*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?  (Αναγνώστηκε 35506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 08, 2011, 11:53:16 μμ »
-------- Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?


Από την ανεργία χίλιες φορές καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:54 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 09, 2011, 01:16:27 πμ »
Συνάδελφοι,για ν απαντήσω στο κύριο ερώτημα,αν αξίζει να πας ΑΜΩ.Λοιπόν,αν την θέση στην έδωσαν για χάρισμα,γιατί έχεις τον "τρόπο" να την πάρεις έτσι,είναι λογικό να ρωτάς.Που να καταλάβεις την αξία ενός πράγματος,για το οποίο δεν αγωνίστηκες.Αν,όμως,ταλαιπωρήθηκες να διαβάσεις,να δώσεις ΑΣΕΠ και με τα μόρια που πήρες με τον κόπο σου,έφτασες να γίνεις ΑΜΩ,τότε δεν ρωτάς.Είσαι σίγουρος πως αξίζει!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 09, 2011, 09:54:17 πμ »
Όποιος δηλώνει ΑΜΩ θα πρέπει να σκέφτεται λίγο και το ευρύτερο μέλλον.
Τι είναι οι ΑΜΩ; Ουσιαστικά Part Time εκπαιδευτικοί.
Μην φανείς, λοιπόν, παράξενο αν σε λίγα χρόνια υπάρχουν και Part Time μόνιμοι εκπαιδευτικοί, αφού είναι μια κατάσταση που τη δεχόμαστε και θέλουμε να υπάρχει (δηλώνουμε και πηγαίνουμε να δουλέψουμε, άρα την επικροτούμε).
Οι κινήσεις του υπουργείου είναι με σχεδιασμό για το μέλλον. Προσοχή μην γίνεται τα πιόνια του σε αυτό που θέλει να περάσει...
Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις προσωπικές του επιλογές, αλλά μετά να μην διαμαρτύρεται.........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 09, 2011, 10:12:16 πμ »
Μεχρι τωρα συναδελφοι μονιμοι κοιταζαν πως να παρουν μια ωρα λιγοτερη.Τωρα ολοι θα προσπαθουν να καλυψουν το ωραριο τους γιατι οι ΑΜΩ στους μονιμους ερχονται.Αν αξιζει να δηλωσει κανεις για ΑΜΩ εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Με κυρια σκεψη οτι στο ελληνικο κρατος τα παντα ειναι ρευστα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:54 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 09, 2011, 05:10:47 μμ »
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τιποτα απο τα ακω,αμω,ωρομισθια δεν αξιζει επι της ουσιας.τα πραγματα θα ηταν πολυ απλα εαν το μπ......... το υπουργειο εκανε μονιμους διορισμους.ποσους μαθηματικους χρειαζομαστε?200?τους διοριζω και τελος.θα ηταν καλυτερα για ολους.ποσα χρονια μπορει καποιος να αντεξει την ψυχοφθορα διαδικασια του να τρεχει σε ολη την ελλαδα να μαζεψει μοριακι,μοριακι,την αβεβαιοτητα αν την επομενη χρονια τον ξανακαλεσουν,αν του φανε τη σειρα αλλη με προυπηρεσιες πχ απο οαεδ κτλ,να ειναι μακρια απο την οικογενεια του ή να μην μπορει να κανει οικογενεια οταν πληρωνεται οποτε ναναι και παει λεγοντας

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 09, 2011, 09:52:05 μμ »
-------- Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?


Από την ανεργία χίλιες φορές καλύτερο.
Αν έχεις λίγες ώρες και χρειαστεί να βάλεις χρήματα από την τσέπη σου, είσαι σίγουρος ότι αξίζει; Εφόσον τα μόρια που θα συγκεντρώσεις δεν θα μετρήσουν στους πίνακες, ποιος ο λόγος να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία;

Το ρίσκο εδώ είναι να δηλώσεις ΑΜΩ οπουδήποτε στην  Ελλάδα, να σε καλέσουν για λίγες ώρες και να είσαι με το δίλημμα...

1. αποδέχομαι τη θέση και μπαίνω μέσα οικονομικά
2. την απορρίπτω και βγαίνω από τους πίνακες για 2 χρόνια

Ουσιαστικά με την επιλογή "αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας και στις λοιπές περιοχές..." το υπουργείο μας βάζει το πιστόλι στον κρόταφο!

Εγώ προσωπικά κάθισα και μέτρησα τα συν και τα πλην και αποφάσισα να μη δηλώσω ΑΜΩ σε περιοχές πέρα από αυτές που θα επιλέξω και είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2011, 09:57:03 μμ από sakis79 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 09, 2011, 11:26:04 μμ »

Εγώ προσωπικά κάθισα και μέτρησα τα συν και τα πλην και αποφάσισα να μη δηλώσω ΑΜΩ σε περιοχές πέρα από αυτές που θα επιλέξω και είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου.

... και αυτό είναι το πιο λογικό
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 09, 2011, 11:51:00 μμ »

Εγώ προσωπικά κάθισα και μέτρησα τα συν και τα πλην και αποφάσισα να μη δηλώσω ΑΜΩ σε περιοχές πέρα από αυτές που θα επιλέξω και είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου.

... και αυτό είναι το πιο λογικό
Έχεις δίκιο... ούτε πιωμένος να ήμουν  :P

Αποσυνδεδεμένος sotiria87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 08, 2011, 08:05:20 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους ΑΜΩ, τα χρήματα πόσα είναι; Ξέρει κάποιος που να έχει εργαστεί, ή να έχει ακούσει; Επίσης, μπαίνουν κάθε μήνα; Μου είχε απαντήσει ένα παιδί και σε άλλο σημείο του forum και μου είχε πει ότι μπαίνουν με καθυστέρηση 2-4 μηνών..  :( Ξέρει μήπως κάποιος κάτι διαφορετικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 08, 2011, 09:58:29 μμ »
εγω που ημουν ΑΜΩ φετος πληρωνόμασταν περίπου στις 20 κάθε μήνα για τον προηγούμενο. δηλαδή π.χ περίπου 20 μαρτίου πληρωθήκαμε για τον φεβρουάριο. επίσης τα χρήματα για 14 ώρες ήταν χωρίς μεταπτυχιακό και αλλα επιπλεον προσόντα περίπου 723 ευρώ. αυτά απο εμένα. αργίες, πασχα, χριστουγεννα πληρώνεσαι κανονικά. δηλαδή κάθε μήνα παίρνεις στάνταρ χρήματα. εγώ πχ με 14 ώρες και μεταπτυχιακό έπαιρνα 773 ευρώ κάθε μήνα άσχετα αργίες και τα λοιπά.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:23:04 μμ »
Και ένας γρήγορος υπολογισμός σύμφωνα με τις τελευταίες φήμες που θέλουν τους αναπληρωτές πλήρους ωραρίου να θεωρούνται συμβασιούχοι στο δημόσιο, και μετά και τις τελευταίες περικοπές - καταργήσεις επιδομάτων, να παίρνουν γύρω στα 900 ευρώ. Πέρυσι ΑΜΩ με 14 ώρες έπαιρνε περίπου 1224 * 14/24 = 714 ευρώ. Φέτος αν πάει ο μισθός π.χ. 920 ευρώ (πολύ πιθανό) τότε 920 * 14/24 = 537 ευρώ ! Άντε τράβα νοίκιασε σπίτι και ζήσε σε ξένο τόπο με 537 ευρώ !! Οπότε κανένας λογικός άνθρωπος δε θα δηλώνει από του χρόνου περιοχές για ΑΜΩ εκτός της περιοχής της κύριας κατοικίας του ...

Αποσυνδεδεμένος gk5066

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:35:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους ΑΜΩ, τα χρήματα πόσα είναι; Ξέρει κάποιος που να έχει εργαστεί, ή να έχει ακούσει; Επίσης, μπαίνουν κάθε μήνα; Μου είχε απαντήσει ένα παιδί και σε άλλο σημείο του forum και μου είχε πει ότι μπαίνουν με καθυστέρηση 2-4 μηνών..  :( Ξέρει μήπως κάποιος κάτι διαφορετικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!


Το παιδί που σου είπε ότι μπαίνουν με καθυστέρηση 2-4 μηνων λογικά δούλευε στην πρωτοβάθμια και ήταν μέσω ΕΣΠΑ , γι' αυτό. Οσοι δουλεύουν Δευτεροβάθμια πληρώνονται κανονικά κάθε μήνα. Εγω που ήμουν ΑΜΩ φέτος σε Δ/βάθμια κάθε 10 του μηνα έπαιρνα τα λεφτά μου. Έπαιρνα 860 ευρώ (έγγαμη με ένα παιδί) για 15 ωρες που δούλευα την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος sotiria87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 10, 2011, 09:35:56 πμ »
Δηλαδή είναι τύχη που θα σε πάρουν (δημοτικό ή λύκειο)..τα δημοτικά λειτουργούν με εσπα? μπορεί κανείς να προβλέψει πόσους περίπου θα πάρουν με μηδενική προϋπηρεσία φέτος? πέρυσι πήραν 1000+ αν θυμάμαι καλά? συγγνώμη για τις ερωτήσεις μου, αλλά είμαι καινούργια και δεν τα ξέρω.. Ευχαριστώ πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Martsw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:13:31 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση παιδιά... Πέρυσι πήραν συνολικά νομίζω γύρω στους 1950 ΠΕ19-20.. αν παρακολουθήσει κάποιος τους πίνακες κάποια νούμερα από τον πίνακα έχουν προσπεραστεί... Αυτοί δεν είχαν δηλώσει ΑΜΩ κ γιαυτό ή κάτι άλλο??? Πιστεύετε ότι φέτος θα πάρει άτομα με μηδενική προϋπηρεσία???(Ρωτάω για ένα φίλο μου...που πέρυσι ήταν σειρά πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας 253  ενώ φέτος 428...έχει ελπίδες?)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.