*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185789 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Όταν τα μέτωπα είναι πολλά.. χάνεται ο πόλεμος. Πρώτα από όλα θα προστατέψουμε την οικογένεια μας, μετά τους φίλους και τους γνωστούς μας και αν γίνουμε αρκετά δυνατοί ίσως μπορέσουμε να γίνουμε και αντικειμενικά δίκαιοι. Μέχρι τότε η δικαιοσύνη θα είναι υποκειμενική υπόθεση. Μέχρι τότε δεν πρόκειται να συμφωνήσουν όσοι έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα. Ποιος θα είχε ανάγκη από ρουσφέτια και από μικροαλλαγές για να βολευτεί αν τα πράγματα δεν ήταν τόσο δύσκολα στον εργασιακό τομέα; Κατηγορούμε κάποιον που με "μη δίκαια μέσα" θα προσπαθήσει να κάνει κάτι καλύτερο για την δύσκολη ζωή του.  Αν οι μεν ήταν στην θέση των δε, θα είχαν τις ίδιες απόψεις και αντίστροφα.
+1


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Όταν τα μέτωπα είναι πολλά.. χάνεται ο πόλεμος. Πρώτα από όλα θα προστατέψουμε την οικογένεια μας, μετά τους φίλους και τους γνωστούς μας και αν γίνουμε αρκετά δυνατοί ίσως μπορέσουμε να γίνουμε και αντικειμενικά δίκαιοι. Μέχρι τότε η δικαιοσύνη θα είναι υποκειμενική υπόθεση. Μέχρι τότε δεν πρόκειται να συμφωνήσουν όσοι έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα. Ποιος θα είχε ανάγκη από ρουσφέτια και από μικροαλλαγές για να βολευτεί αν τα πράγματα δεν ήταν τόσο δύσκολα στον εργασιακό τομέα; Κατηγορούμε κάποιον που με "μη δίκαια μέσα" θα προσπαθήσει να κάνει κάτι καλύτερο για την δύσκολη ζωή του.  Αν οι μεν ήταν στην θέση των δε, θα είχαν τις ίδιες απόψεις και αντίστροφα. Διαφωνείτε; Ζούμε σε μια χώρα που ο μικρός μας μισθός, έχει μικρότερη αγοραστική αξία, λόγω των "καρτέλ", των τραπεζών και όλων αυτών που μας πίνουν το αίμα. Αλλά τίποτα από αυτά δεν θα αλλάξει, μιας και γ' αυτό φταίμε όλοι μας.. και οι πολιτικοί και οι πολίτες. Μας αξίζουν τα χάλια που έχει η παιδεία, η υγεία, η ποιότητα ζωής μας, η ζωή μας. Οπότε ας συνεχίσουμε να μαλώνουμε, μιας και δεν είμαστε άξιοι να κάνουμε κάτι καλύτερο.
Συμφωνω απολυτα με την προσεγγιση.Δε φανταζεσαι ποσο καλυτεροι και ηρεμοτεροι ανθρωποι θα ειμασταν αν ειχαμε ενα κρατος πραγματικης κοινωνικης δικαιοσυνης;Το να φωναζουν ομως οι αμεσα θιγομενοι μιας κοινωνικης αδικιας ισως να ειναι μια προυποθεση και ενα μικρο λιθαρακι για τη δημιουργια ενος πιο υγιους μελλοντος.Ειναι ΚΑΙαυτη η ευθυνη μας ως πολιτων δε νομιζεις;Το μηνυμα σου ας βοηθησει ολους μας να ριξουμε χαμηλα τους τονους χωρις ομως να κανουμε εκπτωσεις στην ηθικη μας ακεραιοτητα.Το αδικο πρεπει να το στηλιτευουμε απο οπου κι αν προερχεται...και οταν μας αφορα μπορουμε ισως πιο αποτελεσματικα να το αποτρεψουμε.

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
ΠΡΟΤΑΣΗ:

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΓΙΑ 2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ:
Συνάδελφοι,

Εφόσον βλέπω πως με μεγάλη ευκολία μπαίνετε σε διαδικασίες να χτυπάτε συναδέλφους σας στην εκπαιδευτική κοινότητα και καλύπτετε τις πολιτικές ηγεσίες του ΥΠΕΠΘ που παρανομούν ή συμπεριφέρεστε σαν να τα σχολεία να είναι τσιφλίκι σας, ζητάω και εγώ απλά να είμαι ωρομίσθιος.Παρακαλώ τους συλλόγους να βάλουν στο διεκδικητικό τους πλαίσιο την πρότασή μου.

Με τέτοιο πρόβλημα που υπάρχει  αντί για έναν αναπληρωτή θα προσλαμβάνουν 2 ωρομίσθιους ή 4 και θα λένε και ευχαριστώ.

Και επίσης, τι είναι αυτό το σύστημα με τα γκρι κουτάκια και διπλασιασμό της προϋπηρεσίας. Να καταργηθεί και αυτό και εννοείται και αναδρομικά να μειωθούν όλες αυτές οι ύποπτες προϋπηρεσίες.
Και γιατί απαραίτητα ο ωρομίσθιος να παίρνει μέχρι 11,5 ώρες όπως λέει ο νόμος 1566-85; Να παίρνουν δύο ωρομίσθιους. Άρα από έναν αναπληρωτή που γκρινιάζει γιατί λέει πως  τριγυρνάει όλην την Ελλάδα,αφήστε που αρκετοί παίρνουν μαζί τους και τους γονείς τους, να προσλαμβάνουν 4 ωρομίσθιους. Με διανομή των ωρών ανά δύο σε τρεις ημέρες θα έχουμε 3 τρια ένσημα.Κια στον τόπο κατοικίας τους:Μειώνονται έτσι και τα έξοδα από τα νοίκια σε άλλους τόπους και όλα τα σχετικά. Για τέτοια είμαστε τώρα; Θα ζητήσουμε και από τον ΟΑΕΔ να φροντίζει να συμπληρώσει το ποσό μέχρι το ποσό του επιδόματος της ανεργίας και από το Υπουργείο Απασχόλησης και κοινωνικής Προστασίας να μας παρέχει βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ ή Πρόνοιας και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι!
Ξέρει κανείς να μου πει τι έγινε με τη Διπλάριο Σχολή;

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2009, 08:01:41 πμ από zagorakis »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
zagoraki επανήλθες στο διάλογο με προτάσεις;δεν το πιστεύω!!!εγω να συμφωνησω με την πρόταση σου.εσύ θα συμφωνήσεις με τη δική μου όμως; δηλαδή να μπειτε στον πίνακα με καθόλα νόμοτυπο τρόπο, δηλαδή μετά απο εξετάσεις ασεπ ή προυπηρεσία με τους τρόπους που ορίζει το υπεπθ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
zagoraki ακομη να απαντησεις. Γιατι;;;

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
zagoraki επανήλθες στο διάλογο με προτάσεις;δεν το πιστεύω!!!εγω να συμφωνησω με την πρόταση σου.εσύ θα συμφωνήσεις με τη δική μου όμως; δηλαδή να μπειτε στον πίνακα με καθόλα νόμοτυπο τρόπο, δηλαδή μετά απο εξετάσεις ασεπ ή προυπηρεσία με τους τρόπους που ορίζει το υπεπθ;

Αντιπροτείνω:

2 διαφορετικοί τρόποι πρόσληψης- χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η προϋπηρεσία:

1. 50% ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ

2. 50% Από έναν ενιαίο πίνακα με βάση την παλαιότητα κτήσεως βασικού πτυχίου.

Σχετικά με την άποψή σου ότι ο τρόπος μας δεν είναι νομότυπος, εγώ απαντώ πως ο Συνήγορος του Πολίτη και  το Νομικό Συμβούλιο του κράτους άλλα λένε!
Μάλλον εσύ θα πρέπει να σέβεσαι τους νόμους του  κράτους

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
zagoraki ακομη να απαντησεις. Γιατι;;;
ότι ρωτάς έχει ήδη απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Όταν τα μέτωπα είναι πολλά.. χάνεται ο πόλεμος. , η ποιότητα ζωής μας, η ζωή μας. Οπότε ας συνεχίσουμε να μαλώνουμε, μιας και δεν είμαστε άξιοι να κάνουμε κάτι καλύτερο.

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αλλά γιατί να γίνεται έτσι;

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
zagoraki αυτό που προτείνεις,παλαιότητα πτυχίου,εν μερει φωτογραφίζει αρκετούς από εσάς.προτείνεις λοιπόν...να ευννοηθείς!μάλιστα!όσον αφορά τους τρόπους απόκτησης προυπηρεσίας τους ξέρεις πολύ καλά ποίοι είναι και ποιούς αναγνωρίζει το υπεπθ....νομίζω τουλάχιστον ως τώρα. τα συμπεράσματα του συνηγόρου του πολίτη δεν ειναι νόμοι του κράτους κάτι βέβαια που εσεις διακαώς επιθυμείτε να συμβεί.βλέπω απόλυτα δικαιολογημένη αυτή την προσπάθεια από μέρους σας!το ίδιο δικαιολογημένη όμως είναι και αντίδραση όλων των υπολοίπων μέσα στους οποίους βάζω και το εαυτό μου.
για πολλοστή φορά να σου θυμίσω οτί δεν υπερασπίζομαι το υπαρχον σύστημα προσλήψεων το οποίο πράγματι μπάζει.αν ενδιαφέρετσε πραγματικά κάντε προτάσεις για να το στεγανοποιήσουμε, να πάμε σε ένα ίσως ακόμη πιο αξιοκρατικό, να παλέψουμε για περισσότερες θέσεις και όχι να ψάχνετε παράθυρο να χωθείτε αφήνοντας απέξω άτομα τα οποία προγραμμάτισαν τη ζωή τους και θυσίασαν πολλά πράγματα προκειμένου να συγκεντρώσουν μορια απο τον ασεπ και προυπηρεσία.δεν μπορείς να τους ζητάς να κάνουν χαρακίρι!από την άλλη βέβαια νομίζω ότι είναι απολύτως σεβαστό το δικαίωμα σας να παλέψετε για το συμφέρον σας.νομίζω οτι διάλογος δεν μπορεί να υπάρξει επί του συγκεκριμένου θέματος.ωστόσο θα είναι ευπροσδεκτες οι οποιεσδήποτε προτάσεις που θα βελτιώνουν το υπάρχον σύστημα προσλήψεων

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Όταν τα μέτωπα είναι πολλά.. χάνεται ο πόλεμος. , η ποιότητα ζωής μας, η ζωή μας. Οπότε ας συνεχίσουμε να μαλώνουμε, μιας και δεν είμαστε άξιοι να κάνουμε κάτι καλύτερο.

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αλλά γιατί να γίνεται έτσι;
Δεν κατάλαβα ποια είναι η ερώτηση. Γιατί χάνουμε τον πόλεμο, γιατί μας ανοίγουν πολλά μέτωπα, γιατί δεν είμαστε άξιοι για κάτι καλύτερο;
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
zagoraki επανήλθες στο διάλογο με προτάσεις;δεν το πιστεύω!!!εγω να συμφωνησω με την πρόταση σου.εσύ θα συμφωνήσεις με τη δική μου όμως; δηλαδή να μπειτε στον πίνακα με καθόλα νόμοτυπο τρόπο, δηλαδή μετά απο εξετάσεις ασεπ ή προυπηρεσία με τους τρόπους που ορίζει το υπεπθ;

Αντιπροτείνω:

2 διαφορετικοί τρόποι πρόσληψης- χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η προϋπηρεσία:

1. 50% ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ

2. 50% Από έναν ενιαίο πίνακα με βάση την παλαιότητα κτήσεως βασικού πτυχίου.

Σχετικά με την άποψή σου ότι ο τρόπος μας δεν είναι νομότυπος, εγώ απαντώ πως ο Συνήγορος του Πολίτη και  το Νομικό Συμβούλιο του κράτους άλλα λένε!
Μάλλον εσύ θα πρέπει να σέβεσαι τους νόμους του  κράτους
Οτι μας βολευει δηλαδη.οι μαχιμοι εκπαιδευτικοι με ασεπ και προυπηρεσια στην πυρα δηλαδη.Πολυ ωραια λογικη...τα εχει ολα και συμφερει..

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
zagoraki αυτό που προτείνεις,παλαιότητα πτυχίου,εν μερει φωτογραφίζει αρκετούς από εσάς.προτείνεις λοιπόν...να ευννοηθείς!μάλιστα!όσον αφορά τους τρόπους απόκτησης προυπηρεσίας τους ξέρεις πολύ καλά ποίοι είναι και ποιούς αναγνωρίζει το υπεπθ....νομίζω τουλάχιστον ως τώρα. τα συμπεράσματα του συνηγόρου του πολίτη δεν ειναι νόμοι του κράτους κάτι βέβαια που εσεις διακαώς επιθυμείτε να συμβεί.βλέπω απόλυτα δικαιολογημένη αυτή την προσπάθεια από μέρους σας!το ίδιο δικαιολογημένη όμως είναι και αντίδραση όλων των υπολοίπων μέσα στους οποίους βάζω και το εαυτό μου.
για πολλοστή φορά να σου θυμίσω οτί δεν υπερασπίζομαι το υπαρχον σύστημα προσλήψεων το οποίο πράγματι μπάζει.αν ενδιαφέρετσε πραγματικά κάντε προτάσεις για να το στεγανοποιήσουμε, να πάμε σε ένα ίσως ακόμη πιο αξιοκρατικό, να παλέψουμε για περισσότερες θέσεις και όχι να ψάχνετε παράθυρο να χωθείτε αφήνοντας απέξω άτομα τα οποία προγραμμάτισαν τη ζωή τους και θυσίασαν πολλά πράγματα προκειμένου να συγκεντρώσουν μορια απο τον ασεπ και προυπηρεσία.δεν μπορείς να τους ζητάς να κάνουν χαρακίρι!από την άλλη βέβαια νομίζω ότι είναι απολύτως σεβαστό το δικαίωμα σας να παλέψετε για το συμφέρον σας.νομίζω οτι διάλογος δεν μπορεί να υπάρξει επί του συγκεκριμένου θέματος.ωστόσο θα είναι ευπροσδεκτες οι οποιεσδήποτε προτάσεις που θα βελτιώνουν το υπάρχον σύστημα προσλήψεων

Ας αφήσουμε τους μελλοδραματισμούς και τα χαρακίρια. Εγώ δεν μίλησα για παράθυρα και πόρτες, αλλά μόνο για νόμους και κατά πόσο αυτοί εφαρμόζονται ή όχι.
Αφού ήδη έχεις προεξοφλήσει το γεγονός ότι δεν μπορεί να υπάρξει διάλογος δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει να το παιδεύουμε!
Εμείς μπορεί να προσφύγουμε δικαστικά για να δικαιωθούμε, εσύ μετά θα προσφύγεις εναντίον μας ίσως αν δικαιωθούμε και έτσι θα είχαμε να λέγαμε και ...διηγώντας τα να κλαις!
Κατά την προσωπική μου πάντα εκτίμηση το μοναδικό αξιοκρατικό σύστημα ήταν αυτό της επετηρίδας με σειρά προτεραιότητας την παλαιότητα στην ημερομηνία κτήσης του πτυχίου σου! Περίμενες υπομονετικά αλλά κάποια στιγμή θα ερχόταν και η σειρά σου!

Άντε να δώσουμε και σειρά στα νειάτα με τον ΑΣΕΠ,με ποσοστό 50 %. Ούτε προϋπηρεσίες, ούτε σχετικά κλπ

Αποσυνδεδεμένος παναγιώτης βασιλόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Ζαγοράκη από εδώ και πέρα σε βαφτίζω Βουλινό. Οι προτάσεις σου είναι το ίδιο γραφικές όσο και η παρουσία του πρώην προέδρου του ΠΑΟΚ

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Θα παρακαλούσα οι απαντήσεις να αποσκοπούν στο θέμα και όχι στα άτομα που συμμετέχουν στο θέμα. Αν θέλετε να αποδώσετε κάποιον προσωπικό χαρακτηρισμό ή να δώσετε κάποια απάντηση που αφορά συγκεκριμένο πρόσωπο και όχι το ίδιο το θέμα, μπορείτε να το κάνετε μέσω pm.

Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.