*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία  (Αναγνώστηκε 110904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #490 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 07:59:42 μμ »
Από: http://www.alfavita.gr/ank_b/ank3_6_10_918.php

.......Είμαι συνάδελφος με δεκαεννιά χρόνια υπηρεσίας όπως και πολλοί άλλοι με περισσότερα, και με τρία παιδια.Εχω πάει σε ορεινές περιοχές με κακές καιρικές συνθήκες και έχω κάνει αμέτρητα χιλιόμετρα και πολλά έξοδα.Μάζευα μόρια για να πάω στον τόπο κατοικίας μου (έτσι μου έλεγαν).Τελικά μετα κοπων και βασάνων κατάφερα και μπήκα.Δεν μπορώ όμως να πάρω οργανική γιατί όπως καταλάβατε την έπαιρναν οι πολύτεκνοι κατά προτεραιότητα με ένα και δύο χρόνια υπηρεσίας.......
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #491 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:01:53 μμ »
Από: http://www.alfavita.gr/ank_b/ank3_6_10_918.php

.......Είμαι συνάδελφος με δεκαεννιά χρόνια υπηρεσίας όπως και πολλοί άλλοι με περισσότερα, και με τρία παιδια.Εχω πάει σε ορεινές περιοχές με κακές καιρικές συνθήκες και έχω κάνει αμέτρητα χιλιόμετρα και πολλά έξοδα.Μάζευα μόρια για να πάω στον τόπο κατοικίας μου (έτσι μου έλεγαν).Τελικά μετα κοπων και βασάνων κατάφερα και μπήκα.Δεν μπορώ όμως να πάρω οργανική γιατί όπως καταλάβατε την έπαιρναν οι πολύτεκνοι κατά προτεραιότητα με ένα και δύο χρόνια υπηρεσίας.......

Nαι, όντως.Δεν είναι φιλόλογος.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #492 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:04:20 μμ »
Καλή χρονιά με υγεία και περισσότερη τύχη!
ακούσατε μήπως πότε θα βγει η εγκύκλιος;

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #493 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:12:07 μμ »
 ασε , αυτο που εγινε με την πολυτεκνια ειναι ασχολιαστο...εγω εμεινα 4 χρονια μετα για διορισμο λογω του 20% των ειδικων κατηγοριων...δεν κρινομαστε ολοι το ιδιο...η αναξιοκρατια στον κλαδο μας στο μεγαλειο της!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #494 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:15:13 μμ »
Από: http://www.alfavita.gr/ank_b/ank3_6_10_918.php

.......Είμαι συνάδελφος με δεκαεννιά χρόνια υπηρεσίας όπως και πολλοί άλλοι με περισσότερα, και με τρία παιδια.Εχω πάει σε ορεινές περιοχές με κακές καιρικές συνθήκες και έχω κάνει αμέτρητα χιλιόμετρα και πολλά έξοδα.Μάζευα μόρια για να πάω στον τόπο κατοικίας μου (έτσι μου έλεγαν).Τελικά μετα κοπων και βασάνων κατάφερα και μπήκα.Δεν μπορώ όμως να πάρω οργανική γιατί όπως καταλάβατε την έπαιρναν οι πολύτεκνοι κατά προτεραιότητα με ένα και δύο χρόνια υπηρεσίας.......

Nαι, όντως.Δεν είναι φιλόλογος.

Μπορεί στους φιλολόγους να είναι μέχρι τώρα πιο καλά τα πράγματα στις οργανικές, στον αριθμό διορισμών, στις βάσεις μεταθέσεων κλπ., οι συγχωνεύσεις όμως και η γενικότερη πολιτική του Υπουργείου δε θα αφήσει κανέναν ανεπηρέαστο, να είσαι σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #495 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:18:58 μμ »
Καλή χρονιά με υγεία και περισσότερη τύχη!
ακούσατε μήπως πότε θα βγει η εγκύκλιος;
Η Bitch σε κάποια φάση είχε πει σύντομα γι αυτό μαζεύετε τα δικαιολογητικά σας. Είχε αναφέρει και ποια είναι.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #496 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:19:15 μμ »
ολους θα μας παρει το ποταμι, αυτο ειναι σιγουρο. εξαλλου μας πηρε και μας σηκωσε φετος...

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #497 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:25:30 μμ »
Μήπως, λέω μήπως φέτος κάνει τοποθετήσεις μεταθέσεων  στα λειτουργικά κενά για να αυξήσει τον αριθμό τους προεκλογικά και καταργήσει έτσι οργανικές χωρίς να πάρει κανείς χαμπάρι;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #498 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:28:19 μμ »
ποιος ξερει τι κρυβει το παρανοικο μυαλο τους...

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #499 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:35:55 μμ »
Μήπως, λέω μήπως φέτος κάνει τοποθετήσεις μεταθέσεων  στα λειτουργικά κενά για να αυξήσει τον αριθμό τους προεκλογικά και καταργήσει έτσι οργανικές χωρίς να πάρει κανείς χαμπάρι;
ας μας φεερουν σπιτια μας, κι ας μας βαλουν σε λειτουργικά κενα!το υποστηριζα κι παλιά - ειδικά για οσους εχουν ιδιαιτερα θέματα-
και πριν την Α...α, αρκετοι μετατιθέντες δεν επαιρναν οργανική, αλλά τουλάχιστον δεν ειχαν τα εξοδα κ την κουραση μακρυά από τα σπιτια τους... 
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #500 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 09:17:24 μμ »
Μήπως, λέω μήπως φέτος κάνει τοποθετήσεις μεταθέσεων  στα λειτουργικά κενά για να αυξήσει τον αριθμό τους προεκλογικά και καταργήσει έτσι οργανικές χωρίς να πάρει κανείς χαμπάρι;
ας μας φεερουν σπιτια μας, κι ας μας βαλουν σε λειτουργικά κενα!το υποστηριζα κι παλιά - ειδικά για οσους εχουν ιδιαιτερα θέματα-
και πριν την Α...α, αρκετοι μετατιθέντες δεν επαιρναν οργανική, αλλά τουλάχιστον δεν ειχαν τα εξοδα κ την κουραση μακρυά από τα σπιτια τους...
Κι εμείς έτσι το σκεφτόμαστε. Ελπίζω να είναι σωστή σκέψη.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #501 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 11:11:18 μμ »
θελω να μας δω με 400-450 ευρω μακρυα απο τα σπιτια μας να δω πως θα επιβιωσουμε...απο τωρα που θα εφαρμοστει το μισθολογιο με τις αναδρομικες κρατησεις σε δυο δοσεις...αλλα οπως λεει ο συναδελφος PA τωρα ειναι αργα...επρεπε τοτε...να αντιδρουσαμε...
να ψοφησουμε ολοι απο την πεινα....καλα να παθουμε...τωρα αρχιζει το γελιο...
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #502 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 12:40:38 πμ »
Συνάδελφε paschalist, τα λειτουργικά κενά μπορούν να προσδιοριστούν επί της ουσίας, στις αρχές Σεπτεμβρίου.
Όπως καταλαβαίνεις, είναι αδύνατον να γίνουν μεταθέσεις με αυτά ( πρακτικώς εννοώ).
Άλλωστε ξέρεις πόσοι πολλοί είναι στις πόλεις διαθέσιμοι για την πλήρη κάλυψη των λειτουργικών κενών που προκύπτουν κάθε Σεπτέμβριο?
Πρακτικά, αρκετοί για την πλήρη κάλυψή τους.
Οπότε, αν στέλνανε και άλλους ( λέμε τώρα) απλά αυτοί θα περισσεύανε, θα τους διέθεταν στις περιφερειακές διευθύνσεις ( ν. 3848/2010 ο οποίος πέρασε κατά την περίοδο Οκτώβριος 2009-Μάιος 2010 ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ), και θα κατέληγαν ΚΑΙ ΠΑΛΙ πολύ μακριά από τα σπίτια τους.

Άλλωστε, κάθε μετάθεση πρακτικά οδηγεί και σε έναν διορισμό ( περίπου έτσι είναι η αναλογία).
Οπότε, νομίζω ότι εκτός του παραπάνω πρακτικού λόγου, προστίθεται και κάτι άλλο πολύ βασικό.

Τα παραπάνω, τα αναφέρω προς απλή ενημέρωση, και όχι για να πω ή να υποννοήσω ότι "δεν πρέπει να πάρετε εσείς μετάθεση".
Απλά, αναφέρω ότι με την μεταβολή που βιαίως εισήχθη από την πολιτική ηγεσία στο σύστημα μεταθέσεων-αποσπάσεων-διορισμών ( ξεκίνησε από τις αποσπάσεις που αποτελούσαν έναν πυλώνα, και προχώρησε εύκολα στους άλλους δύο που αλληλοσυνδέονται έτσι και αλλιώς) ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ, ήταν απολύτως φυσικό να οδηγηθούμε σε πρακτικό μηδενισμό μεταθέσων-διορισμών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2012, 12:47:14 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων. Υποχρεωτική τριετία
« Απάντηση #503 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:54:44 πμ »
   Εφόσον υπάρχουν αναπληρωτές αυτή τη στιγμή στα λειτουργικά κενά και έχουν γίνει οι όποιες συγχωνεύσεις δεν μπορεί να προσδιοριστεί ο αριθμός των κενών οργανικών και μη στο σύνολο;
   Δε θέλουν όλοι να πάνε στα αστικά κέντρα. Κάποιοι λίγοι έστω όπως εμείς θέλουμε να πάμε σε σχολείο που βρίσκεται στην άκρη του νομού μας που τα τελευταία χρόνια λειτουργεί με 1 οργανική και δύο λειτουργικά κενά που καλύπτονται με αναπληρωτές και μάλιστα σε γ ή δ φάση. Ίσως έπρεπε να λάβουν και κάποιες τέτοιες περιπτώσεις υπόψιν τους.
Nil homini certum est

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 757
Σύνολο: 769

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.