*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 185794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
ΑΡΘΡΟ 41

5. Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί που ανήκουν στους κλάδους
ΠΕ01 Θεολόγων, ΠΕ02 Φιλολόγων, ΠΕ03 Μαθηματικών, ΠΕ04 Φυσικών (όλες οι ειδικότητες), ΠΕ05 Γαλλικών,
ΠΕ06 Αγγλικών, ΠΕ07 Γερμανικών και ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής και απασχολούνται στα ΤΕΕ Μαθητείας Α' και Β'
κύκλου του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ) τα οποία αντικατέστησαν με την κοινή
Υπουργική Απόφαση υπ΄ αριθ. 40026/17-2-1999 (ΦΕΚ 171β/2-3-1999) τις Σχολές Μαθητεία του ΟΑΕΔ της
παρ.11 του άρθρου 9 του ν.1566/1985 (ΦΕΚ Α167), εντάσσονται μετά από αίτησή τους, στον ενιαίο πίνακα
αναπληρωτών της παρ.5 του άρθρου 6 του ν.3255/2004 (ΦΕΚ Α138) από το σχολικό έτος 2009-2010.
Η προϋπηρεσία των ωρομισθίων υπολογίζεται από 17-2-1999 μέχρι το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου του
νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου (11 ώρες εβδομαδιαίως). Οι ανωτέρω αποκτούν δικαίωμα
διορισμού σε θέσεις μόνιμων εκπαιδευτικών από το σχολικό έτος 2010-2011, η δε προϋπηρεσία τους, όπως
αναγνωρίζεται σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο, υπολογίζεται ως πραγματική, κατά την έννοια της παρ. 2
του άρθρου 6 του ν.3255/2004 (ΦΕΚ 138Α΄)
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
1) Γιατί δεν ξαφνιάστηκα με την αποκάλυψη της ταυτότητάς σου άραγε;!!! Πάω και στοίχημα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα σε είχαμε καταλάβει! Αν ανατρέξεις και σε προηγούμενες σελίδες του θέματος, θα δεις ότι και άλλο μέλος ανέφερε ότι πίσω από το ψευδώνυμο κρυβόσουν εσύ!
2) Γιατί δεν είχες τα κότσια να βγεις με την ταυτότητά σου τόσο καιρό, όπως κάνουν τα μέλη των άλλων συλλόγων (ΠΕΑΕ, ΠΕΑ); Το έκανες τώρα που "δέσατε το γάιδαρό σας"! Αυτό λέει πολλά...
3) Για ποιο διάλογο μιλάς; Έκανες ποτέ διάλογο; 'Οποτε σου κάναμε ερωτήσεις, έβαζες την ίδια κασέτα και πιπίλιζες την ίδια καραμέλα! Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό λέγεται μονόλογος και όχι διάλογος!
4) Μιλάς για συνεργασία και μάλιστα αγαστή;;; Εσείς που τόσο καιρό μεθοδεύατε παρασκηνιακά και ύπουλα την εισβολή σας στους πίνακες "πατώντας επί πτωμάτων" και σε βάρος χιλιάδων συναδέλφων σας, οι οποίοι αγωνίζονται με το σταυρό στο χέρι, σε αντίθεση μ' εσάς; Τι είδους συνεργασία μπορεί να υπάρξει;
5) Τώρα θριαμβολογείτε, όπως δεν παρέλειψες να δείξεις με το τελευταίο σου μήνυμα... χωρίς ίχνος αιδούς απέναντι σε όλους τους συναδέλφους που θα αδικηθούν εξαιτίας σας. Να θυμάστε όμως... ό,τι σπέρνεις, θερίζεις, στου κύκλου τα γυρίσματα...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
αληθεια δεν σκεφτηκες οτι αυτη η θριαμβολογια θα σε κανει να φανεις τοσο κακιασμενη κ γελοια!!!ακομη κ αν ειχες δικιο,λεμε τωρα, το εχασες με το τελευταιο σου μηνυμα!ναι τα καταφερες κ αδικησες συναδελφους με οικογενειες κ παιδια κ τους το τριβεις στα μουτρα;ποσο εισαι 5 χρονων;θα επρεπε να κρατησεις χαμηλους τονους κ να ζητησεις κ συγνωμη σ αυτους που θα ααδικησεις κ ισως ετσι σου λεγαμε κ  συγχαρητηρια!επρεπε ομως να δειξεις το επιπεδο σου!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
αληθεια δεν σκεφτηκες οτι αυτη η θριαμβολογια θα σε κανει να φανεις τοσο κακιασμενη κ γελοια!!!ακομη κ αν ειχες δικιο,λεμε τωρα, το εχασες με το τελευταιο σου μηνυμα!ναι τα καταφερες κ αδικησες συναδελφους με οικογενειες κ παιδια κ τους το τριβεις στα μουτρα;ποσο εισαι 5 χρονων;θα επρεπε να κρατησεις χαμηλους τονους κ να ζητησεις κ συγνωμη σ αυτους που θα ααδικησεις κ ισως ετσι σου λεγαμε κ  συγχαρητηρια!επρεπε ομως να δειξεις το επιπεδο σου!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

αυτοί είναι οι αυριανοί μας "συνάδελφοι"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2009, 06:49:58 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν πειράζει Υπερμαχία...Όλοι ξέρουμε την ταυτότητά σου...Κάποια στιγμή σε κάποιο σχολείο θα σε πετύχουμε.....Αν όχι εγώ ,κάποιος άλλος από εμάς,για να τα πούμε ένα χεράκι από κοντά... Παρεξήγησες; Δεν πειράζει....

Αποσυνδεδεμένος παναγιώτης βασιλόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Δεν θα σας πετύχω σε κάποιο σχολείο;... Τότε θα ανταλλάξουμε απόψεις... όπως πρέπει... (εντός και εκτός σχολικού χώρου). Πάντα βέβαια σε ... δημοκρατικά πλαίσια... και σε καθεστώς ισονομίας... και ισοπολιτείας

Αποσυνδεδεμένος evasilis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Σούπερ μαχία ή Υπερμαχία ή όπως τέλος πάντων σε λένε.

Συγνώμη θα έπρεπε να ζητήσεις και από τα κόμματα κυρίως της αντιπολίτευσης , οι εκπρόσωποι των οποίων (βουλευτές) ένας τρόπος για να δείξουν ότι  στηρίζουν σημαντικά  ζητήματα όπως αυτά της εκπαίδευσης  είναι να ασκήσουν πίεση στην εκάστοτε κυβέρνηση  με ερωτήσεις - επερωτήσεις στη βουλή.
Αυτοί οι άνθρωποι ενημερώθηκαν από εσάς  τους οαεδίτες  και πήραν θέση  σπέναντι στο συγκεκριμένο ζήτημα.
Όταν  άσκησαν  πίεση για δικά σας ζητήματα ήταν καλοί, ενώ όταν ήρθε το ποθητό αποτέλεσμα έγιναν κακοί?
Εκπαιδευτικός είσαι, όχι πολιτικός...      Η  δημόσια  συγνώμη θελει επίπεδο,  το  έχεις?
Και κάτι άλλο. Όταν διοριστείς  σου εύχομαι να διοριστείς εκτός δράμας  όπως οι περισσότεροι   του ΥΠΕΠΘ,  και μετά από κάποια χρόνια να πιάσεις δράμα με μετάθεση  για να μπορέσεις να πάρεις και επίδομα παραμεθορίου.
Ο κολλητός σου διαδόθηκε πως  για το επίδομα παραμεθορίου  δεν έκανε τίποτα. Τώρα η παρούσα κυβέρνηση δίνει το επίδομα ΑΛΛΑ μόνο σε όσους παίρνουν  μετάθεση στη δράμα.
Τους  ήδη υπηρετούντες στην δράμα του δείχνει το δρόμο  να πάνε   για  τσάι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2009, 09:39:37 μμ από evasilis »

Αποσυνδεδεμένος KROS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μεγαλη εξυπναδα εκανες μπραβο.Να ξερεις ομως οτι θα ειστε παντα οαεδιτες.Αυτο δεν αλλαζει στις συνειδησεις ολων μας.Η λαμογια-εξυπναδα σας θα ειναι το στιγμα σας σε ολη την πορεια σας στην εκπαιδευση.Στη θεση σου δε θα χαιρομουν αλλα τουλαχιστον θα κρατουσα χαμηλους τονους.Το ευτυχημα για ολους εμας τους υπολοιπους, τα θυματα,ειναι οτι σας εχουμε μαθει και ποιοι ειστε και ποιο ειναι το ποιον σας.

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Α ρε Υπερμαχια φιδιιιιιιιιιιιιι!! Κοιτα να αλλαξεις ονομα οταν θα βολευτεις σε καποιο σχολειο γιατι δε σε βλεπω καλα...........Σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να μην εισαι και στην προσωπικη σου ζωη ετσι ΔΙΠΡΟΣΩΠΗ ;) ;) ;) ;)
Για ενα πραγμα ειμαι περηφανη: Εχω την αξιοπρεπεια μου και θα συνεχισω ετσι...........

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Πρεπει να μπει ορος ΑΣΕΠ στους πινακες αναπληρωτων και σε ολους τους πινακες μονιμου διορισμου απο 2009 κι εφεξης για την αρχη της δικαιοσυνης

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2009, 10:32:07 μμ από bobo1 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για εκεί πάει όπως φαίνεται . Η αρχή έγινε με το 24μηνο και μάλλον έπεται συνέχεια...(δεν ξέρω κάτι απλώς εικάζω)

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Δεν επεται η συνεχεια, επιβαλλεται

και να θυμισω το ρητο "Νομίζω πως είναι στη βάση της ισότητας και της δικαιοσύνης." ( το ακουσα στην ομιλια του Σγουριδη(βουλευτης Ξανθης) μολις πριν μιλησει στη βουλη ο Λυκουρεντζος την Πεμπτη)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2009, 10:52:46 μμ από bobo1 »

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Γεια σας, συνάδελφοι είμαι ο Αmedeus και δεν ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΡΟΣΩΠΟΣ. Όσον αφορά την "κυρία" Υπερνομαρχία Χριστοδούλου:Γέμισε ο τόπος Εφιάλτες..Μην ασχολείστε άλλο!!!Δεν τους αξίζει ο χρόνος και τα e-mails σας.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος DEXTER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οι ΟΑΕΔιτες τα κατάφεραν. οι μαθητές τι φταίνε; το μόνο που θα έχουν να τους διδάξουν θα είναι οι πλάγιοι τρόποι επίτευξης ενός στόχου. αλλά δυστυχώς γι΄αυτούς δεν υπάρχει αντίστοιχο μάθημα. δε με παρακάμπτει η είσοδός τους στον πίνακα. είμαι αναπληρωτής ΠΕ 02 . έδωσα και φέτος ΑΣΕΠ και περιμένω αποτελέσματα. ως καθηγητές δε φοβόμαστε το διαγωνισμό. φοβόμαστε τη συνεργασία με ανθρώπους τέτοιας ποιότητας. φοβόμαστε για το μέλλον της ελληνικής παιδείας όταν αυτή περνάει στα χέρια ανθρώπων που έχουν σύνθημα ότι ο χώρος της εκπαίδευσης είναι καταφύγιο αναξιοπαθούντων. στα σχολεία θα έρθουν γιατί παρακάλεσαν. και καθηγητές που παρακαλούν να διοριστούν δεν είναι είναι καθηγητές. αλίμονο στους συναδέλφους που θα αναγκαστούν να συνεργαστούν μαζί τους . Αυτά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.