*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 117741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« στις: Ιούλιος 02, 2007, 01:17:48 μμ »
Ο σύζυγός μου μέχρι σήμερα εργάζονταν σε μια εταιρεία αλλά αποφάσισε να κάνει τα χαρτία του για αναπληρωτής και ωρομίσθιος. Εγώ είμαι μόνιμα διορισμένη σε μια πόλη μακριά από την πόλη που εργάζεται ο συζυγός μου και στην οποία βρίσκεται η οικογένειά μου. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) αν τον πάρουν αναπληρωτή / ωρομίσθιο, δεν θα έχω μονάδες συνυπηρέτησης όταν κάνω τα χαρτιά μου για μετάθεση; (κάτι λέει στην εγκύκλιο μεταθέσεων πως οι σύζυγοι αναπληρωτών δεν παίρνουν αυτές τις μονάδες...) Αυτό ισχύει είτε τον πάρουν αναπληρωτή είτε ωρομίσθιο;;

2) μέχρι στιγμής είναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Αν τελικά τον καλέσουν, θα πρέπει να σταματήσει το ΤΕΒΕ και να γραφτεί στο ΙΚΑ (σωστά;). Σε αυτη την περίπτωση σε ποιο ΙΚΑ; Της περιοχής στην οποία θα τον καλέσουν ή στον τόπο διαμονής του;;

3) Αν τον καλέσουν αυτή την χρονιά αναπληρωτή / ωρομίσθιο και την επόμενη χρονιά δεν κάνει αίτηση, εγώ θα πάρω τις μονάδες συνυπηρέτησης ή θα τις χάσω αφού την τελευταία 2ετία δε θα είναι ασφαλισμένος σε έναν μόνο ασφαλιστικό φορέα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:20 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2007, 08:00:41 πμ »
η συνυπηρέτηση ισχύει ως δικαιολογητικο στο διορισμό, όχι για αναπλήρωση ή ωρομισθία

Αποσυνδεδεμένος astakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2007, 10:09:48 πμ »
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ συνυπηρέτηση ??? ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ . ΤΙ ΙΣΧΥΕΙΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2007, 10:23:09 μμ »
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω. Έχω ακούσει πως η συνυπηρέτηση αφορά και όταν ο ένας είναι στον ιδιωτικό τομέα. Ξέρετε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:20 »

Αποσυνδεδεμένος uga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2007, 12:04:36 πμ »
Στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΠΘ μπορείς να βρεις την περσινή εγκύκλιο μεταθέσεων. Κάπου αναφέρει:
"4. Συνυπηρέτηση

1. Οι μονάδες συνυπηρέτησης υπολογίζονται μόνο για την περιοχή μετάθεσης (μία) όπου υπηρετεί οργανικά (όχι με απόσπαση) ή εργάζεται ο/η σύζυγος και όχι για όλο το νομό. Επίσης μονάδες συνυπηρέτησης υπολογίζονται και για τις μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο του ιδίου δήμου ή κοινότητας, εφόσον ο/η σύζυγος εργάζεται  ή υπηρετεί σ' αυτόν. Ειδικότερα για τη συνυπηρέτηση σας υπενθυμίζουμε τα παρακάτω:

α. Οι μονάδες υπολογίζονται όταν ο/η σύζυγος εργάζεται κατά πλήρη απασχόληση (5 ή 6 μέρες την εβδομάδα). Για τον ιδιωτικό τομέα απαιτείται παροχή εργασίας τουλάχιστον τα δύο τελευταία έτη στον τόπο που ζητείται η μετάθεση, εννοώντας ότι η διετία έχει συμπληρωθεί μέχρι την ημερομηνία λήξης υποβολής της αίτησης μετάθεσης, δηλαδή την 30η Νοεμβρίου. ΄Οπου οι υπηρεσίες του ΙΚΑ δεν χορηγούν βεβαιώσεις για την απόδειξη της συνυπηρέτησης των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, γίνονται δεκτές βεβαιώσεις του εργοδότη ή των εργοδοτών. Οι βεβαιώσεις αυτές λαμβάνονται υπόψη μόνον εφόσον συμφωνούν με το βιβλιάριο ασφάλισης ή τα μηχανογραφικά δελτία ασφάλισης που υποχρεωτικά υποβάλλουν οι ενδιαφερόμενοι."
Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 05, 2008, 08:56:06 μμ »
γεια σας και απο μενα και καλως σας βρισκω.διοριζομαι φετος Α' Χιου
και θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν δικαιουμαι αποσπαση λογω
συνυπηρετησης(ο συζυγος ειναι Λιμενικος).για την ακριβεια ξερω τον νομο
που ισχυει κτλ.η ερωτηση συγκεκριμενα ειναι....
ΔΙΑΚΙΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΓΑΝΙΚΗ?
στον αντιστοιχο νομο κατι τετοιο αναφερει!!!
ή δεν εχει να κανει σε τιποτα αυτο?
εχει αντιμετωπισει κανενας αντιστοιχη κατασταση?μετα απο ποσο καιρο
θα την παρω(αν βεβαια την παρω)?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2012, 07:11:11 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:15:47 μμ »
Καλησπερα!Κι αλλη ομοιοπαθης! :D
Διοριζομαι κι εγω φετος Α Χιου και ο συζυγος ειναι στην αεροπορια...
Εγω που ρωτησα στο γραφειο και εδω που μενω αλλα και στη Χιο μου ειπαν οτι για να παρει καποιος την αποσπαση πρεπει να ειναι υπεραριθμος...Προφανως εχει να κανει με αυτο ακριβως που λες,οτι δηλαδη ειμαστε νεοδιοριστοι και δεν εχουμε οργανικη...Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...
Παντως δεν ξερω κανεναν που να μην εχει παρει αποσπαση λογω συνυπηρετησης...Δεν ξερω...Αν μπορουσε καποιος να μας διαφωτισει γιατι εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.... :-\

Για την ακριβεια μου ειπαν οτι μονο η συνυπηρετηση δεν σας εγγυαται την αποσπαση...Πρεπει ο κλαδος να βγει υπεραριθμος.... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2008, 09:17:35 μμ από leti77 »
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:55:53 μμ »
Eγώ πάντως γνωρίζω δυο συναδέλφισσες που πήραν απόσπαση λόγω συνπηρέτησης. Η μια από Μυτιλήνη για Λήμνο γιατί ο άντρας της ηταν λιμενικός και η άλλη απο Λήμνο για Θεσσαλονίκη γιατί ο άντρας της ήταν ειδικός φρουρός.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:12:38 μμ »
Eγώ πάντως γνωρίζω δυο συναδέλφισσες που πήραν απόσπαση λόγω συνπηρέτησης. Η μια από Μυτιλήνη για Λήμνο γιατί ο άντρας της ηταν λιμενικός και η άλλη απο Λήμνο για Θεσσαλονίκη γιατί ο άντρας της ήταν ειδικός φρουρός.


Την αποσπαση την πηραν σαν νεοδιοριστες ή εχοντας καποια χρονια υπηρεσιας ηδη?
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος evage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:22:31 μμ »
Καλησπερα!Κι αλλη ομοιοπαθης! :D
Διοριζομαι κι εγω φετος Α Χιου και ο συζυγος ειναι στην αεροπορια...
Εγω που ρωτησα στο γραφειο και εδω που μενω αλλα και στη Χιο μου ειπαν οτι για να παρει καποιος την αποσπαση πρεπει να ειναι υπεραριθμος...Προφανως εχει να κανει με αυτο ακριβως που λες,οτι δηλαδη ειμαστε νεοδιοριστοι και δεν εχουμε οργανικη...Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...
Παντως δεν ξερω κανεναν που να μην εχει παρει αποσπαση λογω συνυπηρετησης...Δεν ξερω...Αν μπορουσε καποιος να μας διαφωτισει γιατι εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.... :-\

Για την ακριβεια μου ειπαν οτι μονο η συνυπηρετηση δεν σας εγγυαται την αποσπαση...Πρεπει ο κλαδος να βγει υπεραριθμος.... ???

Τίποτα από αυτά που σου είπαν δεν ισχύει. Όλοι οι εκπαιδευτικοί που έχουν συζύγους στα σώματα ασφαλείας παίρνουν απόσπαση για τον τόπο εργασίας του συζύγου ανεξάρτηατα αν είναι νεοδιόριστες ή μη. Το μόνο πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι δεν θα μπορείς να πάρεις μετάθεση αν δεν υπηρετήσεις για μία χρονιά στην οργανική σου.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:26:55 μμ »
Τίποτα από αυτά που σου είπαν δεν ισχύει. Όλοι οι εκπαιδευτικοί που έχουν συζύγους στα σώματα ασφαλείας παίρνουν απόσπαση για τον τόπο εργασίας του συζύγου ανεξάρτηατα αν είναι νεοδιόριστες ή μη. Το μόνο πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι δεν θα μπορείς να πάρεις μετάθεση αν δεν υπηρετήσεις για μία χρονιά στην οργανική σου.

Αληθεια λες?Μακαρι να ειναι ετσι ....Μαλιστα μια υπαλληλος δευτεροβαθμιας που ρωτησα επ΄ακριβως μου απαντησε:Για να παρετε την αποσπαση πρεπει να βρειτε καποιον να σας την προωθησει. στο υπουργειο... ??? ??? ???
Οσον αφορα την μεταθεση ακομα δεν με απασχολει ιδιαιτερα...
Γιατι ομως να ειναι τοσο απροθυμες να μου πουν οτι ναι ισχυει???
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος mart13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 11
    • Προφίλ
    • 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:37:27 μμ »
Οδοιπόρε δεν υπάρχει δρόμος ... το μονοπάτι σου εσύ το χαράζεις!

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:39:27 μμ »
Σε υπερρρρευχαριστω mart!Για αλλη μια φορα η βοηθεια σου ηταν σημαντικη!Να εισαι καλα!!! :) :) :) :)
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 06, 2008, 10:12:42 πμ »
Τίποτα από αυτά που σου είπαν δεν ισχύει. Όλοι οι εκπαιδευτικοί που έχουν συζύγους στα σώματα ασφαλείας παίρνουν απόσπαση για τον τόπο εργασίας του συζύγου ανεξάρτηατα αν είναι νεοδιόριστες ή μη. Το μόνο πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι δεν θα μπορείς να πάρεις μετάθεση αν δεν υπηρετήσεις για μία χρονιά στην οργανική σου.

Αληθεια λες?Μακαρι να ειναι ετσι ....Μαλιστα μια υπαλληλος δευτεροβαθμιας που ρωτησα επ΄ακριβως μου απαντησε:Για να παρετε την αποσπαση πρεπει να βρειτε καποιον να σας την προωθησει. στο υπουργειο... ??? ??? ???
Οσον αφορα την μεταθεση ακομα δεν με απασχολει ιδιαιτερα...
Γιατι ομως να ειναι τοσο απροθυμες να μου πουν οτι ναι ισχυει???

οσον αφορα την μεταθεση...αν δεν κανω λαθος την πρωτη χρονια δηλ.φετος ειμαι με διαθεση ετσι?
η οργανικη μου θεση λογικα θα ερθει την επομενη εκπαιδευτικη χρονια και οχι απαραιτητα
στην ιδια δευτεροβαθμια..τα λεω σωστα?

τι να πω και γω,το ιδιο πραγμα μου ανεφερε και μενα υπαλληλος.οτι πρεπει δηλ. να το σπρωξω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.