*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 265066 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:40:35 μμ »
Παιδιά, κοιτάξτε να υπογράφετε, μη βρεθειτε να δουλεύετε δωρεάν...

Πού ακριβώς να υπογράφουμε; Εμένα εδώ και δύο μήνες δεν μου έχουν δώσει παρουσιολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:20 »

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:44:01 μμ »
ωραια τα ειπαμε, τωρα τι κανουμε? την τριτη θα δουλεψετε?
θα πατε? την λευκη απεργια την σκεφτηκατε? θα πηγαινουμε εκει και ή θα μπαινουμε στην ταξη και δεν θα κανουμε μαθημα ή δεν θα μπαινουμε καθολου.
λοιπον τι πιστευετε? ελεος με αυτους πρεπει και μεις να κανουμε κατι, να ξεσηκωθουμε

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:45:00 μμ »
Παιδιά, κοιτάξτε να υπογράφετε, μη βρεθειτε να δουλεύετε δωρεάν...

Πού ακριβώς να υπογράφουμε; Εμένα εδώ και δύο μήνες δεν μου έχουν δώσει παρουσιολόγιο.

Πες τους οτι υπάρχει (είναι ένα χαρτί Α4 με κάτι στήλες, στη πρώτη συμπληρώνεις ημερομηνίες, στη δεύτερη αριθμό ωρών στη τρίτη υπογράφεις), και λογικά τους το έχουν στείλει.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:46:24 μμ »
Μην αγχώνεστε ρε παιδιά. Σε όλους θα πάνε τα παρουσιολόγια. Ούτε εγώ έχω υπογράψει ακόμα. Από εβδομάδα θα τα στείλουν σε όλα τα σχολεία. Απλώς μέχρι στιγμής η πληροφόρηση ήταν ελλιπής και πολλοί διευθυντές δεν γνώριζαν τι πρέπει να κάνουν. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Όταν μας το δώσουν το παρουσιολόγιο ή τη σύμβαση, τι θα κάνουμε; Θα υπογράψουμε; Κανονικά κανείς δεν πρέπει να υπογράψει. Ούτε παρουσιολόγιο, ούτε σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:20 »

Αποσυνδεδεμένος London06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:47:17 μμ »
Η σύμβαση της ντροπής! Χθες το απόγευμα το Υπουργείο Παιδείας ανακοίνωσε τη σύμβαση των αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ. Δεν είναι αναπληρωτές, αλλά ημερομίσθιοι! Ούτε αργίες δεν πληρώνονται.

06/11/2010 - 12:34

Χθες το απόγευμα το Υπουργείο Παιδείας ανακοίνωσε τη σύμβαση των αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ. Διαβάστε την προσεκτικά....
 
Δεν είναι αναπληρωτές, αλλά ημερομίσθιοι! Ούτε αργίες δεν πληρώνονται. Και τα έξοδά μας κατά αναλογία θα είναι;
 
Οι δε πληρωμές θα καθυστερούν πάρα πολύ. Πρέπει να ξεσηκωθούμε.
 
'Εχουμε ένα σχολείο με 6 διαφορετικές σχέσεις εργασίας. Μόνιμοι, αναπληρωτές κανονικού και μειωμένου ωραρίου από κρατικό προϋπολογισμό, αναπληρωτές κανονικού και μειωμένου ωραρίου μέσω ΕΣΠΑ, ωρομίσθιους.... ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ!

Η σύμβαση της ντροπής, νέα σχέση ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΥ
 
Δημοσιεύθηκαν σήμερα οι συμβάσεις εργασίας εκπαιδευτικών μέσω ΕΣΠΑ.

Μεταξύ των άλλων αναφέρεται ότι:

«Σε κάθε κατάσταση μισθοδοσίας, βεβαιώνει υπεύθυνα ο Δ/ντης της ΔΠΕ ότι οι μηνιαίες αποδοχές της κατάστασης υπολογίσθηκαν με βάση τις ημέρες διδασκαλίας που πραγματοποιήθηκαν αντίστοιχα από κάθε εκπαιδευτικό στο αναφερόμενο χρονικό διάστημα, για την Πράξη «ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (Σχολείο 21ου αιώνα).» σελίδα 18

«Στην κατάσταση εκπαιδευτικών στη στήλη «Σύνολο Ημερών Εργασίας» συμπληρώνεται ο αριθμός των ημερών που ασχολήθηκε κάθε εκπαιδευτικός τον προηγούμενο μήνα. Ως ημέρα εργασίας θεωρείται κάθε μέρα απασχόλησης του εκπαιδευτικού ακόμα και αν είχε μια ώρα μάθημα.» σελίδα 12
Πέραν λοιπόν των ωρομισθίων και των αναπληρωτών πλήρους και μειωμένου ωραρίου το υπουργείο Παιδείας σήμερα εγκαινιάζει και τους ημερομίσθιους πλήρους και μειωμένου ωραρίου!
 
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

ΠΗΓΗ: Πανελλήνια Ενωση Αδιόριστων Εκπαιδευτικών

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:50:09 μμ »
Μην αγχώνεστε ρε παιδιά. Σε όλους θα πάνε τα παρουσιολόγια. Ούτε εγώ έχω υπογράψει ακόμα. Από εβδομάδα θα τα στείλουν σε όλα τα σχολεία. Απλώς μέχρι στιγμής η πληροφόρηση ήταν ελλιπής και πολλοί διευθυντές δεν γνώριζαν τι πρέπει να κάνουν. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Όταν μας το δώσουν το παρουσιολόγιο ή τη σύμβαση, τι θα κάνουμε; Θα υπογράψουμε; Κανονικά κανείς δεν πρέπει να υπογράψει. Ούτε παρουσιολόγιο, ούτε σύμβαση.

Πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι ότι κανείς δεν υπογράφει τίποτα μέχρι να αποκτήσουμε πραγματικά τα ίδια δικαιώματα με τους αναπληρωτές του κρατικού προϋπολογισμού. Εκτός τούτου μην ξεχνάμε ότι δουλεύουμε στα πιλοτικά ολοήμερα και σίγουρα δεν τους βολεύει να μην λειτουργήσουν.

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:51:24 μμ »
Μην αγχώνεστε ρε παιδιά. Σε όλους θα πάνε τα παρουσιολόγια. Ούτε εγώ έχω υπογράψει ακόμα. Από εβδομάδα θα τα στείλουν σε όλα τα σχολεία. Απλώς μέχρι στιγμής η πληροφόρηση ήταν ελλιπής και πολλοί διευθυντές δεν γνώριζαν τι πρέπει να κάνουν. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Όταν μας το δώσουν το παρουσιολόγιο ή τη σύμβαση, τι θα κάνουμε; Θα υπογράψουμε; Κανονικά κανείς δεν πρέπει να υπογράψει. Ούτε παρουσιολόγιο, ούτε σύμβαση.

Συμφωνω τι κανουμε? δεν πρεπει παλι να κατεβασουμε το κεφαλι

Αποσυνδεδεμένος elli84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:56:57 μμ »
Μην αγχώνεστε ρε παιδιά. Σε όλους θα πάνε τα παρουσιολόγια. Ούτε εγώ έχω υπογράψει ακόμα. Από εβδομάδα θα τα στείλουν σε όλα τα σχολεία. Απλώς μέχρι στιγμής η πληροφόρηση ήταν ελλιπής και πολλοί διευθυντές δεν γνώριζαν τι πρέπει να κάνουν. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Όταν μας το δώσουν το παρουσιολόγιο ή τη σύμβαση, τι θα κάνουμε; Θα υπογράψουμε; Κανονικά κανείς δεν πρέπει να υπογράψει. Ούτε παρουσιολόγιο, ούτε σύμβαση.

Πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι ότι κανείς δεν υπογράφει τίποτα μέχρι να αποκτήσουμε πραγματικά τα ίδια δικαιώματα με τους αναπληρωτές του κρατικού προϋπολογισμού. Εκτός τούτου μην ξεχνάμε ότι δουλεύουμε στα πιλοτικά ολοήμερα και σίγουρα δεν τους βολεύει να μην λειτουργήσουν.
[/b]

Καλα θα ηταν να δουλευαμε στα πιλοτικα...εμενα με καλεσαν ακω στα 800 πιλοτικα και οταν παρουσιαστηκα με στειλαν σε 5 σχολεια και κανενα απο αυτα δεν ειναι πιλοτικο

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:17:22 μμ »
Μην αγχώνεστε ρε παιδιά. Σε όλους θα πάνε τα παρουσιολόγια. Ούτε εγώ έχω υπογράψει ακόμα. Από εβδομάδα θα τα στείλουν σε όλα τα σχολεία. Απλώς μέχρι στιγμής η πληροφόρηση ήταν ελλιπής και πολλοί διευθυντές δεν γνώριζαν τι πρέπει να κάνουν. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Όταν μας το δώσουν το παρουσιολόγιο ή τη σύμβαση, τι θα κάνουμε; Θα υπογράψουμε; Κανονικά κανείς δεν πρέπει να υπογράψει. Ούτε παρουσιολόγιο, ούτε σύμβαση.

Πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι ότι κανείς δεν υπογράφει τίποτα μέχρι να αποκτήσουμε πραγματικά τα ίδια δικαιώματα με τους αναπληρωτές του κρατικού προϋπολογισμού. Εκτός τούτου μην ξεχνάμε ότι δουλεύουμε στα πιλοτικά ολοήμερα και σίγουρα δεν τους βολεύει να μην λειτουργήσουν.
[/b]

Καλα θα ηταν να δουλευαμε στα πιλοτικα...εμενα με καλεσαν ακω στα 800 πιλοτικα και οταν παρουσιαστηκα με στειλαν σε 5 σχολεια και κανενα απο αυτα δεν ειναι πιλοτικο

Ποιο ακριβώς θα ήταν το καλό; Πιλοτικά ξεπιλοτικά, δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι ότι είμαστε κοντά στους 2000 εσπίτες και πρέπει να αντιδράσουμε μαζικά.

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:19:04 μμ »
ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ:
"ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣΕΙ ΩΣ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ?ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ,ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ???ΔΗΛΑΔΗ "

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:20:23 μμ »
sorry για τα κεφαλαια ξεχαστηκα

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:20:58 μμ »
και αυτο πως το ξεχωριζεις?

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:22:56 μμ »
ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ:
"ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣΕΙ ΩΣ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ?ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ,ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ???ΔΗΛΑΔΗ "

Νομίζω ότι εμάς των θεατρικών μας έχουν μόνο μέσα του ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:26:17 μμ »
ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ:
"ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣΕΙ ΩΣ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ?ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ,ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ???ΔΗΛΑΔΗ "

Νομίζω ότι εμάς των θεατρικών μας έχουν μόνο μέσα του ΕΣΠΑ.

Σόρρυ, μέσω του ΕΣΠΑ εννοώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.