*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 265085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:18:22 μμ »
Ερώτηση:
Αυτό αφορά τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή και τους αναπληρωτές πλήρους ωραρίου
που είναι μέσω ΕΣΠΑ?
Γιατί σε εμάς που είμαστε στην Β' φάση αναπληρωτών δεν υπάρχει παρουσιολόγιο (ή μήπως
υπάρχει και δεν τον ξέρουμε?)

Υπάρχει παρουσιολόγιο, είναι ξεχωριστό χαρτί (δεν είναι το τετράδιο) μόνο για τον "ΕΣΠΑναπληρωτή". Βάζεις ημερομηνία, αριθμό ωρών (οχι ώρα άφιξης-αναχώρησης) και υπογραφή. Πρέπει να υπάρχει ένα σε κάθε σχολείο που πηγαίνεις.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:30 »

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:22:52 μμ »
Ερώτηση:
Αυτό αφορά τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή και τους αναπληρωτές πλήρους ωραρίου
που είναι μέσω ΕΣΠΑ?
Γιατί σε εμάς που είμαστε στην Β' φάση αναπληρωτών δεν υπάρχει παρουσιολόγιο (ή μήπως
υπάρχει και δεν τον ξέρουμε?)

Υπάρχει παρουσιολόγιο, είναι ξεχωριστό χαρτί (δεν είναι το τετράδιο) μόνο για τον "ΕΣΠΑναπληρωτή". Βάζεις ημερομηνία, αριθμό ωρών (οχι ώρα άφιξης-αναχώρησης) και υπογραφή. Πρέπει να υπάρχει ένα σε κάθε σχολείο που πηγαίνεις.

Εγώ είμαι ΑΚΩ αισθητικής αγωγής πρώτης φάσης. Στο σχολείο μου είχαν αναφέρει για το παρουσιολόγιο, αλλά πήραν εντολή να μην τα συμπληρώσουμε γιατί θα εξέδιδε διαφορετικά το υπουργείο. Αυτό συνέβη τέλη Σεπτέμβρη. 

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:35:56 μμ »
Ερώτηση:
Αυτό αφορά τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή και τους αναπληρωτές πλήρους ωραρίου
που είναι μέσω ΕΣΠΑ?
Γιατί σε εμάς που είμαστε στην Β' φάση αναπληρωτών δεν υπάρχει παρουσιολόγιο (ή μήπως
υπάρχει και δεν τον ξέρουμε?)

Υπάρχει παρουσιολόγιο, είναι ξεχωριστό χαρτί (δεν είναι το τετράδιο) μόνο για τον "ΕΣΠΑναπληρωτή". Βάζεις ημερομηνία, αριθμό ωρών (οχι ώρα άφιξης-αναχώρησης) και υπογραφή. Πρέπει να υπάρχει ένα σε κάθε σχολείο που πηγαίνεις.

Εγώ είμαι ΑΚΩ αισθητικής αγωγής πρώτης φάσης. Στο σχολείο μου είχαν αναφέρει για το παρουσιολόγιο, αλλά πήραν εντολή να μην τα συμπληρώσουμε γιατί θα εξέδιδε διαφορετικά το υπουργείο. Αυτό συνέβη τέλη Σεπτέμβρη. 

Λογικά το έχουν. Είναι ένα χαρτί που τους το στέλνουν με e-mail απ' ότι είδα. Ρώτησε τους διευθυντές των σχολείων, καλύτερα.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος elli84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:39:01 μμ »
Υπαρχει κανεις που να εχει υπογραψει το παρουσιολογιο?Γιατι στα σχολεια που ειμαι οι διευθυντες δεν εχουν ιδεα για την υπαρξη του.Οταν τους ρωτησα μου απαντησαν πως ειμαι αναπληρωτρια και οχι ωρομισθια για να κραταμε τις ωρες σου.Ενα μπαχαλο επικρατει!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:30 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:42:26 μμ »
Υπαρχει κανεις που να εχει υπογραψει το παρουσιολογιο?Γιατι στα σχολεια που ειμαι οι διευθυντες δεν εχουν ιδεα για την υπαρξη του.Οταν τους ρωτησα μου απαντησαν πως ειμαι αναπληρωτρια και οχι ωρομισθια για να κραταμε τις ωρες σου.Ενα μπαχαλο επικρατει!!!
Η εγκύκλιος με τις οδηγίες "βγήκε" χτες (5-11-2010).
Είναι λογικό κανείς να μην ήξερε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος myrianthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 08
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:46:40 μμ »
στο ενα απο τα τρια σχολεια που ειμαι υπογραφω σε παρουσιολογιο και αυτο ειναι ενα τετραδιο στο οποιο ο διευθυντης συμπληρωνει τις μερες. ολες και ολες οι φορες που εχω υπογραψει ειναι 2. μια τον νοεμβριο και μια την τελευταια βδομαδα του οκτωβρη. και ρωταω τωρα, λιγο νωρις δεν θυμηθηκανε να ενημερωσουν για τα παρουσιολογια? τι θα γινει με τους προηγουμενους μηνες θα τους κανουνε γαργαρα?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:48:04 μμ »
Υπαρχει κανεις που να εχει υπογραψει το παρουσιολογιο?Γιατι στα σχολεια που ειμαι οι διευθυντες δεν εχουν ιδεα για την υπαρξη του.Οταν τους ρωτησα μου απαντησαν πως ειμαι αναπληρωτρια και οχι ωρομισθια για να κραταμε τις ωρες σου.Ενα μπαχαλο επικρατει!!!

Υπογράφω κάθε φορά.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:55:39 μμ »
Προσωπικα δεν εχω υπογραψει ποτε κανενα παρουσιολογιο σε κανενα σχολειο.Ειμαι ΑΚΩ.Οι ΑΜΩ πραγματι εχω δει οτι υπογραφουν ενα παρουσιολογιο....

Αποσυνδεδεμένος myrianthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 08
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:58:41 μμ »
ειμαι ΑΚΩ και μου ζητησαν να υπογραψω στο παρουσιολογιο απο τις 29/10

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:03:03 μμ »
είμαι ΑΚΩ και δεν ξέρουν τίποτα κανείς ούτε στο σχολείο ούτε στη δειύθυνση για παρουσιολόγιο....και όσοι δεν συμπλήρωναν από την αρχή ωράριο αλλά αργότερα δεν θα πληρωθούν κανονικά; δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό....και 80 άτομα πιο κάτω αναπληρωτές με τις κρατικές πιστώσεις....ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ....αλλά δεν θα μείνει έτσι....ήδη εκκρεμεί μια επερώτηση στην βουλή προς την Διαμαντοπούλου για λογαριασμό των αναπληρωτών ΑΚΩ ειδικής μέσω ΕΣΠΑ....για να δούμε τι θα απαν΄τησει η κ. Υπουργός....όλοι στο υπουργείο λέγανε περιμένετε όλα θα τακτοποιηθούν και θα επεξηγηθούν με τις οδηγίες που θα βγάλουμε....δεν βλέπω καμία τακτοποίηση....θα φάνε αγωγή που θα ναι όλη δικιά τους.....

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:04:54 μμ »

Την περασμένο Ιούνιο δεν μιλούσε κανένας από το υπουργείο για αναπληρωτές  διαφορετικής ποιότητας...
Μόνο οι ΑΜΩ ήταν κάτι καινούργιο και μάλιστα οι πληρωμή τους θα ήταν τα χ/21 του μισθού του αναπληρωτή κανονικού ωραρίου, όπου χ οι διδακτικές ώρες απασχόλησης εβδομαδιαίως.

Στην πορεία ο μισθός των ΑΜΩ γίνεται στην πρωτοβάθμια χ/24 και μάλιστα με απασχόληση σε περισσότερα Δημοτικά... Τώρα διαβάζουμε πως το κλάσμα αυτό μειώνεται ξανά, αφού ενδεχομέμως δεν θα λαμβάνονται υπόψη οι αργίες ή γενικά οι μέρες που δεν θα απασχολείται ο εκπαιδευτικός.
Ανακαλύπτουμε ακόμη ότι ο ΑΚΩ του ΕΣΠΑ μάλλον είναι χαμηλότερης "ποιότητας" του ΑΚΩ από το υπουργείο οικονομικών... ???

Εγώ ξέρω ότι οι  ΑΜΩ και ΑΚΩ  προσλαμβάνονται από το ΥΠΔΒΜ και θα έπρεπε να τους ήταν αδιάφορο πως θα διασφάλιζε το υπουργείο τις πληρωμές...

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:16:28 μμ »
Έχω και άλλη μία ερώτηση. Εγώ ανέλαβα υπηρεσία στις 10/9 στην Πρωτοβάθμια Ανατολικής Αττικής, αλλά με κάτι μπερδέματα στη Διεύθυνση τοποθετηθήκαμε όλοι δυόμισι εβδομάδες αργότερα. Ως τώρα γνωρίζαμε ότι αυτές τις μέρες τις πληρωνόμαστε κανονικά. Με τα καινούρια δεδομένα θα πληρώσουμε και για την καθυστέρηση της Διεύθυνσης;

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:25:37 μμ »
ελα ντε...εμάς μας στείλαν στην παραμεθόριο και δεν είχαν παιδιά να συμπληρώσουμε ωράριο και τρέχαν πανικόβλητοι και μετά από 23 μέρες συμπληρώσαμε ωράριο τελικά...δεν με ενδιαφέρει όμως από ποια τσέπη θα πληρωθώ!!! είμαι ΑΚΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:38:55 μμ »
Παιδιά, κοιτάξτε να υπογράφετε, μη βρεθειτε να δουλεύετε δωρεάν...

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=21814.0
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.