*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία  (Αναγνώστηκε 110914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #658 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 07:25:15 μμ »
Και πότε αναμένεται να ψηφιστεί; Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:59 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #659 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 07:34:09 μμ »
paschalist,
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. οπότε κάνουμε αίτηση για μετάθεση φέτος αν δεν την πάρουμε που είναι και το πιθανότερο  >:( έχουμε πλέον δικαίωμα για απόσπαση (αφού δεν ισχύει η τριετία) αλλά ακόμα και να την πάρουμε πάλι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση απλά θα χρωστάμε την οργανική για δύο χρόνια. Όσο για την περιοχή μετάθεσης, εγώ που ενδιαφέρομαι για Θεσσαλία, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω, αφού οι βάσεις μετάθεσης είναι υψηλές. Αποφάσισα όμως να τα δηλώσω σύμφωνα με αυτά που θέλω και ό,τι γίνει. Νομίζω ότι η σειρά προτίμησης στις περιοχές που δηλώνεις παίζει ρόλο, έτσι δεν είναι;
Βέβαια, πρώτα πρέπει να βγει η συμπληρωματική εγκύκλιος. την Παρασκευή που πήρα τηλ. στη Δευτεροβάθμια δεν ήξεραν τίποτα αλλά μου είπαν ότι από το πρωί χθες είχαν τηλεφωνήσει πολλοί συνάδελφοι, για να ρωτήσουν τι γίνεται...
Ίδωμεν

Τι ειδικοτητα εισαι και ποσα μορια συγκεντρωνεις;
Είμαι ΠΕ02, έχω 12 μόρια από γάμο και παιδιά, 6 από το σχολείο επί δύο και 2.5 επί δύο για τα δύο χρόνια υπηρεσίας σύνολο 29, εάν τα υπολογίζω σωστά. κι έχω και συνυπηρέτηση αλλά για Β' Μαγνησίας που ισχύει η συνυπηρέτηση με το σύζυγο ούτε με σφαίρες με αυτά τα μόρια. ίσως να έπιανα κάτι πιο κοντά τουλάχιστον στο Βόλο από δώ που είμαι τώρα (Δυτική Μάνη). Σκέφτομαι για Εύβοια...τι λέτε έχω καμιά ελπίδα να ανοίξουν κενά εκεί; Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος olg@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #660 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 07:59:39 μμ »
παντως ο τροπος που γινεται η αιτηση μεταθεσης ειναι λιγο ακυρος απο την αποψη οτι ουσιαστικα κανεις τα χαρτια σου στα τυφλα χωρις να ξερεις. και αν παρω παραδειγμα τις περσινες μεταθεσεις.....τα πιασαμε τα λεφτα μας. πιστευετε οτι πρεπει να μελετησουμε παλιοτερες βασεις μεταθεσεων πριν κανουμε τα χαρτια μας ή δεν παιζει κανενα ρολο αυτο? εχω απογοητευτει παρα πολυ παντως. τα βλεπω παρα πολυ σκουρα τα πραγματα. οι βασεις ειναι "στο θεο" και εμεις αν και σε νησι παραμεθοριου παιρνουμε 3 μορια. (τα 3 μας)...οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες πιστευω. πως πιστευετε οτι πρεπει να οργανωσουμε τις επιλογες μας οταν κανουμε τα χαρτια μας?
ευχαριστω προκαταβολικα...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #661 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:14:42 μμ »
paschalist,
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. οπότε κάνουμε αίτηση για μετάθεση φέτος αν δεν την πάρουμε που είναι και το πιθανότερο  >:( έχουμε πλέον δικαίωμα για απόσπαση (αφού δεν ισχύει η τριετία) αλλά ακόμα και να την πάρουμε πάλι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση απλά θα χρωστάμε την οργανική για δύο χρόνια. Όσο για την περιοχή μετάθεσης, εγώ που ενδιαφέρομαι για Θεσσαλία, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω, αφού οι βάσεις μετάθεσης είναι υψηλές. Αποφάσισα όμως να τα δηλώσω σύμφωνα με αυτά που θέλω και ό,τι γίνει. Νομίζω ότι η σειρά προτίμησης στις περιοχές που δηλώνεις παίζει ρόλο, έτσι δεν είναι;
Βέβαια, πρώτα πρέπει να βγει η συμπληρωματική εγκύκλιος. την Παρασκευή που πήρα τηλ. στη Δευτεροβάθμια δεν ήξεραν τίποτα αλλά μου είπαν ότι από το πρωί χθες είχαν τηλεφωνήσει πολλοί συνάδελφοι, για να ρωτήσουν τι γίνεται...
Ίδωμεν

Τι ειδικοτητα εισαι και ποσα μορια συγκεντρωνεις;
Είμαι ΠΕ02, έχω 12 μόρια από γάμο και παιδιά, 6 από το σχολείο επί δύο και 2.5 επί δύο για τα δύο χρόνια υπηρεσίας σύνολο 29, εάν τα υπολογίζω σωστά. κι έχω και συνυπηρέτηση αλλά για Β' Μαγνησίας που ισχύει η συνυπηρέτηση με το σύζυγο ούτε με σφαίρες με αυτά τα μόρια. ίσως να έπιανα κάτι πιο κοντά τουλάχιστον στο Βόλο από δώ που είμαι τώρα (Δυτική Μάνη). Σκέφτομαι για Εύβοια...τι λέτε έχω καμιά ελπίδα να ανοίξουν κενά εκεί; Ξέρει κανείς;

Αν καποιος κλαδος κινηθει καπως φετος ειναι ο δικος σου. Με αυτη τη μοριοδοτηση ομως δεν εχεις απολυτως καμια πιθανοτητα για Θεσσαλια. Αν θελεις την προσωπικη μου αποψη, ναι μπορει να μετατεθεις καπου στη Στερεα Ελλαδα, αλλα στη θεση σου θα προσεχα να δηλωσω περιοχες επαρκους μοριοδοτησης, η οποια θα σου δωσει τη δυνατοτητα να μετατεθεις τα προσεχη ετη εντος Θεσσαλιας. Αν υπαγοσουν σε κορεσμενη ειδικοτητα και ενοψει της αφλογιστιας των διορισμων των επομενων ετων θα σου προτεινα να δηλωσεις ο,τι μπορεις πιο κοντα χωρις προϋποθεσεις. 

Καλη τυχη.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:59 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #662 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:34:35 μμ »
καλησπέρα
μια διευκρίνιση θέλω τώρα που καταργήθηκε η 3ετία θεωρείται ότι ξεχρεώσαμε την οργανική μας;

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #663 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:40:00 μμ »
nai!!!!

Αποσυνδεδεμένος giannis_ΠΕ 04.01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #664 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:49:38 μμ »
Υπέγραψαν την τροπολογία.....!!!
Λογικά μέσα στις επόμενες μέρες θα γίνουν και οι ανακοινώσεις από τις Δευτεροβάθμιες Υπηρεσίες Εκπαίδευσης.

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=55103

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #665 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:56:42 μμ »
Υπέγραψαν την τροπολογία.....!!!
Λογικά μέσα στις επόμενες μέρες θα γίνουν και οι ανακοινώσεις από τις Δευτεροβάθμιες Υπηρεσίες Εκπαίδευσης.

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=55103
Που λέει πως πέρασε η τροπολογία; Μαζί με το πολυνομοσχέδιο Βενιζέλου δεν είναι να περάσει;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος giannis_ΠΕ 04.01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #666 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:08:13 μμ »
paschalist έγραψα ότι είδα στο σχετικό link....Υπογραφές βλέπω από τους αρμόδιους Υπουργούς. Τι εννοείς ΄΄πέρασε΄΄ η τροπολογία ? Να ψηφιστεί από το κοινοβούλιο ?

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #667 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:15:44 μμ »
paschalist,
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. οπότε κάνουμε αίτηση για μετάθεση φέτος αν δεν την πάρουμε που είναι και το πιθανότερο  >:( έχουμε πλέον δικαίωμα για απόσπαση (αφού δεν ισχύει η τριετία) αλλά ακόμα και να την πάρουμε πάλι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση απλά θα χρωστάμε την οργανική για δύο χρόνια. Όσο για την περιοχή μετάθεσης, εγώ που ενδιαφέρομαι για Θεσσαλία, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω, αφού οι βάσεις μετάθεσης είναι υψηλές. Αποφάσισα όμως να τα δηλώσω σύμφωνα με αυτά που θέλω και ό,τι γίνει. Νομίζω ότι η σειρά προτίμησης στις περιοχές που δηλώνεις παίζει ρόλο, έτσι δεν είναι;
Βέβαια, πρώτα πρέπει να βγει η συμπληρωματική εγκύκλιος. την Παρασκευή που πήρα τηλ. στη Δευτεροβάθμια δεν ήξεραν τίποτα αλλά μου είπαν ότι από το πρωί χθες είχαν τηλεφωνήσει πολλοί συνάδελφοι, για να ρωτήσουν τι γίνεται...
Ίδωμεν

Τι ειδικοτητα εισαι και ποσα μορια συγκεντρωνεις;
Είμαι ΠΕ02, έχω 12 μόρια από γάμο και παιδιά, 6 από το σχολείο επί δύο και 2.5 επί δύο για τα δύο χρόνια υπηρεσίας σύνολο 29, εάν τα υπολογίζω σωστά. κι έχω και συνυπηρέτηση αλλά για Β' Μαγνησίας που ισχύει η συνυπηρέτηση με το σύζυγο ούτε με σφαίρες με αυτά τα μόρια. ίσως να έπιανα κάτι πιο κοντά τουλάχιστον στο Βόλο από δώ που είμαι τώρα (Δυτική Μάνη). Σκέφτομαι για Εύβοια...τι λέτε έχω καμιά ελπίδα να ανοίξουν κενά εκεί; Ξέρει κανείς;

Αν καποιος κλαδος κινηθει καπως φετος ειναι ο δικος σου. Με αυτη τη μοριοδοτηση ομως δεν εχεις απολυτως καμια πιθανοτητα για Θεσσαλια. Αν θελεις την προσωπικη μου αποψη, ναι μπορει να μετατεθεις καπου στη Στερεα Ελλαδα, αλλα στη θεση σου θα προσεχα να δηλωσω περιοχες επαρκους μοριοδοτησης, η οποια θα σου δωσει τη δυνατοτητα να μετατεθεις τα προσεχη ετη εντος Θεσσαλιας. Αν υπαγοσουν σε κορεσμενη ειδικοτητα και ενοψει της αφλογιστιας των διορισμων των επομενων ετων θα σου προτεινα να δηλωσεις ο,τι μπορεις πιο κοντα χωρις προϋποθεσεις. 

Καλη τυχη.
Ευχαριστώ, Damien
σαφής, όπως πάντα. Να σαι καλά. Θα λάβω υπόψιν όσα λες. έχεις απόλυτο δίκιο για τη Θεσσαλία. οι βάσεις είναι πολύ υψηλές. νομίζω ότι χρειάζεται μια προσεκτική μελέτη (γεωγραφίας και βάσεων), πριν κάνουμε την αίτηση. Φέτος ελπίζω να πάρω την απόσπαση (ωσ σύζυγος στρατιωτικού) αφού καταργήθηκε η τριετία αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις....γι αυτό προσοχή στις αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος marinos82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #668 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:24:06 μμ »
εγω ειμαι στ'ειτζ σε δήμο, διαβάζω για να δωσω ασέπ. αν περάσω θα ισχύει και σε μας η τριετία; Δηλαδή θα δουλεψω τρία χρόνια μόνιμος και μετά θα με απολύσουν; θα πάρω ταμειο; διαβασα πως θα γινει δυετία, γιατι τόσο λίγο;

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #669 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:46:38 μμ »
εγω ειμαι στ'ειτζ σε δήμο, διαβάζω για να δωσω ασέπ. αν περάσω θα ισχύει και σε μας η τριετία; Δηλαδή θα δουλεψω τρία χρόνια μόνιμος και μετά θα με απολύσουν; θα πάρω ταμειο; διαβασα πως θα γινει δυετία, γιατι τόσο λίγο;
Kατι δεν καταλαβες καλα!οτι θα σε απολυσουν πως προεκυψε ;;;

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #670 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:55:52 μμ »
paschalist έγραψα ότι είδα στο σχετικό link....Υπογραφές βλέπω από τους αρμόδιους Υπουργούς. Τι εννοείς ΄΄πέρασε΄΄ η τροπολογία ? Να ψηφιστεί από το κοινοβούλιο ?
Έχω την εντύπωση πως οι τροπολογίες ψηφίζονται μαζί με κάποιο άλλο νόμο από τη Βουλή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι με το πολυνομοσχέδιο Βενιζέλου. Αν δεις ημερομηνία στα έγγραφα που δείχνει το Link που δίνεις  είναι η μέρα της κατάθεσης της τροπολογίας . Το πολυνομοσχέδιο είχαν πει πως θα ψηφιστεί έως την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου  και από τότε δίνουν 10 μέρες για τις αιτήσεις.
Τα συγκεκριμένα τα είχε δημοσιεύσει κι ο Μπράτης στη σελίδα του στις 14/1: http://www.mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/523-2012-01-14-19-49-05       
http://www.mpratis.gr/012/trop140112.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2012, 09:58:42 μμ από paschalist »
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #671 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 10:05:48 μμ »
Ας υποθέσουμε ότι κάνω τα χαρτιά μου για μετάθεση και, όπως είναι φυσικό, δεν την παίρνω και τοποθετούμε οριστικά σε σχολείο του τόπου αρχικού διορισμού. Θα διαπλαστούν για μένα τα μόρια της τρίτης χρονιάς ή θα "τιμωρηθώ" που "τόλμησα" να ζητήσω μετάθεση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.