*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Η ΟΛΜΕ μας εκρποσώπησε επάξια!  >:(
Ποιον εκπροσωπεί τελικά, εμένα, μέλη της οποίας ψήφισα, ή τους "άλλους";;;  ???  ???
Γιατί τόσα χρόνια η ΟΛΜΕ δεν πίεζε για διατήρηση των μορίων ΑΣΕΠ παρά πίεζε για αναγνώριση της προϋπηρεσίας των ΟΑΕΔιτών;;;

Χτες ήρθε εκπρόσωπος της ΟΛΜΕ στο σχολείο μου.
Όταν ερωτήθηκε από τους αναπληρωτές γιατί έκανε δεκτό το αίτημα των ΟΑΕΔιτών αφήνοντας ξεκρέμαστους όλους εμάς, η απάντησή του ήταν γεμάτη επιχειρήματα: "Ωχ μωρέ συνάδελφοι τώρα!" Και άλλαξε θέμα...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος KROS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Ξερει κανεις ποσα ειναι αυτα τα λαμογια?πε02

Αποσυνδεδεμένος KROS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Ας βγει κανεις να πει πως δεν ειναι.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Ας βγει κανεις να πει πως δεν ειναι.

Μήπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο και έγραψες άλλο;  ???
Νόημα δεν βγάζω...  :-\
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zokora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
γειά σας , επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί μετο θέμα , μπορεί κάποιος να μο εξηγησει ή να με παραπέμψει , πως γίνεται η επιλογή των διδασκόντων στον οαεδ ? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλό μήνα

Φέτος θα μπούνε στον πίνακα των αναπληρωτών.Κάποιοι θα πάνε αναπληρωτές ή και ωρομίσθιοι.

Εχω την εξής απορία:την επόμενη χρονιά θα μπούνε στον ενιαίο πίνακα διορισμών με τα μόρια που θα αποκτήσουν το 2009-10 και μόνο με αυτά ή αθροιστικά με τα μόρια και απο τον ΟΑΕΔ?

Αν συμβαίνει το πρώτο είναι σαν να μπαίνουν οπως και αυτοί απο τα Ιδιωτικά με την μόνη διαφορά οτι δεν υπάρει ο περιορισμός των 20 μηνών και επιπλέον με αυτά τα μόρια δεν θα διοριστούν με το 40% του χρόνου.Μήπως συμβαίνει αυτό οταν είπαν να μην αιφνιδιαστούν αυτοί του ενιαίου?
Αν ομως συμβαίνει το δεύτερο τότε το μεγαλύτερο ποσοστό για να μην πω και ολοι θα διοριστούν σίγουρα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2009, 01:43:10 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Η ΟΛΜΕ μας εκρποσώπησε επάξια!  >:(
Ποιον εκπροσωπεί τελικά, εμένα, μέλη της οποίας ψήφισα, ή τους "άλλους";;;  ???  ???
Γιατί τόσα χρόνια η ΟΛΜΕ δεν πίεζε για διατήρηση των μορίων ΑΣΕΠ παρά πίεζε για αναγνώριση της προϋπηρεσίας των ΟΑΕΔιτών;;;

Χτες ήρθε εκπρόσωπος της ΟΛΜΕ στο σχολείο μου.
Όταν ερωτήθηκε από τους αναπληρωτές γιατί έκανε δεκτό το αίτημα των ΟΑΕΔιτών αφήνοντας ξεκρέμαστους όλους εμάς, η απάντησή του ήταν γεμάτη επιχειρήματα: "Ωχ μωρέ συνάδελφοι τώρα!" Και άλλαξε θέμα...

Α εσεις ησασταν ευγενικοι μαζι του,εγω οταν τον ρωτησα μου ειπε: γιατι της ΠΔΣ πώς αναγνωριζεται η προϋπηρεσια??και του απανταω: μα συγκρινονται τα 2 μορια της ΠΔΣ με τα 50 μορια τα δικα τους που φωτογραφιζονταν καθε χρονο σε προκηρυξεις αποκλειστικα φτιαγμενες γι αυτους.
Μετα μου λεει :μα εχουν εργαστει κι αυτοι?! Του απανταω: Κι εγω ρε φιλε εργαστηκα στα φροντιστηρια επειδη  δεν ειχα πολιτικο βυσμα να με φωτογραφισει για να μπω στις σχολες μαθητειας διαφορων Υπουργειων.Η δικια μου γιατι δεν ζητας ν αγνωριστει ομως??

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Προφανώς θα μπουν με όλα τα μόρια γιατί διαφορετικά τι νόημα εχει η αναγνώριση της προυπηρεσίας; Δεν στέκει. Αλλωστε το ίδιο γίνεται και με τους ιδιωτικούς απλά οι τελευταίοι πρέπει να κλείσουν πρώτα 20 μήνες δημόσιας προυπηρεσίας. Η προυπηρεσία όμως στο 40% αθροίζεται.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι τον πίνακα αναπληρωτών μπορούν να τον χειριστούν όπως θέλουν αλλά όχι και τον διορισμών. Βάζοντας τους στον ενιαίο - αν θέλει το υπουργείο να μην δημιουργήσει πρόβλημα είναι να αυξήσει στις θιγόμενες ειδικότητες τον αριθμό των αναπληρωτών χωρίς παράλληλα να χρειαστεί αλλαγή νόμων, πράγμα που δε μπορούσε να κάνει με τον πίνακα διορισμών. Έτσι θα μπουν περισσότεροι στο εικοσιτετραμηνο του χρόνου (σχεδόν όλοι πια έχουν επιτυχία ασεπ) και η ζημιά μπορεί να ειναι μικρή ή και καθόλου αν πάρει περισσότερους αναπληρωτές απ οτι θα έπαιρνε και νωρίς. Φυσικά υπάρχουν αρκετά αν..

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Παιδιά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
Φέτος θα πάνε όλοι τους αναπληρωτές και την επόμενη χρονιά θα είναι μόνιμοι αφού θα μπούνε στους πίνακες διορισμών από τη σχολική χρονιά 2010-2011.
Η προυπηρεσία που είχαν από τον ΟΑΕΔ  φυσικά και θα προστεθεί στην καινούρια που θα πάρουν φέτος σαν αναπληρωτές.
Άπλα πρέπει να μαζέψουν δηλαδή περίπου μισή προυπηρεσία από αυτήν που έπρεπε να μαζέψουν σε αντίστοιχη περίπτωση οι εκπαιδευτικοί με προυπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία όταν μπήκαν στους πίνακες. Σας θυμίζω πως αυτοί έπρεπε να μαζέψουν 20 μήνες.
Έτσι είχε ανακοινωθεί και με αυτούς για να μη μας κακοφανεί πολύ.
Έτσι ανακοινώνεται και με τους ΟΑΕΔίτες τώρα.
 
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Παιδιά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
Φέτος θα πάνε όλοι τους αναπληρωτές και την επόμενη χρονιά θα είναι μόνιμοι αφού θα μπούνε στους πίνακες διορισμών από τη σχολική χρονιά 2010-2011.
Η προυπηρεσία που είχαν από τον ΟΑΕΔ  φυσικά και θα προστεθεί στην καινούρια που θα πάρουν φέτος σαν αναπληρωτές.
Άπλα πρέπει να μαζέψουν δηλαδή περίπου μισή προυπηρεσία από αυτήν που έπρεπε να μαζέψουν σε αντίστοιχη περίπτωση οι εκπαιδευτικοί με προυπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία όταν μπήκαν στους πίνακες. Σας θυμίζω πως αυτοί έπρεπε να μαζέψουν 20 μήνες.
Έτσι είχε ανακοινωθεί και με αυτούς για να μη μας κακοφανεί πολύ.
Έτσι ανακοινώνεται και με τους ΟΑΕΔίτες τώρα.
 

Δηλαδή πακέτο!  :o
Έτσι το καταλαβαίνω εγώ!
Πόσο λέτε να πάει η βάση αναπλήρωσης τώρα;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Η βάση αναπλήρωσης θεωρητικα στους φιλόλογους δεν θα επηρεαστει πολύ - ή και καθόλου - αφού οι οαεδιτες εκει ειναι λιγοι (απ οτι λενε) σε σχεση με τους αναπληρωτες που παιρνουν.
Στις αλλες ειδοκτητες αν ο αριθμος των αναπληρωτων παραμεινει ο ιδιος η βάση δυστυχως θα επηρεαστει αρνητικά .. αλλα και αυτό δεν ειναι σιγουρο.. Στην περιπτωση που αυξησουν τον αριθμο των αναπληρωτων μπορει και να μην επηρεαστει απο την εισοδο των οαεδιτων. Επισης επειδη οι οαδιτες λογικα ειναι αρκετα μεγαλοι, πιθανά με οικογενεια, και επιπλέον ειναι σίγουροι οτι θα διοριστούν την επόμενη χρονιά, γιατί να δηλωσουν ολη την Ελλαδα; οπότε η σειρά στον πίνακα θα προχωρησει.

Συμπερασμα; ..όλα εξαρτιώνται κυρίως απο τον αριθμό των αναπληρωτών που θα προσληφθούν ..οπότε κανεις δεν μπορεί να ξερει με σιγουριά τι θα γινει !

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Μακάρι, συνάδελφε!  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
ΟΑΕΔιτες ανά κλάδο σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει ανακοινώσει ο σύλλογός τους
ΠΕ01--------------> 24
ΠΕ02--------------> 74
ΠΕ03 -------------> 58
ΠΕ04--------------> 56
ΠΕ05--------------> 16
ΠΕ06--------------> 37
ΠΕ07------------- > 1
ΠΕ11------------- > 28
ΣΥΝΟΛΟ-------- >293

Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος babis67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνάδελφοι έγινε τροπολογία στην τροπολογία του νόμου.Είδαν την αντίδραση των χιλιάδων αναπληρωτών και ωρομισθίων,δεν είναι χαζοί, εκλογές πλησιάζουν.
Λέτε να θέλουν να βολέψουν 300 (όπως λένε αυτοί) και να δυσαρεστήσουν χιλιάδες;
Πιστεύω πως η αναγνώριση της προυπηρεσίας τους είναι εικονική.ΜΟΝΟ για τον πίνακα των αναπληρωτων, όπως ακριβώς και του ασεπ.
Θα διοριστούν βέβαια ως αναπληρωτές 1,2,3 χρόνια εως ότου μαζέψουν ικανή προυπηρεσία για να διοριστουν απο τον ενιαίο με το 40%.
Δεν σας κάνει εντύπωση που εξαφανίστηκαν από το forum;
Που είναι η ανακοίνωση της προέδρου τους για δικαίωση των αγώνων τους;
Πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου έδωσε 10 συνεντεύξεις σε ραδιοσταθμούς.Τώρα νέκρα.
Αλλιως τα περίμεναν κι αλλιώς τους ήρθαν.
Ας περιμένουμε την δημοσίευση του νομοσχεδίου, μεσολαβεί και σαββατοκύριακο βλέπετε, για να λυθουν οι απορίες μας και να δουμε τελικά ποιός έχει δίκιο και ποιός ΄όχι.
ΠΕ 03

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.