*

Αποστολέας Θέμα: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών  (Αναγνώστηκε 80969 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:24:25 πμ »
εχεις δικιο evi06. Αν ειναι δικο σου φροντιστηριο εχεις μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων! Στο σχολειο δεν αισθανομαι καταπιεσμενη να κανω πραγματα αλλα με περιοριζουν παραμετροι που αφορουν το εκπαιδευτικο συστημα οπως αριθμος μαθητων, διαθεσιμο υλικο και τροπος εξετασης και αξιολογησης!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:51 »

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:34:22 πμ »
Όντως, στο δικό σου φροντιστήριο μπορείς να κάνεις πολλά, αλλά και μόνο το γεγονός ότι στην ουσία ψάχνεις για "πελάτες" εμένα με χαλούσε και με χαλάει ακόμα. Γιατί, κακά τα ψέματα, αν δεν έχεις μαθητές ή αν έχεις και δεν σε πληρώνουν (όπως λένε πολλοί φροντιστηριούχοι), ούτε διαδραστικούς πίνακες θα πάρεις, ούτε και ιδιαίτερη όρεξη για νέες μεθόδους θα έχεις.

Και μην ξεχνάμε βέβαια ότι και στα φροντιστήρια υπάρχει πίεση για βαθμούς κ.τ.λ. Προσωπικά μου είχε τύχει πολλές φορές να μου πει η ιδιοκτήτρια "βάλε του λίγο παραπάνω, πληρώνει καλά" ή "μην του βάλεις κάτω από τη βάση στο τεστ (παρ'ότι έγραψε 0) γιατί η μαμά του είναι κουμπάρα μου"... Βέβαια και στο σχολείο συμβαίνουν αντίστοιχα περιστατικά, αλλά τουλάχιστον εκεί δεν κινδυνεύεις να απολυθείς αν κάνεις τη δουλειά σου σωστά.

Κι έπειτα το άλλο το κορυφαίο... να έρχεται στο σχολείο η μαμά να παραπονεθεί για τον μέτριο ή κακό βαθμό του παιδιού της με τη δικαιολογία "μα πώς; στο φροντιστήριο μου λένε πως είναι άριστος..."

Εν ολίγοις, παντού υπάρχουν και εμπόδια και ευκαιρίες για καλύτερη διδασκαλία, αλλά για μένα, μετά από χρόνια στα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια, το σχολείο δε συγκρίνεται με τίποτα.


Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 09:46:32 μμ »
μου είχε τύχει πολλές φορές να μου πει η ιδιοκτήτρια "βάλε του λίγο παραπάνω, πληρώνει καλά" ή "μην του βάλεις κάτω από τη βάση στο τεστ (παρ'ότι έγραψε 0) γιατί η μαμά του είναι κουμπάρα μου"
Πόσο πολύ με θυμώνει αυτό και πόσο τυχερή αισθάνομαι που δεν το βίωσα ποτέ στο φροντιστήριο που δούλευα!
Κι έπειτα το άλλο το κορυφαίο... να έρχεται στο σχολείο η μαμά να παραπονεθεί για τον μέτριο ή κακό βαθμό του παιδιού της με τη δικαιολογία "μα πώς; στο φροντιστήριο μου λένε πως είναι άριστος..."
Πόσο πολύ έχω γελάσει με αυτό πολλάκις...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:16:56 μμ »
μου είχε τύχει πολλές φορές να μου πει η ιδιοκτήτρια "βάλε του λίγο παραπάνω, πληρώνει καλά" ή "μην του βάλεις κάτω από τη βάση στο τεστ (παρ'ότι έγραψε 0) γιατί η μαμά του είναι κουμπάρα μου"
Πόσο πολύ με θυμώνει αυτό και πόσο τυχερή αισθάνομαι που δεν το βίωσα ποτέ στο φροντιστήριο που δούλευα!


ΤΥΧΕΡΗ!  :(

Ποσο θέλω να δουλεψω σε ενα φροντιστηριο που δεν θα ειναι exam oriented και θα ειναι κολλημενο σε ενα coursebook κ σε ενα βιβλιο γραμματικης!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:51 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:20:41 μμ »
μια φορα εχω δουλεψει σε φροντιστηριο και οταν ηρθε ο καιρος να βαλουμε βαθμους μου ειπε κι εμενα ο ιδιοκτητης να μη βαλω πολυ χαμηλους, δεν το δεχτηκα, εβαλα τους βαθμους που πιστευα οτι επρεπε να βαλω και μου τους αλλαξε! κοντεψα να φαω τους ελεγχους!!!  :o :o :o
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:23:16 μμ »
μια φορα εχω δουλεψει σε φροντιστηριο και οταν ηρθε ο καιρος να βαλουμε βαθμους μου ειπε κι εμενα ο ιδιοκτητης να μη βαλω πολυ χαμηλους, δεν το δεχτηκα, εβαλα τους βαθμους που πιστευα οτι επρεπε να βαλω και μου τους αλλαξε! κοντεψα να φαω τους ελεγχους!!!  :o :o :o


αυτο γινεται στο φροντιστηριο που δουλευω. μας ζητα τους βαθμους του τριμηνου αλλα τους ελεγχους τους συμπληρωνει αυτος κ φυσικα τους φουσκωνει.... >:( αα εχουμε κ μια αλλη πρωτοτυπια! δεν επιτρεπει να συνομιλουμε με τους γονεις. η οποια επικοινωνια γινεται αποκλειστκα μεσω του υπευθυνου....

Αποσυνδεδεμένος iiliop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 02:41:14 μμ »
Έχω μία ερώτηση για όσους έχουν ανοίξει ήδη δικό τους κέντρο ξένων γλωσσών. Πόσο πιστεύετε ότι θα μου κοστίσει όλη η συγκρότηση ενός φροντιστηρίου αν διαθέτω ήδη δικό μου χώρο, ο οποίος όμως χρειάζεται μικροαλλαγές (βλ. τουαλέτες αγοριών-κοριτσιών, γραφεία κλπ)?? Πόσο πρέπει να είναι το κεφάλαιο? Και επίσης είναι κατα την γνώμη σας αναγκαίο να έχεις κάνει πρώτα "όνομα" πριν ανοίξεις?

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 02:50:28 μμ »
Έχω μία ερώτηση για όσους έχουν ανοίξει ήδη δικό τους κέντρο ξένων γλωσσών. Πόσο πιστεύετε ότι θα μου κοστίσει όλη η συγκρότηση ενός φροντιστηρίου αν διαθέτω ήδη δικό μου χώρο, ο οποίος όμως χρειάζεται μικροαλλαγές (βλ. τουαλέτες αγοριών-κοριτσιών, γραφεία κλπ)?? Πόσο πρέπει να είναι το κεφάλαιο? Και επίσης είναι κατα την γνώμη σας αναγκαίο να έχεις κάνει πρώτα "όνομα" πριν ανοίξεις?
ο τολμων νικα. Οι γνωσεις σου στο αντικειμενο  και η επικοινωνιακη πολιτικη θα ειναι σημαντικα ατου οπως φυσικα και η κατοχη του ακινητου αφου τα ενοικια ειναι ο μεγαλος βραχνας!!!!!!!!!!Το κοστος εξαρταται απο την τσεπη σου, αναλογα με το παπλωμα απλωνεις και τα ποδια σου.

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 25, 2012, 10:16:23 πμ »
Καλημερα σε ολους!Σκεφτομαστε με μια συναδελφο να ξεκινουσαμε ενα καινουριο φροντιστηριο αγγλικων και ισως και καποιων αλλων γλωσσων.Δεδομενου των δυσκολων καιρων θα ηθελα να ακουσω γνωμες και αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα ηθελα καποιες πληροφοριες οσον αφορα τα εξοδα που θα εχουμε.Καθε γνωμη και πληροφορια δεκτη!

Αποσυνδεδεμένος erinnyon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 10, 2012, 02:44:15 μμ »
καλά θα ήταν να το ανοίξεις κάπου που δεν έχει φροντιστήριο (τώρα πιο είναι αυτό το μέρος, δεν έχω ιδέα ) ή έστω να μην έχει καλό φροντιστήριο (τα axon και ευρωγνωση δεν τα θεωρώ ανταγωνισμό. Τα Lexicon πάνε πολύ καλά παρεμπιπτόντως) Καλά θα ήταν να έχεις δικό σου χώρο ή να επενδύσεις σε αγορά! με ένα δάνειο για νέους επιχειρηματίες (αν υπάρχουν ακόμα) νομίζω βολεύεσαι καλά.
Δεν πιστεύω να θέλει τα τρελά λεφτά για να το στήσεις. Άμα κάνεις καλή δουλειά την δεύτερη/τρίτη χρονιά θα τα πας super από πελατεία.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 24, 2012, 05:42:10 μμ »
Το κεφαλαιο ειναι σχετικο, αν εχεις δικο σου χωρο θα χρειαστεις 5-10.000 euro γαι θρανια πινακες, τηλεοραση, βιβλιοθηκες, εδρες, γραφειο, κτλ κτλ..... ακομα και τωρα παιδια που η κατασταση ειναι χαλια , στην επαρχια αν εισαι καλος και κανεις ο,τι μπορεις για το φροντιστηριο σου , δλδ πολλες ωρες δουλειας και παρουσια συνεχη στο φροντιστηριο σε 3 χρονια εισαι πολυ καλα..... το λεω γιατι φετος θα ειναι η 3η χρονια μου και ολα ειναι πολυ καλα!!!!
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος efelenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 11, 2012, 12:47:45 μμ »
Απορώ πως ορισμένοι τα παρουσιάζουν όλα τόσο ονειρικά με τα κξγ, ειδικά πλέον που τα περισσότερα ψυχορραγούν.

Καλύτερα να ρωτήσετε κανέναν πραγματικό ιδιοκτήτη και όχι τη Μάγια τη Μέλισσα, μήπως και σας πει τι παίζει φέτος με τα φέσια στην αγορά και τι ωραία που περνάνε και οι φροντιστηριάδες και οι καθηγητές τους.  Στον ιδιωτικό τομέα ζούμε ήδη στάση πληρωμών.

5 χιλιάρικα δεν φτάνουν επ'ουδενί να ανοίξεις σύγχρονο ανταγωνιστικό φροντιστήριο, εκτός αν ανοίξεις καμιά τρύπα σε κανά χωριό και παίζεις μόνος σου.  Και εκεί όμως παίζει μεγάλο ρίσκο γιατί στα χωριά οι περισσότεροι στέλνουν τα παιδιά στη γειτονοπούλα με το proficiency ή στην ξαδέλφη τους.

Αν είσαι ΕΣΥ η γειτονοπούλα-ξαδέλφη με το proficiency, παίζει να συμφέρει περισσότερο να κάνεις μαθήματα σπίτι σου, από το να πληρώνεις νοίκι-τηλέφωνο-ΔΕΗ-internet- ΟΑΕΕ-δάνειο- θέρμανση- ΙΚΑ- καθηγητές-λογιστή -καθαρίστρια-διαφήμιση- διαδραστικούς- εφορία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (ή μάλλον ξέρω, αλλά anyway).

Το "να είσαι καλός και να κάνεις ότι μπορείς " και άλλα τέτοια λουλουδοπαραμυθένια είναι μόνο για βιβλία εκλαϊκευμένης ψυχολογίας, στον πραγματικό κόσμο χρειάζονται πολύ περισσότερες ικανότητες από αυτό, ειδικά σε έναν χώρο τόσο ανταγωνιστικό.



Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 11, 2012, 04:03:18 μμ »
efelenia, θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και αναλυτικότερα τις απόψεις σου πάνω στο θέμα. Πάντως τα πράγματα είναι μάλλον όπως τα παρουσιάζει η συνάδελφος και όχι και τόσο ρόδινα όπως άλλοτε. Στην περιοχή μου, μικρή κωμόπολη σε νησί, με 3 φξγ, το παλαιότερο και ενδοξότερο και... και... και.... αναγκάζεται πλέον να διώχνει μαθητές εφόσον υπάρχουν πολλοί που χρωστάνε δίδακτρα ακόμη και από το 2009!!!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 11, 2012, 04:08:49 μμ »
το εχω ξαναγραψει οτι ο τολμων νικα, αλλα με την κριση που υπαρχει οι γονεις κοβουν χρηματα απο τα φροντιστηρια η βρισκουν το πολυ φτηνο ιδιαιτερο που υπαρχει σε πολυ μεγαλο βαθμο στην εποχη μας ??? ??? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.