*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία  (Αναγνώστηκε 110909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #602 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:09:15 πμ »
Υπαρχει αραγε το ενδεχομενο να μην διπλασιαζονται τα μορια της τριτης χρονιας εφοσον κανεις αιτηση μεταθεσης?
Συγγνώμη, συνάδελφοι αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι. Έχω γίνει έξαλλη με αυτή την αλλαγή του "ποδιού" και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ που πήραν πίσω την υποχρεωτική τριετία (ως ένα βαθμό αφού άφησαν τη διετία). Αλλά, αυτή η προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν τα πράγματα σπάει κόκαλα. Σκεφτείτε δε με πόση τσαπατσουλιά το έκαναν  ώστε είναι τόσο ασαφές αν ο διπλασιασμός των μορίων της 3η χρονιάς θα ισχύει για αυτούς που θα κάνουν αίτηση μετάθεσης την 3η χρονιά ή μόνο για αυτούς που θα κάνουν αίτηση την 4η.
Επίσης, εχω ξαναγράψει και αλλού ότι αυτό περι διπλασιασμού των μορίων την 3η και 4η χρονιά είναι κατάφωρη αδικία για όλους τους διορισμένους πριν το 2010, που παραμένουν σε ακριτικές περιοχές 3 και 4 χρόνια είτε από επιλογή είτε αναγκαστικά.
Αν πραγματικά τους ενδιέφερε να δώσουν κίνητρα στους εκπαιδευτικούς να παραμείνουν σε κάποιες περιοχές που δεν χαίρουν ιδιαίτερης προτίμησης τότε θα έπρεπε να "πριμοδοτούν" με διπλασιασμό των μορίων δυσμενών συνθηκών μόνο όσους συναδέλφους δεν υποβάλλουν αίτηση μετάθεσης για μια τριετία ή τετραετία. Ή τουλάχιστον ο διπλασιασμός των μορίων από τη στιγμή που καταργεί την υποχρεωτική τριετία να ισχύσει για όλους τους εκπαιδευτικούς που παραμένουν 3 και 4 χρόνια στις ίδιες περιοχές εκτός των συμφερόντων τους.
Αλλά, νομίζω ότι τσάμπα χαλιόμαστε μεταξύ μας τους ήταν πολύ εύκολο να πάρουν πίσω την υποχρεωτική τριετία λίγο πριν από εκλογές. Μετά τις εκλογές θα μας "τακτοποιήσουν" ξανά. 
Επιπλέον, είναι πασιφανές ότι οι μεταθέσεις θα είναι μηδενικές κι έτσι ο διπλασιασμός των μορίων απλώς θα χρυσώνει το χάπι των μισθών πείνας των νεοδιόριστων που θα ελπίζουν ότι λίγο πριν τινάξουν τα πέταλα θα πάρουν ίσως μετάθεση για το σπίτι τους.....
Αλήθεια έχετε σκεφτεί τι να τον κάνετε τον διπλασιασμό των μορίων την 3η ή 4η χρονιά όταν τα λεφτά που παίρνει ένας νεοδιόριστος δεν είναι ούτε καν 600 ευρώ? (Χθες είδαμε τις μισθοδοσίες του Φεβρουαρίου στο σχολείο και οι νεοδιόριστοι συνάδελφοι από 1 εως 3 χρόνια κόντεψαν να πάθουν εγκεφαλικό με τις αναδρομικές κρατήσεις για το επόμενο 6μηνο και να σημειώσετε ότι παίρνουμε και 100 ευρώ μικτά γιατί είμαστε σε παραμεθόριο)
Να σας ρωτήσω από περιέργεια πόσο ήταν ο μισθός Φεβρουαρίου με 2 χρόνια  υπηρεσία????   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:19 »

Αποσυνδεδεμένος JOYLI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #603 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:18:16 πμ »
Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω τα εξής γιατι έχω μπερδευτεί. όσοι διοριστήκαμε το 2010 θα μπορέσουμε να κάνουμε αίτηση για μετάθεση όμως εκεί υπάρχουν δύο περιπτώσεις.
α) Να κάνεις αίτηση για μετάθεση όπου αν πάρεις τη μετάθεση όλα καλά, αν όμως δεν πάρεις μετάθεση δεν θα διπλασιάζονται τα μόρια σου την τρίτη χρονιά και θα πρέπει να κάτσεις για άλλα δύο χρόνια όπου διορίστηκες;
β) Στην περίπτωση που δεν κάνεις αίτηση για μετάθεση θα πρέπει να κάτσεις επιπλέον δύο χρόνια υποχρεωτικά στην αρχική περιοχή που διοριστηκες (σύνολο τέσσερα) καθώς τον Ιουνιο θα κάνουμε αίτηση για οριστική τοποθέτηση όπου σε αυτήν τη περίπτωση θα διπλσιάζονται τα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #604 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:22:45 πμ »
Να σας ρωτήσω από περιέργεια πόσο ήταν ο μισθός Φεβρουαρίου με 2 χρόνια  υπηρεσία????
Σε συνάδελφο που τον Ιανουάριο του 2012 κλείνει δύο χρόνια ακριβώς και το παλιό του ΜΚ ήταν 18 ο μισθός του για τον Φεβρουάριο είναι: 824 (μαζί με τα 100 ευρώ της παραμεθορίου) και για τους επόμενους 6 μήνες θα λαμβάνει 824-93,81= 730,19 Σε άλλη περίπτωση συνάδελφος που διανύει την 3 χρονιά και το παλιό ΜΚ ήταν 17 ο μισθός του διαμορφώθηκε στο αστρονομικό ποσό των 817,79 ευρώ και για τους επόμενους 6 μήνες θα παίρνει 711,70 ευρώ. Το πόσος θα είναι ο μισθός σου εξαρτάται από το παλιό ΜΚ που έπαιρνες γιατί με βάση αυτό γίνονται οι κρατήσεις στα ασφαλιστικά ταμεία.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #605 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:27:33 πμ »
Να σας ρωτήσω από περιέργεια πόσο ήταν ο μισθός Φεβρουαρίου με 2 χρόνια  υπηρεσία????
Σε συνάδελφο που τον Ιανουάριο του 2012 κλείνει δύο χρόνια ακριβώς και το παλιό του ΜΚ ήταν 18 ο μισθός του για τον Φεβρουάριο είναι: 824 (μαζί με τα 100 ευρώ της παραμεθορίου) και για τους επόμενους 6 μήνες θα λαμβάνει 824-93,81= 730,19 Σε άλλη περίπτωση συνάδελφος που διανύει την 3 χρονιά και το παλιό ΜΚ ήταν 17 ο μισθός του διαμορφώθηκε στο αστρονομικό ποσό των 817,79 ευρώ και για τους επόμενους 6 μήνες θα παίρνει 711,70 ευρώ. Το πόσος θα είναι ο μισθός σου εξαρτάται από το παλιό ΜΚ που έπαιρνες γιατί με βάση αυτό γίνονται οι κρατήσεις στα ασφαλιστικά ταμεία.
Λυπάμαι που το λέω ως  Ελληνας, ευτυχώς έχω την Τουρκία κοντά ειδάλλως θα πείναγα φέτος ........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:19 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #606 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:42:00 πμ »
Λυπάμαι που το λέω ως  Ελληνας, ευτυχώς έχω την Τουρκία κοντά ειδάλλως θα πείναγα φέτος ........


Γιατί λυπάσαι? Εγώ καθόλου δεν θα λυπόμουν αν είχα μια τέτοια δυνατότητα, αλλά δυστυχώς παρόλο που είμαι σε ακριτική περιοχή δεν είναι κοντά η Τουρκία, διότι ο "συμπατριώτης" μπακάλης και σπιτονοικοκύρης του νησιού καθόλου δεν συγκινείται με την οικονομική μου κατάσταση. Κοιμούνται ακόμη τον ύπνο του δικαίου και περιμένουν τους τουρίστες το καλοκαίρι και όσο διαρκεί ο χειμώνας κάνουν προπόνηση πάνω μας χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους ότι οι "παχιές αγελάδες" των εκπαιδευτικών που τους έτρεφαν όλο το χειμώνα έχουν γίνει πια "ισχνές". Μας πουλούν 2 με 3 ευρώ το κιλό το ψωμί, 3 ευρώ την εξάδα το νερό (γιατί βλέπεις δεν υπάρχει νερό), και να μην συνεχίσω με τα ενοίκια που για δυο δωμάτια χωρίς θέρμανση που σε πετάνε έξω τον Ιούνιο, σου ζητούν ακόμη 250 ευρώ... Γιατί λοιπόν εγώ να επιμένω σε μια ανύπαρκτη συλλογική κοινωνική συνείδηση?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #607 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:53:58 πμ »
Λυπάμαι που το λέω ως  Ελληνας, ευτυχώς έχω την Τουρκία κοντά ειδάλλως θα πείναγα φέτος ........


Γιατί λυπάσαι? Εγώ καθόλου δεν θα λυπόμουν αν είχα μια τέτοια δυνατότητα, αλλά δυστυχώς παρόλο που είμαι σε ακριτική περιοχή δεν είναι κοντά η Τουρκία, διότι ο "συμπατριώτης" μπακάλης και σπιτονοικοκύρης του νησιού καθόλου δεν συγκινείται με την οικονομική μου κατάσταση. Κοιμούνται ακόμη τον ύπνο του δικαίου και περιμένουν τους τουρίστες το καλοκαίρι και όσο διαρκεί ο χειμώνας κάνουν προπόνηση πάνω μας χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους ότι οι "παχιές αγελάδες" των εκπαιδευτικών που τους έτρεφαν όλο το χειμώνα έχουν γίνει πια "ισχνές". Μας πουλούν 2 με 3 ευρώ το κιλό το ψωμί, 3 ευρώ την εξάδα το νερό (γιατί βλέπεις δεν υπάρχει νερό), και να μην συνεχίσω με τα ενοίκια που για δυο δωμάτια χωρίς θέρμανση που σε πετάνε έξω τον Ιούνιο, σου ζητούν ακόμη 250 ευρώ... Γιατί λοιπόν εγώ να επιμένω σε μια ανύπαρκτη συλλογική κοινωνική συνείδηση?
Λοιπόν χτες  για παμπερς  132 τεμάχια 14,5ευρω .Ελλάδα σίγουρα 50-60 ευρώ .Ψωμί ο,40 το κιλό για μαναβική δεν το συζητάω,σκέφτομαι να μην κάνω καθόλου χαρτιά για μετάθεση,διόλου αν κατέβω Λάρισα θα γίνω επαίτης''''''''''       

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #608 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 10:21:12 πμ »
 και εδω που ειμαι εγω, φαρμακειο ολα!!! τραβαμε οι αθλιοι τα γνωστα στα νησια. φτωχεια, φτωχεια, φτωχεια και οι κυβερνωντες κινουνται με τα πολυτελη αυτοκινητα που τους πληρωνουμε και τρωνε και πινουν!!! χατζαρα που τους χρειαζεται!

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #609 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 10:41:37 πμ »
Καλημέρα
νομίζω ότι το 3ο έτος όταν πάρουμε οργανική την υπηρετούμε μία χρονιά και μετά αν ζητήσουμε μετάθεση υπηρετούμε 2 χρόνια,
δεν υπηρετούμε την 1η οργανική 2 χρόνια,τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #610 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 10:44:17 πμ »
και για να επανέλθω στο θέμα της τριετίας... ο συνάδελφος που από τον Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούνιο θα παίρνει 730 ευρώπουλα, είχε την ατυχία να διοριστεί πριν το 2010 (σχ. έτος 2009-2010) και μάλιστα ως δυσπρόσιτος, δηλαδή με διετή υποχρέωση να παραμείνει στον τόπο διορισμού του. Αυτός λοιπόν ο καψερός, που παραμένει στην ουσία και τρίτη χρονιά και σίγουρα και 4η χρονιά στο νησί που αρχικά διορίστηκε, δεν τον αφορά το "ευεργέτημα" του διπλασιασμού των μορίων της 3ης και 4ης χρονιάς και εγώ ρωτώ γιατί?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #611 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 10:52:19 πμ »
Καλημέρα
νομίζω ότι το 3ο έτος όταν πάρουμε οργανική την υπηρετούμε μία χρονιά και μετά αν ζητήσουμε μετάθεση υπηρετούμε 2 χρόνια,
δεν υπηρετούμε την 1η οργανική 2 χρόνια,τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει
Καλημέρα, τα δεδομένα έχουν αλλάξει εν όψει της ψήφισης του νέου Π/Ν. Καταργείται η υποχρεωτική τριετία γίνεται διετία και έτσι όσοι διορίστηκαν το 2010-2011 θα έχουν σε λίγες μέρες τη δυνατότητα να κάνουν αίτηση μετάθεσης. Μέσα στο πλαίσιο της διετίας (3ετίας πρώτα) θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου ανεξάρτητα από το αν έχεις πάρει ή όχι. Αν πάρεις μετάθεση τότε πρέπει να υπηρετήσεις 2 χρόνια την νέα οργανική ανεξάρτητα και πάλι από το αν σου έχει δοθεί ή όχι και την τρίτη χρονιά έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις πάλι αίτηση μετάθεσης.
Στις 30/11/11 όσοι είχαν διοριστεί το 2010-2011 έπρεπε να υποβάλλουν αίτηση για να πάρουν οργανική. Με τα νέα δεδομένα θα μπορούν να υποβάλλουν και αίτηση μετάθεσης σε λίγες μέρες. Αν δεν πάρεις μετάθεση και είσαι τυχερός να πάρεις οργανική τότε θα μπορείς να υποβάλλεις αίτηση μετάθεσης την επόμενη χρονιά.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #612 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 11:34:33 πμ »
Καλημέρα
νομίζω ότι το 3ο έτος όταν πάρουμε οργανική την υπηρετούμε μία χρονιά και μετά αν ζητήσουμε μετάθεση υπηρετούμε 2 χρόνια,
δεν υπηρετούμε την 1η οργανική 2 χρόνια,τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει
Καλημέρα, τα δεδομένα έχουν αλλάξει εν όψει της ψήφισης του νέου Π/Ν. Καταργείται η υποχρεωτική τριετία γίνεται διετία και έτσι όσοι διορίστηκαν το 2010-2011 θα έχουν σε λίγες μέρες τη δυνατότητα να κάνουν αίτηση μετάθεσης. Μέσα στο πλαίσιο της διετίας (3ετίας πρώτα) θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου ανεξάρτητα από το αν έχεις πάρει ή όχι. Αν πάρεις μετάθεση τότε πρέπει να υπηρετήσεις 2 χρόνια την νέα οργανική ανεξάρτητα και πάλι από το αν σου έχει δοθεί ή όχι και την τρίτη χρονιά έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις πάλι αίτηση μετάθεσης.
Στις 30/11/11 όσοι είχαν διοριστεί το 2010-2011 έπρεπε να υποβάλλουν αίτηση για να πάρουν οργανική. Με τα νέα δεδομένα θα μπορούν να υποβάλλουν και αίτηση μετάθεσης σε λίγες μέρες. Αν δεν πάρεις μετάθεση και είσαι τυχερός να πάρεις οργανική τότε θα μπορείς να υποβάλλεις αίτηση μετάθεσης την επόμενη χρονιά.
Το σημείο  που λες πως αν "είσαι τυχερός να πάρεις οργανική τότε θα μπορείς να υποβάλλεις αίτηση μετάθεσης την επόμενη χρονιά", δεν νομίζω πως είναι σωστό. Έτσι κι αλλιώς θα μπορείς να κάνεις πάλι αίτηση είτε σου δώσουν οργανική είτε όχι. Κι αυτοί του 2010 που θα πάρουν τη μετάθεση δεν έχουν οργανική και θα υπηρετήσουν για 2 χρόνια στη νέα περιοχή είτε είναι σε οργανική είτε όχι. Αν κάνω λάθος διορθώστε.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #613 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 11:47:27 πμ »
Σε ο,τι αφορα το διπλασιασμο της μοριοδοτησης κατα το τριτο ετος κι αν ισχυει αυτος σε περιπτωση υποβολης αιτησης μεταθεσης, λογικα θα αποσαφηνιζεται το ζητημα στη συμπληρωματικη εγκυκλιο μεταθεσεων που θα εκδοθει για τους νεοδιοριστους. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #614 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 11:47:48 πμ »
Καλημέρα
νομίζω ότι το 3ο έτος όταν πάρουμε οργανική την υπηρετούμε μία χρονιά και μετά αν ζητήσουμε μετάθεση υπηρετούμε 2 χρόνια,
δεν υπηρετούμε την 1η οργανική 2 χρόνια,τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει
Καλημέρα, τα δεδομένα έχουν αλλάξει εν όψει της ψήφισης του νέου Π/Ν. Καταργείται η υποχρεωτική τριετία γίνεται διετία και έτσι όσοι διορίστηκαν το 2010-2011 θα έχουν σε λίγες μέρες τη δυνατότητα να κάνουν αίτηση μετάθεσης. Μέσα στο πλαίσιο της διετίας (3ετίας πρώτα) θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου ανεξάρτητα από το αν έχεις πάρει ή όχι. Αν πάρεις μετάθεση τότε πρέπει να υπηρετήσεις 2 χρόνια την νέα οργανική ανεξάρτητα και πάλι από το αν σου έχει δοθεί ή όχι και την τρίτη χρονιά έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις πάλι αίτηση μετάθεσης.
Στις 30/11/11 όσοι είχαν διοριστεί το 2010-2011 έπρεπε να υποβάλλουν αίτηση για να πάρουν οργανική. Με τα νέα δεδομένα θα μπορούν να υποβάλλουν και αίτηση μετάθεσης σε λίγες μέρες. Αν δεν πάρεις μετάθεση και είσαι τυχερός να πάρεις οργανική τότε θα μπορείς να υποβάλλεις αίτηση μετάθεσης την επόμενη χρονιά.
Το σημείο  που λες πως αν "είσαι τυχερός να πάρεις οργανική τότε θα μπορείς να υποβάλλεις αίτηση μετάθεσης την επόμενη χρονιά", δεν νομίζω πως είναι σωστό. Έτσι κι αλλιώς θα μπορείς να κάνεις πάλι αίτηση είτε σου δώσουν οργανική είτε όχι. Κι αυτοί του 2010 που θα πάρουν τη μετάθεση δεν έχουν οργανική και θα υπηρετήσουν για 2 χρόνια στη νέα περιοχή είτε είναι σε οργανική είτε όχι. Αν κάνω λάθος διορθώστε.

Ορθο ειναι.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #615 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 12:31:36 μμ »
Σε ο,τι αφορα το διπλασιασμο της μοριοδοτησης κατα το τριτο ετος κι αν ισχυει αυτος σε περιπτωση υποβολης αιτησης μεταθεσης, λογικα θα αποσαφηνιζεται το ζητημα στη συμπληρωματικη εγκυκλιο μεταθεσεων που θα εκδοθει για τους νεοδιοριστους.
Απ'ότι είδα στην τροπολογία που κατατέθηκε
 (http://blogs.sch.gr/nrammos/2012/01/12/%CE%B4-%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B7%CE%BA/)
λέει πως    "ο τρίτος και ο τέταρτος χρόνος μοριοδοτούνται με το διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος".
Απ'ότι βλέπω δεν λέει τίποτα για την περίπτωση που κάποιος έκανε αίτηση και παραμένει εκεί που είναι. Και η τροπολογία έχει κατατεθεί. Μένει να περάσει.
Με τα λίγα μαθήματα δικαίου που έχω διδαχθεί εφόσον δεν αναφέρει τίποτα πιστεύω πως θα ισχύει η μοριοδότηση κανονικά σε όποιον κάνει αίτηση μετάθεσης αλλά παραμείνει στην περιοχή που πρωτοδιορίστηκε. 
Nil homini certum est

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 683

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.