*

Αποστολέας Θέμα: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί  (Αναγνώστηκε 131856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10852
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #602 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:28:28 πμ »

Το ότι θα γίνει κάτι απίστευτο το Μάρτιο το οποίο ούτε που το φανταζόμαστε ακούστηκε από πολλές πηγές
α) είχε κάνει αναφορά συνεργάτης της Άννας Διαμαντοπούλου,
β) το επικυρώνουν δημοσιογράφοι που το ακούν να συζητιέται στους διαδρόμους της βουλής,
γ) το άκουσα από οικογενειακή φίλη που έχει δικό της άτομο μέσα στη βουλή
δ) και δεύτερη οικογενειακή φίλη, που εργάζεται σε εταιρία που αναλαμβάνει καθαρισμούς τραπεζών,
    ακούει σε πηγαδάκια υπαλλήλων και στελεχών των τραπεζών ότι ψάχνουν απεγνωσμένα να βρούνε
    που θα πάνε τα χρήματά τους. Δεν βρίσκουν ούτε αυτοί τρόπο για να ξεφύγουν από την αναδιάρθρωση!

Λάβετε υπόψη ότι έχουν από αρχές του χρόνου ανακοινώσει επίσημα μέσω εγκυκλίου ότι ενώ τον Ιανουάριο οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώθηκαν 1η και 15η του μήνα, από τον Φεβρουάριο θα πληρώνονται μια φορά στο τέλος κάθε μήνα. Μήπως αυτό σημαίνει ότι θα φτάσουμε τέλος Φεβρουαρίου και κανείς δε θα πληρωθεί, οπότε από αρχές Μαρτίου όλα τα παραπάνω σενάρια θα γίνουν η πραγματικότητά μας; Δηλαδή εσωτερική ΠΑΥΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ;

Αν αυτό που συμπεραίνω λογικά είναι σωστό, ας λάβουμε τα μέτρα μας για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε από ένα δύσκολο εξάμηνο υποτίθεται ελεγχόμενης αναδιάρθρωσης! ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Χμ... Θα στείλω την γυναίκα μου να πάρει ένα δάνειάκι από το "παρακαταθηκών και δανείων" ...
Αν αυτοί δεν πληρώνουν τους μισθούς, δεν θα πληρώνουμε και εμείς τη δόση...  ;D
Ξέρει κάποιος πόσος χρόνος απαιτείται για την έγκριση;;;
Να βρω και μια τράπεζα του εξωτερικού για να "φυγαδεύσω" τα μισά τουλάχιστον χρήματα από το δάνειο...
Α! Μη ξεχάσω να βάλω  έναν κήπο και ένα κοτέτσι... Ευτυχώς έχω 4 ελιές...
Όσο απίστευτο και να ακούγεται δεν θεωρώ καθόλου απίθανη τη στάση πληρωμών.
Καλό είναι να λάβουμε τα μέτρα μας, χωρίς πανικό. Οι καταθέσεις μας στις τράπεζες δε θα επηρεαστούν από την αναδιάρθρωση. Επηρεάζονται μόνο ομόλογα του ελληνικού δημοσίου και επενδύσεις. Αυτό σημαίνει ότι τα χρήματα που ενδεχομένως έχει κάποιος στην τράπεζα δε θα χαθούν, απλά δε θα μπορεί να αντλεί ποσά από το λογαριασμό του και μάλιστα μεγάλα.

Καλή η σκέψη με το δάνειο από το Παρακαταθηκών & Δανείων Πάνο!!!  ;)

Όσοι μένουμε σε αστικά κέντρα που θα φυτέψουμε και που θα κάνουμε κοτέτσι ρε παιδιά;
Βλέπω να αδειάζουν οι πόλεις και να τρέχουν όσοι μπορούν στα χωριά τους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10852
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #603 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:30:40 πμ »

Το ότι θα γίνει κάτι απίστευτο το Μάρτιο το οποίο ούτε που το φανταζόμαστε ακούστηκε από πολλές πηγές
α) είχε κάνει αναφορά συνεργάτης της Άννας Διαμαντοπούλου,
β) το επικυρώνουν δημοσιογράφοι που το ακούν να συζητιέται στους διαδρόμους της βουλής,
γ) το άκουσα από οικογενειακή φίλη που έχει δικό της άτομο μέσα στη βουλή
δ) και δεύτερη οικογενειακή φίλη, που εργάζεται σε εταιρία που αναλαμβάνει καθαρισμούς τραπεζών,
    ακούει σε πηγαδάκια υπαλλήλων και στελεχών των τραπεζών ότι ψάχνουν απεγνωσμένα να βρούνε
    που θα πάνε τα χρήματά τους. Δεν βρίσκουν ούτε αυτοί τρόπο για να ξεφύγουν από την αναδιάρθρωση!

Λάβετε υπόψη ότι έχουν από αρχές του χρόνου ανακοινώσει επίσημα μέσω εγκυκλίου ότι ενώ τον Ιανουάριο οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώθηκαν 1η και 15η του μήνα, από τον Φεβρουάριο θα πληρώνονται μια φορά στο τέλος κάθε μήνα. Μήπως αυτό σημαίνει ότι θα φτάσουμε τέλος Φεβρουαρίου και κανείς δε θα πληρωθεί, οπότε από αρχές Μαρτίου όλα τα παραπάνω σενάρια θα γίνουν η πραγματικότητά μας; Δηλαδή εσωτερική ΠΑΥΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ;

Αν αυτό που συμπεραίνω λογικά είναι σωστό, ας λάβουμε τα μέτρα μας για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε από ένα δύσκολο εξάμηνο υποτίθεται ελεγχόμενης αναδιάρθρωσης! ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Χμ... Θα στείλω την γυναίκα μου να πάρει ένα δάνειάκι από το "παρακαταθηκών και δανείων" ...
Αν αυτοί δεν πληρώνουν τους μισθούς, δεν θα πληρώνουμε και εμείς τη δόση...  ;D
Ξέρει κάποιος πόσος χρόνος απαιτείται για την έγκριση;;;
Να βρω και μια τράπεζα του εξωτερικού για να "φυγαδεύσω" τα μισά τουλάχιστον χρήματα από το δάνειο...
Α! Μη ξεχάσω να βάλω  έναν κήπο και ένα κοτέτσι... Ευτυχώς έχω 4 ελιές...
Θέλεις να κανουμε ανταλλαγη προιόντων;; :D
εχω και κήπο και κοτες…..θα μου δινεις   λαδι….και γω θα σου δινω  αυγα….και τα ζαρζαβατικα. ;)
Παράξενε είσαι πολύ οργανωμένος!!!
Εγώ δεν έχω ούτε κήπο, ούτε κότες, ούτε ελιές!!!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #604 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:37:42 πμ »
Είπαμε ότι το κλίμα της απαισιοδοξίας μας έχει καταβάλει αλλά αυτό πάει πολύ…
Τι θα γίνει τον Μάρτιο; Θα χρεοκοπήσει η χώρα; Θα γίνει αναδιάρθρωση;
Προσωπικά πιστεύω ότι η Ευρώπη δεν θα αφήσει την Ελλάδα  αβοήθητη.
Δεν δημιουργήθηκε η Ένωση τυχαία. Ούτε αυτοί που την οικοδομούν είναι πολιτικοί νάνοι.
Λυπάμαι που το σκέφτομαι αλλά δυστυχώς η χώρα μας, εμείς οι ίδιοι, χρειαζόμασταν ένα γερό ταρακούνημα. Και αυτό νομίζω ότι επιχειρούν οι Ευρωπαίοι, να μας ξυπνήσουν από την  κατάσταση αυτοπαραλυσίας που περιπέσαμε. 
Είναι απίστευτο πως καταντήσαμε να στέλνουμε ψευδή στοιχεία για τα οικονομικά μας, να εξαπατούμε αλλήλους και τον ίδιο τον εαυτό μας.
Πως διαμορφώθηκε όλη αυτή η κατάσταση που οδήγησε κάθε τι στην απαξίωση;
Θα μπορούσαμε άραγε να βγούμε μόνοι μας  απ’ αυτό το τέλμα;
 Πως αλλοιώσαμε κάθε νόημα, στρεβλώνοντας τις έννοιες και τις βασικές αρχές, ώστε όλα να κάμπτονται στον αρρωστημένο ατομικό και εθνικό εγωισμό μας;  Και γιατί αφήσαμε την εγωπάθεια να μας καταστρέψει;
 Λέμε, ακόμα και τώρα, που η φούσκα της ψευδεπίγραφης ευμάρειας έσκασε και μας γέμισε με τις βρωμιές της, ότι θα μειωθεί η εθνική μας κυριαρχία… όταν δεν υπήρχε ίχνος αυτοκυριαρχίας; 
Οι ευρωπαίοι ,υπό αυτές τις συνθήκες,  είναι οι σωτήρες μας… Μας βοηθούν να συνειδητοποιήσουμε αφενός το πρόβλημα και αφετέρου μας προτρέπουν να το λύσουμε ως δικό μας. Δεν μας αφήνουν για μια ακόμη φορά στην μακαριότητα του ηλίθιου αναλαμβάνοντας οι ίδιοι να το λύσουν…
Και έτσι πρέπει, εμείς να μπορέσουμε να συνέρθουμε για να δρομολογήσουμε λύσεις τις οποίες και θα στηρίξουν...
Δηλαδή τι να πούνε στον ΓΑΠ; Τι καλά που τα έλεγες προεκλογικά; Καλά έκανες που έταζες στον κάθε «κοπρίτη» αύξηση, την ώρα που ο Προβόπουλος σου τόνιζε τον κίνδυνο λόγω του γιγάντιου χρέους της χώρας… μπράβο που λαϊκίζατε τόσα έτη και έτη πολλά;
Του λένε πάρε τα εργαλεία, ΔΝΤ , τρόικα, μνημόνια, αστερίσκοι, χρήματα και στρώσου στην δουλειά. Να ανασκουμπώσεις τα μανίκια όπως στα σποτ τα προεκλογικά βεβαίως…

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #605 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 02:04:35 πμ »
Είπαμε ότι το κλίμα της απαισιοδοξίας μας έχει καταβάλει αλλά αυτό πάει πολύ…
Τι θα γίνει τον Μάρτιο; Θα χρεοκοπήσει η χώρα; Θα γίνει αναδιάρθρωση;
Προσωπικά πιστεύω ότι η Ευρώπη δεν θα αφήσει την Ελλάδα  αβοήθητη.
Δεν δημιουργήθηκε η Ένωση τυχαία. Ούτε αυτοί που την οικοδομούν είναι πολιτικοί νάνοι.
Λυπάμαι που το σκέφτομαι αλλά δυστυχώς η χώρα μας, εμείς οι ίδιοι, χρειαζόμασταν ένα γερό ταρακούνημα. Και αυτό νομίζω ότι επιχειρούν οι Ευρωπαίοι, να μας ξυπνήσουν από την  κατάσταση αυτοπαραλυσίας που περιπέσαμε. 
...
Του λένε πάρε τα εργαλεία, ΔΝΤ , τρόικα, μνημόνια, αστερίσκοι, χρήματα και στρώσου στην δουλειά. Να ανασκουμπώσεις τα μανίκια όπως στα σποτ τα προεκλογικά βεβαίως…
Η Ευρώπη (ή για την ακρίβεια οι ισχυρές χώρες που συμμετέχουν και στο κοινό νόμισμα) για τα λεφτά τους καίγονται.
Αναγκαστικά στηρίζουν την χώρα μας και όχι από την καλή τους την καρδιά. Αν για να σώσουν το τομάρι τους χρειαστεί να εξαφανιστεί το κοινωνικό κράτος, η δημόσια παιδεία και υγεία,να πάει ο βασικός μισθός στα 100ευρώ και να χαθεί οποιοδήποτε εργασιακό διακαίωμα στη χώρα μας πίστεψέ με είναι το πρώτο που θα κάνουν.Προετοιμαζόμαστε να γίνουμε το φθηνό εργατικό δυναμικό της ΕΕ(που να τρέχεις τώρα στην Κίνα... ;) ). Κάθε νέα δόση που περιμένουμε είναι απλά το καρότο. Δεν είναι τυχάιο που δεν γίνεται καμία θεσμική αλλαγή,καμία βελτίωση σε επίπεδο δικαιοσύνης και περικοπής δαπανών από τις κρατικές "χορηγίες" στα κόμματα. Όσο για τον ΓΑΠ στρώνεται στη δουλειά με το power balance. :o Να το βάλουμε και υποχρεωτικά στα σχολεία.

http://mavro-oxi-allo-karvouno.blogspot.com/2010/11/fear-and-loathing-in-las-grecia.html
http://mavro-oxi-allo-karvouno.blogspot.com/2010/12/power-balance-fail.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #606 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 11:37:04 πμ »
Lasid….. κατάγομαι από αγροτική οικογένεια (Σαρακατσάνος)....γιαυτό προσπαθώ στο μέτρο του δυνατού να είμαι οργανωμένος…….δυστυχώς όμως ο σύγχρονος τρόπος ζωής ……. δεν μου δίνει αυτή την χαρά…….. να διατηρώ κοτούλες και κήπο……μακάρι να είχα.

Δεν θεωρώ αξιόπιστη πηγή  τις φωνές στους διαδρόμους από τους φίλους των φίλων…..που τυχαία άκουσαν  να συζητείτε ένα τόσο σοβαρό θέμα…….με άσχημη κατάληξη τον Μάρτιο.

Kαι οι υπάλληλοι των τραπεζών ….άνθρωποι σαν και μας είναι.... με τις ιδιες αγωνίες……..αν υπήρχε θεμα τέτοιου είδους συζήτησης…. θα ήταν σε (ψηλότερα κλιμάκια) τα οποία δεν θα το συζητούσαν   παρουσία του συνεργείου καθαριότητας όταν  έμπαινε μέσα  για να τους αδειάσει το τασάκι.


Έχω και γω σχέση με την πολιτική…..είμαι  συνεργάτης πολιτικοοικονομικού προσώπου……. κυκλοφορώ στους διαδρόμους της βουλής…. δεν άκουσα κάτι τέτοιο… θα με πιστέψεις;; …….νομιζω θα πρέπει να φιλτράρουμε καλύτερα τις πληροφορίες που λαμβάνουμε το τελευταίο διάστημα……….γινόμαστε ευάλωτοι μέσα στην αγωνία  για το μέλλον μας.
joap ..... (μας σώζει)………το κοινό νόμισμα…..και η ανάγκη να πάρουν τα χρήματα τους πίσω.

Δεν είμαι καλός στον γραπτό λόγο………….αποδίδω πολύ καλύτερα στον προφορικό…..κάνω  προσπάθειες κάθε φορά που θέλω να γράψω  για να το αποδώσω σωστά…..γιαυτό λεω ότι το μνμ μου δεν έχει σκοπό να θίξει.

Πολλά είπα… επειδή η φτώχεια όμως θέλει καλοπέραση και η κυρά παράξενη γκρινιάζει ;D….φεύγω για τα βουνά….στα χιόνια.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #607 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 04:18:54 μμ »
Για να καταλαβω......η Ελλαδα ειναι προ των θυρων για ελεγχομενη πτωχευση κι ο Πρωθυπουργος μας υπακουει το ΝΑΤΟ για να στειλει Ελληνικες ενοπλες δυναμεις του πολεμικου ναυτικου στην Αιγυπτο??  :o
Ενω συνεχιζει ο Πρωθυπουργος μας να εχει τον Μουμπαρακ εγγεγραμμενο μελος στην Σοσιαλιστικη Διεθνη του??  :-X
http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=4614

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #608 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 04:59:26 μμ »
Εντάξει.. αυτό το μπλογκ δεν είναι και ο ορισμός της ενημέρωσης...
Όμως η πραγματικότητα έχει ως εξής: ο πρωθυπουργός μας είναι υπάκουος υπάλληλος των αφεντικών του, και όταν χρειαστεί θα κάνει ό,τι του ζητήσουν. Άλλωστε τα οικονομικά συμφέροντα του κεφαλαίου είναι υπεράνω πατρίδων κλπ.. (είναι πολλά τα λεφτά στο πετρέλαιο!)
 Η "Σοσιαλιστική" (ο Μαρξ να την κάνει) Διεθνής δεν ανήκει στον ΓΑΠ, απλά προεδρεύει αυτόν τον καιρό. Και ο Μουμπάρακ δεν είναι μέλος, απλά το κόμμα του είναι μέλος εκεί (είναι σαν σύλλογος κομμάτων) και η διαγραφή δεν γίνεται έτσι απλά, υπάρχουν διαδικασίες. Επομένως, τίποτα δεν είναι περίεργο.
Όσον αφόρα την Αίγυπτο, ο Μουμπάρακ μέχρι πρότινος ήταν πιστός συνεργάτης των ΗΠΑ και λοιπών "δημοκρατικών" δυνάμεων.. τώρα έγινε ο κακός. Η αποθέωση της υποκρισίας των δυτικών "δημοκρατών" για μια ακόμα φορά ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #609 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 05:20:27 μμ »
Kαλα.....τα ιδια λεμε αλλα θελουμε λιγο χρονο να τα επεξεργαστουμε...... ::)
Ο Προεδρος της Σοσιαλιστικης Διεθνους δλδ ο Πρωθυπουργος μας δεν ειναι ο Α΄υπευθυνος να ζητησει την διαγραφη του Μουμπαρακ?? Δεν ειναι ο Μουμπαρακ μελος της αλλα το κομμα του.....το ιδιο πραγμα δεν ειναι ή κρυβομαστε πισω απο τις λεξεις......
Εξεγερθηκαν τα εκατομμυρια ανεργοι και για να μαζευτουν τοσοι πολλοι ειναι χρονια ανεργοι.Ο Μουμπαρακ καθολου κακος δεν εγινε για τις ΗΠΑ , αντιθετως του στελνουν μηνυματα (ο Ομπαμα και Χιλαρι) που στην ουσια του λενε βαστα γερα γιατι δεν πρεπει να φυγεις.Το ιδιο μηνυμα εστειλε χθες και το Ισραηλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2011, 05:22:07 μμ από belw »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #610 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 05:57:43 μμ »
Κι αν ο Πρωθυπουργος μας στειλει το πολεμικο ναυτικο μας κατω στην Αιγυπτο για λογαριασμο του ΝΑΤΟ δεν τον σωζει δεν μας σωζει καμια Υπατια της Αιγυπτου ή μεγαρο Υπατια της Ηπειρου και Πατησιων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10852
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #611 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 08:43:47 μμ »
joap συμφωνώ μαζί σου ότι στραβά αρμενίζαμε και ένα ταρουκούνημα το χρειαζόμασταν ως χώρα. Δε θέλω να πανικοβάλω κανέναν. Από τα μηνύματα που έχω γράψει ως τώρα στο forum μπορείτε να δείτε ότι δεν είμαι καθόλου απαισιόδοξος. Όσα έγραψα είναι προσωπικά συμπεράσματα μετά από συνδυασμό κάποιων δεδομένων. Μακάρι να μην γίνουν ποτέ αυτά, αλλά αν συμβούν γιατί να μην είμαστε προετοιμασμένοι; Δε μίλησα για πτώχευση, αλλά για αναδιάρθρωση του χρέους, η οποία πολύ συζητείται τελευταία.

Σε μήνυμα της apri διάβασα ότι αυτή η αναδιάρθρωση μπορεί να συνοδευτεί από μερική ή ολική παύση πληρωμών του Δημοσίου προς το εσωτερικό, κυρίως σε μισθούς, συντάξεις, προμήθειες κ.ο.κ., από προληπτικό κλείσιμο των τραπεζών ώστε να αποφευχθούν οι μαζικές αναλήψεις μετρητών, από δεσμεύσεις στη χρηματική κυκλοφορία και τις καταθέσεις.

paraxene δεν παρασύρομαι από ανεπιβεβαίωτες φήμες που άκουσα από μια καθαρίστρια. Εκπαιδευτικοί είμαστε και χρειαζόμαστε αρκετά δεδομένα από αξιόπιστες πηγές για να βγάλουμε συμπεράσματα. Βασίστηκα και σε άλλες δηλώσεις, όπως αυτή που έκανε συνεργάτης της Υπ. Παιδείας (επιβεβαιωμένη από συναδέλφους που πήγαν για συνάντηση στο Υπ. Παιδείας). Ας πούμε όμως ότι κάνω λάθος (και μακάρι να είναι έτσι) μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει:
1) Τι είναι αυτό που εννοούσε ο συνεργάτης της Διαμαντοπούλου ότι θα γίνει από το Μάρτιο το οποίο ούτε που
    φανταζόμαστε;
2) Εφόσον πολλοί οικονομικοί παράγοντες υποστηρίζουν ότι η Ελλάδα πρέπει να αναδιαρθρώσει το χρέος της
    ώστε να είναι βιώσιμο (κι ας το αρνείται πεισματικά ο Πρωθυπουργός μας) ποιος μπορεί να μας διασφαλίσει
    ότι αυτό θα γίνει απόλυτα ομαλά (ελεγχόμενα) και δε θα υπάρχει πρόβλημα εσωτερική ρευστότητας;

    Οικονομικά site αναφέρουν ότι από το "κούρεμα" των ομολόγων θα ζημιωθούν οι ελληνικές τράπεζες κατά
    15 δις €. Δε θα μειώσει αυτό τη ρευστότητα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα; Μπορείς να αποκλείσεις ότι
    οι τράπεζες θα προσπαθήσουν να αποφύγουν τις μαζικές αναλήψεις; Ε, το να έχουμε και 5 "φράγκα" εκτός
    της τράπεζας για τις πρώτες βασικές ανάγκες, δεν είναι ούτε αποτέλεσμα πανικού, ούτε καταστροφολογίας.
    Εγώ το ονομάζω πρόληψη και προνοητικότητα. Όποιος το νομίζει υπερβολικό, ας μην το κάνει.

    Πάντως δεν πρέπει να περιμένουμε να είναι τόσο εύκολα τα πράγματα στη χώρα μας, ακόμα κι αν είμαστε
    αισιόδοξοι. Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο, για να μπορείς να χαμογελάς είτε επειδή
    δε συνέβη, είτε επειδή το αντιμετώπισες έχοντας πάρει τα μέτρα σου!

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #612 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 09:14:44 μμ »
Lasid ....δεν διαφωνώ καθόλου με την ανάλυση σου…….ούτε όμως μπορώ να σου απαντήσω  τι θα συμβεί στο μέλλον……..κανείς  δεν μπορεί να το κάνει……όλοι υποθέσεις κάνουν γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγει….ούτε ο ΓΑΠ μπορεί …(άσε που πιστεύω ότι ο ΓΑΠ ίσως είναι από τους τελευταίους που θα το καταλάβει)…..η οικονομική κρίση δεν είναι ούτε τοπική…..ούτε μόνο  ευρωπαϊκή……είναι παγκόσμια…….ξεκίνησε από την Αμερική πριν 3-4 χρόνια  και πάει……..άγνωστο που θα φτάσει…. σε πιο βαθμό θα καταφέρουν να την συμμαζέψουν…... και με πιο τίμημα για το λαό.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5737
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #613 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 09:18:22 μμ »
    Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο, για να μπορείς να χαμογελάς είτε επειδή
    δε συνέβη, είτε επειδή το αντιμετώπισες έχοντας πάρει τα μέτρα σου!

Συμφωνώ απολύτως. Δεν ξέρω τι ισχύει από όσα λένε τα διάφορα άρθρα, οι διάφοροι υπεύθυνοι και οι διάφοροι διάδρομοι. Έχω καταλήξει πάντως στο συμπέρασμα ότι είμαστε βαθιά νυχτωμένοι για το τι συμβαίνει πραγματικά και τι πρόκειται να συμβεί στο μέλλον. Απόδειξη είναι ο τελευταίος χρόνος που άλλα μας λένε και άλλα γίνονται. Ούτε όταν μας πανικοβάλλουν τους πιστεύω ούτε όταν μας διαβεβαιώνουν ότι όλα πάνε καλά. Προτιμώ πλέον να παίρνω τα μέτρα μου δια παν ενδεχόμενον.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #614 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 09:39:39 μμ »
Eπικοινωνιακα τεχνασματα.Λενε θα σας κοψουμε και τα δυο ποδια απο τη ριζα,στος τελος σου κοβουν το ενα και εισαι και ευχαριστημενος.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5737
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: ενδεχόμενη πτώχευση του κράτους και διορισμοί
« Απάντηση #615 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 10:03:15 μμ »
Έρχονται νέα χαράτσια

http://www.topontiki.gr/article/13446


Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται η επιχείρηση «Ύπνος και Δέος» («Sleep and Αwe») από πλευράς της κυβέρνησης, για την οποία σας γράψαμε την προηγούμενη εβδομάδα. Κα­θημερινά βομβαρδιζόμαστε από διαρροές. συ­νήθως αντικρουόμενες για το εάν υπάρχουν ευ­θύνες στο σκάνδαλο της Siemens, και τα ονόμα­τα κάνουν παρέλαση.

Όλο αυτό το επικοινωνιακό παραλήρημα συμ­βαίνει τη στιγμή που η αναδιάρθρωση του ελλη­νικού χρέους έχει αρχίσει και, παρά τις προσπά­θειες της κυβέρνησης να το κουκουλώσει, η επι­χείρηση συνεχίζεται.

Την ίδια ώρα οι μόνιμοι εκπρόσωποι του ΔΝΤ στην Ελλάδα, ο Μπομπ Τράα και ο... Mr Βlue Εyes Πολ Τόμσεν, έχουν ήδη ολοκληρώσει τον τρίτο κύκλο επαφών τους με στελέχη της κυβέρ­νησης, της αντιπολίτευσης, μεγαλοδημοσιογράφους, επιχειρηματίες, βιομήχανους και στελέχη των μηχανισμών που επηρεάζουν την κοινή γνώ­μη (μέχρι και συνδικαλιστές).


«Πέσατε έξω»!

Όπως μαθαίνει το «Π», τα μυστικά γκάλοπ δείχνουν κόπωση στην ανοχή του κόσμου, ενώ και τα τελευταία στοιχεία που έχουν στα χέρια τους οι του ΔΝΤ δείχνουν ότι το κραχ στην πραγ­ματική οικονομία είναι βαθύτερο απ’ ό,τι αρχικά προέβλεπαν.

Την περασμένη εβδομάδα ο κύριος Τράα είχε την τακτική συνάντησή του με τον υπουργό Γιώρ­γο Παπακωνσταντίνου στο γραφείο του υπουρ­γού στην οδό Νίκης (υπάρχουν κι άλλα ραντε­βού εκτός...) όπου συζήτησαν «ποια τακτική θα ακολουθηθεί από εδώ και πέρα», αφού υπάρχει κοινή παραδοχή ότι ο προϋπολογισμός του 2010 δεν έπιασε τον στόχο των εσόδων, παρά τις απει­λές που εκτόξευσε το ΥΠΟΙΟ για να ενταχθούν οι πάντες στην περαίωση. Αυτό σημαίνει ότι αρ­γά ή γρήγορα θα πρέπει:

1 Να ανακοινωθούν συμπληρωματικά μέτρα για να καλυφθούν οι τρύπες του 2010 .

2 Να μπουν σε εφαρμογή τα μέτρα του 2011, το φορολογικό, τα ανοιχτά επαγγέλματα, η αύξηση του ΦΠΑ, των εισιτηρίων στα μέτρα με­ταφοράς, περικοπή των επικουρικών συντάξε­ων, νέα περαίωση για το 2010, κεφαλικός φό­ρος κ.λπ., που θα εκτινάξουν τον προϋπολογι­σμό των μικρομεσαίων νοικοκυριών στα ύψη.

3 Να αποσαφηνιστούν και να αποφασιστούν τα δημοσιονομικά μέτρα ύψους 12 δισε­κατομμυρίων ευρώ για την τριετία 2012-2014, όπως ορίζει το μνημόνιο, ώστε να μειωθεί το έλ­λειμμα στο 3%.


«Ρίξτε γέφυρες»

Και όλα αυτά μέχρι τον Μάρτιο. Οι επιτελάρχες του ΔΝΤ έχουν διαμηνύσει στον Γιώργο Παπακωνσταντίνου ότι δύσκολα θα αποφύγει νέα οριζόντια μείωση σε μισθούς και συντάξεις, κάτι που μετά βδελυγμίας αρνείται ότι θα κάνει η κυ­βέρνηση διά στόματος πρωθυπουργού. Η από­τομη αύξηση του κόστους ζωής που θα βιώσου­με τους επόμενους μήνες φοβίζει τους Αμερικα­νούς για ένα κοινωνικό κραχ το οποίο θα δυσκο­λέψει την εφαρμογή των μέτρων.

Τόσο ο κύριος Τράα όσο και ο κύριος Τόμσεν, έχουν συμβουλέψει το Μαξίμου και το υπουργείο Οικονομικών ότι ο μόνος τρόπος να προχω­ρήσει η εφαρμογή των μέτρων είναι να γίνουν αυτά αποδεκτά από την πλειοψηφία των κομμά­των της αντιπολίτευσης και δη από τη Νέα Δη­μοκρατία.

Το καρότο που δίνει το Μαξίμου για τη συνε­νοχή, είναι η πιθανότητα μιας κυβέρνησης συ­νεργασίας, σε περίπτωση που οδηγηθεί η κα­τάσταση προς τα εκεί. Δηλαδή, η συμμετοχή 2-3 υπουργών (που θα «καούν» βεβαίως) από τη Ν.Δ. και ενός από το ΛΑΟΣ σε έναν ευρύ ανασχη­ματισμό, ώστε να αποφευχθούν οι εκλογές, κάτι που δεν θα έβλαπτε τον ίδιο τον Αντώνη Σαμα­ρά και τις βλέψεις του για τον πρωθυπουργικό θώκο. Αυτό θα του έδινε την ευκαιρία να ασκεί την απαραίτητη αντιπολίτευση για να κρατηθούν τα προσχήματα αφού και ο ίδιος δεν επιθυμεί να πάει η χώρα σε εκλογές την άνοιξη.

Και αυτό το σχέδιο είναι έμπνευσης των αξιω­ματούχων του ΔΝΤ, εμφανών και μη (υπάρχουν πολλοί που αλωνίζουν τα πολιτικά γραφεία χω­ρίς να τους παίρνει μυρωδιά κανείς), αλλά και των Αμερικανών συμβούλων που πλαισιώνουν τον Παπανδρέου. Μάλιστα, το εν λόγω τρικ έχει επίσης εφαρμοστεί με επιτυχία πολλές φορές στο παρελθόν στις ΗΠΑ.



Εσπευσμένα η τρόικα

Ο επίσημος σχεδιασμός και το πρόγραμμα ήταν να έρθει η τρόικα για την τρίτη αξιολόγησή της στα μέσα Φεβρουαρίου. Τι προέκυψε όμως και έρχονται 2 εβδομάδες πιο γρήγορα από το αναμενόμενο;

◆ Η διαπίστωση – ειδικά από τα ευρωπαϊ­κά κλιμάκια – ότι ο κρατικός μηχανισμός δεν λειτουργεί επί της ουσίας και οποιοδήποτε μέ­τρο και να περάσει δεν μπορέσει να υλοποιη­θεί, άρα οι στόχοι θα συνεχίσουν να βρίσκονται εκτός, προκαλώντας συνεχώς τριγμούς στο ευ-ρωσύστημα.

◆ Η συνολική λύση - πακέτο που προωθεί για την Ε.Ε. η Γερμανία, θα έχει σκληρούς όρους για την Ελλάδα και, όπως μαθαίνουμε, ακόμα και η παράταση της αποπληρωμής τού ήδη υπάρχο­ντος δανείου θα συνοδεύεται από νέους σκλη­ρούς όρους λιτότητας. Παρά το γεγονός ότι υπάρχει καταρχήν πολιτική συμφωνία για την παράταση και έπρεπε να είχε ήδη περάσει, τα βέτο από Γερμανία, Αυστρία και Ολλανδία για το θέμα της Ελλάδας παραμένουν και οι χώρες αυτές επιθυμούν να δουν τα αποτελέσματα της επιθεώρησης της τρόικας πριν δώσουν το πρά­σινο φως.

◆ Η κυβέρνηση ζήτησε την επίσπευση της τροϊκανής εξέτασης γιατί δεν μπορεί να περάσει τις αποφάσεις που χρειάζονται το επόμενο διά­στημα εάν δεν τις «φορτώσει» για ακόμα μια φο­ρά στους έξω. Έτσι θα ξαναδούμε επικοινωνιακά τους τροϊκανούς να κάνουν σκληρές συστάσεις, να απαιτούν διάφορα και την κυβέρνηση να λει­τουργεί με τον συνήθη τρόπο «δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς».

◆ Οι Ευρωπαίοι και δη η Κομισιόν «μυρίστη­καν» ότι υπάρχει περίπτωση το ΥΠΟΙΟ να απο­κρύπτει στοιχεία για την πραγματική κατάστα­ση του δημοσίου χρέους. Υπόνοια εξαιρετικά σοβαρή και ζημιογόνα για τη χώρα μας, εάν επαληθευθεί. Για αυτόν τον λόγο ο επίτροπος Όλι Ρεν στέλνει από σήμερα ξεχωριστό κλιμά­κιο εμπειρογνωμόνων από τη Eurostat, για να κάνει φύλλο και φτερό τα στοιχεία στο ΓΛΚ και την ΕΛΣΤΑΤ.


--------------------------------------------------------------------------------

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2011, 10:09:55 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161774
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.