*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 218533 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1078 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:59:28 μμ »
για την εγκυκλιο εννοείται κορίτσια για μετάτο Πάσχα???  Κάτι άκουσα ότι φέτος λόγω των συγχωνεύσεων των σχολείων οι αποσπάσεις θα είναι απειροελάχιστες. Πότε βγαίνουν για το ποιοι την πήραν??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:52:39 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1079 στις: Απρίλιος 22, 2011, 06:17:05 μμ »
Μια ερώτηση για όποιον είναι δεύτερη χρονιά μόνιμος στην ίδια περιοχή:
Όσοι διοριστήκατε μόνιμοι το 2009 πήρατε ένα σχολείο την πρώτη χρονιά το οποίο δεν ήταν η οργανική σας  θέση. Για το σχολείο που είστε φέτος πότε κάνατε αίτηση; Μετά τις αποσπάσεις την άνοιξη ή τον Αύγουστο μαζί με  τους νεοδιόριστους;
Ρωτώ για να δω τι θα γίνει για όσους δούλεψαν πρώτη χρονιά ως μόνιμοι. Πρέπει να κανονίζουμε και για σπίτι μέσα στο καλοκαίρι, αν θα το κρατήσουμε δηλ. ή όχι.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος ιπποτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1080 στις: Απρίλιος 22, 2011, 07:51:41 μμ »
Η κοπελα  μου που ειναι  νεοδιοριστη  στην Κρητη  δεν  εκανε  τον  ιανουαριο  αιτηση  αποσπασης . Θα  ξαναγινουν  αιτησεις, η  για  την  επομενη  σχολικη  χρονια  θα  παραμεινει  στην  κρητη;  Η μηπως  και  αν  ειχε  προλαβει  την  προθεσμια  δεν  ειχε  καμια  ελπιδα;

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1081 στις: Απρίλιος 22, 2011, 08:04:50 μμ »
Η κοπελα  μου που ειναι  νεοδιοριστη  στην Κρητη  δεν  εκανε  τον  ιανουαριο  αιτηση  αποσπασης . Θα  ξαναγινουν  αιτησεις, η  για  την  επομενη  σχολικη  χρονια  θα  παραμεινει  στην  κρητη;  Η μηπως  και  αν  ειχε  προλαβει  την  προθεσμια  δεν  ειχε  καμια  ελπιδα;

Χωρίς να γνωρίζω και πολλά για τις αποσπάσεις, νομίζω ότι οι αιτήσεις γίνονται μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων (οι οποίες έχουν αργήσει). Δεν ξέρω αν την ίδια μοίρα θα έχουν και οι αποσπάσεις.
Αν είναι νεοδιόριστη δεν νομίζω ότι έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση για απόσπαση (ίσως μόνο αν ανήκει σε ειδική κατηγορία).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:52:39 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1082 στις: Απρίλιος 25, 2011, 11:22:56 μμ »
Η κοπελα  μου που ειναι  νεοδιοριστη  στην Κρητη  δεν  εκανε  τον  ιανουαριο  αιτηση  αποσπασης . Θα  ξαναγινουν  αιτησεις, η  για  την  επομενη  σχολικη  χρονια  θα  παραμεινει  στην  κρητη;  Η μηπως  και  αν  ειχε  προλαβει  την  προθεσμια  δεν  ειχε  καμια  ελπιδα;

Χωρίς να γνωρίζω και πολλά για τις αποσπάσεις, νομίζω ότι οι αιτήσεις γίνονται μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων (οι οποίες έχουν αργήσει). Δεν ξέρω αν την ίδια μοίρα θα έχουν και οι αποσπάσεις.
Αν είναι νεοδιόριστη δεν νομίζω ότι έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση για απόσπαση (ίσως μόνο αν ανήκει σε ειδική κατηγορία).
ποιοι από τους νεοδιόριστους ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες , ώστε να έχουν δικαίωμα απόσπασης; Οι σύζυγοι ενστόλων ανήκουν σε αυτές τις ειδικές κατηγορίες; Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση, καθώς το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο.
ΥΓ Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1083 στις: Απρίλιος 26, 2011, 01:43:41 πμ »
ποιοι από τους νεοδιόριστους ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες , ώστε να έχουν δικαίωμα απόσπασης; Οι σύζυγοι ενστόλων ανήκουν σε αυτές τις ειδικές κατηγορίες; Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση, καθώς το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο.
ΥΓ Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους

Δεν είμαι σίγουρη, αυτό θα εξαρτηθεί από το νέο πλαίσιο για τις μεταθέσεις-αποσπάσεις το οποίο  πρόκειται να ψηφιστεί.
Δεν νομίζω πάντως ότι οι σύζυγοι ένστολων χαρακτηρίζονται ειδική κατηγορία, αλλά πιστεύω ότι θα υπόκεινται σε ευνοϊκό καθεστώς.
Ας περιμένουμε και θα δούμε, το άγχος είναι κακός σύμβουλος και δεν βοηθά.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1084 στις: Απρίλιος 26, 2011, 12:09:48 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα στο κείμενο που δημοσιεύτηκε για τα κριτήρια μεταθέσεων και αποσπασεων ότι οι αποσπάσεις θα ανακοινώνονται μετά την ανακοίνωση των μόνιμων διορισμών, δηλαδή μετά το τέλος του Αυγούστου. Οπότε πότε θα προλάβουμε να τακτοποιηθούμε, εάν δενπάρουμε τελικά την απόσπαση. Θα έχουμε και τα παιδιά μαζί μας και θα πρέπει να τα γράψουμε σε νέα σχολεία...Γι΄αυτό κυρίως το άγχος. Αν ήμουν μόνη δε με ένοιαζε καθόλου

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1085 στις: Απρίλιος 26, 2011, 12:16:14 μμ »
Καταλαβαίνω!
Εύχομαι όλα να σου έρθουν βολικά!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1086 στις: Μάιος 09, 2011, 09:51:14 πμ »
Καλημέρα, χίλια συγγνώμη αν έχει ξαναρωτηθεί αλλά με ενα μωράκι που έχω δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα. Όσοι διοριστήκαμε τον Αύγουστο υπάρχει κάποιος τρόπος να πάμε αλλού από Σεπτέμβρη? Θα ισχύσει τελικά η τριετία? Με τις αποσπάσεις τι γίνεται? π.χ. εγώ είμαι Καστελόριζο, γίνεται από Σεπτέμβρη να πάω Ρόδο ή κάπου πιο κοντάστην Αθήνα? Και αν ναι πως?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1087 στις: Μάιος 09, 2011, 12:03:46 μμ »
Σήμερα το πρωί μίλησα με 4 υπαλλήλους της εδώ πρωτοβάθμιας και μου είπαν πως οι νεοδιόριστοι θα κληθούν να κάνουν ξανά αιτήσεις για το σχολείο που επιθυμούν μαζί με τις αποσπάσεις. Εννοείται εντός πυσπε. Το σχολείο θα το γνωρίζουμε πιθανότατα τέλη Αυγούστου.
Το Καστελόριζο στην διπε Δωδεκανήσου δεν ανήκει; Αν ναι τότε μπορείς να αιτηθείς σχολείο στη Ρόδο.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1088 στις: Μάιος 09, 2011, 12:34:59 μμ »
Το Καστελόριζο είναι στη δ δωδεκανήσων ενώ η Ρόδος α'. Γίνεται να ζητήσω Ρόδο? Και αν ναι ποιος θα προηγηθεί? Επιπλέον μήπως ξέρεις πότε θα μας ζητήσουν να κάνουμε αιτήσεις?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1089 στις: Μάιος 09, 2011, 12:46:54 μμ »
Το Καστελόριζο είναι στη δ δωδεκανήσων ενώ η Ρόδος α'. Γίνεται να ζητήσω Ρόδο? Και αν ναι ποιος θα προηγηθεί? Επιπλέον μήπως ξέρεις πότε θα μας ζητήσουν να κάνουμε αιτήσεις?
Μπορείς να ζητήσεις να ζητήσεις μετακίνηση σε όλες τις περιοχές της Δωδεκανήσου είτε είναι α' είτε δ'. Αφού είσαι παντρεμένη με παιδί θα είσαι σε καλή θέση.
Για το ποιοι προηγούνται, το νέο νομοσχέδιο θα περιλαμβάνει μοριοδότηση πλέον για τις αποσπάσεις. Λεπτομέρειες θα δούμε στη εγκύκλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2011, 12:52:52 μμ από paschalist »
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος danah09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1090 στις: Μάιος 09, 2011, 12:55:34 μμ »

Και πότε αναμένεται να βγει η εγκύκλιος;

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1091 στις: Μάιος 09, 2011, 01:05:28 μμ »

Και πότε αναμένεται να βγει η εγκύκλιος;
Βγαίνουν οι μεταθέσεις της δευτεροβάθμιας από αύριο και υποτίθεται αρχίζει η αναμονή για τις αποσπάσεις. Αφού φέτος πήγαμε ένα μήνα μετά στις μεταθέσεις ας βάλουμε κι άλλο ένα μήνα από τώρα για τις αποσπάσεις (την εγκύκλιο)...
Nil homini certum est

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 222
Σύνολο: 223

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.248 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.