*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
ζαγορακη δε με νοιαζουν ουτε η προεδρος σας ουτε η πεα αλλα αν μεινω ανεργος μετα απο 2 χρονια αναπληρωσης μετα θα καταφυγω στα δικαστηρια κ θα με δειτε στην τηλεοραση. αρκετα μας εμπαιξατε ολοι, κ στην ιδια θεση με εμενα ειναι κ πολλοι αλλοι αναπληρωτες. δυστυχως για εσενα δεν ειμαι πλουσιος ωστε να σφυριζω κλεφτικα μπροστα σε αυτην την αδικια.
κΑΙ στο μεταξυ τωρα που ειναι να δρασουμε και να το εμποδισουμε δινοντας τη διασταση του προβληματος και δειχνοντας ξεκαθαρα οτι μας βρισκουν απεναντι με αυτη τη ρυθμιση,καθομαστε και υπολογιζουμε αν και ποσο θα μας επηρρεασει και ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.δεν υπαρχει διαθεση για αγωνα δυστυχως.Η λογικη αυτη ειναι εξω απο την ιδιοσυγκρασια μου. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
Εννοειται να αγωνιστουμε!!!
Απλα σπανια συναντω εκπαιδευτικο που να εχει αγωνιστικη διαθεση,εχουν "βαριεστημενη" διαθεση.Ακομα και στα βουλευτικα γραφεια τους γονεις τους στελνουν.Γενικως βαριουνται

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
απο το forum της alfavita τοποθέτηση συναδέλφου:

"Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να απευθυνθώ ή αν προβλέπεται κάποια ρύθμιση και για τους ωρομισθίους στα ΤΕΕ Α' κύκλου Βοηθών Νοσηλευτών που λειτουργούσαν στα δημόσια νοσοκομεία και έχουν γίνει ΕΠΑΣ τώρα αφού καταργήθηκαν και τα μαθήματα γενικής παιδείας. Η περίπτωση είναι όμοια με αυτή των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ που έγιναν ΕΠΑΣ και τώρα αναγνωρίζεται η προυπηρεσία των καθηγητών μαθημάτων γενικής παιδείας που έμειναν χωρίς δουλεια.Απλά τα ΤΕΕ αυτά υπάγονται στο υπουργείο υγείας όπως του ΟΑΕΔ στο υπουργείο εργασίας. Οι προσλήψεις γίνονταν απο αποφάσεις των ΠΕΣΥΠ και απο την εμπειρία μου ( εργάστηκα για τέσσερα χρόνια 2003-7 διδάσκοντας Φυσική ) αξιοκρατικά. Θεωρώ ότι χωρίς να κάνουμε προσφυγές κλπ θα πρέπει στα πλαίσια της ισονομίας να τακτοποιηθεί και αυτό το ζήτημα και να περάσει η προυπηρεσία μας στο πίνακα των αναπληρωτών στον οποίο συμμετέχω με κάποια προυπηρεσία που απέκτησα με κόπο και αναμένω και τα αποτελέσματα του Ασεπ στον φετινό διαγωνισμο ,αφού έπρεπε να μπούμε και σε αυτή την δοκιμασία."

Αποσυνδεδεμένος e-mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
ζαγορακη δε με νοιαζουν ουτε η προεδρος σας ουτε η πεα αλλα αν μεινω ανεργος μετα απο 2 χρονια αναπληρωσης μετα θα καταφυγω στα δικαστηρια κ θα με δειτε στην τηλεοραση. αρκετα μας εμπαιξατε ολοι, κ στην ιδια θεση με εμενα ειναι κ πολλοι αλλοι αναπληρωτες. δυστυχως για εσενα δεν ειμαι πλουσιος ωστε να σφυριζω κλεφτικα μπροστα σε αυτην την αδικια.
κΑΙ στο μεταξυ τωρα που ειναι να δρασουμε και να το εμποδισουμε δινοντας τη διασταση του προβληματος και δειχνοντας ξεκαθαρα οτι μας βρισκουν απεναντι με αυτη τη ρυθμιση,καθομαστε και υπολογιζουμε αν και ποσο θα μας επηρρεασει και ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.δεν υπαρχει διαθεση για αγωνα δυστυχως.Η λογικη αυτη ειναι εξω απο την ιδιοσυγκρασια μου. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
Εννοειται να αγωνιστουμε!!!
Απλα σπανια συναντω εκπαιδευτικο που να εχει αγωνιστικη διαθεση,εχουν "βαριεστημενη" διαθεση.Ακομα και στα βουλευτικα γραφεια τους γονεις τους στελνουν.Γενικως βαριουνται
H απλα δε γνωριζουν τον τροπο.Απο τους χιλιαδες ωρομισθιους της Θεσσαλονικης ενα μικρο ποσοστο εμφανιστηκε σημερα στη γενικη συνελευση η οποια ανακοινωθηκε sto alfavita κι ακομη πιο λιγοι ηταν ενημερωμενοι για τη ρυθμιση ΟΑΕΔ. Δηλωστε λοιπον το παρον σας συναδελφοι σ'αυτες τις πρωτες συλλογικες κινησεις γιατι ετοιμαζονται κινητοποιησεις για αιτηματα που αφορουν ολους μας και γι αυτο πρεπει ολοι να δωσουμε το παρον και να ενημερωσουμε και τους χιλιαδες συναδελφους μας ειτε προφορικα ειτε μεσω site oi οποιοι μπορει να θελουν αλλα να μην ξερουν πως να κινητοποιηθουν. Μπειτε σ'αυτο το site: http://oromisthioi.blogspot.com/ και στο http://oromisthioi.blogspot.com και δωστε κι εκει τις σοβαρες προτασεις που εχουν ηδη προταθει εδω. Μαζικα θα διεκδικησουμε ευκολοτερα τα αυτονοητα
σαν πλανοι, ομως κατοχοι της αληθειας, σα να φτανουμε στο θανατο, αλλα, δεστε, ζουμε..σα λυπουμενοι, αλλα παντοτε εχουμε χαρα, σαν φτωχοι, ομως πλουτιζουμε πολλους' σα να μην εχουμε τιποτε, ομως τα παντα κατεχουμε.
Αποστολος Παύλος (Β΄ Κορ. 6/ς: 4-10)

Αποσυνδεδεμένος e-mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
ζαγορακη δε με νοιαζουν ουτε η προεδρος σας ουτε η πεα αλλα αν μεινω ανεργος μετα απο 2 χρονια αναπληρωσης μετα θα καταφυγω στα δικαστηρια κ θα με δειτε στην τηλεοραση. αρκετα μας εμπαιξατε ολοι, κ στην ιδια θεση με εμενα ειναι κ πολλοι αλλοι αναπληρωτες. δυστυχως για εσενα δεν ειμαι πλουσιος ωστε να σφυριζω κλεφτικα μπροστα σε αυτην την αδικια.
κΑΙ στο μεταξυ τωρα που ειναι να δρασουμε και να το εμποδισουμε δινοντας τη διασταση του προβληματος και δειχνοντας ξεκαθαρα οτι μας βρισκουν απεναντι με αυτη τη ρυθμιση,καθομαστε και υπολογιζουμε αν και ποσο θα μας επηρρεασει και ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.δεν υπαρχει διαθεση για αγωνα δυστυχως.Η λογικη αυτη ειναι εξω απο την ιδιοσυγκρασια μου. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
Εννοειται να αγωνιστουμε!!!
Απλα σπανια συναντω εκπαιδευτικο που να εχει αγωνιστικη διαθεση,εχουν "βαριεστημενη" διαθεση.Ακομα και στα βουλευτικα γραφεια τους γονεις τους στελνουν.Γενικως βαριουνται
H απλα δε γνωριζουν τον τροπο.Απο τους χιλιαδες ωρομισθιους της Θεσσαλονικης ενα μικρο ποσοστο εμφανιστηκε σημερα στη γενικη συνελευση η οποια ανακοινωθηκε sto alfavita κι ακομη πιο λιγοι ηταν ενημερωμενοι για τη ρυθμιση ΟΑΕΔ. Δηλωστε λοιπον το παρον σας συναδελφοι σ'αυτες τις πρωτες συλλογικες κινησεις γιατι ετοιμαζονται κινητοποιησεις για αιτηματα που αφορουν ολους μας και γι αυτο πρεπει ολοι να δωσουμε το παρον και να ενημερωσουμε και τους χιλιαδες συναδελφους μας ειτε προφορικα ειτε μεσω site oi οποιοι μπορει να θελουν αλλα να μην ξερουν πως να κινητοποιηθουν. Μπειτε σ'αυτο το site: http://oromisthioi.blogspot.com/ και στο http://www.facebook.com/group.php?gid=71634619208 και δωστε κι εκει τις σοβαρες προτασεις που εχουν ηδη προταθει εδω. Μαζικα θα διεκδικησουμε ευκολοτερα τα αυτονοητα
σαν πλανοι, ομως κατοχοι της αληθειας, σα να φτανουμε στο θανατο, αλλα, δεστε, ζουμε..σα λυπουμενοι, αλλα παντοτε εχουμε χαρα, σαν φτωχοι, ομως πλουτιζουμε πολλους' σα να μην εχουμε τιποτε, ομως τα παντα κατεχουμε.
Αποστολος Παύλος (Β΄ Κορ. 6/ς: 4-10)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Τι άλλο μπορείς να περιμένεις απο μια τέτοια κυβέρνηση ... Πάλι καλά που δεν τους διόριζει και κατευθείαν ... Μπράβο ρε Σπηλιωτόπουλε ... κέρδισες 300 ψήφους .... απο μας τους υπόλοιπους όμως ξέρεις τι θα πάρεις εεε ??? Ισως θαπρεπε να του το στείλουμε και με e-mail τι θα πάρει για να το καταλάβει γιατί την προηγούμενη επιστολή που του στείλαμε με τα επιχειρηματά μας φαίνεται την αγνόησε επιδεικτικά ...
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Η ωρομισθια ,πρωινη και ΠΔΣ, δεν "πληρωνεται" με μορια απο τη στιγμη που πληρωνεται 8 ευρω την ωρα υστερα απο μηνες και χρονια?? Το λενε και οι βουλευτες ,που θα ψηφισουν το μελλον μας μεθαυριο,το λενε και οι προϊσταμενοι,οι διευθυντες δευτεροβαθμιας,περιφερειας: ναι....σας καταλαβαινουμε αλλα πατε για τα μορια!!!!
Τα συγκεκριμενα μορια που αντικαθιστουν τη μισθοδοσια χανουν πλεον την αρχικη "αξια" τους εφοσον μας βαζουν τους ΟΑΕΔιτες. 
Καταλαβαινετε οτι μας κοροϊδεψαν???????????????αντι για χρηματα μας δωσαν μορια που εχασαν την αξια τους
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2009, 08:20:53 πμ από bobo1 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θεωρω οτι με επιστολες διαμαρτυριας δεν γινεται δουλεια. δεν φτανει αυτο. χρειαζεται και να κανονιστει συναντηση με τον υπουργο παιδειας. μπορει να μη φερει το επιθυμητο αποτελεσμα,πιθανον και κανενα, αλλα σιγουρα τα λογια μονο μεσω επιστολων δεν αρκουν...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος zava

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γιατί δεν ρωτάτε ντο προηγούμενο συμβούλιο την ΠΕΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Πάντως εγώ εναντίον συναδέλφων δεν κινούμαι. Είναι δυνατό να μην καταλαβαίνουμε τι κάνει το Υπουργείο. Όταν έγινε η ιστορία με αυτούς τους καθηγητές το ΥΠΕΠΘ προσέλαβε τους μόνιμους και δε δέχτηκε τους ωρομίσθιους...γιατί; γιατί φυσικό και επόμενο ήταν να γίνει αυτό μετά από χρόνια και να τρίβει τα χεράκια του που θα βλέπει εμάς να πλακωνόμαστε και οι υπεύθυνοι να κάνουν ρυθμίσεις, ρυθμισούλες και κάθε λίγο και λιγάκι να βολεύουν πότε τον έναν και πότε τον άλλον.
Εγώ νομίζω ότι χρειάζεται συντονισμένη προσπάθεια όλων μας απέναντι στον κοινό εχθρό που είναι όλοι αυτοί οι κύριοι που παίζουν με τις ζωές μας και μας κάνουν να σφαζόμαστε για ψωροευρώ και κ...μόρια. Και μάλιστα συντονισμένη προσπάθεια του συνόλου των συμβασιούχων του δημόσιου τομέα. Ας μη βλέπουμε κοντόφθαλμά και να διαβάζουμε και πίσω από τις λέξεις τους. Ακούσατε τα νέα προγράμματα stage για την καταπολέμηση της ανεργίας...3,60, ανασφάλιστοι για ελάχιστους μήνες εργασιακής εκμετάλλευσης. Το ΥΠΕΠΘ θα συμμετέχει σε αυτά. Θα ανακοινώσει και αυξημένο αριθμό ωρομισθίων, τι τον πειράζει, αφού δεν τους πληρώνει και εμείς θα τρωγόμαστε μεταξύ μας...
Στη χθεσινή συνέλευση ωρομισθιών αποφασίστηκε συντονισμοός με όλους τους συμβασιούχους και κοινές κινητοποιήσεις το επόμενο διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος xrikla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Από προσωπική εμπειρία έχω να καταθέσω τα εξής: Συνάδελφος  μπήκε σε τεε του οαεδ το 2000 με ΜΕΣΟΝ. Στην αρχή στον τομέα της πληροφορικής με τα γνωστά σειμνάρια και μετά κανοινικά στον τομέα του. Και μάλιστα τώρα που καταργήθηκαν τα γενικά μαθήματα τον έβαλαν μαζί με κάποιους άλλους υπέυθυνο του εργαστηρίου.(ξαναθυμήθηκε την αρχική ειδικότητα). Και έχει τουλάχιστον 10 μόρια από ΠΔΣ πάλι με μέσον φυσικά. Ρωτάω:
      Με ποιο δικαίωμα να διοριστεί νωρίτερα από εμένα που παλεύω τόσα χρόνια με το σταυρό στο χέρι; Δε γνώριζαν όλοι αυτοί οι συνάδελφοι ότι έτσι κι αλλιώς δεν αναγνωριζόταν η προϋπηρεσία τους στο υπεπθ; Πόσα πρέπει να ανεχτούμε ακόμα; Ε τότε να αναγνωριστούν και οι προϋπηρεσίες από όλα τα υπουργεία, από τα φροντιστήρια, από τα ιδιαίτερα, να τελειώνουμε επιτέλους. Φτάνει όσους έχουμε από την ΠΔΣ με μέσον. Φτάνει όσους έχουμε από τη Σιβιτανιδειο πάλι με μέσον, και κυρίως χωρίς ΑΣΕΠ. Πρέπει να έχουμε και από τα τεε του ΟΑΕΔ;
Εγώ διαφωνώ και ας χαρακτηριστεί αντισυναδελφική η στάση μου. Είναι η στάση της αγανάκτησης!!!

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες και δε διαφωνώ ότι συμβαίνουν και συνέβαιναν και δυστυχώς έτσι όπως πάμε συμβαίνουν όλο και περισσότερο. Αυτό που απλά λέω είναι ότι πρέπει να στοχεύουμε στην πραγματική αιτία. Πόσοι θα διοριστούν πριν από εσένα κι από εμένα που έχουν ώρες ΠΔΣ με μέσο, σε δυσπρόσιτα κοκ. Θα πάψει αυτό να γίνεται, ακόμα κι αν οι του ΟΑΕΔ δεν μπουν;

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ζαγορακη δε με νοιαζουν ουτε η προεδρος σας ουτε η πεα αλλα αν μεινω ανεργος μετα απο 2 χρονια αναπληρωσης μετα θα καταφυγω στα δικαστηρια κ θα με δειτε στην τηλεοραση. αρκετα μας εμπαιξατε ολοι, κ στην ιδια θεση με εμενα ειναι κ πολλοι αλλοι αναπληρωτες. δυστυχως για εσενα δεν ειμαι πλουσιος ωστε να σφυριζω κλεφτικα μπροστα σε αυτην την αδικια.
Θα συμφωνήσω και εγώ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Από προσωπική εμπειρία έχω να καταθέσω τα εξής: Συνάδελφος  μπήκε σε τεε του οαεδ το 2000 με ΜΕΣΟΝ.       

 μηπως μπορεις να μου στειλεις με προσωπικο μνμ το ΜΕΣΟΝ. θελω να το χρησιμοποιησω,αν γινεται.....
ευχαριστω.

μα,τι μου λετε τωρα?  οποιος το εχει καλα κανει ετσι που εχουν τα πραγματα (δηλ.τι; θα εχεις το μελι στα δακτυλα και δε θα το ...γλυψεις;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απο το forum της alfavita τοποθέτηση συναδέλφου:

"Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να απευθυνθώ ή αν προβλέπεται κάποια ρύθμιση και για τους ωρομισθίους στα ΤΕΕ Α' κύκλου Βοηθών Νοσηλευτών που λειτουργούσαν στα δημόσια νοσοκομεία και έχουν γίνει ΕΠΑΣ τώρα αφού καταργήθηκαν και τα μαθήματα γενικής παιδείας. Η περίπτωση είναι όμοια με αυτή των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ που έγιναν ΕΠΑΣ και τώρα αναγνωρίζεται η προυπηρεσία των καθηγητών μαθημάτων γενικής παιδείας που έμειναν χωρίς δουλεια.Απλά τα ΤΕΕ αυτά υπάγονται στο υπουργείο υγείας όπως του ΟΑΕΔ στο υπουργείο εργασίας. Οι προσλήψεις γίνονταν απο αποφάσεις των ΠΕΣΥΠ και απο την εμπειρία μου ( εργάστηκα για τέσσερα χρόνια 2003-7 διδάσκοντας Φυσική ) αξιοκρατικά. Θεωρώ ότι χωρίς να κάνουμε προσφυγές κλπ θα πρέπει στα πλαίσια της ισονομίας να τακτοποιηθεί και αυτό το ζήτημα και να περάσει η προυπηρεσία μας στο πίνακα των αναπληρωτών στον οποίο συμμετέχω με κάποια προυπηρεσία που απέκτησα με κόπο και αναμένω και τα αποτελέσματα του Ασεπ στον φετινό διαγωνισμο ,αφού έπρεπε να μπούμε και σε αυτή την δοκιμασία."

Δε σας το έλεγα παλαιότερα;Ολόι θα θέλουν κομμάτι από την πίτα τώρα...Το υπουργείο δεν έχει καταλάβει πόσο μεγάλο παράθυρο άνοιξε....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 719
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.