*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 856529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος etsimip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1582 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 02:15:49 μμ »
Συμπληρωματικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου
http://minedu.gov.gr/home/themata-prosopikou-main/135-protobathmia-kai-deyterobathmia/10200-02-10-13-apospaseis-ky.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:41 »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1583 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 02:51:30 μμ »

Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας νέες αποσπάσεις στην ΚΥ του υπουργείου καθώς και διακοπή αποσπάσεων

Για να δείτε τις νέες αποσπάσεις πατήστε ΕΔΩ
Για να δείτε ποιες αποσπάσεις διακόπτονται πατήστε ΕΔΩ

http://enotikiviotias.blogspot.gr/2013/10/blog-post_788.html

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1584 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 03:49:18 μμ »
Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας νέες αποσπάσεις στην ΚΥ του υπουργείου καθώς και διακοπή αποσπάσεων

Για να δείτε τις νέες αποσπάσεις πατήστε ΕΔΩ
Για να δείτε ποιες αποσπάσεις διακόπτονται πατήστε ΕΔΩ

http://enotikiviotias.blogspot.gr/2013/10/blog-post_788.html

Από τα ωραιότερα είναι ότι "πήραν" απόσπαση πρόσφατα μεταταγμένοι συνάδελφοι.  ;D

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1585 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 03:55:14 μμ »
3) Ο χαβάς βασικά  είναι γιατί πήρανε τα βύσματα απόσπαση στη Μητρόπολη και οχι εγω στο ΑΕΙ-αυτό το δέχομαι. Κατά τα άλλα μια χαρά θα τη βγάλουν τα ΑΕΙ χωρίς τους αποσπασμένους, θα ζοριστούν οι μόνιμοι γιατί άκουσον -άκουσον θα πρέπει να πάνε εκει που διορίστηκαν?!!και οι μόνοι που θα τη πληρώσουν είναι αναπληρωτές που θα μείνουν ΑΝΕΡΓΟΙ και θα προστεθούν στους 1.500.000 ανέργους του ιδιωτικού τομέα.

Δηλαδή σου φαίνεται απίθανο μέσα σε όλη αυτή τη σαπίλα στη χώρα μας να υπάρχουν και κάποιοι καθαροί; Προσωπικά θέλω να φύγω από την οργανική μου στον τόπο μου για να τελειώσω το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο σε άλλη πόλη, έχοντας καταθέσει 12 σελίδες δικαιολογητικά και χωρίς να έχω βάλει κανένα βύσμα! Αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:41 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1586 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 04:00:38 μμ »
Δηλαδή σου φαίνεται απίθανο μέσα σε όλη αυτή τη σαπίλα στη χώρα μας να υπάρχουν και κάποιοι καθαροί; Προσωπικά θέλω να φύγω από την οργανική μου στον τόπο μου για να τελειώσω το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο σε άλλη πόλη, έχοντας καταθέσει 12 σελίδες δικαιολογητικά και χωρίς να έχω βάλει κανένα βύσμα! Αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά >:(
Οπωσδήποτε υπάρχουν! Και μάλιστα πρόκειται για την πλειοψηφία!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1587 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:21:04 μμ »
Οταν εξαντλειται ο κατα προτεραιοτητα πινακας Β (με διαβαθμισμενους υποπινακες Β1, Β2, Β3... κατα σειρα προτεραιοτητας) παιρνουν και απο τους απλους πινακες Α (ανευ) με σειρα αξιολογουμενων προσοντων.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 4

«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1588 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:22:04 μμ »
Δηλαδή σου φαίνεται απίθανο μέσα σε όλη αυτή τη σαπίλα στη χώρα μας να υπάρχουν και κάποιοι καθαροί; Προσωπικά θέλω να φύγω από την οργανική μου στον τόπο μου για να τελειώσω το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο σε άλλη πόλη, έχοντας καταθέσει 12 σελίδες δικαιολογητικά και χωρίς να έχω βάλει κανένα βύσμα! Αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά >:(
Το μισθό στον δίνουνε  όχι για να κάνεις διδακτορικό αλλά για να κάνεις το δάσκαλο/δασκάλα στο χωριό/νησί/κατσάβραχο. Και αυτό το ήξερες από την αρχή. Όποιος θέλει να κάνει έρευνα καλώς να πάει σε ένα ΑΕΙ και να τον πληρώνει (ΑΝ τον πληρώνει) ο καθηγητής του από τα ερευνητικά του και όχι να επιδοτεί ο βλάκας ο  φορολογούμενος τις ακαδημαϊκές φιλοδοξίες του κάθε δασκάλου/καθηγητή/διοικητικού υπαλλήλου που απλά ήθελε να καβατζάρει μονιμότητα και ένα μισθό αλλά του κακοπέφτει και το δασκαλιλικι και το κατσάβραχο.

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1589 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:48:41 μμ »
Παραλείποντας τα υπόλοιπα που είναι μεγάλη συζήτηση αν και μέχρι ποιου σημείου υπάρχει δίκιο, ας εστιάσω στη φράση:
όχι να επιδοτεί ο βλάκας ο  φορολογούμενος τις ακαδημαϊκές φιλοδοξίες του κάθε δασκάλου/καθηγητή/διοικητικού υπαλλήλου
Πέρα από την εξέλιξη των επιστημών και την πρόοδο της κοινωνίας που προσφέρει η ακαδημαϊκή έρευνα, βοηθά και τον εργαζόμενο να είναι αποδοτικότερος, πιο καταρτισμένος και αποτελεσματικότερος στο επάγγελμα που ασκεί, άρα είναι προς όφελος του "βλάκα του φορολογούμενου" και σε αυτό αποβλέπουν όλα τα προοδευτικά κράτη.
Εκτός αν υπάρχει εγγενές μίσος προς τη γνώση και την πρόοδο, που κι αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1590 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:11:14 μμ »
Παραλείποντας τα υπόλοιπα που είναι μεγάλη συζήτηση αν και μέχρι ποιου σημείου υπάρχει δίκιο, ας εστιάσω στη φράση:Πέρα από την εξέλιξη των επιστημών και την πρόοδο της κοινωνίας που προσφέρει η ακαδημαϊκή έρευνα, βοηθά και τον εργαζόμενο να είναι αποδοτικότερος, πιο καταρτισμένος και αποτελεσματικότερος στο επάγγελμα που ασκεί, άρα είναι προς όφελος του "βλάκα του φορολογούμενου" και σε αυτό αποβλέπουν όλα τα προοδευτικά κράτη.
Εκτός αν υπάρχει εγγενές μίσος προς τη γνώση και την πρόοδο, που κι αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
Πολυ καλά κάνει η ακαδημαική έρευνα, αλλά οι δάσκαλοι διορίζονται στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση γιατί κάποιος πρέπει να κάνει μάθημα και στο κατσάβραχο. Αγγλία και Αμερική έχουν δίδακτρα στα διδακτορικά και εάν είσαι άριστος παίζει και να πάρεις και καμιά υποτρφία. Η πρακτική "διορίζομαι για να έχω μισθό αλλά θέλω να γίνω μεγάλος επιστήμονας, οπότε πάω και μετά χτυπάω αποσπάσεις αβέρτα" είναι πατέντα Ελληνική. Όποιος θέλει διδακτορικά ας χτπήσει καμιά υποτροφία αν μπορεί αλλιώς να κάνει τη δουλειά για την οποία και διορίστηκε και αν δενθέλει να τη κάνει ας παραιτηθεί ή να πάρει ανευ. Τα υπόλοιπα περί αποδοτικότητας τα ακουύω βερεσε καθως είναι βέβαιο οτι και μετα το διδακτορικό πάλιαπόσπαση θα θέλει ο ίδιος δάσκαλος και θα έχει και πάτημα οτι "εχω διδακτορικό". Το έχω δει το έργο με τους αποσπασμένους  μέσα από τα πανεπιστήμια. Οι χιλιάδες διδακτορικοί στα πανεπιστημια δουλεύουν σα σκυλιά για να πάρουν το διδακτορικό τους χωρίς λεφτά οι περισσότεροι (εκτος απο κατι πολυτεχνεια κλπ) που έχουν βαρβάτη έρευνα ),γιατί πολυ απλά είναι για τη δικη τους εξέλιξη, δεν καταλαβαίνω γιατί οι δυ να έχουν άλλη αντιμετώπιση. 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1591 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:27:45 μμ »
Πολυ καλά κάνει η ακαδημαική έρευνα, αλλά οι δάσκαλοι διορίζονται στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση γιατί κάποιος πρέπει να κάνει μάθημα και στο κατσάβραχο. Αγγλία και Αμερική έχουν δίδακτρα στα διδακτορικά και εάν είσαι άριστος παίζει και να πάρεις και καμιά υποτρφία. Η πρακτική "διορίζομαι για να έχω μισθό αλλά θέλω να γίνω μεγάλος επιστήμονας, οπότε πάω και μετά χτυπάω αποσπάσεις αβέρτα" είναι πατέντα Ελληνική. Όποιος θέλει διδακτορικά ας χτπήσει καμιά υποτροφία αν μπορεί αλλιώς να κάνει τη δουλειά για την οποία και διορίστηκε και αν δενθέλει να τη κάνει ας παραιτηθεί ή να πάρει ανευ. Τα υπόλοιπα περί αποδοτικότητας τα ακουύω βερεσε καθως είναι βέβαιο οτι και μετα το διδακτορικό πάλιαπόσπαση θα θέλει ο ίδιος δάσκαλος και θα έχει και πάτημα οτι "εχω διδακτορικό". Το έχω δει το έργο με τους αποσπασμένους  μέσα από τα πανεπιστήμια. Οι χιλιάδες διδακτορικοί στα πανεπιστημια δουλεύουν σα σκυλιά για να πάρουν το διδακτορικό τους χωρίς λεφτά οι περισσότεροι (εκτος απο κατι πολυτεχνεια κλπ) που έχουν βαρβάτη έρευνα ),γιατί πολυ απλά είναι για τη δικη τους εξέλιξη, δεν καταλαβαίνω γιατί οι δυ να έχουν άλλη αντιμετώπιση.
Συμφωνώ σε όλα, επειδή όμως το μεταπτυχιακό - διδακτορικό είναι νομίζω ένα κριτήριο για όσους θέλουν να γίνουν στελέχη εκπ/σης (διευθυντές, σύμβουλοι) θα πρέπει κάποια στιγμή να επιδιώξουν την απόκτησή του.
 Βλέπω όμως πολλούς (νεώτερους κυρίως) συναδέλφους να τα κυνηγούν και τα δύο απεγνωσμένα και μου δημιουργείται η αίσθηση οτι ο σκοπός δεν είναι αυτό καθαυτό το μεταπτυχιακό - διδακτορικό, αλλά η μοριοδότηση που προσφέρει με όλα τα (ευνοϊκά) επακόλουθα για τον κάτοχό του.  ???

 
  

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1592 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:08:19 μμ »
Το μισθό στον δίνουνε  όχι για να κάνεις διδακτορικό αλλά για να κάνεις το δάσκαλο/δασκάλα στο χωριό/νησί/κατσάβραχο. Και αυτό το ήξερες από την αρχή. Όποιος θέλει να κάνει έρευνα καλώς να πάει σε ένα ΑΕΙ και να τον πληρώνει (ΑΝ τον πληρώνει) ο καθηγητής του από τα ερευνητικά του και όχι να επιδοτεί ο βλάκας ο  φορολογούμενος τις ακαδημαϊκές φιλοδοξίες του κάθε δασκάλου/καθηγητή/διοικητικού υπαλλήλου που απλά ήθελε να καβατζάρει μονιμότητα και ένα μισθό αλλά του κακοπέφτει και το δασκαλιλικι και το κατσάβραχο.

Πριν από δύο χρόνια έδιναν δεκάδες εκπαιδευτικές άδειες για να αποκτήσεις επιπλέον προσόντα χωρίς καν να εργάζεσαι και με επιπλέον επίδομα, όπως συμβαίνει σε όλες τις πολιτισμένες χώρες σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης. Τώρα σας πειράζει που κάποιος θα εργάζεται για ψίχουλα, μακριά από το σπίτι του για να αποκτήσει επιπλέον προσόντα για τη δουλειά του; Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια! Αρκεί να δίνονται μόνο αιτιολογημένες αποσπάσεις με δικαιολογητικά κι όχι σε κάποιους που θέλουν να κάνουν βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1593 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:23:22 μμ »
Η αδιαλλαξία και οι προκάτ αντιλήψεις που φέρουν δήθεν τον μανδύα του "εκσυγχρονισμού", δεν αφήνουν χώρο για διάλογο, μόνο για παράλληλους μονολόγους... Το ζητούμενο (για εμάς) εξάλλου δεν είναι να στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου (άλλοι άνωθεν επιδιώκουν να μας στρέψουν σε τέτοιες πρακτικές).

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1594 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:23:19 μμ »
Καλημερα, ελπιζω να κανω λάθος οπως το καταλαβα συναδελφε.,...ΑΛΛΑ εχω την εντυπωση οτι τα βυσματα δεν ξεροσταλιαζουν σαν #@#$ς εδω μεσα....
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

Εννοείται asterix μου, εννοείται!  :)
Άλλωστε, τους τα προλαβαίνουν πριν δημοσιοποιηθούν!  ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1595 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:30:25 μμ »
Εννοείται asterix μου, εννοείται!  :)
Άλλωστε, τους τα προλαβαίνουν πριν δημοσιοποιηθούν!  ;D

Μην πάρετε και όρκο. Και με το νόμο των πιθανοτήτων να το πάρει κανείς, όλο και κάποιος απ' την κατηγορία στην οποία αναφέρεστε θα μπαίνει εδώ μέσα. Αν μη τι άλλο, για να κόβει κίνηση και αντιδράσεις.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.