*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 864278 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: ’ντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1666 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 09:01:53 μμ »
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:54:30 »

Αποσυνδεδεμένος anemoessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1667 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 09:50:48 μμ »
Καλησπέρα σας. Συμμερίζομαι την αγωνία σας για το πότε θα αποδεσμευτείτε από το σχολείο σας, αφού κι εγώ πιθανό να βρεθώ στην ίδια θέση σύντομα. Όμως εγώ έχω μια άλλη απορία-προβληματισμό και θα ήθελα αν ξέρετε -ή οποιοσδήποτε άλλος συνάδελφος- να μου δώσετε κάποια ιδέα σχετικά με τις αποσπάσεις σε Διευθύνσεις (μια που δεν δήλωνα φορείς μέχρι τώρα παρά μόνο ΠΥΣΔΕ) καθώς και το πώς να χειριστώ την υπόθεσή μου.

Προ 15 ημερών είχα μια ειδοποίηση από συγκεκριμένη ΔΔΕ, για την οποία είχα αιτηθεί απόσπαση το καλοκαίρι εντός προθεσμίας (αλλά δεν την πήρα σε προηγούμενες φάσεις), ότι παρουσιάστηκαν ανάγκες καθώς έφυγαν δυο συνάδελφοι με ανάκληση απόσπασης. Έτσι χρειάζονταν προσωπικό και μου πρότειναν αν ήθελα να ξανακάνω αίτηση για επανεξέταση. Είχα θεωρήσει το θέμα με τις αποσπάσεις σε Διευθύνσεις ως "λήξαν" οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Στο τηλεφώνημα που είχα με την εν λόγω υπηρεσία, ερωτήθηκα αν "θέλω να με προτείνουν", οπότε δέχτηκα. Τους έστειλα λοιπόν μια νέα αίτηση (επανεξέτασης) την οποία, όπως με διαβεβαίωσε ο ίδιος ο Διευθυντής, προώθησαν στην Περιφέρεια.

Έπαιρνα σήμερα τηλέφωνο στην Περιφέρεια, για να ρωτήσω για την πορεία αυτής της αίτησης, όμως έδειξαν πλήρη άγνοια εκεί, και μάλιστα μου είπαν ότι δεν ασχολούνται με αυτά, και πιθανό η Δευτεροβάθμια να την είχε στείλει απευθείας στο Υπουργείο. Επειδή βρίσκομαι σε ακριτικό νησί αυτή τη στιγμή με πολύ δύσκολη πρόσβαση και τίποτα δεν είναι υπο τον έλεγχό μου, αναγκαστικά μόνο τηλεφωνικά μπορώ να επικοινωνώ.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τα στάδια που περνούν γενικά οι αιτήσεις για απόσπαση σε Διευθύνσεις Δ.Ε. και αν πέρα από την όποια πρόταση Διευθυντή, υπάρχουν και άλλοι που θα επηρρεάσουν την τελική απόφαση- εκτός από τον Υπουργό ; Έχει να κάνει με το αν προέρχομαι από πλεονασματική περιοχή ή μη, και το αν έχω ώρες στο σχολείο που υπηρετώ τώρα; Και πόσο χρόνο μπορεί να θέλει η όλη διαδικασία (πέρα από το χρόνο αναμονής του αντικαταστάτη στο σχολείο);
Έχω δεσμευτεί από την πρόταση εκείνη που μου έκαναν και εξαιτίας αυτού άλλαξε ο προγραμματισμός μου (εφόσον έχω ακόμα κάτι να περιμένω). Πώς μπορώ όμως να πληροφορηθώ για την εξέλιξη του θέματος χωρίς να προκαταβάλλω άτομα που πιθανό να έχουν κάποια επιρροή;

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1668 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:26:48 μμ »
anemoessa, μου κάνει εντύπωση που ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας προώθησε την αίτηση θεραπείας-επανεξέτασης στην περιφέρεια. Συνήθως οι αιτήσεις αυτές στέλνονται υπηρεσιακά από τις ΔΙΔΕ στο αρμόδιο τμήμα αποσπάσεων στο υπουργείο .Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τον αριθμό πρωτοκόλλου ,αν δεν τον έχεις, και να αναζητήσεις την αίτηση στο υπουργείο. Οι αποσπάσεις σε φορείς γίνονται με απόφαση υπουργού και φυσικά δεν αρκεί μόνο η πρόταση του Διευθυντή..... ;). Το αν έχεις ώρες στο σχολείο της οργανικής σου δεν επηρεάζει την απόφαση της απόσπασης στο φορέα, κάνει όμως δύσκολη την αποδέσμευσή σου αν δεν υπάρχει αντικαταστάτης.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: ’ντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1669 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:42:40 μμ »
.........................................................................
................. Το αν έχεις ώρες στο σχολείο της οργανικής σου δεν επηρεάζει την απόφαση της απόσπασης στο φορέα, κάνει όμως δύσκολη την αποδέσμευσή σου αν δεν υπάρχει αντικαταστάτης.
Η αναμονή αντικαταστλατη δεν ισχύει και για αποσπάσεις σε σχολεία; (δηλ. όχι σε φορείς;)  Ή μήπως οι διάφορες δ/νσεις το εφαρμόζουν κατά το δοκούν;
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:54:30 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1670 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:48:45 μμ »
ισχύει και για αποσπάσεις σε σχολεία, αλλά η εμπειρία έχει δείξει ότι οι δ/νσεις ενεργούν κατά το δοκούν ;D
βέβαια αν μιλάμε για την αντίστροφη πορεία (ανάκληση απόσπασης σε δ/νση) τότε αυτός που επιστρέφει στο σχολείο του μπορεί να αναλάβει υπηρεσία και πριν την τυπική υπογραφή της αντίστοιχης υα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1671 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:27:16 μμ »
anemoessa, μου κάνει εντύπωση που ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας προώθησε την αίτηση θεραπείας-επανεξέτασης στην περιφέρεια. Συνήθως οι αιτήσεις αυτές στέλνονται υπηρεσιακά από τις ΔΙΔΕ στο αρμόδιο τμήμα αποσπάσεων στο υπουργείο .Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τον αριθμό πρωτοκόλλου ,αν δεν τον έχεις, και να αναζητήσεις την αίτηση στο υπουργείο. Οι αποσπάσεις σε φορείς γίνονται με απόφαση υπουργού και φυσικά δεν αρκεί μόνο η πρόταση του Διευθυντή..... ;). Το αν έχεις ώρες στο σχολείο της οργανικής σου δεν επηρεάζει την απόφαση της απόσπασης στο φορέα, κάνει όμως δύσκολη την αποδέσμευσή σου αν δεν υπάρχει αντικαταστάτης.
Εάν δεν κάνω λάθος οι αποσπάσεις σε ΔΔΕ βγαίνουν με απόφαση ΑΠΥΣΔΕ & όχι υπουργού. Ο υπουργός απλά τις επικυρώνει.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1672 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 04:10:43 μμ »
Συνάδελφοι, κοιτάξτε σας παρακαλώ τις αποσπάσεις Π.Ε. σε Πανεπιστήμια που δημοσιεύει και το pde και δείτε ένα όνομα που κάνει μπαμ, το τελευταίο. Τυχαίο; http://www.pde.gr/index.php?page=7159

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1673 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 04:24:12 μμ »
Μη μου πεις.....  ;)   Λες;;;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1674 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:17:48 μμ »
πόσο ποταπές είστε όμως... το κορίτσι πάει κόντρα στο κατεστημένο !!! Όχι, πείτε, δεν θα μπορούσε να είχε αποσπασθεί απο αρχές Σεπτέμβρη ; εεεεεεεεεεεεεεεε; αλλά όοοοοοοοοοοοοοοχι !! περίμενε υπομονετικά την σειρά της τέλη Φλεβάρ !!!  Σα δεν ντρέπεστε να βάζετε το κακό με το μυαλό σας...τς τς  τς   ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1675 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 07:16:40 μμ »
Ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα όχι τόσο από το γεγονός της απόσπασης, όσο για το ότι ασκεί την ταπεινή (και κακοπληρωμένη) δουλειά του εκπαιδευτικού   :D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1676 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:24:13 μμ »
στο ΕΜΠ; Με πρόσφατη μετάταξη στην Α' Αθήνας; Με σύζυγο αρχηγό αξιωματικής αντιπολίτευσης με την ανάλογη αποζηίωση;

καλέ, έτσι και γω να το ασκήσω το ταπεινό και κακοπληρωμένο.....  :P :P :P

’ξια !!  ’ξια !! ( και το λέω δίχως ίχνος ειρωνίας, πραγματικά το εννοώ!! )

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1677 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:27:10 μμ »
Εντάξει παιδιά μη βαράτε τη γυναίκα, επειδή τυγχάνει να τη γνωρίζω από κοντά είναι πολύ καλό παιδί.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1678 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:35:04 μμ »
Δηλαδή μέχρι να πάρει την απόσπαση δίδασκε κανονικά σε σχολείο; Πάντως κι εγώ δεν το περίμενα...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1679 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:35:18 μμ »
Δεν βαράμε κανέναν, απλώς τίθεται ένα θεματάκι..... για σκέψου πώς νιώθουν οι καθηγητές στα δυσπρόσιτα που κάνουν μήνες να δουν τις οικογένειές τους...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.