*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 266643 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #252 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 07:32:50 μμ »
Παράθεση
Σώπα ρε nastybird, κι εσύ ποιος/ποια είσαι; Και για πες μας, ποιος είναι ο "σωστός" δρόμος; Μήπως τα όσα χρήματα πάρουμε ΟΤΑΝ τα πάρουμε να τα καταθέσουμε στο λογαριασμό για τη σωτηρία της πατρίδας; Πάλι καλά να λες που υπάρχουν και πέντε σύλλογοι που επειδή βγάζουν 5 ανακοινώσεις μας κρατάνε σε επαγρύπνηση και δεν πάμε σαν πρόβατα σε σφαγή... Διαφορετικά κανείς μας δεν θα είχε πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει. Το γεγονός ότι ίσως τώρα το υπουργείο αναδιατυπώσει τα όσα έγραψε ή φροντίσει να πληρωθούμε τα ίδια με τους κανονικούς αναπληρωτές οφείλεται στο ότι πολλοί άρχισαν να αντιδρούν. Αλλά τι να λέμε τώρα. Στο κάτω-κάτω το είπες και μόνος/η σου. "Το ζήτημα είναι τι θέλει να πιστέψει ο καθένας".

Μιλησε και ο αβανταδωρος...

Παράθεση
Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι υπάρχει και Άγιος Βασίλης. Μη σου το χαλάσω τώρα...

Τελικα θα πληρωθουμε τις αργιες?Επισημη ανακοινωση βγηκε η περιμενουν να κανεις πορεια?
Αντε γειααααα........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:21:01 »

Αποσυνδεδεμένος marilou18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #253 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 07:51:08 μμ »
Ρε παιδιά έλεος!Κάθεστε και μαλώνετε εδώ μέσα ενώ όλοι περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει!Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξενο αχυρώνα!!!Ας βγουν πρώτα οι διευκρινίσεις και να ενημερωθούν οι πρωτοβάθμιες και μετά μιλάμε για τις κινήσεις μας... (sorry κιόλας, δε θέλω να φανώ δεικτική ή ο,τιδήποτε αλλά νομίζω ότι το να φαγωνόμαστε σίγουρα δε θα βγάλει κάπου)
All the world's a stage and all the men and women merely players; they have their exits and their entrances. And one man in his time plays many parts, his acts being seven ages.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #254 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 07:59:27 μμ »
http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=9751:if-paideiaspliri-ergasiaka-dikaiomata-stous-anaplirotes-meso&Itemid=1796


Ισχύουν ή δεν ισχύουν τελικά όλα αυτά;
Πιστεύω ότι ισχύουν, βάσει όσων διαβάζω, τι να πω, δεν ξέρω...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #255 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 08:18:10 μμ »
Εσύ στην καθημερινή ζωή στο σχολείο τα βλέπεις να ισχύουν; Είδες κανέναν μισθό στην τράπεζα; Υπέγραψες καμία σύμβαση μισθωτού;
Γιατί εγώ δεν τα είδα ακόμη τα πλήρη εργασιακά δικαιώματα, όπως δεν είδα και πέρισυ την άμεση πληρωμή που έταζε η Διαμάντω στα κανάλια και τελικά ήταν τόσο άμεση που πραγματοποιήθηκε τον Σεπτέμβρη.
Μην κοιτάτε λοιπόν λόγια της Βουλής και του αέρα και δηλώσεις κοπανιστές. Δείτε την πράξη που βιώνετε (παρουσιολόγια, νόμοι που καταστρατηγούν σειρές σε φάσεις, απλήρωτη εργασία επί μήνες, συκοφαντίες εναντίον όσων διεκδικούν τα αυτονόητα κ.ά πολλά...)
Η Βουλή είναι ένα θέατρο του παραλόγου, έτσι την κατάντησαν...αμφιβάλλω αν θα ήξερε να δώσει απαντήσεις με τόση σιγουριά η υφυπουργός αν απέναντί της είχε εμάς να τη ρωτάμε συγκεκριμένα πράγματα και όχι πολιτικές φανφάρες εντυπωσιασμού.
Το "να περιμένουμε να δούμε" διευκρινίσεις μας έφτασε σε αυτό το χάλι. Δεν πρέπει να περιμένουμε, πρέπει να είμαστε καλύτερα ενημερωμένοι από αυτούς για τα δικαιώματά μας και να καθοδηγούμε τον αγώνα "εκπαιδευτικοί vs υπουργείο" αντί να μας προλαβαίνουν μονίμως και να μας πιάνουν αδιάβαστους με τις αλχημείες τους.
Πριν μήνες, το καλοκαίρι σε άλλο θέμα τα έλεγα όλα αυτά, και πέσαν κάποιοι να με φάνε ότι συκοφαντώ και κινδυνολογώ αλλά τώρα ορίστε τα χάλια πάλι... απλήρωτοι, χωρίς συμβάσεις, χωρίς διευκρινίσεις χωρίς ελπίδα,κάποιοι να υπογράφουν λευκές συμβάσεις, άλλοι παρουσιολόγια χωρίς αργίες κλπ.
Αφήστε τους τσακωμούς και τις αλληλοκατηγορίες και δείτε το χάλι που ζούμε, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο σε όποια κατηγορία και όποιο σωματείο και αν ανήκουμε.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:21:01 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #256 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 10:10:30 πμ »
Αν και δάσκαλοι, πιανόμαστε διαρκώς αδιάβαστοι.
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=13965

Κατά τα άλλα κλείνουν τα σχολεία για να εκλέγουμε συνδικαλιστές, που χρειάζεται να τους πιέσουμε κιόλας για να αποφασίσουν να αντιδράσουν σε αυτά που θα έπρεπε να είχαν προλάβει. Ουστ βαψομαλλιάδες!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #257 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 11:42:39 πμ »
Στο μεταξύ μας ρωτάνε από τα Δημοτικά που είμαστε ΕΣΠΑΜΩ να συμπληρώσουν ένα χαρτί που ζητάει τα στοιχεία του ωραρίου μας και αναφέρει υποχρεωτικό ωράριο και δίπλα πόσες ώρες κάνουμε... δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτός ο συνδιασμός υποχρεωτικό-ώρες που πραγαγματοποιούνται ως προς τον υπολογισμό των αμοιβών. Όι διευθυντές που δεν κατέχουν καλά το θέμα ΑΜΩ τα χουν παίξει και ζητάνε διαρκώς ποιο είναι το υποχρεωτικό ωράριο και αναγκαζόμαστε να τους εξηγούμε ότι ο ΑΜΩ δεν έχει υποχρεωτικό ωράριο, κάνει τις ώρες που του δίνουν και μετά δεν ξέρουν τί να συμπληρώσουν...

Παράλληλα, συνάδελφοι από εμάς τους ίδιους τους ΑΜΩ του 12ωρου και 14ωρου δέχονται αυτή τη στιγμή τηλεφωνήματα για να γίνουν ταυτόχρονα και ωρομίσθιοι στην ίδια διεύθυνση που είναι και ΑΜΩ. Καλό έ; Να δουλεύεις με δυο διαφορετικές συμβάσεις για τον ίδιο εργοδότη; Το ΥΠΕΠΘ είναι πολύ μπροστά τελικά... ή εμείς πολύ πίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2010, 11:49:10 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #258 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 12:29:27 μμ »
και όλα αυτά ενώ υποτίθεται βάσει του νόμου ότι αν βρεθούν παραπάνω ώρες ο ΑΜΩ πρέπει να γίνει ΑΚΩ. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουμε εμπιστοσύνη στο Υπουργείο.....

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #259 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 12:57:13 μμ »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #260 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 03:22:10 μμ »
Ποτε οι φετινοι νεοεκλεγμενοι αιρετοι της αριστερας θα τοποθετηθουν στις νεες θεσεις τους??
Μηπως και πιεσουν τους διευθυντες δευτεροβαθμιας να σπασουν τα υπεραριθμα τμηματα που δημοσιευσε η ΟΛΜΕ να  εργαστουμε κι εμεις...............στα 25.8 μορια η βαση των φυσικων ΠΕ04.01.........................


Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #261 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 03:58:33 μμ »
Κουράστηκα και βαρέθηκα. Μπορεί κάποιος υπεύθυνα από αυτό το υπουργείο να πει εάν, πότε και πόσο θα πληρωθούμε; Στα σχολεία μου αναπαράγουν απλώς αυτά που λέμε και μεταξύ μας, δεν έχουν ιδέα τι γίνεται, ακόμα κι ότι δεν ξέρουν αν είμαστε ωρομίσθιοι μου είπαν. Ότι ακούνε γύρω γύρω. Οκ μπορεί όλα αυτά να είναι μια παρεξήγηση, αλλά είναι τόσο δύσκολο να εκδόσουν μια ανακοίνωση; Εκτός τούτου φαντάζει απλώς αστείο το ότι θα πληρωθούμε μέσα Νοέμβρη, αφού είναι ήδη 10 του μήνα και τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο. Εμένα μου είχαν ζητήσει λογαριασμό εμπορικής και τώρα, σύμφωνα με τον Οδηγό, πρέπει να έχουμε λογαριασμό στην Εθνική, παρουσιολόγια ακόμα δεν έχουμε, συμβάσεις δεν έχουν υπογραφεί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι έχουμε εξαντληθεί από τις πολλαπλές και αντικρουόμενες φημολογίες.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #262 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 04:01:11 μμ »
και όλα αυτά ενώ υποτίθεται βάσει του νόμου ότι αν βρεθούν παραπάνω ώρες ο ΑΜΩ πρέπει να γίνει ΑΚΩ. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουμε εμπιστοσύνη στο Υπουργείο.....

Πραγματικά κι εγώ πιστεύω ότι άδικα κινδυνολογώ και συκοφαντώ  το υπουργείο. Πρέπει να του έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη, εξάλλου το παρελθόν των χειρισμών της Διαμάντω και των προκατόχων της μας εγγυώνται μια λαμπρή σταδιοδρομία... στα Goody's της γειτονιάς μας. Νομίζω ότι άδικα ανησυχώ, όλα αυτά είναι στη φαντασία μου. Ούτε κενά σπάνε, ούτε ΑΜΩ υπάρχουν, ούτε αυτοί με πληρώνουν, ούτε εγώ δουλεύω τσάμπα... Δεν υπάρχω, είμαι ένα όνειρο, ένα ψέμμα!  Ενοχλώ και τους συνδικαλιστές με τις ανησυχίες μου, εξάλλου σε μια δημοκρατική χώρα ζούμε και ως γνωστό στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα, τις βλακείες του ο καθένας βρίσκει τρόπο να τις βολέψει... κάναμε λάθος εξαγγελίες; ψηφίσαμε λάθος νόμους; δεν ξέρουμε πώς θα εφαρμόσουμε αυτά που εξαγγείλαμε... δε βαριέσαι, θα βρούμε μια πατέντα να τα βολέψουμε, τόση δημιουργική φαντασία υπάρχει, τόσες ιδέες έχουν τα στελέχη του υπουργείου.. ΑΜΩ, ΑΚΩ, ημερομίσθιος που αμοίβεται με την ώρα....

O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #263 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 07:14:43 μμ »
"Οι παρουσίες θα συμπληρώνονται όπως πέρσι (ωρομίσθιοι) με τις ημερήσιες ώρες διδασκαλίας. Διευκρινιστικά οι αργίες θα υπολογίζονται στην πληρωμή, δεν θα συμπληρόνονται από εσάς, αλλά θα υπολογίζονται από το πρόγραμμα μισθοδοσίας."
Μετέφερα ένα μέρος του κειμένου από το email που ήρθε σήμερα στο σχολείο για τους ΑΚΩ,για τους ΑΜΩ και για τους ωρομισθίους μέσω ΕΣΠΑ.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι θα συμπληρώνουμε τις ώρες όλοι του ΕΣΠΑ θα πληρωνόμαστε όντως ως ημερομίσθιοι μέσα από το ΕΣΠΑ και την διαφορά στα λεφτά για να φτάσουμε τα λεφτά που πρέπει να πάρουμε ως αναπληρωτές θα την καλύπτει το κράτος.
Το θέμα με τα παρουσολόγια είναι τυπικό θέλω να ελπίζω.....
Ελπίζω η αγωνία μας στο σχετικό θέμα να ήταν μόνο για το σαββατοκύριακο που πέρασε
Σήμερα έψαξα αλλά στο σχολείο μου δεν ήρθε τέτοιο χαρτί. ??? Τι τίτλο είχε, μήπως θυμάσαι;

Αποσυνδεδεμένος gregoriokeman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #264 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:05:39 μμ »
Και φυσικά, εκτός από το θέμα της σύμβασης/μισθοδοσίας που πρέπει να ξεκαθαριστεί εγγράφως από το Υπουργείο, σημαντικό είναι να δεσμευτούν για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας ως πλήρους και πραγματικής, που να αθροίζεται μαζί με αυτήν που έχει ο καθένας έως τον Ιούνιο του 2010.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #265 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 10:29:32 μμ »
Και φυσικά, εκτός από το θέμα της σύμβασης/μισθοδοσίας που πρέπει να ξεκαθαριστεί εγγράφως από το Υπουργείο, σημαντικό είναι να δεσμευτούν για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας ως πλήρους και πραγματικής, που να αθροίζεται μαζί με αυτήν που έχει ο καθένας έως τον Ιούνιο του 2010.

εξίσου ζωτικής σημασίας με την μισθοδοσία...συμφωνώ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 790
Σύνολο: 801

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.