*

Αποστολέας Θέμα: ´Εγκυος αναπληρώτρια  (Αναγνώστηκε 15060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:09:14 μμ »
To επιδομα τοκετου το παιρνουν ολες οι γυναικες (ετσι νομιζω) ανεξαρτητα απο τον αριθμο ενσημων. Για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και επιδομα λοχειας) πρεπει να εχεις 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο.
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Με το καλο το μωρακι σου!!!!
Να κάνω μια ερωτηση?Ο γιατρος μου ειναι ιδιωτης για να παρω την αδεια απο το ΙΚΑ πρεπει να παρω χαρτι από το γυναικολογο του ΙΚΑ,χρειαζεται να παρουσιασω και καποιο χαρτι απο το γιατρο μου?Θα δηλωσω μεταγενεστερη ΠΗΤ, θα φερει αντιρρηση  ο γυναικολογος του ΙΚΑ?
Δεν χρειάζεται να μεταθέσεις την ΠΗΤ. Εμένα και πρόπερσι και φέτος με προσέλαβαν εν μέσω της άδειας λοχείας. Την ίδια μέρα υπέγραψα σύμβαση, έκανα ανάληψη υπηρεσίας και στο καπάκι αίτηση για άδεια, δεν δούλεψα καθόλου! Την πρώτη φορά πληρώθηκα και για τις πρώτες δεκαπέντε μέρες κανονικά (αφού όμως αφαίρεσαν το αντίστοιχο ποσό που είχα πάρει από το ΙΚΑ - μάλιστα επειδή δούλευα σε δύο σχολεία το αφαίρεσαν και τα δύο και βγήκα χαμένη!). Φέτος δεν έχω πληρωθεί ακόμα για να ξέρω αν πληρωθώ για τις ημέρες της άδειας (μόλις έξι μέρες άδειας μου είχαν μείνει αυτή τη φορά).
Για να πάρεις την άδεια θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ. Για να διαπιστώσουν την ΠΗΤ εμένα μου είχαν ζητήσει να κρατάω την αυχενική διαφάνεια ή το Β' επιπέδου. Την πρώτη φορά ρώτησα να μπορούσα να μεταθέσω την ΠΗΤ (για να κάτσω μετά τη γέννα περισσότερο καιρό με το μωρό μου) και μου αρνήθηκε κατηγορηματικά. Μόνο αν πέσεις σε γνωστό (ή ίσως πολύ καλό) γιατρό θα το δεχτεί, διαφορετικά ίσως μπορείς να συνεννοηθείς με το κέντρο που έκανες αυτές τις εξετάσεις για να σου αλλάξουν ημερομηνίες.

Εμένα δε μου ζήτησαν στο ικα αυχενική. Με ρώτησε μόνο ο γιατρός πότε είχα τελευταία περίοδο, οπότε πες ότι είχες πιο νωρίς. Με το καλό :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:15:20 »

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 12:26:31 μμ »
To επιδομα τοκετου το παιρνουν ολες οι γυναικες (ετσι νομιζω) ανεξαρτητα απο τον αριθμο ενσημων. Για να παρεις το επιδομα μητροτητας (επιδομα κυησης και επιδομα λοχειας) πρεπει να εχεις 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο.
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm
Με το καλο το μωρακι σου!!!!
Να κάνω μια ερωτηση?Ο γιατρος μου ειναι ιδιωτης για να παρω την αδεια απο το ΙΚΑ πρεπει να παρω χαρτι από το γυναικολογο του ΙΚΑ,χρειαζεται να παρουσιασω και καποιο χαρτι απο το γιατρο μου?Θα δηλωσω μεταγενεστερη ΠΗΤ, θα φερει αντιρρηση  ο γυναικολογος του ΙΚΑ?
Δεν χρειάζεται να μεταθέσεις την ΠΗΤ. Εμένα και πρόπερσι και φέτος με προσέλαβαν εν μέσω της άδειας λοχείας. Την ίδια μέρα υπέγραψα σύμβαση, έκανα ανάληψη υπηρεσίας και στο καπάκι αίτηση για άδεια, δεν δούλεψα καθόλου! Την πρώτη φορά πληρώθηκα και για τις πρώτες δεκαπέντε μέρες κανονικά (αφού όμως αφαίρεσαν το αντίστοιχο ποσό που είχα πάρει από το ΙΚΑ - μάλιστα επειδή δούλευα σε δύο σχολεία το αφαίρεσαν και τα δύο και βγήκα χαμένη!). Φέτος δεν έχω πληρωθεί ακόμα για να ξέρω αν πληρωθώ για τις ημέρες της άδειας (μόλις έξι μέρες άδειας μου είχαν μείνει αυτή τη φορά).
Για να πάρεις την άδεια θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ. Για να διαπιστώσουν την ΠΗΤ εμένα μου είχαν ζητήσει να κρατάω την αυχενική διαφάνεια ή το Β' επιπέδου. Την πρώτη φορά ρώτησα να μπορούσα να μεταθέσω την ΠΗΤ (για να κάτσω μετά τη γέννα περισσότερο καιρό με το μωρό μου) και μου αρνήθηκε κατηγορηματικά. Μόνο αν πέσεις σε γνωστό (ή ίσως πολύ καλό) γιατρό θα το δεχτεί, διαφορετικά ίσως μπορείς να συνεννοηθείς με το κέντρο που έκανες αυτές τις εξετάσεις για να σου αλλάξουν ημερομηνίες.
Η αδεια κυησης αρχιζε κανονικα 21/10 εγω όμως δουλευω μεχρι τελος Νοεμβριου.Οποτε εχω αδεια από  1/12 (ΠΗΤ 21/12), φοβαμαι μηπως μου φερει αντιρρηση ο γιατρος του ΙΚΑ.
Αν τα καταφερεις και δηλωσεις μεταγενεστερη ΠΗΤ ,μετα σου ζητουν χαρτι οτι γεννησες προωρα απο το μαιευτηριο για να παρεις την υπολοιπη αδεια?

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 03:20:42 μμ »
το χαρτί από το μαιευτήριο ούτως ή άλλως το καταθέτεις στο ΙΚΑ για να πάρεις επίδομα τοκετού.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:59:07 πμ »
Εχω δουλεψει σχεδον ενα μηνα παραπανω για να μπορεσω να παρω την αδεια μετα τη γεννα.Η γυναικολογος ομως του ΙΚΑ μου δινει βεβαιωση με τη σωστη ΠΗΤ με αποτελεσμα να χανω ενα σχεδον μηνα αδεια.Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:15:20 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 12:16:35 μμ »
Εχω δουλεψει σχεδον ενα μηνα παραπανω για να μπορεσω να παρω την αδεια μετα τη γεννα.Η γυναικολογος ομως του ΙΚΑ μου δινει βεβαιωση με τη σωστη ΠΗΤ με αποτελεσμα να χανω ενα σχεδον μηνα αδεια.Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Δεν είχες το χαρτί από το δικό σου γιατρό? Πώς ήξερε η γιατρός του ΙΚΑ τη σωστή ΠΗΤ?
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 08:58:22 μμ »
σε 3 παιδιά που έκανα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ ζήτησε υποχρετικά τον υπέρηχο και μόνο αυτόν. Εκεί αναγράφονται όλα τα στοιχεία με ΠΗΤ υπολογισμένη ημερολογιακά και υπερηχογραφικά. Συνήθως επιλέγουν την πιο μακρινή. Σ'εμένα τουλάχιστον αυτό έκανε επειδή υπήρχε απόκλιση 2 εβδομάδων. Ααα, και σπάνια είναι συζητήσιμοι οι γιατροί του ΙΚΑ. Αν λοιπόν δεν έχει 'πειράξει' ο γιατρός σου τον υπέρηχο εισάγοντας από την αρχή την ημερομηνία τελευταίας περιόδου που σε βολεύει, με το ΙΚΑ δε θα βγάλεις ποτέ άκρη
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 09:03:57 μμ »
Εχω δουλεψει σχεδον ενα μηνα παραπανω για να μπορεσω να παρω την αδεια μετα τη γεννα.Η γυναικολογος ομως του ΙΚΑ μου δινει βεβαιωση με τη σωστη ΠΗΤ με αποτελεσμα να χανω ενα σχεδον μηνα αδεια.Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?
Ετσι κι αλλιως η αδεια σου θα υπολογιστει απο την πραγματικη ημερομηνια που θα γεννησεις .

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 10:22:40 πμ »
Εγω γεννησα 2 μερες πριν την ΠΗΤ και η αδεια λοχειας ξεκινησε απο την ΠΗΤ και οχι απο την ημερα που γεννησα

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 05:21:06 μμ »
Εχω δουλεψει σχεδον ενα μηνα παραπανω για να μπορεσω να παρω την αδεια μετα τη γεννα.Η γυναικολογος ομως του ΙΚΑ μου δινει βεβαιωση με τη σωστη ΠΗΤ με αποτελεσμα να χανω ενα σχεδον μηνα αδεια.Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?
Ετσι κι αλλιως η αδεια σου θα υπολογιστει απο την πραγματικη ημερομηνια που θα γεννησεις .
οι 63 μερες ναι,εγω χανω  απο τις 56 μερες αδειας κυησης.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 09:57:07 μμ »
αν γεννησεις πριν την ΠΗΤ οι μέρες που χάνεις προστίθενται έτσι ώστε το σύνολο να είναι και πάλι 56+63. Αν όμως γεννήσεις μετά, δεν θα κάτσεις 63 μέρες αλλά το υπόλοιπο από το σύνολο των ημερών (56+63)
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 08:52:43 μμ »
αν γεννησεις πριν την ΠΗΤ οι μέρες που χάνεις προστίθενται έτσι ώστε το σύνολο να είναι και πάλι 56+63. Αν όμως γεννήσεις μετά, δεν θα κάτσεις 63 μέρες αλλά το υπόλοιπο από το σύνολο των ημερών (56+63)
Ναι,το θεμα ειναι οτι εγω εχω ΠΗΤ 17/12 και δουλεψα μεχρι 01/12 με την προυποθεση οτι η γυναικολογος του ΙΚΑ θα μου αλλαζε την ΠΗΤ σε μεταγενεστερη(πραγμα που δεν δεχτηκε γιατι ζητησε αυχενικη και ειδε την πραγματικη) και ετσι θα επερνα της υπολοιπες μερες μετα τον τοκετο.σε αυτη την περιπτωση τι γινεται?

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 09:09:11 μμ »
αν γεννησεις πριν την ΠΗΤ οι μέρες που χάνεις προστίθενται έτσι ώστε το σύνολο να είναι και πάλι 56+63. Αν όμως γεννήσεις μετά, δεν θα κάτσεις 63 μέρες αλλά το υπόλοιπο από το σύνολο των ημερών (56+63)
Ναι,το θεμα ειναι οτι εγω εχω ΠΗΤ 17/12 και δουλεψα μεχρι 01/12 με την προυποθεση οτι η γυναικολογος του ΙΚΑ θα μου αλλαζε την ΠΗΤ σε μεταγενεστερη(πραγμα που δεν δεχτηκε γιατι ζητησε αυχενικη και ειδε την πραγματικη) και ετσι θα επερνα της υπολοιπες μερες μετα τον τοκετο.σε αυτη την περιπτωση τι γινεται?

Εχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την άδεια κύησης που έχασες. Για το αντίστοιχο επίδομα ούτε λόγος.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 09:11:43 μμ »
Ωραία γιατρό έχεις και ωραίες συμφωνίες κανετε. Όταν θα χρειαστεί να προσκομίσεις ληξιαρχική πράξη γέννησης τι θα εμφανίσεις, πλαστή;

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ´Εγκυος αναπληρώτρια
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 08:17:56 μμ »
Ωραία γιατρό έχεις και ωραίες συμφωνίες κανετε. Όταν θα χρειαστεί να προσκομίσεις ληξιαρχική πράξη γέννησης τι θα εμφανίσεις, πλαστή;
οχι πλεον την πραγματικη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.