*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία  (Αναγνώστηκε 110940 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #616 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 12:36:59 μμ »
Paschalist, αν προσέξεις τι έγραψα θα δεις ότι λέω παραπάνω από το σημείο που θεώρησες λάθος, πως αυτός που υπηρετεί σε μια περιοχή είτε κατέχει οργανική θέση, είτε όχι θεωρείται πως έχει υπηρετήσει την οργανική του. Για να αναδιατυπώσω αυτό που ήθελα να πω στη τελευταία σειρά γράφω: πως είτε δεν πάρεις μετάθεση και παραμείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, είτε δεν πάρεις μετάθεση αλλά πάρεις οργανική τότε έχεις και πάλι δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση μετάθεσης
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #617 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 12:38:14 μμ »
Paschalist, αν προσέξεις τι έγραψα θα δεις ότι λέω παραπάνω από το σημείο που θεώρησες λάθος, πως αυτός που υπηρετεί σε μια περιοχή είτε κατέχει οργανική θέση, είτε όχι θεωρείται πως έχει υπηρετήσει την οργανική του. Για να αναδιατυπώσω αυτό που ήθελα να πω στη τελευταία σειρά γράφω: πως είτε δεν πάρεις μετάθεση και παραμείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, είτε δεν πάρεις μετάθεση αλλά πάρεις οργανική τότε έχεις και πάλι δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση μετάθεσης
Τελικά το ίδιο λέμε.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #618 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 12:41:01 μμ »
ναι
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #619 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 02:04:02 μμ »
Συνάδελφοι δύο ερωτήσεις και όποιος έχει την καλοσύνη απαντά.
1. Είναι σίγουρο αυτό που λέτε ότι δηλαδή αν ζητήσουμε μετάθεση και δεν την πάρουμε πρέπει μετά να υπηρετήσουμε για άλλα δύο χρόνια στον τόπο του πρώτου διορισμού; γιατί; αφού ήδη τα δύο χρόνια που υπηρετήσαμε θεωρείται ότι ξεχρεώσαμε την οργανική μας (που δεν έχουμε βέβαια). Τι δεν καταλαβαίνω σωστά;
2. Εάν τελικά βγει η εγκύκλιος για να κάνουμε μετάθεση, πώς μας συμφέρει να δηλώσουμε τις περιοχές; το έχει σκεφτεί κανείς αυτό; Αφού κενά δεν ξέρουμε, τις δηλώνουμε μόνο με βάση τις περιοχές προτίμησης όποιες κι αν είναι αυτές;
όποιος ξέρει, ας κάνει τον κόπο να με διαφωτίσει και μένα :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #620 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 07:18:03 μμ »
Συνάδελφοι δύο ερωτήσεις και όποιος έχει την καλοσύνη απαντά.
1. Είναι σίγουρο αυτό που λέτε ότι δηλαδή αν ζητήσουμε μετάθεση και δεν την πάρουμε πρέπει μετά να υπηρετήσουμε για άλλα δύο χρόνια στον τόπο του πρώτου διορισμού; γιατί; αφού ήδη τα δύο χρόνια που υπηρετήσαμε θεωρείται ότι ξεχρεώσαμε την οργανική μας (που δεν έχουμε βέβαια). Τι δεν καταλαβαίνω σωστά;
Δε νομίζω πως είπε κανείς κάτι τέτοιο. Αν δεν πάρεις μετάθεση φέτος και καθίσεις ακόμη 1 χρόνο ξανακάνεις αίτηση μετάθεσης του χρόνου κι αν την πάρεις φεύγεις στα 3 χρόνια κι όχι στα 4.

2. Εάν τελικά βγει η εγκύκλιος για να κάνουμε μετάθεση, πώς μας συμφέρει να δηλώσουμε τις περιοχές; το έχει σκεφτεί κανείς αυτό; Αφού κενά δεν ξέρουμε, τις δηλώνουμε μόνο με βάση τις περιοχές προτίμησης όποιες κι αν είναι αυτές;
όποιος ξέρει, ας κάνει τον κόπο να με διαφωτίσει και μένα
Λογικά θα μπορούσες να ρωτήσεις σε κάποια περιοχή που σε ενδιαφέρει αν θα έχει οργανικά κενά. Εγώ συγκεκριμένα ρώτησα στην περιοχή που με ενδιαφέρει και μου είπαν πως θα έχει λιγότερες συνταξιοδοτήσεις από πέρυσι και πως μάλλον δε θα έχει συγχωνεύσεις.
Ότι έγραψα είναι προσωπική εκτίμηση. Αν έχω λάθος ας παρέμβει κάποιος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2012, 07:20:01 μμ από paschalist »
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #621 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 08:40:37 μμ »
http://www.star.gr/politics/125696

επιθυμει και για πρωθυπουργος? κακο που παθαμε!!!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #622 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:14:39 μμ »
15 περιοχές δε δηλώνουμε? Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα? Λέτε φέτος οι ειδικότες όπως ΠΕ02 να πάρουν περισσότερους προς μετάθεση στην Αττική?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #623 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:17:44 μμ »
paschalist,
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. οπότε κάνουμε αίτηση για μετάθεση φέτος αν δεν την πάρουμε που είναι και το πιθανότερο  >:( έχουμε πλέον δικαίωμα για απόσπαση (αφού δεν ισχύει η τριετία) αλλά ακόμα και να την πάρουμε πάλι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση απλά θα χρωστάμε την οργανική για δύο χρόνια. Όσο για την περιοχή μετάθεσης, εγώ που ενδιαφέρομαι για Θεσσαλία, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω, αφού οι βάσεις μετάθεσης είναι υψηλές. Αποφάσισα όμως να τα δηλώσω σύμφωνα με αυτά που θέλω και ό,τι γίνει. Νομίζω ότι η σειρά προτίμησης στις περιοχές που δηλώνεις παίζει ρόλο, έτσι δεν είναι;
Βέβαια, πρώτα πρέπει να βγει η συμπληρωματική εγκύκλιος. την Παρασκευή που πήρα τηλ. στη Δευτεροβάθμια δεν ήξεραν τίποτα αλλά μου είπαν ότι από το πρωί χθες είχαν τηλεφωνήσει πολλοί συνάδελφοι, για να ρωτήσουν τι γίνεται...
Ίδωμεν

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #624 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:45:42 μμ »
paschalist,
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. οπότε κάνουμε αίτηση για μετάθεση φέτος αν δεν την πάρουμε που είναι και το πιθανότερο  >:( έχουμε πλέον δικαίωμα για απόσπαση (αφού δεν ισχύει η τριετία) αλλά ακόμα και να την πάρουμε πάλι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση απλά θα χρωστάμε την οργανική για δύο χρόνια. Όσο για την περιοχή μετάθεσης, εγώ που ενδιαφέρομαι για Θεσσαλία, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω, αφού οι βάσεις μετάθεσης είναι υψηλές. Αποφάσισα όμως να τα δηλώσω σύμφωνα με αυτά που θέλω και ό,τι γίνει. Νομίζω ότι η σειρά προτίμησης στις περιοχές που δηλώνεις παίζει ρόλο, έτσι δεν είναι;
Βέβαια, πρώτα πρέπει να βγει η συμπληρωματική εγκύκλιος. την Παρασκευή που πήρα τηλ. στη Δευτεροβάθμια δεν ήξεραν τίποτα αλλά μου είπαν ότι από το πρωί χθες είχαν τηλεφωνήσει πολλοί συνάδελφοι, για να ρωτήσουν τι γίνεται...
Ίδωμεν
Η σειρά προτίμησης παίζει ρόλο και ιδιαίτερα για την πρώτη σου προτίμηση παίρνεις μπόνους 2 μόρια.
Οι αιτήσεις θα αρχίσουν όταν ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο Βενιζέλου μαζί με το οποίο θα περάσει και η τροπολογία για τη τριετία. Κάτι είπαν πως θα ψηφιστεί μέχρι τις 19 Ιανουαρίου.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #625 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 11:45:23 μμ »
2. Εάν τελικά βγει η εγκύκλιος για να κάνουμε μετάθεση, πώς μας συμφέρει να δηλώσουμε τις περιοχές; το έχει σκεφτεί κανείς αυτό; Αφού κενά δεν ξέρουμε, τις δηλώνουμε μόνο με βάση τις περιοχές προτίμησης όποιες κι αν είναι αυτές;
όποιος ξέρει, ας κάνει τον κόπο να με διαφωτίσει και μένα :(

Οπως συμβαινει πολυ συχνα στη ζωη, η επιλογη των περιοχων μεταθεσης κινειται στη διελκυστινδα μεταξυ ιδεαλισμου και πραγματισμου. Δηλωνονται οι περιοχες που ο εκπαιδευτικος:

α. Επιθυμει.

β. Μπορει να πιασει, εφοσον θελει οπωσδηποτε να μετακινηθει απο την περιοχη στην οποια υπαγεται οργανικα.

Βεβαια ολα σχετικα ειναι...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #626 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 11:46:47 μμ »
paschalist,
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. οπότε κάνουμε αίτηση για μετάθεση φέτος αν δεν την πάρουμε που είναι και το πιθανότερο  >:( έχουμε πλέον δικαίωμα για απόσπαση (αφού δεν ισχύει η τριετία) αλλά ακόμα και να την πάρουμε πάλι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση απλά θα χρωστάμε την οργανική για δύο χρόνια. Όσο για την περιοχή μετάθεσης, εγώ που ενδιαφέρομαι για Θεσσαλία, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω, αφού οι βάσεις μετάθεσης είναι υψηλές. Αποφάσισα όμως να τα δηλώσω σύμφωνα με αυτά που θέλω και ό,τι γίνει. Νομίζω ότι η σειρά προτίμησης στις περιοχές που δηλώνεις παίζει ρόλο, έτσι δεν είναι;
Βέβαια, πρώτα πρέπει να βγει η συμπληρωματική εγκύκλιος. την Παρασκευή που πήρα τηλ. στη Δευτεροβάθμια δεν ήξεραν τίποτα αλλά μου είπαν ότι από το πρωί χθες είχαν τηλεφωνήσει πολλοί συνάδελφοι, για να ρωτήσουν τι γίνεται...
Ίδωμεν

Τι ειδικοτητα εισαι και ποσα μορια συγκεντρωνεις;
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #627 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 02:51:36 μμ »
Βρίσκομαι σε ένα νησί που έχει καράβι μια φορά την εβδομάδα κάθε Σάββατο.
Το πιο πιθανόν είναι να μας δώσουν 10 μέρες για τις αιτήσεις, μέχρι να φύγει το καράβι και να πάει η αίτηση αν έχει περάσει η διορία των 10 ημερών τι γίνεται; 

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #628 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 03:16:44 μμ »
Περίπου πόσα μόρια πιστεύετε ότι μπορεί να έχει ένας πε02 για να πάει Πειραιά ;

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #629 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 03:23:57 μμ »
Πότε θα βγει;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162193
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 695

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.