*

Αποστολέας Θέμα: ´Εγκυος αναπληρώτρια  (Αναγνώστηκε 15059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Geo_theo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
´Εγκυος αναπληρώτρια
« στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:52:10 πμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες!!!
Μόλις εχθές είδα ότι με καλούν αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου... Το θέμα είναι ότι είμαι έγκυος με προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού 31/12/2010. Αυτό σημαίνει πως σε άδεια κύησης μπαίνω την ερχόμενη Παρασκευή!!!! Διαβάζω εδώ όμως ότι για να δικαιούμαι επιδόματα κλπ θα πρέπει να έχω απασχοληθεί δεκαήμερο! Άρα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;; Μεταθέτω την ημερομηνία τοκετού για να είμαι σίγουρη; Οι δεκα αυτές ημέρες είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες;;Θα έχω πρόβλημα όταν δουν ότι είμαι εγκυος ή γενικά εξυπηρετούν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:27 »

Αποσυνδεδεμένος chaos_2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:59:59 πμ »
Εξυπηρετούν πολύ, δεν ξέρω για τα ερωτήματα που θέτεις, καλύτερα να σου πει η Δ/θμια. Πες τους όλες σου τις απορίες και θα σε εξυπηρετήσουν. Με το καλό το μωρό σου

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 11:15:09 πμ »
Με το καλο να ερθει το μωρακι σου και καλη τοποθετηση!!!
Καταρχην πρεπει να πας σε ενα γυναικολογο του ΙΚΑ ο οποιος θα σου δωσει ενα χαρτι με την ΠΗΤ, απο κατω θα εχει ενα κειμενο που θα πρεπει να συμπληρωθει με τα στοιχεια του εργοδοτη σου και στο τελος ενα κειμενο που θα συμπληρωσεις δικα σου στοιχεια. Με αυτο το χαρτι θα παρεις 56 μερες αδεια κυησης και 63 μερες αδεια τοκετου. Καλα ειναι να το βγαλεις μερικες φωτοτυπιες.
Απο το ΙΚΑ δικαιουσαι σιγουρα το επιδομα τοκετου, γυρω στα 900 ευρω. Νομιζω οτι για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και λοχειας) πρεπει να εχεις καποιες μερες που ασφαλιστηκες αλλα καλυτερα ρωτησε στο ΙΚΑ.
Μην ανησυχεις, θα εξυπηρετηθεις σιγουρα. Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 11:20:07 πμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες!!!
Μόλις εχθές είδα ότι με καλούν αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου... Το θέμα είναι ότι είμαι έγκυος με προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού 31/12/2010. Αυτό σημαίνει πως σε άδεια κύησης μπαίνω την ερχόμενη Παρασκευή!!!! Διαβάζω εδώ όμως ότι για να δικαιούμαι επιδόματα κλπ θα πρέπει να έχω απασχοληθεί δεκαήμερο! Άρα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;; Μεταθέτω την ημερομηνία τοκετού για να είμαι σίγουρη; Οι δεκα αυτές ημέρες είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες;;Θα έχω πρόβλημα όταν δουν ότι είμαι εγκυος ή γενικά εξυπηρετούν;
οι 10 μερες ειναι ημερολογιακες...αν δε δουλεψεις το 10ημερο,απλα δεν παιρνεις αποδοχες 15 ημερων απο την εργασια σου.Για τα επιδοματα πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια,για της κυησης 50 .με το καλό...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:27 »

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 06:27:03 μμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες!!!
Μόλις εχθές είδα ότι με καλούν αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου... Το θέμα είναι ότι είμαι έγκυος με προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού 31/12/2010. Αυτό σημαίνει πως σε άδεια κύησης μπαίνω την ερχόμενη Παρασκευή!!!! Διαβάζω εδώ όμως ότι για να δικαιούμαι επιδόματα κλπ θα πρέπει να έχω απασχοληθεί δεκαήμερο! Άρα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;; Μεταθέτω την ημερομηνία τοκετού για να είμαι σίγουρη; Οι δεκα αυτές ημέρες είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες;;Θα έχω πρόβλημα όταν δουν ότι είμαι εγκυος ή γενικά εξυπηρετούν;
οι 10 μερες ειναι ημερολογιακες...αν δε δουλεψεις το 10ημερο,απλα δεν παιρνεις αποδοχες 15 ημερων απο την εργασια σου.Για τα επιδοματα πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια,για της κυησης 50 .με το καλό...!
Άλλο ειναι το επιδομα τοκετου και αλλο το επιδομα κυησης-λοχειας?

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 07:51:27 πμ »
To επιδομα τοκετου το παιρνουν ολες οι γυναικες (ετσι νομιζω) ανεξαρτητα απο τον αριθμο ενσημων. Για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και επιδομα λοχειας) πρεπει να εχεις 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο.
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Με το καλο το μωρακι σου!!!!

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:02:11 μμ »
To επιδομα τοκετου το παιρνουν ολες οι γυναικες (ετσι νομιζω) ανεξαρτητα απο τον αριθμο ενσημων. Για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και επιδομα λοχειας) πρεπει να εχεις 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο.
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Με το καλο το μωρακι σου!!!!
ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:08:38 μμ »
To επιδομα τοκετου το παιρνουν ολες οι γυναικες (ετσι νομιζω) ανεξαρτητα απο τον αριθμο ενσημων. Για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και επιδομα λοχειας) πρεπει να εχεις 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο.
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Με το καλο το μωρακι σου!!!!
Να κάνω μια ερωτηση?Ο γιατρος μου ειναι ιδιωτης για να παρω την αδεια απο το ΙΚΑ πρεπει να παρω χαρτι από το γυναικολογο του ΙΚΑ,χρειαζεται να παρουσιασω και καποιο χαρτι απο το γιατρο μου?Θα δηλωσω μεταγενεστερη ΠΗΤ, θα φερει αντιρρηση  ο γυναικολογος του ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:48:49 μμ »
να πας σε γιατρο του ΙΚΑ. Δε νομιζω να υπαρξει προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 06:04:57 μμ »
To επιδομα τοκετου το παιρνουν ολες οι γυναικες (ετσι νομιζω) ανεξαρτητα απο τον αριθμο ενσημων. Για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και επιδομα λοχειας) πρεπει να εχεις 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο.
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Με το καλο το μωρακι σου!!!!
Να κάνω μια ερωτηση?Ο γιατρος μου ειναι ιδιωτης για να παρω την αδεια απο το ΙΚΑ πρεπει να παρω χαρτι από το γυναικολογο του ΙΚΑ,χρειαζεται να παρουσιασω και καποιο χαρτι απο το γιατρο μου?Θα δηλωσω μεταγενεστερη ΠΗΤ, θα φερει αντιρρηση  ο γυναικολογος του ΙΚΑ?
Δεν χρειάζεται να μεταθέσεις την ΠΗΤ. Εμένα και πρόπερσι και φέτος με προσέλαβαν εν μέσω της άδειας λοχείας. Την ίδια μέρα υπέγραψα σύμβαση, έκανα ανάληψη υπηρεσίας και στο καπάκι αίτηση για άδεια, δεν δούλεψα καθόλου! Την πρώτη φορά πληρώθηκα και για τις πρώτες δεκαπέντε μέρες κανονικά (αφού όμως αφαίρεσαν το αντίστοιχο ποσό που είχα πάρει από το ΙΚΑ - μάλιστα επειδή δούλευα σε δύο σχολεία το αφαίρεσαν και τα δύο και βγήκα χαμένη!). Φέτος δεν έχω πληρωθεί ακόμα για να ξέρω αν πληρωθώ για τις ημέρες της άδειας (μόλις έξι μέρες άδειας μου είχαν μείνει αυτή τη φορά).
Για να πάρεις την άδεια θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ. Για να διαπιστώσουν την ΠΗΤ εμένα μου είχαν ζητήσει να κρατάω την αυχενική διαφάνεια ή το Β' επιπέδου. Την πρώτη φορά ρώτησα να μπορούσα να μεταθέσω την ΠΗΤ (για να κάτσω μετά τη γέννα περισσότερο καιρό με το μωρό μου) και μου αρνήθηκε κατηγορηματικά. Μόνο αν πέσεις σε γνωστό (ή ίσως πολύ καλό) γιατρό θα το δεχτεί, διαφορετικά ίσως μπορείς να συνεννοηθείς με το κέντρο που έκανες αυτές τις εξετάσεις για να σου αλλάξουν ημερομηνίες.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:05:17 μμ »
To επιδομα τοκετου το παιρνουν ολες οι γυναικες (ετσι νομιζω) ανεξαρτητα απο τον αριθμο ενσημων. Για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και επιδομα λοχειας) πρεπει να εχεις 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο.
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Με το καλο το μωρακι σου!!!!
Να κάνω μια ερωτηση?Ο γιατρος μου ειναι ιδιωτης για να παρω την αδεια απο το ΙΚΑ πρεπει να παρω χαρτι από το γυναικολογο του ΙΚΑ,χρειαζεται να παρουσιασω και καποιο χαρτι απο το γιατρο μου?Θα δηλωσω μεταγενεστερη ΠΗΤ, θα φερει αντιρρηση  ο γυναικολογος του ΙΚΑ?
Εμενα απο το ΙΚΑ μου ζητησαν μονο μια βεβαιωση της ΠΗΤ απο το γυναικολογο μου. Ρωτα καλυτερα στο ΙΚΑ της περιοχησ σου, ισως αν θελει μανο τη βεβαιωση να μπορεσεις να κανεις αυτο που θελεις.Μην ξεχνας ομως οτι οταν γεννησεις θα πρεπει να στειλεις χαρτι απο την κλινικη οπου θα αναφερεται η ημερομηνια γεννησης του μωρου σου. Βεβαια και εγω γεννησα 2 μερες πριν την ΠΗΤ και η αδεια λοχειας ξεκινησε απο την ΠΗΤ. Ελπιζω να βοηθησα....απολαυσε οσο μπορεις την ομορφη περιοδο της εγκυμοσυνης!!!

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:20:25 πμ »
Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά.
Γνωρίζει κανείς αν είσαι αναπληρώτρια και στην αρχή της εγκυμοσύνης(10η εβδομάδα) μπορείς να πάρεις επαπειλούμενη? Χάνεις χρήματα? Ξέρω ότι πληρώνεσαι από το ΙΚΑ..τα παίρνεις όλα τα χρήματα που θα έπαιρνες και από το Υπουργείο ή κάποιο ποσό και ποιο είναι αυτό;
Επίσης όταν παίρνεις την κανονική που δικαιούσαι(56 μέρες πριν και 63 μετά) αν είναι και γεννήσεις Ιούνιο τι γίνεται με τις 63 μέρες;Τις χάνεις; Ή τις δικαιούσαι από Σεπτέμβριο (αν προσληφθείς και πάλι) μιας και δεν τις έκανες προγούμενη χρήση;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 04:54:25 μμ »
Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά.
Γνωρίζει κανείς αν είσαι αναπληρώτρια και στην αρχή της εγκυμοσύνης(10η εβδομάδα) μπορείς να πάρεις επαπειλούμενη? Χάνεις χρήματα? Ξέρω ότι πληρώνεσαι από το ΙΚΑ..τα παίρνεις όλα τα χρήματα που θα έπαιρνες και από το Υπουργείο ή κάποιο ποσό και ποιο είναι αυτό;
Επίσης όταν παίρνεις την κανονική που δικαιούσαι(56 μέρες πριν και 63 μετά) αν είναι και γεννήσεις Ιούνιο τι γίνεται με τις 63 μέρες;Τις χάνεις; Ή τις δικαιούσαι από Σεπτέμβριο (αν προσληφθείς και πάλι) μιας και δεν τις έκανες προγούμενη χρήση;
Επαπειλούμενη δικαιούσαι, αν υπάρχει πρόβλημα φυσικά, απλά είναι άνευ αποδοχών και ενσήμων, εκτός από τις πρώτες δεκαπέντε ημέρες. Δεν ξέρω αν το ΙΚΑ δίνει κάτι στην επαπειλούμενη, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι σχετικό για να είμαι ειλικρινής.
Την άδεια αν πέφτει καλοκαίρι δυστυχώς τη χάνεις... εγώ που είχα ΠΗΤ 10/8 πήρα μόνο μία μέρα άδεια κύησης και έξι μέρες άδεια λοχείας!

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 09:32:17 μμ »
To επιδομα τοκετου το παιρνουν ολες οι γυναικες (ετσι νομιζω) ανεξαρτητα απο τον αριθμο ενσημων. Για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και επιδομα λοχειας) πρεπει να εχεις 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο.
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Με το καλο το μωρακι σου!!!!
Να κάνω μια ερωτηση?Ο γιατρος μου ειναι ιδιωτης για να παρω την αδεια απο το ΙΚΑ πρεπει να παρω χαρτι από το γυναικολογο του ΙΚΑ,χρειαζεται να παρουσιασω και καποιο χαρτι απο το γιατρο μου?Θα δηλωσω μεταγενεστερη ΠΗΤ, θα φερει αντιρρηση  ο γυναικολογος του ΙΚΑ?
Δεν χρειάζεται να μεταθέσεις την ΠΗΤ. Εμένα και πρόπερσι και φέτος με προσέλαβαν εν μέσω της άδειας λοχείας. Την ίδια μέρα υπέγραψα σύμβαση, έκανα ανάληψη υπηρεσίας και στο καπάκι αίτηση για άδεια, δεν δούλεψα καθόλου! Την πρώτη φορά πληρώθηκα και για τις πρώτες δεκαπέντε μέρες κανονικά (αφού όμως αφαίρεσαν το αντίστοιχο ποσό που είχα πάρει από το ΙΚΑ - μάλιστα επειδή δούλευα σε δύο σχολεία το αφαίρεσαν και τα δύο και βγήκα χαμένη!). Φέτος δεν έχω πληρωθεί ακόμα για να ξέρω αν πληρωθώ για τις ημέρες της άδειας (μόλις έξι μέρες άδειας μου είχαν μείνει αυτή τη φορά).
Για να πάρεις την άδεια θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ. Για να διαπιστώσουν την ΠΗΤ εμένα μου είχαν ζητήσει να κρατάω την αυχενική διαφάνεια ή το Β' επιπέδου. Την πρώτη φορά ρώτησα να μπορούσα να μεταθέσω την ΠΗΤ (για να κάτσω μετά τη γέννα περισσότερο καιρό με το μωρό μου) και μου αρνήθηκε κατηγορηματικά. Μόνο αν πέσεις σε γνωστό (ή ίσως πολύ καλό) γιατρό θα το δεχτεί, διαφορετικά ίσως μπορείς να συνεννοηθείς με το κέντρο που έκανες αυτές τις εξετάσεις για να σου αλλάξουν ημερομηνίες.
Η αδεια κυησης αρχιζε κανονικα 21/10 εγω όμως δουλευω μεχρι τελος Νοεμβριου.Οποτε εχω αδεια από  1/12 (ΠΗΤ 21/12), φοβαμαι μηπως μου φερει αντιρρηση ο γιατρος του ΙΚΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 654
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.