*

Αποστολέας Θέμα: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής  (Αναγνώστηκε 12725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 06:56:38 μμ »
1. ναι ειναι οι 11, με projects

4. περυσι λογω του οτι δεν δικαιουνταν οι ωρομισθιοι παραπανω ωρες, δεν καναμε διαθεματικα, αλλες χρονιες καναμε και εμπαιναν εχτρα ωρες. Τα περιθωρια πρωτοβουλιας για τον εκπαιδευτικο ειναι τεραστια αν εχεις χρονο και ορεξη, για αυτο και ειναι απο τις καλυτερες εμπειριες που θα εχεις ως εκπαιδευτικος
Διαθεματικά = projects; ή άλλα τα μεν άλλα τα δε; Επίσης για ποιο πλαίσιο ωρών μιλάς catwoman; όχι πάνω από 22 σε αβάθμια-ββάθμια; όχι πάνω από 11 ώρες στην ίδια βαθμίδα;

1 γραμματισμο και σε 1 σχολειο. οι ωρες φετος θα ειναι 11+1 συλλογος. αυριο τριτη θα βγουν λιστες στο διαυγεια. οι επιτροπες εχουν σχεδον τελειωσει με τους φακελους απο την παρασκευη.
εννοείς ότι ο σύλλογος συνεδριάζει κάθε βδομάδα 1 ώρα την οποία ο ωρομίσθιος πληρώνεται; γιατί τη διαχωρίζεις από τις άλλες 11; επιπλέον πως αξιοποιούμε το http://et.diavgeia.gov.gr. ; δεν μπόρεσα να βρω πολλά πράγματα για τα σδε που έψαξα... :-\


καλησπερα και απο εμενα ..επειδη δουλεψα δυο χρονια θα σου πω και εγω την γνωμη μου....το μαξιμουμ ειναι οι 11 ωρες που μπορεις να παρεις ως ωρομισθιος/α . Τα προτζεκτ ειναι συνθετικες εργασιες που αναλαμβανεις σε συνεργασια με 2-3 συναδελφους και με μια ομαδα μαθητων αφου τα τμηματα χωριζονται σε ομαδες εργασιας και φερνουν οι εκπαιδευομενοι  και οι εκπαιδευτες υλικο , κανουν αναζητηση στο διαδικτυο , στην βιβλιοθηκη κτλ και αυτα σε ωρες ειδικα αφιερωμενες στο προτζεκτ...δεν ειναι δυσκολο κατα την γνωμη μου αλλα ιδιαιτερα ενδιαφερον και την πρωτη φορα μια χαρα τα χαμε καταφερει στο ΣΔΕ θυμαμαι... :) . Ο ωρομισθιος αναλαμβανει την εκπαιδευτικη προσεγγιση των εκπαιδευομενων του , παρισταται στις συνεδριασεις του συλλλογου των διδασκοντων ( τους ενημερωνει ο διευθυντης γυρω απο αυτα ) οπου και επιλυονται τυχον αποριες και προβληματα ( αυτες οι ωρες πληρωνονται ) και οφειλει να κανει αξιολογηση στο μεσον της χρονιας ( περιγραφικη) και στο τελος         ( αριθμητικη) . Πανω σε ολα αυτα για καλυτερη ενημερωση των εκπαιδευτων διενεργουνται σεμιναρια απο το ΙΔΕΚΕ αλλα και η ιδια η διευθυνση του ΣΔΕ πιθανον αν ειναι ενημερη να κατευθυνει ορθα τον εκπαιδευτη....οι πληρωμες κυμαινονται...την πρωτη χρονια πληρωθηκα μετα τα χριστουγεννα και καλοκαιρι και την δευτερη φορα επειδη αργησαμε να ξεκινησουμε μια και καλη τελη αυγουστου αρχες σεπτεμβρη.... :-\ :-\   Δεν εισαι υποχρεωμενος να παρευρισκεσαι περαν των ωρων που αμειβεσαι αλλα για παραδειγμα σε ενα εκ των ΣΔΕ που δουλεψα δεν υπηρχε αποσπασμενος μονιμος οποτε καποιος επρεπε να βοηθησει τον διευθυντη και το καναμε καποιοι συναδελφοι...σε σενα επαφιεται αυτο καθαρα.... ;)
Τελος γιατι αρκετα ειπα και παλι.... :D :D :D :D συνεργασια μεταξυ των εκπαιδευτων μπορει να υφισταται με συνδιδασκαλιες αλλα και σε επιπεδο προτζεκτ κατι το οποιο ενθαρρυνεται γενικα....απο την προσωπικη μου εμπειρια τα ΣΔΕ ηταν απο τα καλυτερα που εχω κανει στην εκπαιδευση ενηλικων αλλα και γενικα στην εκπαιδευση γιατι ξεφευγεις απο το τυπικο σχολειο και αν και δεν αμοιβει και εξαιρετικα σε οικονομικο επιπεδο εγω θα ξαναδουλευα εκει με ευχαριστηση.... :).........thank you.......

Γιώτα06, κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες σου. Με τι βιβλία δουλεύουν τα σδε και υπό ποιο πλαίσιο; Για τις διαθεματικές ποιος αποφασίζει αν θα γίνουν; οι εκπαιδευόμενοι; ο διευθυντής; δίνεται έγκριση από κάπου και υπό ποιες προϋποθέσεις;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις και συγγνώμη, αν σας κουράζω... :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 07:35:26 μμ »
στα σδε δεν υπαρχουν βιβλία. το υλικο το ετοιμαζει ο εκαστοτε εκπαιδευτικος συμφωνα με τις αναγκες των τμηματων του. φυσικα, εφαρμοζοντας ενεργητικες τεχνικες της εκπαιδευσης ενηλικων, οπως καταιγισμο ιδεων, παιχνιδι ρολων, μελετη περιπτωσης κ.α.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 07:35:56 μμ »
1. ναι ειναι οι 11, με projects

4. περυσι λογω του οτι δεν δικαιουνταν οι ωρομισθιοι παραπανω ωρες, δεν καναμε διαθεματικα, αλλες χρονιες καναμε και εμπαιναν εχτρα ωρες. Τα περιθωρια πρωτοβουλιας για τον εκπαιδευτικο ειναι τεραστια αν εχεις χρονο και ορεξη, για αυτο και ειναι απο τις καλυτερες εμπειριες που θα εχεις ως εκπαιδευτικος
Διαθεματικά = projects; ή άλλα τα μεν άλλα τα δε; Επίσης για ποιο πλαίσιο ωρών μιλάς catwoman; όχι πάνω από 22 σε αβάθμια-ββάθμια; όχι πάνω από 11 ώρες στην ίδια βαθμίδα;



καλησπερα και απο εμενα ..επειδη δουλεψα δυο χρονια θα σου πω και εγω την γνωμη μου....το μαξιμουμ ειναι οι 11 ωρες που μπορεις να παρεις ως ωρομισθιος/α . Τα προτζεκτ ειναι συνθετικες εργασιες που αναλαμβαν
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις και συγγνώμη, αν σας κουράζω... :-[
τα διαθεματικα γινονται με 2-3 συναδελφους σε μια σχολικη ωρα, τα project ειναι σε 3ωρο μαθημα την εβδομαδα με επισκεψεις κτλ

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 07:39:02 μμ »
συναδελφοι καλημερα. αρχισαν να καλουν απο τα σδε! μου μου τηλεφωνησαν πρωι πρωι να παρουσιαστω στο σχολειο, σημερα. Αττικη. καλη αρχη σε ολους!

Eπιτέλους!Καλή αρχή να έχεις!!!!!

σ' ευχαριστω πολυ pepita

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:19:17 μμ »
στα σδε δεν υπαρχουν βιβλία. το υλικο το ετοιμαζει ο εκαστοτε εκπαιδευτικος συμφωνα με τις αναγκες των τμηματων του. φυσικα, εφαρμοζοντας ενεργητικες τεχνικες της εκπαιδευσης ενηλικων, οπως καταιγισμο ιδεων, παιχνιδι ρολων, μελετη περιπτωσης κ.α.
υποστηρικτικό εκπαιδευτικό υλικό υπάρχει;

τα διαθεματικα γινονται με 2-3 συναδελφους σε μια σχολικη ωρα, τα project ειναι σε 3ωρο μαθημα την εβδομαδα με επισκεψεις κτλ

Δηλαδή, διαθεματικές εργασίες= 1 ώρα/βδομάδα με 2-3 άλλους συναδέλφους
και project= 3 ώρες/βδομάδα (1 έρευνα-εργασία ο εκπαιδευτής και η ομάδα του). Τι εννοείς όταν λες με επισκέψεις κτλ.;
Οι εκπαιδευτές αποφασίζουν για όλα αυτά σε συνεργασία με τους εκπαιδευόμενους; Δηλαδή το μάθημα μπορεί σε 1 τμήμα να γίνεται εξ ολοκλήρου κατ' αυτόν τον τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:24:11 μμ »
εννοω το θεμα ειναι γενικου ενδιαφεροντος πχ. τα παλαια κτιρια του νησιου, να επισκεφθουν τα κτιρια ανα εβδομαδα,  να ετοιμασουν μια παρουσιαση , klt
σορρυ που ρωταω δεν εχεις κανει ποτε project?

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:40:29 μμ »
Που να το κάνω ως ωρομίσθια ελαχίστων ωρών επί χρόνια σε διαφορετικά αντικείμενα διαφορετικών τμημάτων και τάξεων και τις πανελλαδικές να τρέχουν; Όλα αυτά τα γνωρίζω στη θεωρία όχι στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος Nafs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 05:29:27 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!!

Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!!
Με πήραν σήμερα τηλέφωνο οτι με προσλαμβάνουν ως ωρομίσθια σε ΣΔΕ !
Ωστόσο ,εγώ ήδη δουλεύω κάπου αλλού , που δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο..
Μου είπαν πως θα μου δώσουν 6 ώρες και ίσως 9 αν πάρω και εργαστήριο..
Το θέμα μου είναι οτι με πήραν στην Καρδίτσα(απο εκεί είμαι) και εγώ είμαι στην Πάτρα..
και σκέφτομαι να πηγαινοέρχομαι...
Οπότε αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο...Έχω κάτι ερωτήματα...!!
  • Τα μόρια μετράνε ώστε να ανέβω πίνακα?-Να σημειώσω οτι δεν έχω δώσει ασεπ οπότε είμαι σε μηδενικό πίνακα τώρα..!!
  • Τώρα είμαι σε ένα ΙΕΚ, αξίζει να το αφήσω για το ΣΔΕ?


To κακό είναι οτι τους είπα πως θα τους απαντήσω αύριο και ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω..!!  ??? ???
Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!!
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 05:51:37 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!!

Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!!
Με πήραν σήμερα τηλέφωνο οτι με προσλαμβάνουν ως ωρομίσθια σε ΣΔΕ !
Ωστόσο ,εγώ ήδη δουλεύω κάπου αλλού , που δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο..
Μου είπαν πως θα μου δώσουν 6 ώρες και ίσως 9 αν πάρω και εργαστήριο..
Το θέμα μου είναι οτι με πήραν στην Καρδίτσα(απο εκεί είμαι) και εγώ είμαι στην Πάτρα..
και σκέφτομαι να πηγαινοέρχομαι...
Οπότε αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο...Έχω κάτι ερωτήματα...!!
  • Τα μόρια μετράνε ώστε να ανέβω πίνακα?-Να σημειώσω οτι δεν έχω δώσει ασεπ οπότε είμαι σε μηδενικό πίνακα τώρα..!!
  • Τώρα είμαι σε ένα ΙΕΚ, αξίζει να το αφήσω για το ΣΔΕ?


To κακό είναι οτι τους είπα πως θα τους απαντήσω αύριο και ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω..!!  ??? ???
Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!!
Ευχαριστώ!!

καλησπερα τα μορια μετρανε κανονικα...νομιζω πως πρεπει να πας...
φυσικα και αξιζει να φυγεις απον ενα ιεκ οπου τα μορια δεν μετρουν για ενα σδε...

Αποσυνδεδεμένος Nafs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 06:06:28 μμ »
Γιώτα σε ευχαριστώ πολύ!
Η αλήθεια είναι οτι έχω προβληματιστεί πολύ...

Ελπίζω οτι αποφασίσω να μου βγεί σε καλό!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:13:33 μμ »
βρε γιωτα μετρανε τελικα τα μορια? στο αλλο φορουμ λενε οτι δεν μετρανε, και το εχω πει και γω σε συναδελφους  :-[ :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:32:54 μμ »
βρε γιωτα μετρανε τελικα τα μορια? στο αλλο φορουμ λενε οτι δεν μετρανε, και το εχω πει και γω σε συναδελφους  :-[ :-[ :-[ :-[

Καλησπερα catwoman...επειδη εχει πηξει το ματι μου στην παραπληροφορηση θα σου πω αυτα που ξερω εγω τουλαχιστον....το υπουργειο ειχε εκφραστει προ ολιγου καιρου δια στοματος Χριστοφιλοπουλου για τα σδε και ειπε πως επειδη τα σδε δεν ειχαν συμπεριληφθει στον νεο τρομονομο που κατεθεσαν την ανοιξη ( τυχαιο ? δεν νομιζω.....) :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(    θα ψηφισουν τροπολογια επι του συγκεκριμενου ζητηματος ...οποτε τα σδε δεν ευσταθει να μην μετρανε ως μορια... μπορει ηδη να εχει ψηφιστει και να μην το ειδα εγω καπου αναρτημενο.... ασχετο αυτο που θα πω τωρα εσενα σε πηρανε αναπληρωτρια πληρους αν θυμαμαι καλα ? που βρισκεσαι ? εγω ειμαι ηρακλειο κρητης...! με συμβασεις παιζει τιποτα καινουργιο ? εγω  δεν εχω υπογραψει ακομη......... :-X :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:07:58 μμ »
Κάποιος που να ξέρει ή να έχει ακούσει από έγκυρη πηγή αν μετράει η προυπηρεσία στα ΣΔΕ;;;;

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 09:49:31 πμ »
Καλημερα παιδια!!Ξερεις κανενας ποσο παει η η ωρα στα ΚΕΕ?...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.