*

Αποστολέας Θέμα: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας  (Αναγνώστηκε 38193 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:12:38 πμ »
Αυτά που περιγράφεται οτι μπορεί να γίνουν με τη βοήθεια της σύγχρονης τεχνολογίας δεν γίνονται ούτε Φινλανδία, ούτε στη Δανία, πόσο μάλλον στη επίδοξη Δανία του Νότου. Δεν ξερω σε ποια χωρα ζείτε, τι καθημερηνότητα βιώνετε και τι εικόνα έχετε για τους συναδελφους σας, τις δυνατοτητες τους και την προσαρμοστικοτητα τους. Μάλλον σε άλλη χώρα θα ζούμε.
Ας ερθουν πρωτα σε όλους τους χωρους εργασιας το τεχνολογικα προηγμενο λογισμικο (μην γίνει και αυτο σαν τους αορατους προτζεκτορες και touchscreen οθονες που ευαγγελιζοταν η Αννουλα περυσι), ας εκπαιδευτουμε και εμεις στη χρήση τους και μετα καταργουμε τις αχρηστες περιφερειακες υπηρεσιες.
Εξαλλου τιθενται και το θεμα του ελεγχου, στο αν καταχωρει καποιος τα σωστα μορια για την μεταθεση του, λογιζει τη σωστη μισθοδοσια του κτλ κτλ.
Οπως και να εχει, θεωρω οτι οι περικοπες γινονται οχι για τη μειωση της γραφειοκρατιας, αλλά για τη βιαιη  μεταφορά πόρων και από το τομέα της παιδείας στους δανειστές μας (sic) - τοκογλύφους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:33 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:54:02 πμ »

Συμπέρασμα 1: με τις συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων, οι μεταφορές μαθητών θα αυξηθούν. Οι δαπάνες της βλέπετε ότι σίγουρα δεν υπερβαίνουν την εξοικονόμηση από μισθούς καθηγητών και λειτουργικών εξόδων συγχωνευμένων και καταργημένων σχολικών μονάδων. Όπως επίσης και τη σημασία που έχει για την οικονομία (και την ενεργό ζήτηση) τα λεφτά αν διατίθενται σε ένα σωρό καθηγητές και όχι σε μια μικρή ομάδα ολίγων οδηγών ταξί και λεωφορείων

Όχι kamakis μου. Δεν θα αυξηθούν τα έξοδα των μεταφορών των μαθητών. Θα μειωθούν μάλιστα. Διότι πολύ απλά το υπουργείο θα πει "λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν" και το θέμα θα λήξει εκεί. όπως μας είπαν και εμάς στο γραφείο όταν ζητήσαμε αγορά καινούριου φαξ γιατί το παλιό χάλασε. και η "λύση" που μας δώθηκε ήταν να ζητήσουμε ΔΩΡΕΑ του μηχανήματος από κάποιο σχολείο της επίβλεψής μας. όπως και έγινε. και η Αννούλα αύριο θα λέει πως μείωσε τις δαπάνες στα γραφεία. hooray!!!
 και όποιος γονιός έχει λεφτά θα το στέλνει στο σχολείο με ταξί. όποιος δεν έχει, θα το παίρνει μαζί του στο χωράφι να μάθει κι από μικρό που είναι η "θέση" του σε αυτή την κοινωνία (που δεν λέμε να αλλάξουμε). απλά πράματα.

Παράθεση
α εντάξει τότε αφήστε τα όπως είναι, πόσες ερωτήσεις δέχεται ένα γραφείο ή το υπουργείο που δεν θα θέτονταν εξαρχής αν καλύπτονταν από ένα απλό faq?
Συνάδελφε δεν θα ρίξω όλα τα κακά του κόσμου στους άλλους συναδέλφους, αλλά .... η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών που ήρθαν φέτος να καταθέσουν αίτηση μετάθεσης δεν είχαν δει ούτε το εξώφυλλο της εγκυκλίου μεταθέσεων. λες να κάτσουν να διαβάσουν κανένα faq;;; ΚΑΘΕ φορά που ζητείται από το γραφείο μας κάποια διαδικασία από τα σχολεία (αποστολή στατιστικών, ενημέρωση survey, οτιδήποτε τέλος πάντων) και έχει μία καταληκτική ημερομηνία, ΚΑΘΕ φορά, καταλήγουμε να παίρνουμε τηλέφωνο το 1/3 των σχολείων για να τους πούμε τι έπρεπε να είχαν κάνει εάν είχαν δώσει λίγη σημασία στα mail του γραφείου.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 03:41:52 μμ »
Προσωπικά συμφωνώ με τη συγχώνευση των γραφείων της δευτεροβάθμιας.
Ασφαλώς και υπάρχουν συνάδελφοι που σκίζονται στα γραφεία, ωστόσο είναι
και πολλοί που δεν έχουν αντικείμενα αρκετά να ασχοληθούν.
Από προσωπική εμπειρία ξέρω συνάδελφο που δουλεύει 8-3 με αποκλειστική
αρμοδιότητα να κοιτάζει τα mail.

Επίσης φέτος που περιορίστηκαν αποσπάσεις παρατηρείται το φαινόμενο εκπαιδευτικοί
να δηλώνονται στα σχολεία και να βρίσκονται σε γραφεία χωρίς να αποσπώνται με στόχο
να μη χάνουν μόρια. Ήδη το κάποια σχολεία ετοιμάζουν καταγγελίες.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 03:46:58 μμ »


θα συμφωνήσω απόλυτα με happiness. Και όχι μόνο αυτό - αλλά όλοι κάνουν τα πάντα τελευταία στιγμή αλλά θέλουν άμεση εξυπηρέτηση. Από 8 έως 28 νοεμβρίου είχα λάβει μόλις 25 αιτήσεις μετάθεσης/τοποθέτησης/βελτίωσης - μεταξύ 29 και 30 νοεμβρίου έλαβα άλλες 74!!!!!!!!!!!!!!!!! Και από σήμερα, 2 Δεκεμβρίου με παίρνουν και ρωτούν για μόρια!!! Ε ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

από την άλλη, αυτό που λες με τα γραφεία δεν ισχύει! Η διευκρινιστική του υπουργείου λέει πως όσοι διατεθηκαν σε γραφεία παίρνουν τα μόρια της πλησιέστερης προς αυτά μονάδας. Αν πάλι γνωρίζεις περιπτώσεις που έχουν διατεθεί σε γραφεία αλλά παίρνουν μονάδες σχολείων βγες και πεστο με ονόματα και όλα τα σχετικά.....Δεν είναι ρουφιανιά, είναι διαφύλαξη της ισότητας, της ισονομίας και των προσωπικών μας δικαιωμάτων επιτέλους!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2010, 03:49:46 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:33 »

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 03:52:48 μμ »
founes δεν σου πηγαίνει να μιλάς σαν αλλος πορτοσαλτε!! ;D ;D
Πάντα θα υπαρχουν εργατικοί και μη, ανεξάρτητα με την υπαρξη των εκαστοτε φορεων
και εννοια σου τα βυσματα πάντα και μετά την καταργηση των γραφειων θα βρισκουν τροπο να βολευονται, πιθανόν στη περιφέρεια
Νομιζω πολλοί βλέπετε το δέντρο και οχι το δάσος
Δεν εξεταζετε αν τα γραφεια εκπαιδευσης οντως επιτελουν εργο και εξυπηρετούν και αν υπαρξει υπερσυγκεντρωση εργου σε ενα μονο περιφερειακο φορεα αν θα ειναι προς το καλυτερο η προς το χειροτερο της παρεχομενης υπηρεσιας κτλ
Αντιθετα, αρκεισθε σε μικροαστικα σχολια περι τεμπεληδων υπαλληλων (υπαρκτων μεν, αλλα δεν ειναι η μονη οψη της αληθειας) αρκουμενοι μόνο στα αρνητικα.
λες και τοσο καιρο υπηρξε εστω και ενας που να αναφερετε ετσι για τα γραφεια
μολις βγηκε το δελτιο τυπου τοτε τα σκεφτηκατε ολα αυτα
αλλο το αθανατο ελληνικο motto αφου δεν το εχω εγω να μη το εχει κανενας δεν λεει να βγει απο το dna του νεοελληνα
δεν σκεφτεστε αν ειναι προς οφελος της εκπαιδευτικης διαδικασιας η υπαρξη τους, αλλα κυριαρχει η σκεψη οτι αφου ο αλλος βολευεται, τεμπελιαζει κτλ κτλ να καταργηθουν ολα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 06:28:55 μμ »

από την άλλη, αυτό που λες με τα γραφεία δεν ισχύει! Η διευκρινιστική του υπουργείου λέει πως όσοι διατεθηκαν σε γραφεία παίρνουν τα μόρια της πλησιέστερης προς αυτά μονάδας.

Σε ποια εγκύκλιο αναφέρεσαι; Νομίζω αυτό που λες ισχύει για όσους έχουν αποσπασθεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ και είναι με διάθεση σε Γραφείο (επειδή προφανώς δεν υπάρχει σχολείο να διδάξουν).
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί σε Γραφεία οι οποίοι υπηρετούν με "ολική διάθεση". Αυτοί λαμβάνουν τα μόρια της προσωρινής τους τοποθέτησης.
Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό πες μου αν θέλεις σε ποια εγκύκλιο αναφέρεσαι.
 

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:50:31 μμ »
Συνάδελφοι, πώς ανέχεστε να δουλεύουν στα γραφεία άτομα που αντιμετωπίζονται διαφορετικά και έχουν ολοφάνερα ευνοϊκή μεταχείριση; Γιατί δεν τους βγάζετε στην φόρα; Εφ΄ όσον υπάρχουν στοιχεία, τι φοβάστε;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 09:06:53 μμ »

από την άλλη, αυτό που λες με τα γραφεία δεν ισχύει! Η διευκρινιστική του υπουργείου λέει πως όσοι διατεθηκαν σε γραφεία παίρνουν τα μόρια της πλησιέστερης προς αυτά μονάδας.

Σε ποια εγκύκλιο αναφέρεσαι; Νομίζω αυτό που λες ισχύει για όσους έχουν αποσπασθεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ και είναι με διάθεση σε Γραφείο (επειδή προφανώς δεν υπάρχει σχολείο να διδάξουν).
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί σε Γραφεία οι οποίοι υπηρετούν με "ολική διάθεση". Αυτοί λαμβάνουν τα μόρια της προσωρινής τους τοποθέτησης.
Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό πες μου αν θέλεις σε ποια εγκύκλιο αναφέρεσαι
 

όχι, αναφέρομαι σε διευκρινιστικη επί του θέματος των  ΟΛΙΚΩΝ ΔΙΑΘΕΣΕΩΝ σε γραφεία και ΔΔΕ ( εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ). Εμείς, σαν ΔΔΕ στείλαμε ερώτημα στο υπουργείο και μας απάντησαν ότι κατά πρώτον δεν προβλέπεται ολική διάθεση σε γραφεία και δδε ωστόσο, αν και εφόσον έχει προκύψει αυτό το ζήτημα, θα λάβουν τα μόρια της πλησιέστερης μονάδας δευτεροβάθμιας (και από ό,τι θυμάμαι δε λέει καν το "εφόσον αυτή δεν υπολείπεται της οργανικής" ). Στο έγγραφο που μας έστειλαν, η αλήθεια είναι δεν είχε κοινοποίηση σε όλα τα γραφεία ή δδε αλλά το λογικό είναι  ότι ισχύει για όλους το ίδιο.
Πάντως, παίζει και να το αλλάξουν - και αυτό γιατί οι διαθέσεις λήγουν ιούνιο αλλά με τα μηχανογραφικά να κατατίθονται τελικά - μάλλον - ιούλιο θα χρειαστούν πολύ κόσμο... Προς το παρόν πάντως ισχύει αυτό που έγραψα. Αύριο που θα πάω στη διεύθυνση, θα προσπαθήσω να θυμηθώ να φωτοτυπήσω το έγγραφο για να σας γράψω ακριβώς το κείμενο της διευκρινιστικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2010, 09:11:12 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 09:36:23 μμ »

από την άλλη, αυτό που λες με τα γραφεία δεν ισχύει! Η διευκρινιστική του υπουργείου λέει πως όσοι διατεθηκαν σε γραφεία παίρνουν τα μόρια της πλησιέστερης προς αυτά μονάδας.

Σε ποια εγκύκλιο αναφέρεσαι; Νομίζω αυτό που λες ισχύει για όσους έχουν αποσπασθεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ και είναι με διάθεση σε Γραφείο (επειδή προφανώς δεν υπάρχει σχολείο να διδάξουν).
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί σε Γραφεία οι οποίοι υπηρετούν με "ολική διάθεση". Αυτοί λαμβάνουν τα μόρια της προσωρινής τους τοποθέτησης.
Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό πες μου αν θέλεις σε ποια εγκύκλιο αναφέρεσαι
 

όχι, αναφέρομαι σε διευκρινιστικη επί του θέματος των  ΟΛΙΚΩΝ ΔΙΑΘΕΣΕΩΝ σε γραφεία και ΔΔΕ ( εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ). Εμείς, σαν ΔΔΕ στείλαμε ερώτημα στο υπουργείο και μας απάντησαν ότι κατά πρώτον δεν προβλέπεται ολική διάθεση σε γραφεία και δδε ωστόσο, αν και εφόσον έχει προκύψει αυτό το ζήτημα, θα λάβουν τα μόρια της πλησιέστερης μονάδας δευτεροβάθμιας (και από ό,τι θυμάμαι δε λέει καν το "εφόσον αυτή δεν υπολείπεται της οργανικής" ). Στο έγγραφο που μας έστειλαν, η αλήθεια είναι δεν είχε κοινοποίηση σε όλα τα γραφεία ή δδε αλλά το λογικό είναι  ότι ισχύει για όλους το ίδιο.
Πάντως, παίζει και να το αλλάξουν - και αυτό γιατί οι διαθέσεις λήγουν ιούνιο αλλά με τα μηχανογραφικά να κατατίθονται τελικά - μάλλον - ιούλιο θα χρειαστούν πολύ κόσμο... Προς το παρόν πάντως ισχύει αυτό που έγραψα. Αύριο που θα πάω στη διεύθυνση, θα προσπαθήσω να θυμηθώ να φωτοτυπήσω το έγγραφο για να σας γράψω ακριβώς το κείμενο της διευκρινιστικής.

Δεν ξέρω πόσο σωστή είναι η απάντηση του Υπ. Παιδείας "δεν προβλέπεται ολική διάθεση σε γραφεία και δδε" καθότι:
1. Δες στην Υ.Α. με τα καθήκοντα των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης άρθρο 2 παρ. ιθ όπως αναδιατυπώθηκε (ΦΕΚ 64/Β/2003).
2. Δες και στην απόφαση που μεταβιβάζει το δικαίωμα υπογραφής στους Διευθυντές Εκπαίδευσης άρθρο 19 (ΦΕΚ 1409/Β/2000)

Για να πάει ένας καθηγητής στο Γραφείο πρέπει κάποια στιγμή να του κοινοποιηθεί η σχετική απόφαση.

Είναι σοβαρό πάντως το θέμα γιατί προκαλεί αδικίες αν εσύ λαμβάνεις τα μόρια της πλησιέστερης μονάδας κι εγώ λαμβάνω τα μόρια της τοποθέτησής μου.

Δες τι ακριβώς λέει το έγγραφο που λες και πες μας τι λαμβάνει υπόψη.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 12:39:43 πμ »
founes δεν σου πηγαίνει να μιλάς σαν αλλος πορτοσαλτε!! ;D ;D
Πάντα θα υπαρχουν εργατικοί και μη, ανεξάρτητα με την υπαρξη των εκαστοτε φορεων
και εννοια σου τα βυσματα πάντα και μετά την καταργηση των γραφειων θα βρισκουν τροπο να βολευονται, πιθανόν στη περιφέρεια
Νομιζω πολλοί βλέπετε το δέντρο και οχι το δάσος
Δεν εξεταζετε αν τα γραφεια εκπαιδευσης οντως επιτελουν εργο και εξυπηρετούν και αν υπαρξει υπερσυγκεντρωση εργου σε ενα μονο περιφερειακο φορεα αν θα ειναι προς το καλυτερο η προς το χειροτερο της παρεχομενης υπηρεσιας κτλ
Αντιθετα, αρκεισθε σε μικροαστικα σχολια περι τεμπεληδων υπαλληλων (υπαρκτων μεν, αλλα δεν ειναι η μονη οψη της αληθειας) αρκουμενοι μόνο στα αρνητικα.
λες και τοσο καιρο υπηρξε εστω και ενας που να αναφερετε ετσι για τα γραφεια
μολις βγηκε το δελτιο τυπου τοτε τα σκεφτηκατε ολα αυτα
αλλο το αθανατο ελληνικο motto αφου δεν το εχω εγω να μη το εχει κανενας δεν λεει να βγει απο το dna του νεοελληνα
δεν σκεφτεστε αν ειναι προς οφελος της εκπαιδευτικης διαδικασιας η υπαρξη τους, αλλα κυριαρχει η σκεψη οτι αφου ο αλλος βολευεται, τεμπελιαζει κτλ κτλ να καταργηθουν ολα.
+1
Εγώ έχω καταλάβει το εξής. Εάν δεν μειωθεί η γραφειοκρατεία, η διεκπαιρέωση των υποθέσεων από λιγότερα άτομα είναι αδύνατη. Οπότε η συγχώνευση (με μείωση προσωπικού) μόνο προβλήματα θα προκαλέσει.
Αλλά πως θα μειωθεί η γραφειοκρατεία; Αυτό το θέμα εμένα πραγματικά με έχει πελαγώσει. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Φέρνω ως παράδειγμα την διαδικασία των μεταθέσεων. Πολλοί συνάδελφοι μας γκρίνιαξαν γιατί έπρεπε να προσκομίσουν ξανά πιστοποιητικά εντοποιότητας, οικογενειακής κατάστασης κτλ. Έλα όμως που αυτά τα πράματα μεταβάλονται, οπότε σε κάθε αίτηση μετάθεσης πρέπει να λαμβάνονται υπόψη τα τρέχοντα πραγματικά στοιχεία. Κάποιοι πήγαν στα ΚΕΚ να εξυπηρετηθούν και εκεί τους αρνηθήκαν το πιστοποιητικό και τους είπαν να ζητήσουμε τα έγγραφα υπηρεσιακά. Δεκτόν, υπάρχει άλλωστε ο αντίστοιχος νόμος. Έλα όμως που εάν πρέπει να αναζητήσουμε ως γραφείο υπηρεσιακά τα δικαιολογητικά των 200 περίπου (τόσες είχαμε εμείς) αιτήσεων θα χρειαστούμε τουλάχιστον 15 με 20 μέρες περισσότερο (μέχρι να βρούμε ΤΙ χρειάζεται ο καθένας, να το ζητήσουμε εγγράφως, να μας το στείλουν, να βρούμε τι λάθη έγιναν που θα χουν γίνει, να τα ξαναζητήσουμε, να μας τα ξαναστείλουν κτλ) με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μία άλλη δυνατότητα είναι ο υποβάλλων την αίτηση να κάνει μία υπεύθυνη δήλωση πως τα στοιχεία αυτά δεν έχουν αλλάξει και να μην τα προσκομίσει εκ νέου. Και πάλι όμως, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να γίνει κάποιος έλεγχος, και να μην στηριχθούμε αποκλειστικά στην υπεύθυνη δήλωση του εκπαιδευτικού. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει για κάθε μία από τις 200 (επαναλαμβάνω) αιτήσεις να αναζητήσουμε στο αρχείο των αιτήσεων των παλιότερων ετών τα δικαιολογητικά. Αυτό υπολογίζω πως θα θέλει στο νερό 1 μήνα παραπάνω.
Κάποιος θα πει "μα τώρα τα στοιχεία αυτά περνιούνται στο datacenter", άρα δεν χρειάζονται τα δικαιολογητικά ξανά. Και γω θα του απαντήσω πως έχω ήδη βρει αρκετά λάθη στο datacenter. Διότι άνθρωποι χειρίζονται το σύστημα, άρα λάθη θα υπάρχουν.
Άρα;; Μηδέν εις το πηλίκον. Χρειάζεται συνολική, κεντρικά σχεδιασμένη και μαζική μηχανοργάνωση του δημοσίου τομέα προκειμένου να μειωθεί (λίγο) η γραφειοκρατεία. Μέχρι τότε θα χρειάζονται "χέρια" να κινούν τα χαρτιά.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 07:35:18 πμ »
Happiness, είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις:
1. Τις υπηρεσίες που παρέχει το Π.Σ.Δ.
2. Το edatacenter
4. Το e-school
5. Το survey
3. Το syzeyxis.gov.gr
4. Το ermis.gov.gr
Τα γράφω για να γίνουν γνωστά και στους υπόλοιπους που ίσως δεν να μην τα έχουν ακούσει ποτέ.
Όσο για το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης το πρόβλημα λύνεται σε 5 λεπτά με την αποστολή του από τον Δήμο στο Γραφείο με e-mail.
Αλλά βλέπεις ζούμε στη χώρα της σφραγίδας.

Καλή υπομονή με τις αιτήσεις μετάθεσης. Εγώ έχω γύρω στις 120.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 09:10:34 πμ »
Happiness, είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις:
1. Τις υπηρεσίες που παρέχει το Π.Σ.Δ.
2. Το edatacenter
4. Το e-school
5. Το survey
3. Το syzeyxis.gov.gr
4. Το ermis.gov.gr
Τα γράφω για να γίνουν γνωστά και στους υπόλοιπους που ίσως δεν να μην τα έχουν ακούσει ποτέ.
Όσο για το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης το πρόβλημα λύνεται σε 5 λεπτά με την αποστολή του από τον Δήμο στο Γραφείο με e-mail.
Αλλά βλέπεις ζούμε στη χώρα της σφραγίδας.

Καλή υπομονή με τις αιτήσεις μετάθεσης. Εγώ έχω γύρω στις 120.
Ναι τα περισσότερα από αυτά τα συστήματα τα γνωρίζω. Και επαναλαμβάνω όπως παραπάνω ότι τα θεωρώ μη αξιόπιστα όταν είναι μοναδική πηγή πληροφοριών.
Το χρονοβόρο σε τέτοιες διαδικασίες δεν είναι η τελική αποστολή του εγγράφου. Είναι πως κάποιος υπάλληλος πρέπει 1ον να ανατρέξει στην αίτηση του καθενός και να δει ΤΙ χρειάζεται (πχ θέλει πιστ. οικ. κατ. ή είναι άγαμος;), 2ον να τα ομαδοποιήσει ανά δήμο για να στείλει το αίτημα (δεν ξέρω εάν μπορεί κάποιος απλά να στείλει μαζικό αίτημα στα ΚΕΠ για όλους), 3ον να τα καθαρογράψει για να τα στείλει στην άλλη υπηρεσία, 4ον στην άλλη υπηρεσία κάποιος πρέπει να κάνει τις κατάλληλες αναζητήσεις και να τα γράψει ένα-ένα (έστω και στον υπολογιστή) και 5ον τα όποια λάθη γίνουνε τα οποία θα πρέπει να αναζητηθούν ξανά. Και φυσικά το πιο χρονοβόρο απ' όλα είναι .... οι άλλες δουλειές που κάθε υπάλληλος έχει να κάνει παράλληλα με αυτό το θέμα. Γιατί μπορεί για τον υπάλληλο του δήμου να είναι 10' να βγάλει ένα πιστοποιητικό, αλλά άμα έχει 5 άλλα επείγοντα πράματα να κάνει ή τον διακόπτουν ανά 5' για άλλες δουλειές, τότε το πιστοποιητικό θα βγει σε 1 μέρα.

Και btw τα συστήματα που λες δεν τα ξέρω όλα, αλλά αυτά που ξέρω έχω δει πως έχουν φοβερές αλληλοεπικαλύψεις. Πχ datacenter και survey. Επίσης, το να διαχειρίζεσαι και να συντηρείς αυτά τα συστήματα ΔΕΝ είναι λιγότερο χρονοβόρο από το να πατάς σφραγγίδες σε χαρτιά. Η αποκέντρωση της διαχείρησης (πχ survey να το συμπληρώνουν τα σχολεία) προκαλεί πολλά προβλήματα λαθών και καθηστερήσεων (άγνοια, βλακεία, τεχνικά προβλήματα), ενώ η συγκεντροποίηση χρειάζεται πολλούς περισσότερους διοικητικούς υπαλλήλους.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 02:15:38 μμ »
Ερώτηση προς την Υπουργό για την Κατάργηση Γραφείων Εκπαίδευσης και Ολιγοθέσιων Σχολικών Μονάδων:
http://www.pde.gr/forum/index.php?page=2089

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση γραφείων πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 04:18:02 μμ »
Λοιπόν, επανέρχομαι στο έγγραφο που έχουμε στη Διεύθυνση σχετικά με τον υπολογισμό των μορίων όσων υπηρετούν με ολική διάθεση σε Διευθύνσεις και Γραφεία. Το έγγραφο έχει ως εξης:

... ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, οι εκπαιδευτικοί, οι οποίο ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΝ εξολοκλήρου στην περιοχή μετάθεσης στην οποία ανήκουν ΟΡΓΑΝΙΚΑ θα πρέπει να μετακινούνται σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ 3 του αρ. 31 του Ν.3848/2010 και όχι να διατιθενται ολικά σε γραφείο ή Δ/νση Β/θμιας εκπ/σης. Εάν προκύψει περίπτωση ολικής διάθεσης σε Γραφείο ή ΔΔΕ οι εκπαιδευτικοί ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΗς  ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ στην υπηρεσία που υπηρετούν. Τα μόρια ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ θεσης τα λαμβάνουν οοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι ΔΙΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ Δ/Ε και τα 2 επιπλέον μόρια τα λαμβάνουν οι εκπ/κοί οι οποίοι ΑΠΟΣΠΩΝΤΑΙ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΑ Ή ΔΔΕ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ έως 31/8/2011.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160951
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.