*

Αποστολέας Θέμα: Μαθήτρια εκτός εαυτού - απείθαρχος και υπονομευτής διευθυντής!!!  (Αναγνώστηκε 5469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Μαθήτρια εκτός εαυτού - απείθαρχος και υπονομευτής διευθυντής!!!
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 01:10:56 μμ »
Συμφωνω με τους προλαλισαντες και θα σε συμβουλευα να βαλεις επαναπηπτικο test στο μαθημα της ημερας σε οποια μερα  ειναι τελος παντων οι περισοοτεροι μαθητες σου, και ιδιαιτερα αυτη που φωναζε ,για να μην τιθονται θεματα ισοτητας .. το σεβασμο και την αγαπη των παιδιων δεν την αποκτας στο facebook αλλα μεσα στην ταξη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

faeinos

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήτρια εκτός εαυτού - απείθαρχος και υπονομευτής διευθυντής!!!
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 01:51:44 μμ »
LaCicala απλά έμεινα άναυδος όταν το έκανε αυτό ο διευθυντής και γι' αυτό δεν έκανα σχόλιο απευθείας. Οπωσδήποτε και υπήρξε προειδοποίηση για το διαγώνισμα, και μάλιστα μιας εβδομάδας. Σε ευχαριστώ για τις υπόλοιπες συμβουλές σου.

pd συμφωνώ με τα περί facebook...γι' αυτό και απέρριψα ήδη όλες τις προσκλήσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μαθήτρια εκτός εαυτού - απείθαρχος και υπονομευτής διευθυντής!!!
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 07:33:54 μμ »
Κάποια σχόλια:

1. Έτυχες σε ένα μοντέλο διευθυντή που ευδοκιμεί συχνά στα σχολεία της πατρίδας μας:
Μαλακός με τα παιδιά + δημοσιοσχεσίτης με τους γονείς + υποχωρητικός με παλιούς οργανικά ανήκοντες καθηγητές (οι οποίοι και σχηματίζουν έναν πυρήνα ουσιαστικής διοίκησης του σχολείου και επομένως τον κρατάνε στο χέρι) = κόλαση για νέο συνάδελφο που δεν έχει και διάθεση να...γλείψει.

2. Η μαθήτρια (όπως και όλοι οι συνομήλικοί της) προσπαθεί να αφήνει το στίγμα της στον μικρόκοσμό της επενδύοντας στον νεανικό ενθουσιασμό της, την άγνοια κινδύνου και τη διάθεση ανατροπής του κατεστημένου που εκπροσωπείς γι αυτήν. Τα ίδια δηλαδή που έκανες και εσύ στην ηλικία της αλλά (θέλω να πιστεύω) χρησιμοποιώντας πιο κόσμιες μεθόδους, και μεγαλύτερο σεβασμό στις αρχές που είχες πάρει από την οικογένειά σου.

3. Η συμπεριφορά του καθηγητή στο γραφείο ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ανεξάρτητα (από όποιο ...γεωγραφικό διαμέρισμα της Ελλάδας κι αν έλκει την καταγωγή του). Εκτός του ότι ήταν πέρα για πέρα ΑΝΤΙΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΗ αφού δεν εξυπηρέτησε μία συνάδελφο, δεν εξυπηρέτησε καν την εκπαιδευτική διαδικασία, άρα και τη λειτουργία του σχολείου και στάθηκε και ο ουσιαστικός υπεύθυνος για το θέμα που συζητάμε.


Καλά όλα αυτά, τώρα όμως τι κάνουμε;

1. Σκεφτόμαστε συχνά τους εργαζόμενους στα ορυχεία της Χιλής και αναγνωρίζουμε σε πόσο καλύτερες συνθήκες εργαζόμαστε εμείς ;-)

2. Θυμίζουμε συχνά στον εαυτό μας ότι δεν εργαζόμαστε πια σε φροντιστήριο, άρα τα παιδιά και οι γονείς τους δεν είναι πελάτες μας (άρα ΔΕΝ έχουν πάντα δίκιο).

3. Κρατάμε την ψυχραιμία μας ΠΑΝΤΑ και προσπαθούμε πάντα να βελτιώνουμε τη δουλειά μας όσο κι αν αυτό είναι αρκετά πιο κουραστικό από τις δουλειές αυτών που μας λοιδορούν ότι δουλεύουμε το πολύ 21 ώρες την εβδομάδα.

4. Όπως και εμείς δεν στεκόμαστε δίπλα από τον νευροχειρουργό για να τον κατευθύνουμε στην εγχείρηση, έτσι δεν δεχόμαστε υποδείξεις από γονείς ή μαθητές για το πως θα κάνουμε το μάθημά μας.

5. Προσπαθούμε να ισορροπούμε μέσα στο σύλλογο διδασκόντων χωρίς να κοντράρουμε κανένα, συχνά κάνοντας και πράγματα που μας κάνουν να αισθανόμαστε κορόιδα.


Αργά ή γρήγορα ο σωστός δικαιώνεται και ο ηλίθιος ξεβρακώνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2010, 07:37:53 μμ από greekfrixos »

sdaoulas

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήτρια εκτός εαυτού - απείθαρχος και υπονομευτής διευθυντής!!!
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 10:59:04 μμ »
μη σε αγχωνει καθολου το γεγονος μην βρεθεις στο περιθωριο απο τους συναδελφους σου. Υπαρχουν συναδελφοι και συναδελφοι. Καποιοι ειναι πραγματικα διαμαντια και καποιοι γκαγκαδες κανονικοι. Εγω 8 χρονια μονιμος και φετος αποσπαστηκα σε αλλο σχολειο (λογο υπαραριθμιας). Νεο σχολειο, νεοι συναδελφοι. Με πολλους μιλαω γελαω σχολιαζω πινουμε καφε και με καποιους ελαχιστους τους εχω.........καταλαβαινεις ε?
Γιαυτο σου λεω μην ΣΚΑΣ καθολου :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μαθήτρια εκτός εαυτού - απείθαρχος και υπονομευτής διευθυντής!!!
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 11:06:16 μμ »
Συνήθως τα πραγματικά διαμάντια μένουν στο περιθώριο, γιατί έχουν να αντιμετωπίσουν τέτοιους διευθυντές που μας λέει ο faeinos. Δεν έχετε παραδείγματα συναδέρφων που κάνουν ευσυνείδητα την δουλειά τους και φεύγουν αθόρυβα από το σχολείο, ακριβώς γιατί δεν θέλουν να έχουν επαφή με τον κάθε "προβληματικό" συνάδερφο; Κι εγώ προς τα εκεί κλίνω πλέον: την δουλειά μου και δρόμο....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μαθήτρια εκτός εαυτού - απείθαρχος και υπονομευτής διευθυντής!!!
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 11:20:19 πμ »
α) Συνάδελφε La Joie de vivre με τη φράση "ENAΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ" εννοούσα σε βαριά κρητική διάλεκτο και ΔΥΤΑΤΑ...ελπίζω να σε κάλυψα.
β) happiness, όπως έχω ήδη εξηγήσει σε προηγούμενη ανάρτησή μου, ακολούθησα την πεπατημένη και ΔΕΝ έδρασα αυθαίρετα, όταν οδήγησα τους μαθητές για διαγώνισμα σην αίθουσα των καθηγητών, να λέιπουν λοιπόν οποιεσδήποτε υποδείξεις πάνω σε αυτό το θέμα. Άλλωστε είχα πάρει και την έγκριση του ίδιου του διευθυντή, ας διαβάζουμε λοιπόν προσεκτικά προηγούμενες αναρτήσεις και μετά να βγάζουμε συμπεράσματα.
 
Συνάδελφε/φισα, χαλάρωσε.
Δεν σου υπόδειξα ότι έκανες λάθος. Σου υπόδειξα ότι η πεπατημένη δεν είναι πάντα η ενδεδειγμένη.

faeinos

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήτρια εκτός εαυτού - απείθαρχος και υπονομευτής διευθυντής!!!
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 02:45:30 μμ »
α) Συνάδελφε La Joie de vivre με τη φράση "ENAΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ" εννοούσα σε βαριά κρητική διάλεκτο και ΔΥΤΑΤΑ...ελπίζω να σε κάλυψα.
β) happiness, όπως έχω ήδη εξηγήσει σε προηγούμενη ανάρτησή μου, ακολούθησα την πεπατημένη και ΔΕΝ έδρασα αυθαίρετα, όταν οδήγησα τους μαθητές για διαγώνισμα σην αίθουσα των καθηγητών, να λέιπουν λοιπόν οποιεσδήποτε υποδείξεις πάνω σε αυτό το θέμα. Άλλωστε είχα πάρει και την έγκριση του ίδιου του διευθυντή, ας διαβάζουμε λοιπόν προσεκτικά προηγούμενες αναρτήσεις και μετά να βγάζουμε συμπεράσματα.
 
Συνάδελφε/φισα, χαλάρωσε.
Δεν σου υπόδειξα ότι έκανες λάθος. Σου υπόδειξα ότι η πεπατημένη δεν είναι πάντα η ενδεδειγμένη.

Τώρα πια η μπόρα πέρασε, συνάδελφε, οπότε δεν τίθεται θέμα εκτόνωσης.
Σίγουρα δεν το είπες ευθέως, πλην όμως το ύφος των λεγομένων σου ήταν μάλλον κάπως επικριτικό..τουλάχιστον έτσι το "εισέπραξα" εγώ. Συμφώνω με το ότι η πεπατημένη δεν είναι παντοτε και η πιο ενεδεδειγμένη, όταν όμως σε παροτρύνει ο ίδιος ο διευθυντής να την βαδίσεις, εσύ θα έκανες κάτι διαφορετικό;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.