*

Αποστολέας Θέμα: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής  (Αναγνώστηκε 12684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« στις: Νοέμβριος 15, 2010, 05:27:05 μμ »
Ύστερα από περιήγηση στο φόρουμ, αποφάσισα να ανοίξω νέο θέμα αφού έτσι και αλλιώς ό,τι ίσχυε δεν ισχύει ακόμα μετά βεβαιότητος...
Έχω αρκετές απορίες για τον τρόπο λειτουργίας τους. Θα παρακαλούσα τους συναδέλφους που δούλεψαν σε αυτά τουλάχιστον το 2009-10 είτε ως ωρομίσθιοι είτε ως μόνιμοι να με βοηθήσουν να τις λύσω:
1.οι περισσότερες ώρες που μπορεί να πάρει 1 ωρομίσθιος είναι οι 11; Με projects ή χωρίς; Και τι ακριβώς είναι αυτά; Τι απαιτούν πρακτικά από τον ωρομίσθιο, να δουλεύει παραπάνω για την ψυχή της μάνας του και με τρελή χαρά;
2.υποχρεούται να είναι παρών περισσότερες ώρες από όσες αμείβεται;
3.κάθε πότε πληρώνεται και με πόσο την ώρα;
4.ποιο είναι το πλαίσιο εργασίας, συνεργάζεται στενά με όλους τους άλλους συναδέλφους σε διαθεματικές δραστηριότητες; υπάρχουν περιθώρια πρωτοβουλίας του εκπαιδευτικού;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2010, 09:50:54 μμ από jak13 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:37 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 08:19:43 μμ »
1. ναι ειναι οι 11, με projects
2. οχι
3. περυσι πληρωθηκαμε ,,μεσα Ιανουαριου και τελη Αυγουστου, 8,5 η ωρα
4. περυσι λογω του οτι δεν δικαιουνταν οι ωρομισθιοι παραπανω ωρες, δεν καναμε διαθεματικα, αλλες χρονιες καναμε και εμπαιναν εχτρα ωρες. Τα περιθωρια πρωτοβουλιας για τον εκπαιδευτικο ειναι τεραστια αν εχεις χρονο και ορεξη, για αυτο και ειναι απο τις καλυτερες εμπειριες που θα εχεις ως εκπαιδευτικος

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 08:50:57 μμ »
ρε παιδια ξεκινησε κανενα σχολειο σδε και δεν το ξερω;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 08:51:31 μμ »
ολα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:37 »

Αποσυνδεδεμένος yt1408

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 08:52:38 μμ »
Αν καποιος δουλευει ως ωρομισθιος σε ΣΔΕ και τον καλεσουν αναπληρωτη απο την δευτεροβαθμια
θα πρεπει να επιλέξει μια απο τις δυο θέσεις για να εργαστει ή μπορει να ειναι ταυτοχρονα και στις 2? Σιγουρα καποιος δεν μπορει να δουλευει σε δυο δομες του ιδεκε, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση τί γινεται? Εχω ξαναδει στο φορουμ τη συγκεκριμενη ερωτηση αλλα χωρις να εχει απαντηθει.

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 09:25:00 μμ »
Ύστερα από περιήγηση στο φόρουμ, αποφάσισα να ανοίξω νέο θέμα αφού έτσι και αλλιώς ό,τι ίσχυε δεν ισχύει ακόμα μετά βεβαιότητος...
Έχω αρκετές απορίες για τον τρόπο λειτουργίας τους. Θα παρακαλούσα τους συναδέλφους που δούλεψαν σε αυτά τουλάχιστον το 2009-10 είτε ως ωρομίσθιοι είτε ως μόνιμοι να με βοηθήσουν να τις λύσω:
1.οι περισσότερες ώρες που μπορεί να πάρει 1 ωρομίσθιος είναι οι 11; Με projects ή χωρίς; Και τι ακριβώς είναι αυτά; Τι απαιτούν πρακτικά από τον ωρομίσθιο, να δουλεύει παραπάνω για την ψυχή της μάνας του και με τρελή χαρά;
2.υποχρεούται να είναι παρών περισσότερες ώρες από όσες αμείβεται;
3.κάθε πότε πληρώνεται και με πόσο την ώρα;
4.ποιο είναι το πλαίσιο εργασίας, συνεργάζεται στενά με όλους τους άλλους συναδέλφους σε διαθεματικές δραστηριότητες; υπάρχουν περιθώρια πρωτοβουλίας του εκπαιδευτικού;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

καλησπερα και απο εμενα ..επειδη δουλεψα δυο χρονια θα σου πω και εγω την γνωμη μου....το μαξιμουμ ειναι οι 11 ωρες που μπορεις να παρεις ως ωρομισθιος/α . Τα προτζεκτ ειναι συνθετικες εργασιες που αναλαμβανεις σε συνεργασια με 2-3 συναδελφους και με μια ομαδα μαθητων αφου τα τμηματα χωριζονται σε ομαδες εργασιας και φερνουν οι εκπαιδευομενοι  και οι εκπαιδευτες υλικο , κανουν αναζητηση στο διαδικτυο , στην βιβλιοθηκη κτλ και αυτα σε ωρες ειδικα αφιερωμενες στο προτζεκτ...δεν ειναι δυσκολο κατα την γνωμη μου αλλα ιδιαιτερα ενδιαφερον και την πρωτη φορα μια χαρα τα χαμε καταφερει στο ΣΔΕ θυμαμαι... :) . Ο ωρομισθιος αναλαμβανει την εκπαιδευτικη προσεγγιση των εκπαιδευομενων του , παρισταται στις συνεδριασεις του συλλλογου των διδασκοντων ( τους ενημερωνει ο διευθυντης γυρω απο αυτα ) οπου και επιλυονται τυχον αποριες και προβληματα ( αυτες οι ωρες πληρωνονται ) και οφειλει να κανει αξιολογηση στο μεσον της χρονιας ( περιγραφικη) και στο τελος         ( αριθμητικη) . Πανω σε ολα αυτα για καλυτερη ενημερωση των εκπαιδευτων διενεργουνται σεμιναρια απο το ΙΔΕΚΕ αλλα και η ιδια η διευθυνση του ΣΔΕ πιθανον αν ειναι ενημερη να κατευθυνει ορθα τον εκπαιδευτη....οι πληρωμες κυμαινονται...την πρωτη χρονια πληρωθηκα μετα τα χριστουγεννα και καλοκαιρι και την δευτερη φορα επειδη αργησαμε να ξεκινησουμε μια και καλη τελη αυγουστου αρχες σεπτεμβρη.... :-\ :-\   Δεν εισαι υποχρεωμενος να παρευρισκεσαι περαν των ωρων που αμειβεσαι αλλα για παραδειγμα σε ενα εκ των ΣΔΕ που δουλεψα δεν υπηρχε αποσπασμενος μονιμος οποτε καποιος επρεπε να βοηθησει τον διευθυντη και το καναμε καποιοι συναδελφοι...σε σενα επαφιεται αυτο καθαρα.... ;)
Τελος γιατι αρκετα ειπα και παλι.... :D :D :D :D συνεργασια μεταξυ των εκπαιδευτων μπορει να υφισταται με συνδιδασκαλιες αλλα και σε επιπεδο προτζεκτ κατι το οποιο ενθαρρυνεται γενικα....απο την προσωπικη μου εμπειρια τα ΣΔΕ ηταν απο τα καλυτερα που εχω κανει στην εκπαιδευση ενηλικων αλλα και γενικα στην εκπαιδευση γιατι ξεφευγεις απο το τυπικο σχολειο και αν και δεν αμοιβει και εξαιρετικα σε οικονομικο επιπεδο εγω θα ξαναδουλευα εκει με ευχαριστηση.... :).........thank you.......



Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 09:35:10 μμ »
Αν καποιος δουλευει ως ωρομισθιος σε ΣΔΕ και τον καλεσουν αναπληρωτη απο την δευτεροβαθμια
θα πρεπει να επιλέξει μια απο τις δυο θέσεις για να εργαστει ή μπορει να ειναι ταυτοχρονα και στις 2? Σιγουρα καποιος δεν μπορει να δουλευει σε δυο δομες του ιδεκε, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση τί γινεται? Εχω ξαναδει στο φορουμ τη συγκεκριμενη ερωτηση αλλα χωρις να εχει απαντηθει.

αν κληθεις αναπληρωτης και ησουν ωρομισθιος κατ'εμε πας αναπληρωτης δεν μενεις ωρομισθιος ! δεν επιτρεπεται να χεις συμβαση αναπληρωτη στην δευτεροβαθμια και ωρομισθιου στο ΙΔΕΚΕ...Για την αλλη ερωτηση σου με βαση αυτα που ξερω .... μεχρι περυσι αλλα πιστευω και φετος δεν θα μπορει καποιος να εχει ως ωρομισθιος 2 συμβασεις στο ΙΔΕΚΕ οπως πχ στα Κ.Ε.Ε. και στα Σ.Δ.Ε. ...αυτο ελεγχεται καθως μια γνωστη περυσι ειχε μια συμβαση και μετα την καλεσαν και σε αλλη δομη αυτη ηθελε και τις 2 αλλα το απαγορευσαν και την υποχρεωσαν να διαλεξει την μια.... ;)

Αποσυνδεδεμένος yt1408

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:13:18 μμ »
Σ'ευχαριστω Γιωτα06

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ 2010 ΚΑΙ ΕΞΗΣ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:21:12 μμ »
ολα?

σε καποια σδε για καποια γνωστικα αντικειμενα δεν εχει βγει ακομα ο οριστικος πινακας μετα την εξεταση των δικαιολογητικων

Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:25:04 μμ »
μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται  κάποιος να διδάσκει  δυο γραμματισμούς είτε να διδάσκει  σε δυο παραρτήματα σχολείου δεύτερης ευκαιρίας  ;;;

ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 11:00:12 μμ »
1 γραμματισμο και σε 1 σχολειο. οι ωρες φετος θα ειναι 11+1 συλλογος. αυριο τριτη θα βγουν λιστες στο διαυγεια. οι επιτροπες εχουν σχεδον τελειωσει με τους φακελους απο την παρασκευη.

μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται  κάποιος να διδάσκει  δυο γραμματισμούς είτε να διδάσκει  σε δυο παραρτήματα σχολείου δεύτερης ευκαιρίας  ;;;



Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 12:43:33 πμ »
1 γραμματισμο και σε 1 σχολειο. οι ωρες φετος θα ειναι 11+1 συλλογος. αυριο τριτη θα βγουν λιστες στο διαυγεια. οι επιτροπες εχουν σχεδον τελειωσει με τους φακελους απο την παρασκευη.

μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται  κάποιος να διδάσκει  δυο γραμματισμούς είτε να διδάσκει  σε δυο παραρτήματα σχολείου δεύτερης ευκαιρίας  ;;;




ευχαριστώ πολύ :)
ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:52:53 πμ »
συναδελφοι καλημερα. αρχισαν να καλουν απο τα σδε! μου μου τηλεφωνησαν πρωι πρωι να παρουσιαστω στο σχολειο, σημερα. Αττικη. καλη αρχη σε ολους!

Αποσυνδεδεμένος pepita

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας 2010 και εξής
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 10:07:27 πμ »
συναδελφοι καλημερα. αρχισαν να καλουν απο τα σδε! μου μου τηλεφωνησαν πρωι πρωι να παρουσιαστω στο σχολειο, σημερα. Αττικη. καλη αρχη σε ολους!

Eπιτέλους!Καλή αρχή να έχεις!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.