σου. Είμαι στο νομό Φθιώτιδας από τις 27 Σεπτέμβρη στην Πρωτοβάθμια και με τοποθέτησαν μόλις προχτές.Έφαγα όλες τις οικονομίες που έκανα τόσα χρόνια, παράλληλα δουλεύοντας και σπουδάζοντας, επειδή πέτυχα έναν καρεκλοκένταυρο και αναίσθητο διευθυντή που πήρε αναπληρωτές πιο μπροστα χωρίς να τους χρειάζεται.Πάλι καλά που με τοποθέτησε, γιατί υπάρχουν ακόμη άτομα από τη συγκεκριμένη φάση που άγονται και φέρονται.Αναρωτιέμαι, λοιπόν, γιατί να πάω αναπληρώτρια μακριά από το σπίτι μου;Για να εξαντλούμαι οικονομικά και ψυχικά χωρίς να έχω πάρει ακόμη μία και χωρίς τα κίνητρα των μορίων που είχαμε τις προηγούμενες χρονιές;Πάντως, αν τύχει να δηλώσετε στην Πρωτοβάθμια, μη δηλώσετε Φθιώτιδα. Θα το μετανιώσετε!!!Όσον αφορά τους αιρετούς, μας έχουν κανονικά γραμμένους!
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 01:45:47 μμ »
Για να εξαντλούμαι οικονομικά και ψυχικά χωρίς να έχω πάρει ακόμη μία και χωρίς τα κίνητρα των μορίων που είχαμε τις προηγούμενες χρονιές;

To "κίνητρο των μορίων...." μμμμ....για μενα...αν ήξερα πως κάθε χρόνο θα δούλευα στάνταρ έστω και αναπληρώτρια δεν θα με έτρωγε τόσο το κίνητρο των μορίων για διορισμό....Τελικά ό,τι έχουμε δεν μας φτάνει...και μπορεί να μου πείτε τα μύρια όσα...αλλά το είπα και στο μήνυμα πιο πάνω....για μερικούς το σχολικό περιβάλλον δεν σημαίνει μόνο "διορισμό"...
Μου στοιχίζει να ξέρω πως ενδεχομένως να μην είμαι καθόλου στο σχολικό περιβάλλον...μου τη δίνει πιο πολύ από το θέμα της μονιμότητας...ίσως γιατί έχω κάποιες συγκεκριμένες προτεραιότητες... ??? ??? ???
Χωρίς να σημαίνει καθόλου πως αποδέχομαι την ελαστική απασχόλησή μας και την απληρωσιά.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 01:53:38 μμ »
 πιστευω οτι αξιζει ..........να μπεις σε ταξη ως δασκάλος............

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 03:11:19 μμ »
 Aξίζει να μπεις στη ταξη σαν δασκαλος αλλα αξιξει και το φροντηστηριο και σκασιλα μου εμενα τι κανει ο πρωινος... εχω αποδειξει οτι μπορω να κανω καλυτερα πολλα πραγματα απο τον πρωινο.  Εμενα εμπιστευονται για τις πανελληνιες εμενα ψαχνουν γαι το μηχανογραφικο  εμενα χαιρετουν εγκαρδιοτατα μετα απο χρονια.  Δεν νομιζω οτι ειναι μονο γιατι υπαρχει οικονομικη σχεση γονιου- φροντιστη.
 Οταν ο πρωινος στην κατευθυνση βασισεται πάνω σε τι κάνω εγω?? Γνωρίζω επίσης και κατι αστερια πρωην φροντιστες που τωρα ειναι μονιμοι και ειναι χειροτεροι απο λουφα και παραλλαγη..
Αν εισαι ανθρωπος και εχεις αξιοπρεπεια γινεσαι παντου καλος.

 Καλες οι περιβαλλοντικες και τα προγραμματα άλλα ετσι οπως ειναι η παιδεια στην Ελλάδα ετσι όπως ζητουν τα θέματα στην Ελλαδα ετσι οπως γινεται  και οσο γινεται μαθημα στην Ελλαδα  αν δεν ηταν τα φροντιστηρια θα ειμασταν σε κατασταση αναφαλβητισμου... γιατι αν τα πανεπιστημια ειχαν τις ιδιες απαιτησεις τοτε κανενας δεν θα μπαινε και αν εμπαινε δεν θα εβγαινε....

 Αναπληρωτης τωρα ειναι καλα αν εισαι κοντα και τα χρηματα που μενουν σε ικανοποιουν ... το λεω εγω που δουλευω ωρομισθιος απο το2006 και φετος που θα δουλευα αναπληρωτης με εχει προσπερασει η β και γ φαση

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αξιζει να πας αναπληρωτης ?
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 03:26:10 μμ »
Πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις αυτό που αγαπάς και να είσαι στην τάξη σε δημόσιο σχολείο.Συμφωνώ με τους συναδέλφους που ανέφεραν ότι δεν είναι μόνο ο διορισμός.Προσωπικά αν μου εξασφάλιζε κάποιος ότι θα είχα δουλειά κάθε χρόνο και θα ήμουν στον τόπο μου,δεν θα είχα πρόβλημα να πάρω σύνταξη σαν αναπληρώτρια.Έχω δώσει 4 φορές ασεπ,μπήκα με άλλη μοριοδότηση,πήγα σε δυσπρόσιτο και φυσικά αν με ξανακαλούσαν εκεί ξανά,και πάλι θα πήγαινα γιατί τώρα πια κοντά στα 34,μου είναι δύσκολο να τα παρατήσω και να ρισκάρω τα πάντα.Αν ξεκινούσα τώρα,είχα άλλη ηλικία και ένα καλό back-up και πάλι νομίζω θα πήγαινα,αλλά ίσως είχα τα κουράγια να δώσω ασεπ και να πιάσω μια καλή βαθμολογία(80+)για να διοριστώ.
Η μοριοδότηση πλέον είναι χάλια,αλλά αν κάποιος δεν έχει καλή δουλειά,πιστεύω αξίζει να πάει.
Συμπέρασμα:είναι καθαρά προσωπικό θέμα το τι θα κάνει ο καθένας.Σε κάθε περίπτωση αξίζει-παρά το ότι μας τσάκισε το νομοσχέδιο-.Μπορείς να δηλώνεις κοντινές περιοχές σου και να μη χρειάζεται να ξενιτεύεσαι με δυσβάστακτα έξοδα.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.