*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 218531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1162 στις: Αύγουστος 31, 2021, 06:37:35 μμ »
Ένσταση μπορείς να κανεις;
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:09:26 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1163 στις: Αύγουστος 31, 2021, 06:38:02 μμ »
Τωρα μεταξύ μας όσοι εχουμε χρονια στο εκπαιδευτικό κουρμπέτι για να το πουμε ετσι , ξέρουμε οτι αυτο γίνεται και δεν ειναι τωρινό φαινόμενο.Δεν λεω οτι ειναιι σωστό αλλα όλοι ξέρουμε οτι συμβαινει.

Οκ τότε. Όπως είπα αφού έτσι γίνεται και ας μην είναι σωστό τότε και εμείς αναγκαστικά θα το ξεφτιλίσουμε με μούφα αναρρωτικές κτλ κτλ και ας μην είναι σωστό και ας τολμήσει κανένας να μου πεί γιατί.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1164 στις: Αύγουστος 31, 2021, 06:38:53 μμ »
Ένσταση μπορείς να κανεις;

Δεν πρόκειται να μπώ στη διαδικασία για τους βλάκες.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1165 στις: Αύγουστος 31, 2021, 07:01:06 μμ »
Διορίζομαι Ν. Εύβοια. Ζητάει η σύζυγος απόσπαση απο Θεσ/νίκη στην Εύβοια για να μην χωριστεί η οικογένεια (2 μικρά παιδιά δημοτικού) και το κωλοκράτος λέει όχι. Γιατί ρε γαμημ.... κράτος λές όχι ενώ έχεις πάρει αναπληρωτές και έχεις και άλλα κενά; Ο άλλος σου ζητάει να δουλεύει και να μην τον αναγκάσεις να είναι η οικογένεια χωριστά. Γιατί λές όχι; Τώρα που θα πάρει η αύζυγος 13 μήνες αναρρωτική (γιατι κωλοκράτος την οικογένεια τον κώλο σου να χτυπάς κάτω δεν θα την χωρίσεις) και θα την πληρώνεις για να κάθεται θα είναι καλύτερα; Αι σιχτίρ παλιόζωα.

(Συγνώμμη συνάδελφοι για το ξέσπασμα αλλά σκοτώνω άνθρωπο απο τα νεύρα μου).

Καλωσήρθατε στο παράλογο μπ....λο (μπάχαλο), διαχρονικά θα σε στεναχωρήσω όχι μόνο τώρα. Και να ήταν το μόνο τρελό ! Αν έκανε μια πλατφόρμα η Κεραμέως (όχι ιδιωτική κομματική του γραφείου της, αλλά στο υπουργείο σαν εσωτερικών υποθέσεων για τις ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ βλακείες και αδικίες και παρανομίες που τρέχουν τώρα τώρα) θα μάθαινε πολλά, αλλά αυτοί δεν μαθαίνουν κάνουν τους ξύπνιους !
Ό,τι πράξεις θα έρθω μάρτυρας υπεράσπισης να ξέρεις !

Η παιδαγωγία του υπαιθ είναι να το ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙΣ , ΤΟ ΘΕΛΕΙ, πάμπολλα παραδείγματα. Παιδιά, όχι φιλοτιμία, με κοροϊδία καταλάβαμε 25 χρόνια μετά ότι πας μπροστά. Αυτό θέλουν, αυτό να έχουν . Δούλεψέ το όσο μπορείς και καλή επιτυχία ! Θα είναι και πιο χαλαρά για την οικογένεια . Όλα καλά και μη συγχίζεσαι, ξέρεις πόσοι βολεμένοι περνάνε ζάχαρη; Ή νομίζεις ότι δεν θα τη βγάλουν καθαρή με την αξιολόγηση. Οπότε κοίτα το καλύτερο για το σπίτι σου. Θα έλεγα να στείλεις έγγραφο στο γραφείο της υπουργού , κάποιος θα το δει , αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Προσφυγή ποιος θα κάνει; (χαιρετίσματα)

Απαράδεκτο και το θέμα των αναπληρωτών (φέτος ξαναλέω ό,τι χειρότερο στις τοποθετήσεις με την ιδεοληψία της έγκαιρης ολοκληρωσης μεταβολων. ΨΕΜΑΤΑΡΑ), όπως και το να μην προηγούνται ακόμα και των στρατιωτικών οι σύζυγοι εκπαιδευτικών έστω στη χειρότερη από τις δύο τοποθετήσεις (όχι στο αστικό κέντρο δηλαδή).

Πως θα πάψει να γινεται;

η βλακεία ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΨΕΙ ΠΟΤΕ στο υπαιθ , γιατί υπάρχουν άσχετοι και αδιάφοροι  υπάλληλοι και μόνιμα στελέχη στο υπουργείο , κομματικά με μόνη έγνοια τους ημετέρους και φυσικά εκπαιδευτικοί που στηρίζουν όλα τα παραπάνω (να δώσω παράδειγμα κομματικών τοποθετήσεων που τραβάει σε μάκρος με διάφορες προφάσεις;;;; όχι) από ΣΥΜΦΕΡΟΝ και όλα ανακυκλώνονται στη ροή του χρόνου.

Εδώ υπάρχουν και ζευγάρια σε άλλη ήπειρο ο ένας σε άλλη ο αλλος.Φιλολογος μου είπε οτι στο σχολειο του η μουσικός έμενε Καρπενήσι και ο σύζυγος της λόγω δουλειάς στο Τόκιο.

παραδέξου ότι πέταξες μπαρούφα ! τι σχέση έχει μια οποιαδήποτε επιλογή-κατάσταση ζεύγους επαγγελματική με το θέμα του ανθρώπου που και πρακτικά και λογικά και διοικητικά στο ΙΔΙΟ υπουργείο και εντός Ελλάδας και δημοσίου έπρεπε να είχε λυθεί !

Δεν πρόκειται να μπώ στη διαδικασία για τους βλάκες.

δεν θα βγάλεις άκρη, δεν τους κάνεις χάρη. δεν ιδρώνει το αυτί τους χρόνια. βουλευτής ή δημοσιογράφος υπάρχει;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2021, 07:08:19 μμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:09:26 »

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1166 στις: Αύγουστος 31, 2021, 09:33:59 μμ »
Οι αποσπάσεις στην ΠΕ τι απέγιναν;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1167 στις: Αύγουστος 31, 2021, 10:51:11 μμ »
Εξοργίζομαι γιατί κενά υπάρχουν. Τι κερδίζει δηλαδή με το να μη δώσει την απόσπαση; Του χρόνου θα πάρει την απόσπαση εύκολα κάνοντας κανονικά αίτηση όταν είναι ο καιρός των αποσπάσεων. Οσον αφορά το ζόρι το περνάμε τα τελευταία 10 χρόνια που είμαι αναπληρωτής. Φτάνει πια με το κωλοκράτος. Έλεος. Παραφράζοντας το #Μητσοτάκηγαμι.......:#Κεραμέωςγαμι.....

Victor εγω ειμαι από Εύβοια. Τα έχουμε πει. Το 2011 διορίστηκε η γυναίκα μου Μακεδονία. Παράτησα τα πάντα και πήγαμε οικογενειακώς επάνω. Ήμουν στην πρώτη 50άδα του πίνακά μου τότε αλλά με όλα αυτά που έγιναν (αύξηση ωραρίου, κλείσιμο τμημάτων κλπ) η Μακεδονία πήρε ελάχιστους αναπληρωτές στην ειδικότητά μου και για λίγο έμενα όλα τα χρόνια εκτός. Στράφηκα στον ΟΑΕΔ και δούλεψα 7 χρόνια εκεί. Φυσικά κατρακύλισα πολύ στον πίνακα ενώ μπορώ να πω πως και επάνω δεν πέρασα και τα καλύτερά μου χρόνια... Τώρα με τους καινούργιους πίνακες ξαναβρέθηκα ψηλά, ενώ και η γυναίκα μου βρίσκεται με μετάθεση στα πάτρια εδάφη. Το κράτος μου είπε σε διορίζω αλλά όχι εκει που θέλεις. Σε διορίζω σε νησί... Ήξερα ότι η άμεση απόσπαση της γυναίκας ΔΕΝ είναι σίγουρη (παρότι η ειδικότητά της είναι πολύ δημοφιλής) όπως ήξερα ότι και του χρόνου η μετάθεση ή η απόσπασή της επίσης ΔΕΝ θα ήταν σίγουρη... Οπότε ξέρεις και τι απάντησα... Αυτή τη στιγμή είμαι αναπληρωτής στην Ευβοια δίπλα στο σπίτι μου... Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου. μπαΐλντισα που λένε στα μέρη μου...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1168 στις: Αύγουστος 31, 2021, 11:01:37 μμ »
Victor εγω ειμαι από Εύβοια. Τα έχουμε πει. Το 2011 διορίστηκε η γυναίκα μου Μακεδονία. Παράτησα τα πάντα και πήγαμε οικογενειακώς επάνω. Ήμουν στην πρώτη 50άδα του πίνακά μου τότε αλλά με όλα αυτά που έγιναν (αύξηση ωραρίου, κλείσιμο τμημάτων κλπ) η Μακεδονία πήρε ελάχιστους αναπληρωτές στην ειδικότητά μου και για λίγο έμενα όλα τα χρόνια εκτός. Στράφηκα στον ΟΑΕΔ και δούλεψα 7 χρόνια εκεί. Φυσικά κατρακύλισα πολύ στον πίνακα ενώ μπορώ να πω πως και επάνω δεν πέρασα και τα καλύτερά μου χρόνια... Τώρα με τους καινούργιους πίνακες ξαναβρέθηκα ψηλά, ενώ και η γυναίκα μου βρίσκεται με μετάθεση στα πάτρια εδάφη. Το κράτος μου είπε σε διορίζω αλλά όχι εκει που θέλεις. Σε διορίζω σε νησί... Ήξερα ότι η άμεση απόσπαση της γυναίκας ΔΕΝ είναι σίγουρη (παρότι η ειδικότητά της είναι πολύ δημοφιλής) όπως ήξερα ότι και του χρόνου η μετάθεση ή η απόσπασή της επίσης ΔΕΝ θα ήταν σίγουρη... Οπότε ξέρεις και τι απάντησα... Αυτή τη στιγμή είμαι αναπληρωτής στην Ευβοια δίπλα στο σπίτι μου... Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου. μπαΐλντισα που λένε στα μέρη μου...

Βρε τίποτα δεν είναι σίγουρο. Τότε όμως δεν είχε κενά λογω μείωσης όπως λές και δεν σε πήραν. Φαντάζεσαι όμως να είχε τότε κενά και να έπαιρναν κάποιον που ήταν πιο χαμηλά στη σειρά απο εσένα; Γιατί εδώ αυτό έγινε. Έβγαλε η ΔΔΕ λειτουργικά, δεν καλύφθηκαν ούτε απο αναπληρωτές όλα αλλά παρόλα αυτά απόσπαση γιόκ. Και εξάλλου είναι πιο βολικό για τους συναδέλφους να αφήνεις μια θέση θεσ/νίκη (που πολλοί περισότεροι θέλουν να πάνε) για να πάς εύβοια απο το αντίθετο. Ξαναλέω υπάρχουν τουλάχιστον 2 κενά που ξέρω οτι έμειναν ακάλυπτα ακόμα και μετά τις τοποθετήσεις. Το χειρότερο είναι πως σου λένε όχι απόσπαση και στη δεύτερη φάση αναπληρωτών τσουπ να πάρουν αναπληρωτή. Δεν θα ήταν πιο βολικό να έπαιρναν θεσσαλονίκη κάποιον; Τους διαολοστέλνεις μετά λοιπόν ή όχι; Δεν πειράζει όμως. Όπως είπε και ο φίλος aporias αν θέλουν δούλεμα και κοροιδία μέσα στα μούτρα θα την έχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2021, 11:16:59 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1169 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 12:59:52 πμ »
Ξαναλέω είναι απαράδεκτο γιατί θές να πάς απο Θεσσαλονίκη στην Εύβοια. Να έλεγα ότι θέλει κάποιος το αντίθετο ναι θα ήταν πιο δύσκολο.

Θα διαφωνήσω. Κι όμως η Ν. Εύβοια είναι φιλέτο. 7 μόρια η Κάρυστος, 7 το Μαρμάρι, 8 τα Στύρα, 6 το Αυλωνάρι κοκ. Η απόσταση μόλις 45 λεπτά με καράβι από Αθήνα (πολλοί Αθηναίοι την επιλέγουν γιατί κάθε ΣΚ είναι σπίτι τους) ενώ η ίδια η περιοχή έχει πολλούς πτυχιούχους (με ότι αυτό συνεπάγεται...)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2021, 01:08:35 πμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1170 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 01:09:53 πμ »
Θα διαφωνήσω. Κι όμως η Ν. Εύβοια είναι φιλέτο. 7 μόρια η Κάρυστος, 7 το Μαρμάρι, 8 τα Στύρα, 6 το Αυλωνάρι κοκ. Η απόσταση μόλις 45 λεπτά με καράβι από Αθήνα (πολλοί Αθηναίοι την επιλέγουν γιατί κάθε ΣΚ είναι σπίτι τους) ενώ η ίδια η περιοχή έχει πολλούς πτυχιούχους (με ότι αυτό συνεπάγεται...). Αντίθετα η Θεσ/νίκη δίνει 1 μόριο και δεν πρόκειται ποτε να μαζέψεις τα απαιτούμενα μόρια μετάθεσης αν δεν έχεις οργανική εκεί.

Δεν κατηγόρησα την Εύβοια. Συμφωνώ ότι είναι φιλέτο για κάποιους (αν και στην Κάρυστο που θα είμαι τα τελευταία χρόνια έλλειψη είχαν σε καθηγητές. Στο ΕΠΑΛ τουλάχιστον). Όπως και να έχει όμως η Θεσσαλονίκη έχει μεγαλύτερη ζήτηση και αν ρωτήσεις ένα καθηγητή στην τύχη πιο πιθανό είναι να θέλει απόσπαση Θεσσαλονίκη ή Αθήνα αν είναι μακριά από το σπίτι του παρά Εύβοια.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1171 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 01:35:26 πμ »
Δεν κατηγόρησα την Εύβοια. Συμφωνώ ότι είναι φιλέτο για κάποιους (αν και στην Κάρυστο που θα είμαι τα τελευταία χρόνια έλλειψη είχαν σε καθηγητές. Στο ΕΠΑΛ τουλάχιστον). Όπως και να έχει όμως η Θεσσαλονίκη έχει μεγαλύτερη ζήτηση και αν ρωτήσεις ένα καθηγητή στην τύχη πιο πιθανό είναι να θέλει απόσπαση Θεσσαλονίκη ή Αθήνα αν είναι μακριά από το σπίτι του παρά Εύβοια.

Ναι φίλε victor. Δεν λέω ότι κατηγορείς κάτι. Έλλειψη από καθηγητές δεν είχαν. Απλά έπαιρναν αναπληρωτές όποτε τους έστελνε το υπουργείο γιατί αυτοί που είχαν τις οργανικές εκεί ήταν από κεντρική κυρίως Εύβοια (Αλιβέρι ή και Χαλκίδα) και επειδή η συγκοινωνία ήταν ελλιπής (ένα ΚΤΕΛ τη μέρα που κι αυτό δεν βόλευε!!!) μετακινούνταν σε πιο ευκολομετακίνητες περιοχές. Οι διευθυντές έκαναν τα γνωστά παράπονα ότι ξεκίνούσε η χρονιά χωρίς μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό και κινητοποιούσαν μέχρι και υπουργούς! Τώρα που απελευθερώθηκαν οι οργανικές τις πήρατε εσεις.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1172 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 01:08:01 μμ »
Οι αποσπάσεις της πρωτοβάθμιας:
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/356749_sympliromatikes-apospaseis-protobathmias-apo-pyspe-se-pyspe-onomata

Εννοείται ότι φάγαμε άκυρο και εδώ.

Αποσυνδεδεμένος kastoras74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1173 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 11:06:52 μμ »
Αυτό που έγινε φέτος δεν έχει ξαναγίνει.
Πάντα στην συνεπηρέτηση με παιδί, ακόμα και όταν δεν υπήρχαν κενά, για λόγους κοινωνικούς για να μην διαλύονται οικογένειες, έδιναν αυτές τις αποσπάσεις. Φέτος δεν έδωσαν, απ' ότι κατάλαβα, και στις περιπτώσεις εκείνες που υπήρχαν κενά !

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1174 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 03:29:31 πμ »

Όταν κάποιος δεν τα έχει ζήσει, πιστεύει ή θέλει να πιστεύει, ότι δεν έχουν ξαναγίνει.
Όπως έγραψαν και άλλοι συνάδελφοι, πάντα υπήρχε αυτή η απαράδεκτη κατάσταση. Όταν πρωτοδιορίστηκα η οικογένεια ήταν χωρισμένη σε 3 σπίτια και με ανήλικο παιδί!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1175 στις: Απρίλιος 10, 2022, 12:10:01 μμ »
/
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2022, 12:19:56 μμ από nikos99 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 212
Σύνολο: 212

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.