*

Ψηφοφορία

Τί θα λέγατε αν άλλαζε το υπάρχον σύστημα ασφάλισης καθηγητών από ΤΕΒΕ σε εργόσημα?

Θα ήταν καλύτερα.
53 (75.7%)
Το ΤΕΒΕ είναι καλύτερο.
17 (24.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 69

Αποστολέας Θέμα: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ  (Αναγνώστηκε 89071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #154 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 06:52:38 μμ »
Να ρωτήσω κάτι και εγώ αυτούς τους συναδέλφους που κάνουν ιδιαίτερα με εργόσημο.. Το εργόσημο πρέπει οπωσδήποτε να το αγοράζει ο εργοδότης? Δεν γίνεται να το αγοράζουμε εμείς? Οταν λέει ότι εκπίπτουν οι εισφορές κατά τα 2/3 σημαίνει ότι π.χ. αν οι εισφορές είναι 300 ευρώ για έναν χρόνο τότε θα έχει έκπτωση 200 ευρώ στον φόρο ο εργοδότης ή κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:48 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 11:39:08 μμ »
Κανείς δεν δουλεύει με εργόσημο ρε παιδιά? Επίσης, ξερει κανείς αν έχουν γίνει αλλαγές στις εισφορές των νέων ελευθέρων επαγγελματιών? Γιατί άλλαξαν κάποια πράγματα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες..

Αποσυνδεδεμένος aiolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:47:21 πμ »
Οι εργοδότες μου (δηλαδή αυτοί που με πληρώνουν με εργόσημο) πρέπει:
1) μαζί με τη δήλωση Ε1, να υποβάλλουν και το Ε7 που περιλαμβάνει το ΦΜΥ (φόρο μισθωτών υπηρεσιών);
2) στην περίπτωση που δεν έχει γίνει υποβολή του Ε7, τι επιπτώσεις υπάρχουν και για ποιον;
Οι ερωτήσεις αφορούν λογιστές - φοροτεχνικούς, αλλά εάν γνωρίζει κάποιος, ας ρωτήσεις μήπως και ενημερωθούμε.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Energo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 02, 2014, 07:06:25 μμ »
Γνωρίζει κάποιος το εργόσημο με ποιό μπλοκ αποδείξεων συνοδεύεται;  Θεωρημένες ή αθεώρητες; Υπηρεσίες καθηγητή ή παράδοση ιδιαίτερων μαθημάτων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:48 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 06, 2014, 04:26:20 μμ »
δνε υπαρχει μπλοκ αποδειξεων στα εργοσημα. οι γονεις καθε φορα για να σε πληρωσουν θα πηγαινουν στα ελτα ή σε κπς τραπεζες και θα αγοραζουν το εργοσημο. σε μορφη ειναι κατι σαν παραβολο, επιταγη. θα σου το δινουν και θα πας να το εξαργυρωσεις. απο το συνολικο ποσο θα υπαρχουν κρατησεις 25% για ασφαλιση ΙΚΑ. για να εχεις 1 ενσημο θα πρεπει οι κρατησεις σου να φτανουν στα 11,65ε.

Αποσυνδεδεμένος Energo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:41:46 μμ »
Σε ευχαριστώ!  Στην πράξη έχεις δει όφελος; Είναι κάτι θετικό στο σύνολο;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 07, 2014, 06:10:37 μμ »
αναλογα πως το βλεπει κανεις  ;D για μενα το θεμα εργοσημο απαντατε με το συγκεκριμενο ερωτημα, θες να εχεις ενσημα και ασφαλιση (και να εισαι νομιμος) απο τα ιδιαιτερα μαθηματα; αν ναι τοτε φυσικα θα δεις οφελος, αν οχι τοτε θα βλεπεις τις κρατησεις σαν χαμενα χρηματα που θα ηθελες να ειχες στη τσεπη σου.
it's your choice

υγ. για ιατροφαρμακευτικη ασφαλιση και λοιπα απο ΙΚΑ χρειαζεσαι τοσα ενσημα οσα και σαν μισθωτος. δεν δικαιουσαι ομως ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:17:01 μμ »
Το εργόσημο πρέπει οπωσδήποτε να το αγοράζει ο εργοδότης? Δεν γίνεται να το αγοράζουμε εμείς? Οταν λέει ότι εκπίπτουν οι εισφορές κατά τα 2/3 σημαίνει ότι π.χ. αν οι εισφορές είναι 300 ευρώ για έναν χρόνο τότε θα έχει έκπτωση 200 ευρώ στον φόρο ο εργοδότης ή κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος aiolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:36:52 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
1) Στα ΕΛΤΑ με μια εξουσιοδότηση (θεωρημένη από ΚΕΠ) από τον κάθε εργοδότη, μπορείς να αγοράζεις το εργόσημο αντι αυτού, για τρεις μήνες. Είναι αρκετά βολικό, αυτό, αν και με πίστωση μέσω τράπεζας-ηλεκτρονικά είναι το πιο εύκολο.
2) Οι εκπτώσεις φόρου έχουν καταργηθεί. Μόνο καταχωρείς το καθαρό συνολικό ποσό των εργοσήμων σε κάποιον ειδικό κωδικό.
3) Εάν δεν έχεις "σίγουρα" ένσημα ΙΚΑ, τότε με 100 εργόσημα έχεις για την επόμενη χρονιά ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Πέρυσι για πρώτη φορά το εφάρμοσα, οπότε δεν ήταν χαμένα χρήματα.
4) Το πρόβλημα υπάρχει με τους  γονείς που συνήθως δεν θέλουν και όχι γιατί κουράζει η διαδικασία έκδοσης. Δεν συμφωνούν λόγω της εφορίας.
Έχω ρωτήσει και λογιστές για το θέμα αυτό. Οι γονείς το εργόσημο το χρησιμοποιούν ως απλή απόδειξη, την οποία καταχωρούν στα έξοδα της δήλωσης εισοδήματος. Δεν έχουν καμία άλλη υποχρέωση φορολογική και αυτό δεν το καταλαβαίνουν.

Επιπλέον, θέλω να ρωτήσω για το θέμα αυτό και το ΙΚΑ, αλλά δεν νομίζω ότι θα έχουν κάποια υποχρέωση προς το ΙΚΑ, αφού αυτό το επιβαρυνόμαστε-πληρώνουμε εμείς απευθείας.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:52:48 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση συνάδελφε. Εχω διαβάσει σχεδόν ολόκληρη την εγκύκλιο και όντως δεν έχουν απολύτως καμία υποχρέωση προς το ΙΚΑ οι εργοδότες. Θεωρώ το εργόσημο ότι είναι πολύ καλύτερος τρόπος ασφάλισης και πολύν πιο οικονομικός από το ΤΕΒΕ. Δεν ξέρω μόνο αν φορολογούμαστε σαν ελεύθεροι επαγγελματίες ή σαν μισθωτοί. Επίσης ,  πώς μπορούμε να αποδεικνύουμε ανά πάσα στιγμή ότι είμαστε νόμιμοι? Και το ρωτάω αυτό διότι απ όσο ξέρω όσοι δουλεύουν με εργόσημο πληρώνονται συνήθως με το μήνα (και όχι κάθε φορά που γίνεται μάθημα) για να αποφεύγεται η διαδικασία έκδοσης-εξαργύρωσης για κάθε μάθημα..

Αποσυνδεδεμένος aiolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:13:51 μμ »
........Δεν ξέρω μόνο αν φορολογούμαστε σαν ελεύθεροι επαγγελματίες ή σαν μισθωτοί.
....με εργόσημο πληρώνονται συνήθως με το μήνα (και όχι κάθε φορά που γίνεται μάθημα) για να αποφεύγεται η διαδικασία έκδοσης-εξαργύρωσης για κάθε μάθημα..
1) Με το εργόσημο θεωρούμαστε μισθωτοί και όχι ελεύθεροι επαγγελματίες.
2) Μπορείς να παίρνεις χρήματα σε κάθε μάθημα και με την εξουσιοδότηση από τα ΚΕΠ του εργοδότη, να το εκδίδεις και να το εξαργυρώνεις εσύ ο ίδιος στο τέλος του μήνα. Σε ένα μάθημα πληρώνομαι κάθε μάθημα και μου πιστώνει τα χρήματα ο γονιός και το βράδυ του τα επιστρέφω ηλεκτρονικά.
3) Θεωρητικά με την άδεια οικοδιδασκαλίας είσαι νόμιμος. Είχα ψάξει για περισσότερες λεπτομέρειες αλλά δεν είχα βρει.

Ένα ερώτημα είναι τι συμβαίνει με τα εργόσημα από συγγενικά άτομα. Πως γίνεται ο έλεγχος;;;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #165 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:29:00 μμ »
οπως τα λεει ο aiolos!

για το τελευταιο δεν εχω απαντηση ουτε εγω, aiolos. το σκεφτομαι για του χρονου, αν μου φερουν αντιρρηση καποιοι γονεις να βαλω κπ συγγενικα προσωπα, που ουτε κοινο ονομα υπαρχει ουτε κτ αλλο (κ ουσιαστικα δλδ. θα τα πληρωνω εγω). και εγω εχω απορια πως θα το ελεγξουν αφου λενε οτι δεν επιτρεπεται εργοσημο απο συγγενικα προσωπα. αναφερει μηπως ποιου βαθμου συγγενικα προσωπα;

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #166 στις: Ιούλιος 08, 2014, 02:21:28 πμ »
Νομιζω αναφερει μεχρι πρωτου βαθμου.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα vs ΤΕΒΕ
« Απάντηση #167 στις: Ιούλιος 08, 2014, 11:21:21 πμ »
Α' βαθμου ειναι οι γονεις και τα αδελφια ε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.