*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 864061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2632 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 11:31:21 πμ »
  Εμένα πάλι φίλος μου που δουλευει σε γραφείο μου έχει πει όιτι μεταξυ τους εναλλαξ κάθε μέρα ανοιγει και κλείνει άλλος συναδελφος το γραφείο και οι υπόλοιποι πηγαίνουν και φευγουν  αργότερα-νωρίτερα αντίστοιχα. Και ο προιστάμενος με άλλους συναδέλφους (σχολ.συμβουλους-διευθυντες παιδαγωγικών θεμάτων κλπ) κάνει στα ορεινά σχολέια εφόδους για να δει αν ανοιγουν και δουλευουν κανονικά οι συναδελφοι του σχολείου. !!!Μάλλον εχει να κανει με το που είναι κάποιος, αλλά κακκά τα ψέμματα η ταξη είναι πιοα απαιτητική. Δε θα επαναλάβω ότι το έχει πει σε ερευνα ο ΟΟΣα ή η ΟΥΝΕΣΚΟ δε θυμάμαι ακριβώς, το έχει σε συνάντηση και σχολικος συμβουλος, ότι αν -7 χρόνια πρεπει ο εκπαιδευτικος να βγαίνει από την τάξη. Και για να το λέει μέχρι κ αυός που έχει ξεχασει τι θα ει σχολικη αιθουσα, φανταστείτε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:37 »

Αποσυνδεδεμένος prof75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2633 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 12:07:32 μμ »
Μοδα αρχιζει και γινεται το διδακτορικο απο το ΕΑΠ για συναδελφους 45+ οι οποιοι αποβλεπουν σε αποσπαση στα Πανεπιστημια σαν ΕΔΙΠ...και γατι οχι με την παροδο του χρονου σαν μελη ΔΕΠ... 8)

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2634 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 03:29:16 μμ »
Μοδα αρχιζει και γινεται το διδακτορικο απο το ΕΑΠ για συναδελφους 45+ οι οποιοι αποβλεπουν σε αποσπαση στα Πανεπιστημια σαν ΕΔΙΠ...και γατι οχι με την παροδο του χρονου σαν μελη ΔΕΠ... 8)

Αν είναι 45+, θα πάρουν διδακτορικό , αν είναι τυχεροί στα 50,
μετά θα πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια να μαζέζουν 2 χρόνια προυπηρεσία,
μετά θα πρέπει να περιμένουν να ξαναβγουν θέσεις και να εγκριθεί η μετάτασξη κτλ.
Στα 60 ίσως να είναι ΕΔΙΠ.
Μέλη ΔΕΠ στα 70-75 :) :)

Μάλλον για να μοριοδοτηθούν για θέσεις ευθήνης (διευθυντές κτλ) ψάχνονται οι 45+ να κάνουν διδακτορικό, παρά για να μεταταχτούν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 02:03:44 πμ από sgdoup »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2635 στις: Ιούλιος 02, 2018, 05:20:03 μμ »
Συνάδελφοι sos!Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να υποβληθεί εντός του καλοκαιριού νέα αίτηση για απόσπαση σε φορέα;;;Το σύστημα δεν επιτρέπει αυτή την επιλογή προς το παρόν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:37 »

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2636 στις: Ιούλιος 19, 2019, 09:17:35 πμ »
Δικαιολογίες μπορούμε να βρούμε πολλές, όμως  η αλήθεια είναι ότι η ορθή διοικητική λειτουργία της εκπαίδευσης απαιτεί την κατάργηση των αποσπάσεων σε φορείς. Να πω προβλήματα; ότι σε καίρια πόστα σχεδόν κάθε χρόνο αλλάζουν οι αποσπασμένοι και η κλασσική φράση που ακούς Σεπτέμβρη μήνα όταν πας να εξυπηρετηθείς "εεε εγώ είμαι καινούριος εδώ δεν ξέρω, πέρνα σε 3-4 ημέρες για να ψάξω να βρω τον παλιό να μου πει τι γίνεται".  Να αναφέρω ότι η αίσθηση της προσωρινότητας κάπου, κάνει αρκετούς να αδιαφορούν για τη δουλειά; ειδικά κατά τον Ιούνιο, Ιούλιο αν ξέρει ο συνάδελφος ότι από Σεπτέμβρη δεν θα είναι στα γραφεία δε σηκώνει ούτε τη σφραγίδα για να σφραγίσει έγγραφο. Συνάδελφε ΑΣΕΠ δώσαμε για να διοριστούμε σε συγκεκριμένη θέση (Εκπαιδευτικός) και όχι σαν τους χαμαιλέοντες κάθε χρόνο να αλλάζουμε. Φέτος εκπαιδευτικός, του χρόνου μισθοδοσία, του παραχρόνου αρχειοθέτης. Δεν είναι pass pa rtout ο ΑΣΕΠ. Όποιος ενδιαφέρεται για διοικητική θέση ή κάνει αίτηση μετάταξης ή μπαίνει στις διαδικασίες προσλήψεων για διοικητικούς.

Σε σχέση με τα ΑΕΙ όλη η επιχειρηματολογία σου δείχνει άγνοια. Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να σταθεί επάξια σε ένα ΑΕΙ ακολουθεί τη διαδικασία που προβλέπεται εφ' όσον και αν υπάρξει κάποια θέση σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο που να έχει σχέση με τη διατριβή του και δεν προσπαθεί να μπει στο πανεπιστήμιο από το παράθυρο μέσω της δευτεροβάθμιας. Οι θέσεις στα ΑΕΙ είναι πολύ συγκεκριμένες και μπορεί μέσα σε μία 20ετία όλες κι όλες να προκηρυχθούν ελάχιστες θέσεις που εμπίπτουν στο γνωστικό αντικείμενο του διδακτορικού κάποιου. Στα ΑΕΙ δεν προκηρύσσονται γενικά και αόριστα θέσεις "μαθηματικών" "φυσικής" "πληροφορικής", αλλά πολύ συγκεκριμένες "Τεχνητή Νοημοσύνη" "Παράλληλος Προγραμματισμός" και μόνο αν το διδακτορικό σου αφορά το συγκεκριμένο αντικείμενο μπορείς να διεκδικήσεις θέση.  Δεκάδες κάτοχοι διδακτορικών περιμένουν αυτή τη μία θέση για να καταθέσουν τα χαρτιά τους. Ας πάει ο συνάδελφος από την κανονική διαδικασία και ας αφήσει τα παραθυράκια. Η λογική "καβατζωνόμαστε" στη δευτεροβάθμια και θέλουμε μέσω αυτής να μπούμε στο πανεπιστήμιο είναι αστεία.

Όμως κι εγώ με τη σειρά μου να επισημάνω κάτι:
Αν δεν κάνω λάθος, ο τελευταίος γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ (επαναλαμβάνω γραπτός διαγωνισμός, όχι με μόρια)για τη στελέχωση διαφόρων δημοσίων υπηρεσιών με ΑΜΙΓΩΣ διοικητικό προσωπικό, έγινε το 1998, οπότε αυτό σημαίνει πολλά..

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2637 στις: Ιούλιος 19, 2019, 10:40:21 πμ »
Εάν γίνουν μετατάξεις π.χ. Σεπτέμβρη του 2014 θα μπορούν να γίνουν ανακλήσεις λόγω πλάνης τον Απρίλη του 2014;
Λέω ρε παιδί μου αν έχω οργανική π.χ. στα Δωδεκάνησα και περιμένω πάντα αντικαταστάτη για να με αλλάξει γιατί να μην βρεθώ με την ανάκληση στην Διάθεση του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ (να μην ξαναπάρω ποτέ οργανική) και να φεύγω καρφί με την ανακοίνωση του ονόματος μου μιας και οι διαθεσίτες (αν μάλιστα είναι και μπόλικοι) δεν περιμένουν αντικαταστάτη;

Επίσης ωραία μαγκιά η μετάταξη δεν λέω... διορίζεται κάποιος εκπαιδευτικός π.χ. στα Δωδεκάνησα χωρίς έξτρα πτυχία, ξένες γλώσσες, γνώση πληροφορικής κ.τ.λ. και τρώει την θέση ενός διοικητικού π.χ. στην Αθήνα που άμα γινόταν ΑΣΕΠ για Διοικητικούς χωρίς τα παραπάνω προσόντα όχι στο Δημόσιο δεν διοριζόταν ως μόνιμος αλλά ούτε και σε ταξιδιωτικό γραφείο ως υπάλληλος... και γιατί να μην γίνεται σε όλο το δημόσιο αυτό; π.χ. να διορίζεται ο άλλος ως νοσηλευτής ή κάτι άλλο που ο ανταγωνισμός είναι μικρότερος και τσουπ να γίνεται διοικητικός σε γραφείο και μάλιστα στον τόπο του...


Αμα κύριε / κυρία δεν κάνεις για καθηγητής ή νοσηλευτής ή οτιδήποτε άλλο και το πας παπατζίδικα κάτσε σπιτάκι σου να πάρει κάποιος άλλος την θέση που θέλει να κάνει την δουλειά για την οποία προσλήφθηκε... έλεος πια γιατί έχει καταντήσει το δημόσιο μαγαζάκι του μπαμπά μας που όπου γουστάρουμε πάμε και όπως θέλουμε δουλεύουμε.. αλλά να μου πεις φταίνε αυτοί που τα κάνουν ή αυτοί που τα ανέχονται ή τα επιτρέπουν;

Ναι μεν η μετάταξη είναι μαγκιά, αγαπητέ/ή, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κιόλας!
Υπάρχουν πλέον εκπαιδευτικοί με προσόντα που ζηλεύει ακόμα κι ο πιο έμπειρος τμηματάρχης μίας Α'Υπηρεσίας, ο οποίος διορίστηκε βάσει του κουτσονόμου στα ένδοξα eighties!
Ας αφήσουμε λοιπόν την υποκρισία και τα αλληλοφαγώματα κι ας κάνουμε και λίγο αυτοκριτική. Δεν είμαστε σε τελική ανάλυση, ούτε χειρότεροι, αλλά ούτε καλύτεροι από τους υπόλοιπους. Ο καθένας προσφέρει όπως μπορεί και όσο μπορεί, ανάλογα με τις δυνατότητές που του δίνει ο εκάστοτε εργασιακός χώρος και τις ικανότητες που έχει.Το δημόσιο και το κάθε δημόσιο δεν είναι κανενός μαγαζάκι, αλλά μην κοιτάμε μόνο το δέντρο, ας κοιτάξουμε και το δάσος!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2638 στις: Ιούλιος 19, 2019, 11:09:52 πμ »
Αν και καταλαβαίνω την αγωνία ορισμένων να βρεθούν κοντά στον τόπο τους, ελπίζω μετά από τις μετατάξεις που έχουν γίνει, να μειωθεί το φαινόμενο των αποσπάσεων σε φορείς, στις απολύτως αναγκαίες και εκεί που συντρέχουν ειδικοί λόγοι. Καλύτερα κάποιος να είναι μόνιμος σε μία δουλειά που την κατέχει, παρά προσωρινός με όλα τα συνακόλουθα. Κάποιοι εκπαιδευτικοί που μπορούν να ανταποκριθούν καλύτερα και σε άλλα πόστα, ας αλλάξουν εργασιακό αντικείμενο. Για αυτό υπάρχουν και οι μετατάξεις. 
Πάντως, το γραφείο, σίγουρα, δεν είναι κατάλληλος χώρος για προσωρινή αλλαγή περιβάλλοντος από την τάξη. Έχει τις δικές του απαιτήσεις και ευθύνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2019, 11:56:23 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2639 στις: Ιούλιος 19, 2019, 11:24:47 πμ »

Στα 60 ίσως να είναι ΕΔΙΠ.
Μέλη ΔΕΠ στα 70-75 :) :)


Οι ΕΔΙΠ μπορούν να εξελιχθούν σε ΔΕΠ;;;; Δεν έχω καμία γνώση επί του θέματος για αυτό και ρωτώ (δε με ενδιαφέρει να γίνω ΕΔΙΠ ή ΔΕΠ - δεν έχω διδακτορικό καν!)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2640 στις: Ιούλιος 19, 2019, 05:15:16 μμ »
Οι ΕΔΙΠ μπορούν να εξελιχθούν σε ΔΕΠ;;;; Δεν έχω καμία γνώση επί του θέματος για αυτό και ρωτώ (δε με ενδιαφέρει να γίνω ΕΔΙΠ ή ΔΕΠ - δεν έχω διδακτορικό καν!)

Οι ΕΔΙΠ ειναι βοηθητικο προσωπικο και μαλιστα η αμοιβη τους ειναι αρκετα χαμηλη (το ανωτερο πιυ παιρνουν ειναι γυρω στα 1100 στο χερι)
Εαν βγει θεση ΔΕΠ στο αντικειμενο τους, τοτε συμμετεχουν στη διαδικασια επθλογης μαζι κε οσους αλλους ξανουν αιτηση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2641 στις: Ιούλιος 19, 2019, 05:23:45 μμ »
Aaaa μάλιστα!! Ευχαριστώ Emmaki
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2642 στις: Ιούλιος 22, 2019, 03:39:12 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοί, για όσους αναμένουν απόσπαση σε φορείς , νομίζω μέσα στις σημερινές προγραμματικές δηλώσεις της Υπουργού είναι και αυτή: "Και ανακοινώνουμε σήμερα τη μείωση των αποσπάσεων εκπαιδευτικών σε φορείς, για να επιστρέψουν περισσότεροι εκπαιδευτικοί στις τάξεις". Μήπως ξανά ζήσουμε προ 4ετιας εποχές ; #epistrofistinkanonikothta λέγεται ;

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2643 στις: Ιούλιος 22, 2019, 04:01:50 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοί, για όσους αναμένουν απόσπαση σε φορείς , νομίζω μέσα στις σημερινές προγραμματικές δηλώσεις της Υπουργού είναι και αυτή: "Και ανακοινώνουμε σήμερα τη μείωση των αποσπάσεων εκπαιδευτικών σε φορείς, για να επιστρέψουν περισσότεροι εκπαιδευτικοί στις τάξεις". Μήπως ξανά ζήσουμε προ 4ετιας εποχές ; #epistrofistinkanonikothta λέγεται ;

2.000 ήταν οι περσινές αποσπάσεις σε φορείς. Πόσο να τις μειώσει; Στις 1400; Είναι και λίγο ανούσιο με την έννοια ότι πάνω από το 3% των κενών δεν θα καλυφθεί ακόμη κι αν τις κόψει στο μισό. Ακόμη και να τις καταργούσε θα εξοικονομούσε 2.000 από τις 35.000 θέσεις που χρειάζονται.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2644 στις: Ιούλιος 22, 2019, 04:17:33 μμ »
Αν και δεν έχω κάνει αίτηση σε φορέα, έχω να πω ότι αυτά έχω βαρεθεί να τα ακούω από κάθε νέο υπουργό παιδείας. Είναι θέμα χαϊδέματος των αυτιών της κοινωνίας. Θέλουν να πουν ότι για το ζήτημα των αναπληρωτών φταίνει οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί και όχι η πολιτική της αδιοριστίας. Οπότε, δεν υπάρχει λόγος πανικού.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2645 στις: Ιούλιος 22, 2019, 05:45:46 μμ »
Στις αποσπάσεις σε φορείς βλέπει κανείς σημεία και τέρατα:

- Αποσπάται π.χ. φιλόλογος από νησί σε ΓΑΚ. Τι είναι πιο σημαντικό; Το νησί ή το ΓΑΚ; Προφανώς το νησί. Αντί να αποσπάσεις τον φιλόλογο από το νησί και να πάρεις αναπληρωτή στη θέση του μπορείς να πάρεις με σύμβαση ή με πρακτική από ΙΕΚ. Φυσικά και αυτός που πηγαίνει στο ΓΑΚ θέλει να είναι κοντά στην οικογένειά του. Σεβαστό. Μπορεί να κάνει αίτηση απόσπασης σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, όπως κάνουν όλοι.

Γενικά αν ήταν πονηροί στο Υπουργείο θα έβλεπαν π.χ ότι στη ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ οι περισσότερες προλήψεις αναπληρωτών είναι ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04.01, ίσως και ΠΕ80. Μόνο για αυτές τις ειδικότητες θα μπορούσε να κόψει τις αποσπάσεις σε φορείς. Εννοείται ότι οι συγκεκριμένοι μπορούν ελέυθερα να αποσπαστούν σε άλλο ΠΥΣΔΕ.

Όλα είναι θέμα πολιτικής βούλησης. Ποιος Υπουργός μπορεί να πει όχι σε άλλον Υπουργό ο οποίος του ζητάει "εξυπηρέτηση", δηλαδή απόσπαση σε φορέα κάποιου γνωστού του; Εγώ λέω ΚΑΝΕΙΣ.

Αυτά και καλή υπομονή σε όσους περιμένουν απόσπαση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 247
Σύνολο: 248

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.