*

Αποστολέας Θέμα: αποριες για αναπληρωτες  (Αναγνώστηκε 6519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni agglikhs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
αποριες για αναπληρωτες
« στις: Οκτώβριος 18, 2010, 08:25:36 μμ »
απορια που εχω εδω και καιρο: αν εισαι αναπληρωτης με 20 ωρες η με 24, τα μορια ειναι τα ιδια? και στη συμβαση σου πανω λεει ποσες συγκεκριμενες ωρες εχεις η εννοειτε 24 που ειναι το πληρες για τον αναπληρωτη στο δημοτικο κ 21 στο γυμνασιο,λυκειο?

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:47 »

Αποσυνδεδεμένος pal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 08:30:45 μμ »
απορια που εχω εδω και καιρο: αν εισαι αναπληρωτης με 20 ωρες η με 24, τα μορια ειναι τα ιδια? και στη συμβαση σου πανω λεει ποσες συγκεκριμενες ωρες εχεις η εννοειτε 24 που ειναι το πληρες για τον αναπληρωτη στο δημοτικο κ 21 στο γυμνασιο,λυκειο?

ευχαριστω
Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου είτε σε Α/βάθμια είτε σε Β/βάθμια παίρνει 1 μόριο προυπηρεσίας το μήνα.
Ελπίζω να σου έλυσα την απορία!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 08:36:34 μμ »
απορια που εχω εδω και καιρο: αν εισαι αναπληρωτης με 20 ωρες η με 24, τα μορια ειναι τα ιδια? και στη συμβαση σου πανω λεει ποσες συγκεκριμενες ωρες εχεις η εννοειτε 24 που ειναι το πληρες για τον αναπληρωτη στο δημοτικο κ 21 στο γυμνασιο,λυκειο?

ευχαριστω
Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου είτε σε Α/βάθμια είτε σε Β/βάθμια παίρνει 1 μόριο προυπηρεσίας το μήνα.
Ελπίζω να σου έλυσα την απορία!

Κάνεις μεγάλο λάθος! Αυτό που λες για το 1 μόριο το μήνα...last year!!! Το Αννιώ μας το άλλαξε! 1 περίπου μόριο παίρνουμε για όλη τη σχολική χρονιά, αν είμαστε πλήρους ωραρίου...Κάπου υπάρχει η ακριβής μοριοδότηση, κοίυαξέ το. Ξεκινά από 0,1 τον μήνα.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 11:48:10 μμ »
Κάνεις μεγάλο λάθος! Αυτό που λες για το 1 μόριο το μήνα...last year!!! Το Αννιώ μας το άλλαξε! 1 περίπου μόριο παίρνουμε για όλη τη σχολική χρονιά, αν είμαστε πλήρους ωραρίου...Κάπου υπάρχει η ακριβής μοριοδότηση, κοίυαξέ το. Ξεκινά από 0,1 τον μήνα.

1 μόριο τη σχολική χρονιά κι από 0,1 το μήνα; Δε νομίζω... παίρνουμε την προϋπηρεσία μας κανονικά, 1 μόριο το μήνα, απλώς δε θα μετρήσει στους πίνακες, αλλά μετράει σε άλλα πράγματα (π.χ. στο ΜΚ). Μήπως το μπερδεύεις με την προσαύξηση της προϋπηρεσίας στον επόμενο ΑΣΕΠ; Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα αυτό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:47 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 12:44:19 πμ »
Εμένα πάλι σημερα μου ειπαν μηνας και μοριο στη ββάθμια
. εκτος αν δεν ξερουν τι γινεται.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 12:52:32 πμ »
Σήμερα στο σχολειο που παρουσιαστηκα μου ειπαν κάτι για δευτερη ανάθεση και εκτός από αγγλικά να διδάσκω για ιστορια. Μου ήρθε λίγο απότομο αλλά οκ. Αλλά δεν κατάλαβα αν η ιστορία θα ειναι υπερωρία ή σε περίπτωση που στείλουν φιλόλογο να την καλύψει θα μείνω με λειψές ωρες. Λογικά θα βγάλω άκρη αυριο αλλά εχω αγχωθεί αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 10:17:37 πμ »
Κάνεις μεγάλο λάθος! Αυτό που λες για το 1 μόριο το μήνα...last year!!! Το Αννιώ μας το άλλαξε! 1 περίπου μόριο παίρνουμε για όλη τη σχολική χρονιά, αν είμαστε πλήρους ωραρίου...Κάπου υπάρχει η ακριβής μοριοδότηση, κοίυαξέ το. Ξεκινά από 0,1 τον μήνα.

1 μόριο τη σχολική χρονιά κι από 0,1 το μήνα; Δε νομίζω... παίρνουμε την προϋπηρεσία μας κανονικά, 1 μόριο το μήνα, απλώς δε θα μετρήσει στους πίνακες, αλλά μετράει σε άλλα πράγματα (π.χ. στο ΜΚ). Μήπως το μπερδεύεις με την προσαύξηση της προϋπηρεσίας στον επόμενο ΑΣΕΠ; Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα αυτό...
Μα, καλά, με τα δυσπρόσιτα τί γίνεται; Εμένα π.χ με έστειλαν στην ορεινή Αρκαδία κ η περιοχή που είμαι δίνει 9 μόρια. Αυτό τί σημαίνει αν όντως η Διαμάντω εχει κάνει αυτή την αλλαγή; Τζάμπα τραβιέμαι;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 10:51:08 πμ »
Μα, καλά, με τα δυσπρόσιτα τί γίνεται; Εμένα π.χ με έστειλαν στην ορεινή Αρκαδία κ η περιοχή που είμαι δίνει 9 μόρια. Αυτό τί σημαίνει αν όντως η Διαμάντω εχει κάνει αυτή την αλλαγή; Τζάμπα τραβιέμαι;;;;;;;;;;;;;;;;
Μέχρι να διοριστείς ναι!
Όλες οι προϋπηρεσίες, από το ορεινότερο σχολείο και το κέντρο της Θεσσαλονίκης, από το μικρότερο νησί μέχρι το κέντρο της Αθήνας, μετράνε το ίδιο (με συντελεστές) από τον επόμενο ΑΣΕΠ και μετά

Αποσυνδεδεμένος vagia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 10:52:56 πμ »
Σημερα ειδα αυτο http://www.alfavita.gr/artro.php?id=12180
εχει ιδεα κανεις περι τινος προκειται???????

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 11:18:19 πμ »
Σημερα ειδα αυτο http://www.alfavita.gr/artro.php?id=12180
εχει ιδεα κανεις περι τινος προκειται???????
Οι συγκεκριμένοι αναπληρωτές (που αναφέρει το άρθρο), όπως και πολλοί άλλοι, θα πληρώνονται από το ΕΣΠΑ.
Για να πληρώσει όμως το ΕΣΠΑ (Ευρωπαϊκό πρόγραμμα) θα πρέπει να τηρούνται αυστηρές προϋποθέσεις.
Βγάζει εγυκλίους λοιπόν για να καλυφθεί και να ενημερώσει-προειδοποιήσει τις αρμόδιες διευθύνσεις

Αποσυνδεδεμένος eleni agglikhs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 02:06:16 μμ »
Κάνεις μεγάλο λάθος! Αυτό που λες για το 1 μόριο το μήνα...last year!!! Το Αννιώ μας το άλλαξε! 1 περίπου μόριο παίρνουμε για όλη τη σχολική χρονιά, αν είμαστε πλήρους ωραρίου...Κάπου υπάρχει η ακριβής μοριοδότηση, κοίυαξέ το. Ξεκινά από 0,1 τον μήνα.

1 μόριο τη σχολική χρονιά κι από 0,1 το μήνα; Δε νομίζω... παίρνουμε την προϋπηρεσία μας κανονικά, 1 μόριο το μήνα, απλώς δε θα μετρήσει στους πίνακες, αλλά μετράει σε άλλα πράγματα (π.χ. στο ΜΚ). Μήπως το μπερδεύεις με την προσαύξηση της προϋπηρεσίας στον επόμενο ΑΣΕΠ; Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα αυτό...

solil τι εννοεις με το ΜΚ?δεν θα μετρησει η προυπηρεσια μας ουτε μετα τον ασεπ αν πιασεις την βαση??τοτε γιατι παμε σχολειο φετος?

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 03:56:23 μμ »
Μα, καλά, με τα δυσπρόσιτα τί γίνεται; Εμένα π.χ με έστειλαν στην ορεινή Αρκαδία κ η περιοχή που είμαι δίνει 9 μόρια. Αυτό τί σημαίνει αν όντως η Διαμάντω εχει κάνει αυτή την αλλαγή; Τζάμπα τραβιέμαι;;;;;;;;;;;;;;;;

Βασικά, όχι, δεν τραβιέσαι τσάμπα. Θα πάρεις 1 μόριο για κάθε μήνα καθαρής προϋπηρεσίας, όπως γινόταν πάντα (ας πούμε 9 μόρια συνολικά). Φέτος δε θα μετρήσουν διπλά τα μόριά σου (δηλαδή 18) επειδή είσαι σε δυσπρόσιτο, γιατί αυτό ίσχυε μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών κι όχι για τον πίνακα διορισμών και πλέον αυτός πίνακας (όπως και ο πίνακας διορισμών) έχει κλείσει - δηλαδή το καλοκαίρι που μας έρχεται δε θα γραφτεί η προϋπηρεσία μας. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι χάνεται.

Το γεγονός ότι βρίσκεσαι σε σχολείο που δίνει 9 μόρια δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα μόρια της προϋπηρεσίας σου στο σχολείο αυτό. Για τους αναπληρωτές ουσιαστικά δε σημαίνει τίποτα, ούτε σήμαινε ποτέ - 9 μόρια το χρόνο καθαρής προϋπηρεσίας έπαιρναν είτε ήταν μέσα στην Αθήνα, είτε στο Καστελλόριζο. Θα σημαίνει όμως πολλά όταν με το καλό διοριστείς, καθώς θα προσμετρηθεί στα μόρια για τη μετάθεση που ίσως χρειαστείς. 


solil τι εννοεις με το ΜΚ?δεν θα μετρησει η προυπηρεσια μας ουτε μετα τον ασεπ αν πιασεις την βαση??τοτε γιατι παμε σχολειο φετος?

Ελένη, νομίζω θα πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις πάρα πολύ καλά όλες τις εγκυκλίους που έχουν βγει, γιατί έχω την εντύπωση ότι ακούς διάφορα αποσπαματικά κι έχεις μπερδευτεί.

ΜΚ σημαίνει Μισθολογικό Κλιμάκιο. Κάποιος που πρωτοπροσλαμβάνεται στην εκπαίδευση (είτε ως ωρομίσθιος, είτε ως αναπληρωτής, είτε ως νεοδιόριστος) ξεκινάει με ΜΚ 18. Όταν συμπληρώσει 1 χρόνο καθαρής προϋπηρεσίας κατεβαίνει στο 17 (και μεγαλώνει λίγο ο μισθός του), μετά από 2 χρόνια (δηλαδή στον 3ο χρόνο του) κατεβαίνει στο 16 (και μεγαλώνει λίγο περισσότερο ο μισθός του) κ.ο.κ. Ασφαλώς, η προϋπηρεσία που θα αποκτήσει κάποιος φέτος, όπως προείπα, αν και δε θα φανεί στους πίνακες αναπληρωτών ή στους πίνακες διορισμών, ΔΕ θα χαθεί. Θα μετρήσει για να κατέβει κάποιος κλιμάκιο αργότερα ή ακόμα και μες στο χρόνο.
   
Υπάρχει, λοιπόν, η συνολική προϋπηρεσία μας - δεν τη βλέπουμε στον πίνακα, ξέρουμε όμως πόση είναι. Και περνάει ο καιρός κι έρχεται με τα πολλά ο επόμενος ΑΣΕΠ. Εμείς εν τω μεταξύ δεν έχουμε διοριστεί (χτύπα ξύλο), άρα κάνουμε αίτηση για να δώσουμε εξετάσεις. Και σου λέει: Πόση συνολική προϋπηρεσία έχεις εσύ; Έχεις, ας πούμε, 30 μήνες. Ε, για κάθε μήνα θα πάρεις, π.χ. 0,5 μόρια επιπλέον (δε θυμαμαι πόσο ακριβώς), δηλαδή 30*0,5 = 15 μόρια προσαύξηση στο γραπτό βαθμό σου (αν φυσικά πιάσεις τη βάση).

Άρα έχουμε τουλάχιστον δυο οφέλη που δουλεύουμε φέτος: 1ον, μόρια μετάθεσης από το σχολείο, 2ον προϋπηρεσία για το ΜΚ. Ελπίζω να βοήθησα...


Αποσυνδεδεμένος eleni agglikhs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 12:41:10 μμ »
σε ευχαριστω πολυ, η απαντηση σου ηταν κατατοπιστικοτατη!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αποριες για αναπληρωτες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 06:23:28 μμ »
Solil, να σε ρωτήσω κάτι κι εγώ: έχω 18+ μόρια. Υπάρχει περίπτωση με τα μόρια που θα πάρω φέτος ως αναπληρώτρια (8 μάλλον) να διοριστώ του χρόνου με το 24μηνο; Κάτι τέτοιο μου είπαν αλλά εγώ ξέρω ότι πάνε αυτά. Κλείδωσαν οι πίνακες και πάει το 24μηνο. Για πες μου την γνώμη σου. Thanks :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.