*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 117771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #350 στις: Αύγουστος 05, 2012, 06:01:43 μμ »
Πέρσυ είχα κάνει αγώνα με μια ακόμη συνάδελφο που λόγω καλής ειδικότητας πήρε  τελικά μετάθεση για να κάνουμε σύλλογο συζύγων ενστόλων για να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και μόνο 20 άτομα μαζεύτηκαν. Η μια φοβόταν , η άλλη βαριόταν , η τρίτη ήλπιζε λόγω καλής ειδικότητας κ.ο.κ. Φέτος πάλι τα ίδια . Εγώ έτυχε να έχει 3 κενά και πήρα απόσπαση ένα σωρό όμως φίλες μου σύζυγοι ενστόλων δεν πήραν. Έχουν βάλει την εγκύκλιο πάνω από το Νόμο. Επιτέλους δεν πρέπει να το κυνηγήσουμε με όποιο τρόπο μπορούμε , όχι 20 άτομα μόνο αλλά όλοι και όλες είτε πήραμε απόσπαση με την πρώτη είτε όχι για να τελειώσει μια και καλή αυτό το μαρτύριο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:09:21 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #351 στις: Αύγουστος 05, 2012, 06:13:04 μμ »
Eγω ημουν και ειμαι μεσα σε οποια κινηση γινει.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #352 στις: Αύγουστος 05, 2012, 06:14:17 μμ »
Μέσα κι εγώ. (Ο άντρας μου τα έχει πάρει ακόμα πιο πολύ από μένα)

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #353 στις: Αύγουστος 05, 2012, 06:36:57 μμ »
εγω πηρα σε αλλο πυσδε (στην 3η μου επιλογη) κ εγω μεσα σε ολα αλλα οπως βλεπετε κ παραπανω ο κοσμος ειναι κακος  δεν τους αρεσει αυτα που λεμε ενω να το αποσπασαι με βυσμα ειναι θεμιτο για ολους κ οχι εμας που μας καλυπτει ο νομος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:09:21 »

Αποσυνδεδεμένος EIR79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #354 στις: Αύγουστος 06, 2012, 09:04:53 πμ »
Oυτε εγω πηρα αποσπαση!

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #355 στις: Αύγουστος 06, 2012, 09:09:24 πμ »
Όσες από εσάς ενδιαφέρεστε ακόμη να κάνουμε κάποιο σύλλογο για να διεκδικούμε τα αυτονόητα που πλέον παραβιάζονται κάθε χρόνο στείλτε μου προσωπικό μήνυμα με ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας. Θα σας παρακαλούσα όμως να ρωτήσετε και όποια φίλη ή γνωστή έχετε σύζυγο ενστόλου να της πείτε και αυτής γιατί αν μαζευτούμε πάλι μόνο 20 άτομα δεν κανουμε τίποτα. Είμαστε το λιγότερο 600 άτομα σε αυτή τη θέση , αν μαζευτούμε τουλάχιστον 100 κάτι θα μπορούμε να κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #356 στις: Αύγουστος 09, 2012, 02:09:46 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τη Στέλλα, είμαστε 20 άτομα που ήδη έχουμε δώσει τα στοιχεία μας, εντωμεταξύ καταφέραμε από πέρσυ και μαζευτήκαμε 50 άτομα στην παρακάτω ομάδα στο φεις ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΣΥΖΥΓΟΙ
ΕΝΣΤΟΛΩΝ. https://www.facebook.com/groups/232232166826923/

 Πρέπει  να οργανωθουμε...ο κόμπος έφτασε στο χτένι...

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #357 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:55:24 μμ »
 Από ότι κυκλοφορεί στο Ιντερνετ η β' φάση αποσπάσεων θα ανακοινωθεί ως την Παρασκευή . Αν και στη Β' φάση κάποια συνάδελφος σύζυγος ενστόλου δεν πάρει απόσπαση ας το αναφέρει γιατί δεν πρέπει ούτε μια να μείνει μακρυά από την οικογένειά της.

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #358 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:58:20 μμ »
Από ότι κυκλοφορεί στο Ιντερνετ η β' φάση αποσπάσεων θα ανακοινωθεί ως την Παρασκευή . Αν και στη Β' φάση κάποια συνάδελφος σύζυγος ενστόλου δεν πάρει απόσπαση ας το αναφέρει γιατί δεν πρέπει ούτε μια να μείνει μακρυά από την οικογένειά της.

προφανω εννοεις ουτε μια κυριολεκτικα, ε ;  οχι μονο συζυγος ενστολου...  και οι συζυγοι "αστολων" δεν ειναι κριμα να μενουν πισω ; αρκετα με τα ενστολα τμηματα...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #359 στις: Αύγουστος 28, 2012, 01:52:28 μμ »
Aρκετα με την καταστρατηγηση των νομων λεω εγω.Βαρεθηκα να αδειαζει καθε χρονο η περιοχη μου απο ανυπαντρες  και παντρεμενες χωρις παιδι που αποσπωνται σε γραφεια κι εγω που εχω το νομο με το μερος μου να μενω τελευταια και καταιδρωμενη να αγωνιω αν θα παρω αποσπαση.

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #360 στις: Αύγουστος 28, 2012, 02:04:19 μμ »
φετος τα κενα ειναι πολλα, το θεμα ειναι, αν το υπουργειο θελει να δωσει αποσπασεις...

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #361 στις: Αύγουστος 28, 2012, 02:21:57 μμ »
παιδια ο νομος πρεπει να ειναι για ολους.απο τη στιγμη που υπαρχουν οικογενειες.καλαβαινω κ τις συζυγους ενστολων που κι οι αντρες τους αλλαζουν συχνα τοπο διαμονης.αλλα ολες οι οικογενειες πρεπει να ειναι μαζι...και εγω αναπληρωτρια ειμαι με συζυγο στρατιωτικο καταλαβαινεται......

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #362 στις: Αύγουστος 28, 2012, 02:42:53 μμ »
Εγώ ειμαι υπερ της άποψης όλοι όσοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι ένστολοι ή απλοί πολίτες να συνυπηρετούν υποχρεωτικά. Αν δεν υπάρχουν κενές θέσεις στη μια περιοχή ας τους πηγαίνουν σε άλλη περιοχή που να υπάρχουν κενά και για τους δύο. Εμείς ως σύζυγοι ενστόλων έτσι κι αλλιώς κάθε τρια τέσσερα χρόνια μετακομίζουμε ανα την Ελλάδα. Από τη στιγμή που μετατίθεσαι υποχρεωτικά το αυτονόητο είναι να μετατίθεται και ο/η σύζυγος μαζί σου. Ειδάλλως δεν κάνεις οικογένεια υπο αυτές τις συνθήκες. Για αυτό και υπάρχει ο περίφημος νόμος.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:52:41 πμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Σας γράφω σχετικά με κάτι που με απασχολεί και θέλω τα φώτα σας. Έχω κάνει τα χαρτιά μου για την προκήρυξη των ΚΕΠΛΗΝΕΤ σε άλλον νομό από την οργανική μου (για πρώτη φορά έδινε την δυνατότητα επιλογής ΚΕΠΛΗΝΕΤ εντός περιφέρειας).

Έτσι ενώ ανήκω πχ στην Αιτωλοακαρνανία και πιο συγκεκριμένα στην Γ Αιτωλοακαρνανίας δήλωσα το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Αχαίας. Η σύζυγός μου ανήκει επίσης στην Γ Αιτωλοακαρνανίας.

Ερώτηση: αν η σύζυγός μου του χρόνου κάνει αίτηση απόσπασης πχ για την Α/θμια Αχαίας θα δικαιούται μόρια συνυπηρέτησης? Αντιγράφο από την εγκύκλιο αποσπάσεων

Παράθεση
ΙΙ. ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
α) Οι μονάδες συνυπηρέτησης υπολογίζονται για όλο το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ (ένα), όπου υπηρετεί οργανικά (όχι με απόσπαση) ή εργάζεται ο/η σύζυγος, εφόσον η απόσπαση γίνεται σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ κι όχι σε περιοχή μετάθεσης. Προκειμένου για τους/τις συζύγους εκπαιδευτικών που υπηρετούν με θητεία, οι μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνονται για το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ που υπηρετεί ο/η σύζυγος και όχι για το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ που είναι η οργανική τους. Η συνυπηρέτηση για τις πόλεις της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης αντιμετωπίζεται ενιαία, με βάση τις Νομαρχίες για την Αθήνα και το Νομό αντίστοιχα για τη Θεσσαλονίκη, όπως διαμορφώθηκαν σύμφωνα τις διατάξεις του άρθρ. 1 του Ν. 3852/2010 (ΦΕΚ 87/7-6-2010 τ.Α’).
Οι εκπαιδευτικοί επομένως που έχουν συνυπηρέτηση σε ένα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ από τα Α, Β, Γ, ή Δ΄ Αθήνας λαμβάνουν συνυπηρέτηση σε όλα τα προαναφερόμενα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ  και όσοι έχουν συνυπηρέτηση είτε στην Ανατ. είτε στη Δυτ. Θεσσαλονίκη λαμβάνουν συνυπηρέτηση και για τα δύο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ του Ν. Θεσσαλονίκης.
β) Τα μόρια συνυπηρέτησης δίνονται με την προϋπόθεση ότι ο/η σύζυγος εργάζεται στο εν λόγω ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ ένα έτος (1) στο όποιο δύναται να περιληφθούν και διαστήματα επιδοτούμενης ή μη ανεργίας χωρίς να απαιτείται ενεργός σύμβαση εργασίας κατά την υποβολή των αιτήσεων. Η συμπλήρωση του απαιτούμενου ενός έτους μπορεί να γίνει μέχρι την ημερομηνία λήξης υποβολής των αιτήσεων απόσπασης.

Ευχαριστώ
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.