*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?  (Αναγνώστηκε 35485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος augp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« στις: Οκτώβριος 31, 2010, 10:27:24 μμ »
Γεια σας.

Με πήραν τηλέφωνο από το γραφείο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και με ενημέρωσαν ότι έχω επιλεχθεί για αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου και ότι θα πρέπει μέχρι αύριο να αποφασίσω αν επιθυμώ να προσληφθώ. Ένα θέμα είναι ότι δεν μπορύσαν να μου πουν σε ποια σχολεία θα με πάνε.

Πέρισι είχα πάρει 4 ώρες την βδομάδα σας ωρομίσθιος σε ολοήμερο δημοτικό και τα μόρια που πήρα ήταν φυσικά ελάχιστα (0.90) ενώ είχα κάπου 12 από ΑΣΕΠ (επειδή είχα περάσει την βάση).

Είμαι σε δύσκολη θέση γιατί εργάζομαι 8ωρο κανονικά και λογικά δεν θα μπορώ να ζητήσω άδεια να απουσιάζω για πολλες ώρες την βδομάδα. Αν πάλι ζητήσω από τον εργοδότη να απουσιάζω λιγότερες ώρες τότε τα μόρια που θα αποκομίσω όπως πέρισι θα είναι ελάχιστα. Αν αποδεχομουν τα μόρια που θα έπαιρνα θα μετρήσουν στον πίνακα? Πιστεύεται πως αξίζει? Επίσης ποια η διαφορά του περισινού ωρομισθίου από τον φετινό αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου?

Επίσης γνωρίσουμε τι παίζει με τους μισθούς? Πχ για 14 ώρες που μου είπαν ότι μπορείς να πάρεις το μέγιστο πόσο θα βγαίνει ο μισθός? Επίσης οι πληρωμές γίνονται κανονικά κάθε μήνα ή θα είναι όπως με τους ωρομίσθιους που οι πληρωμές γίνονται πολύ καθυστερημένα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2010, 10:34:31 μμ από augp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 10:35:04 μμ »
Αν έχεις σοβαρή δουλειά μην το σκέφτεσαι καν να την παρατήσεις για να πας αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου. Μόρια από φέτος ΔΕΝ παίρνεις, δηλαδή ΔΕΝ πρόκειται να ανέβεις πιο πάνω στον πίνακα. Επίσης τα λεφτά που θα παίρνεις είναι μέγιστο 750 ευρώ για 15 ώρες τη βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 10:47:08 μμ »
Κοίτα...προσωπικά είμα ήδη ΑΜΩ και ψάχνω εναγωνίως δουλειά πλήρους απασχόλησης που να σε πληρώνει κάθε μήνα (και όχι όποτε το θυμάται το υπεπθ) ώστε να παραιτηθώ, δε νομίζω ότι αξίζει να αφήσεις το "γάμο" και να πάς για -αμω (πουρνάρια δηλαδή..χωρίς μόρια και χωρίς λεφτά)
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος augp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 11:00:31 μμ »
Είναι σίγουρο ότι δεν θα μετρήσουν τα μόρια? Έχω περάσει την βάση στον τελευταίο ΑΣΕΠ. Αυτό παίζει σημασία μήπως στο αν μετρούν η΄όχι τα μόρια. Βασικά να  δεχόαμουν θα το έκανα περισσότερο για τα μόρια παρά για τα χρήματα.

Επίσης τι κυρώσεις θα έχω αν αρνηθώ θέση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 11:12:00 μμ »
Σύμφωνα με όσα ισχύουν μέχρι τώρα τα μόρια δε θα προσμετρηθούν στους πίνακες οι οποίοι έχουν κλειδώσει. Αν αρνηθείς βγαίνεις από τον πίνακ για φέτος και δε θα σε καλέσουν ξανά για το τρέχον σχολικό έτος.

Αποσυνδεδεμένος augp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 11:21:54 μμ »
Σύμφωνα με όσα ισχύουν μέχρι τώρα τα μόρια δε θα προσμετρηθούν στους πίνακες οι οποίοι έχουν κλειδώσει. Αν αρνηθείς βγαίνεις από τον πίνακ για φέτος και δε θα σε καλέσουν ξανά για το τρέχον σχολικό έτος.
Το ότι δεν θα προσμετρηθούν τα μόρια είναι ανεξάρτητο από τον αν έχει περάσει ή οχι την βάση στον τελευταίο ΑΣΕΠ ( νομίζω Ιανουάριο 2009) ?

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 11:27:15 μμ »
Είναι σίγουρο ότι δεν θα μετρήσουν τα μόρια? Έχω περάσει την βάση στον τελευταίο ΑΣΕΠ. Αυτό παίζει σημασία μήπως στο αν μετρούν η΄όχι τα μόρια. Βασικά να  δεχόαμουν θα το έκανα περισσότερο για τα μόρια παρά για τα χρήματα.

Επίσης τι κυρώσεις θα έχω αν αρνηθώ θέση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου?

θα προσμετρηθουν στους νεους πινακες μετα το νεο ασεπ που θα γινει (το 2012 μαλλον) κ μονο αν εχεις περασει εναν απο του 3 τελευταιους ασεπ (2006,2008,2012)
το θεμα ομως δεν ειναι αν θα προσμετρηθουν αλλα πως. πλεον ο τροπος υπολογισμου εχει αλλαξει κ μετρανε ελαχιστα, οχι οπως πριν 1μηνας αναπληρωτης = 1 μοριο.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 11:44:01 μμ »
Είναι σίγουρο ότι δεν θα μετρήσουν τα μόρια? Έχω περάσει την βάση στον τελευταίο ΑΣΕΠ. Αυτό παίζει σημασία μήπως στο αν μετρούν η΄όχι τα μόρια. Βασικά να  δεχόαμουν θα το έκανα περισσότερο για τα μόρια παρά για τα χρήματα.

Επίσης τι κυρώσεις θα έχω αν αρνηθώ θέση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου?

Μείνε καλύτερα στη δουλειά που έχεις, δεν αξίζει τον κόπο... Τα μόρια που θα σε προσμετρηθουν αφού γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ θα είναι ελάχιστα, ήτοι για 5 μήνες προϋπηρεσίας θα πάρεις 0,5 μόρια επιπλέον.

Αν αρνηθείς, δεν θα σε ξανακαλέσουν για φέτος. Αν αρνηθείς και του χρόνου τότε διαγράφεσαι για τα επόμενα 2 χρόνια από τον πίνακα αναπληρωτών
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος augp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 03:12:44 πμ »
Είναι σίγουρο ότι δεν θα μετρήσουν τα μόρια? Έχω περάσει την βάση στον τελευταίο ΑΣΕΠ. Αυτό παίζει σημασία μήπως στο αν μετρούν η΄όχι τα μόρια. Βασικά να  δεχόαμουν θα το έκανα περισσότερο για τα μόρια παρά για τα χρήματα.

Επίσης τι κυρώσεις θα έχω αν αρνηθώ θέση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου?

Μείνε καλύτερα στη δουλειά που έχεις, δεν αξίζει τον κόπο... Τα μόρια που θα σε προσμετρηθουν αφού γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ θα είναι ελάχιστα, ήτοι για 5 μήνες προϋπηρεσίας θα πάρεις 0,5 μόρια επιπλέον.

Αν αρνηθείς, δεν θα σε ξανακαλέσουν για φέτος. Αν αρνηθείς και του χρόνου τότε διαγράφεσαι για τα επόμενα 2 χρόνια από τον πίνακα αναπληρωτών
Δηλαδή με 14 ώρες την βδομάδα θα παίρνεις μισό μόριο τους 5 μήνες?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2010, 03:57:14 πμ από augp »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 05:55:17 πμ »
Μείνε καλύτερα στη δουλειά που έχεις, δεν αξίζει τον κόπο... Τα μόρια που θα σε προσμετρηθουν αφού γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ θα είναι ελάχιστα, ήτοι για 5 μήνες προϋπηρεσίας θα πάρεις 0,5 μόρια επιπλέον.

Αν αρνηθείς, δεν θα σε ξανακαλέσουν για φέτος. Αν αρνηθείς και του χρόνου τότε διαγράφεσαι για τα επόμενα 2 χρόνια από τον πίνακα αναπληρωτών
Δηλαδή με 14 ώρες την βδομάδα θα παίρνεις μισό μόριο τους 5 μήνες?
[/quote]
Όχι, με 24 ώρες την εβδομάδα θα πάρεις μισό μόριο τους πέντε μήνες! Θα σε συμβουλέψω και εγώ να κρατήσεις τη δουλειά σου. Αν σε ενδιαφέρει πολύ η εκπαίδευση ξαναδιάβασε για ΑΣΕΠ, ο χρόνος που θα αφιερώσεις σίγουρα θα ανταμειφθεί πολύ περισσότερο από το να δουλεύεις ΑΜΩ.

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 03:01:21 μμ »
Κι εγώ θα πρότεινα να μείνεις στη δουλειά σου. Κι εγώ αρχικά πίστευα ότι μετρούσαν τα μόρια και απογοητεύτηκα με το λάθος που έκανα στην αίτηση και έχασα την ευκαιρία να με καλέσουν. Ίσως είναι καλύτερα, όμως, γιατί και δουλειά έχω και είναι και καλά τα λεφτά. Προσωπικά, το κύριο ζόρι είναι ο συνδυασμός δουλειά και διδακτορικού, ενώ με τα σχολεία ήλπιζα να τα συνδυάσω μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 08:04:25 μμ »
Κι εγώ θα πρότεινα να μείνεις στη δουλειά σου. Κι εγώ αρχικά πίστευα ότι μετρούσαν τα μόρια και απογοητεύτηκα με το λάθος που έκανα στην αίτηση και έχασα την ευκαιρία να με καλέσουν. Ίσως είναι καλύτερα, όμως, γιατί και δουλειά έχω και είναι και καλά τα λεφτά. Προσωπικά, το κύριο ζόρι είναι ο συνδυασμός δουλειά και διδακτορικού, ενώ με τα σχολεία ήλπιζα να τα συνδυάσω μια χαρά.

puma να ρωτησω κατι χωρις παρεξηγηση....
κανεις διδακτορικο και σκεφτεσαι να πας μετα καθηγητης σε σχολειο;

Αποσυνδεδεμένος hellen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 09:03:03 μμ »
Το καινουριο το ακουσατε; Θα πληρωνόμαστε αναλογικά αλλά με το μισθό του νεοδιοριζομενου 958€ και οχι του αναπληρωτη 1200€.Αυτο κυκλοφορησε συμφωνα με ΦΕΚ που στειλανε στις διευθυνσεις.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 10:52:14 μμ »
Το καινουριο το ακουσατε; Θα πληρωνόμαστε αναλογικά αλλά με το μισθό του νεοδιοριζομενου 958€ και οχι του αναπληρωτη 1200€.Αυτο κυκλοφορησε συμφωνα με ΦΕΚ που στειλανε στις διευθυνσεις.

Κάπου μπερδεύεσαι... και ο αναπληρωτής με ΜΚ 18 εχει βασικό 985€ αλλά με τα επιδόματα πάει στα 1200.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.