*

Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για το μέλλον  (Αναγνώστηκε 18006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 09:12:46 μμ »
Είδες ςσύ πολλούς να ξεσηκώνονται;;;;;;Και όσοι το κάνουμε-με όποιο τρόπο μπορούμε τέλος πάντων-μας βρίζουν κι από πάνω.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:22 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 09:14:02 μμ »
να γελασουμε λιγο....
προσφατα θυμαμαι η ΠΕΑΕ μοιραζε φυλλαδια στο Συνταγμα και εκανε διαδηλωση για τα αιτηματα του κλαδου. Αποφασισα να παω και γω (οπως σχεδον παντα) και καθως ανεβαινα τα σκαλια του μετρο για να βγω στη πλατεια Συνταγματος, ηταν μια μικρη κοπελα, αδιοριστη προφανεστατα, η οποια τα μοιραζε. Με πλησιαζει λοιπον και κανει να μου δωσει ενα φυλλαδιο.
- Τί ειναι αυτο; (τη ρωταω)
- Ειμαστε αδιοριστοι εκπ/κοι ( μου λεει)
- Τωρα πλακα με κανεις; (της λεω)
"η διαμαντοπουλου μολις χτες ειπε πως δεν υπαρχουν αδιοριστοι"....
η κοπελα τα εχασε,ψαρωσε....
- ελα, (της λεω) εκπ/κος ειμαι και γω. Η Χρυσουλα που ειναι?....
η αδιοριστη χαμογελασε και βρηκε το ...χρωμα της!

μετα μπηκα και γω στο χορό.....πηρα φυλλαδια και αρχιζα να μοιραζω....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 10:36:29 μμ »
Μάρκο, έπρεπε να μας ενημερώσεις νωρίτερα για τη θέση στο λογιστήριο !!  ;) Τα λένε έγκαιρα αυτά !!  ;) Τελικά κατελήφθη η θέση;;

Αποσυνδεδεμένος gregoriokeman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 01:38:27 μμ »
μα, δεν περιμενεις να σου παρει ολη σου τη ζωη ο ΑΣΕΠ !! κανονιζεις και κατι αλλο, ψαχνεις αν θες και για κατι αλλο.Ο ΑΣΕΠ δεν ειναι εγγυηση,ουτε ποτε ηταν για κανεναν μας....αλλα δε μας φταιει μονο το συστημα....και δε μιλω τωρα που ειμαστε στη "κριση"....θα μπορουσαμε να κανουμε κατι αλλο και παραλληλα να αγωνιζομαστε για το ονειρο μας!


Δεν υποστηρίζει κάποιος ότι ο ΑΣΕΠ είναι εγγύηση, αλλά απέχει πολύ το να εξεταστείς στον ΑΣΕΠ γνωρίζοντας εκ των προτέρων τον αριθμό των επιτυχόντων που θα διοριστούν, από αυτό που θα ισχύει από τον επόμενο διαγωνισμό (προετοιμάζεσαι, εξετάζεσαι, είσαι επιτυχών) και κανένας δεν εγγυάται ότι θα διοριστείς είτε εσύ είτε τουλάχιστον ένας επιτυχών! ???

Όσον αφορά τον διορισμό εκπαιδευτικών (40%) μέσω του πίνακα, για εμένα ήταν κάτι δίκαιο, μιας και κάποιος που είχε δοκιμαστεί για τουλάχιστον 3 χρόνια (με πιθανή συμμετοχή σε 1-2-3... ΑΣΕΠ ή και καμία αν δεν μπορούσε/ήθελε) μπορούσε να διοριστεί αξιοκρατικά.
Και ας μην ξεχνάμε την επετηρίδα, πόσο αξιοκρατικά λειτουργούσε όταν παντελώς άσχετοι παράγοντες καθόριζαν την χρονική στιγμή του (πιθανού) διορισμού κάποιου: αν είχε την ατυχία να είναι άντρας (στρατιωτική θητεία), αν δεν είχε "κερδίσει χρονιά" (5 1/2 ετών στην 1η δημοτικού αντί για 6), αν για οποιονδήποτε λόγο πέρασε στην σχολή προτίμησής του με την 2η ή 3η προσπάθεια, αν κάποιος/οι καθηγητής/ές καθυστέρησαν αναίτια την ημερομηνία απόκτησης πτυχίου... :-X

Συνάδελφοι, όσο κι αν δεν αρέσει το 40% σε κάποιους, εντούτοις πρόκειται για κάτι σταθμισμένο και δίκαιο, το οποίο αυτά τα χρόνια που λειτουργεί γεφύρωσε το χάσμα μεταξύ ΑΣΕΠ και επετηρίδας. 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:22 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 01:48:24 μμ »
Μη λέμε ό,τι θέλουμε.. η επετηρίδα και το 40% είναι ο ορισμός του μη αξιοκρατικού. Από 'κει και πέρα ο καθένας μπορεί να το δει όπως τον βολεύει.
Για τα άλλα μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αρκετά.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 01:54:55 μμ »
μα, δεν περιμενεις να σου παρει ολη σου τη ζωη ο ΑΣΕΠ !! κανονιζεις και κατι αλλο, ψαχνεις αν θες και για κατι αλλο.Ο ΑΣΕΠ δεν ειναι εγγυηση,ουτε ποτε ηταν για κανεναν μας....αλλα δε μας φταιει μονο το συστημα....και δε μιλω τωρα που ειμαστε στη "κριση"....θα μπορουσαμε να κανουμε κατι αλλο και παραλληλα να αγωνιζομαστε για το ονειρο μας!


Δεν υποστηρίζει κάποιος ότι ο ΑΣΕΠ είναι εγγύηση, αλλά απέχει πολύ το να εξεταστείς στον ΑΣΕΠ γνωρίζοντας εκ των προτέρων τον αριθμό των επιτυχόντων που θα διοριστούν, από αυτό που θα ισχύει από τον επόμενο διαγωνισμό (προετοιμάζεσαι, εξετάζεσαι, είσαι επιτυχών) και κανένας δεν εγγυάται ότι θα διοριστείς είτε εσύ είτε τουλάχιστον ένας επιτυχών! ???

Όσον αφορά τον διορισμό εκπαιδευτικών (40%) μέσω του πίνακα, για εμένα ήταν κάτι δίκαιο, μιας και κάποιος που είχε δοκιμαστεί για τουλάχιστον 3 χρόνια (με πιθανή συμμετοχή σε 1-2-3... ΑΣΕΠ ή και καμία αν δεν μπορούσε/ήθελε) μπορούσε να διοριστεί αξιοκρατικά.
Και ας μην ξεχνάμε την επετηρίδα, πόσο αξιοκρατικά λειτουργούσε όταν παντελώς άσχετοι παράγοντες καθόριζαν την χρονική στιγμή του (πιθανού) διορισμού κάποιου: αν είχε την ατυχία να είναι άντρας (στρατιωτική θητεία), αν δεν είχε "κερδίσει χρονιά" (5 1/2 ετών στην 1η δημοτικού αντί για 6), αν για οποιονδήποτε λόγο πέρασε στην σχολή προτίμησής του με την 2η ή 3η προσπάθεια, αν κάποιος/οι καθηγητής/ές καθυστέρησαν αναίτια την ημερομηνία απόκτησης πτυχίου... :-X

Συνάδελφοι, όσο κι αν δεν αρέσει το 40% σε κάποιους, εντούτοις πρόκειται για κάτι σταθμισμένο και δίκαιο, το οποίο αυτά τα χρόνια που λειτουργεί γεφύρωσε το χάσμα μεταξύ ΑΣΕΠ και επετηρίδας. 8)

Δουλεια δεν εχουμε....................
Χαλια μαυρα....................
Στην ελληνικη στατιστικη υπηρεσια ζητανε συγκεκριμενα πτυχια  :(...........γιατι??  δοκιμασαν εναν φυσικο οτι δεν τα παει καλα στην στατιστικη που μου αρεσει κιολας?!!! και που να δουλεψω ρε παιδια??!!!!!!
αλλωστε αξιοκρατια δεν σημαινει οτι επικρατει ο πιο αξιος??!!!!  ::)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 01:57:53 μμ »
Πού ακριβώς είναι μη αξιοκρατικό το 40%-με δεδομένο ότι έχεις δώσει ασεπ και έχεις κερδίσει επάξια την προυπηρεσία σου-;;;;;;
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:18:01 μμ »
Πού ακριβώς είναι μη αξιοκρατικό το 40%-με δεδομένο ότι έχεις δώσει ασεπ και έχεις κερδίσει επάξια την προυπηρεσία σου-;;;;;;

Μπορεί αυτό το δεδομένο να ίσχυε στους νηπιαγωγούς, δεν ίσχυε όμως σε όλες τις άλλες ειδικότητες...

Αν μετρούσε για τον διορισμό από "χθες" μόνο η προυπηρεσία που έπονταν επιτυχίας στον ΑΣΕΠ θα έφτανε για να κλείσουν κατά πολύ τα παράθυρα που υπήρχαν...

Γι' αυτό και δεν υπήρχε ενιαία στάση των αδιόριστων απέναντι στον νέο νόμο. Υπήρχαν διαφορετικά συμφέροντα...
Πέρα από αυτά που μας χωρίζουν όμως, πρέπει να αναζητούμε και αυτά που μας ενώνουν, όπως:

-Πρέπει να έχουμε ενιαία και δυναμική στάση απέναντι στον περιορισμό των διορισμών.
-Να αναζητούμε ένα όριο στην ελαστική εργασία. Το έχω γράψει πολλές φορές: 3 χρόνια ΑΚΩ πρέπει να οδηγεί σε μόνιμο διορισμό με προυπόθεση φυσικά επιτυχία στον ΑΣΕΠ!!! Αυτό μπορεί να ενώσει την συντριπτική πλειοψηφία των αδιόριστων...

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:21:33 μμ »
Ο Ραγκουσης πληρωνεται τρελλα ποσα για να μην πληρωθουμε εμεις ποτε στη ζωη μας!!!!!!!! 200.000θεσεις  λιγοτερες στο δημοσιο την επομενη τετραετια επιδιωκει ο Ραγκουσης .
Τετοια δουλεια την κανω κι εγω και ο παππους μου! Τι πιο ευκολο απο το να περικοβεις !!δεν χρειαζεται γνωσεις......
Αφου ο Ραγκουσης δεν ειναι ικανος να δωσει θεσεις εργασιας ποιος ο λογος να πληρωνεται??

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:26:44 μμ »
Μα αυτό δεν ίσχυε μέχρι τώρα βρε Πάνο;Δηλαδή 24μηνο+ασεπ.....Άλλο το να τηρηθεί αυστηρά χωρίς παράθυρα.Οι υπόλοιποι δεν φταίνε σε τίποτα αν υπάρχουν βύσματα που θα διοριστούν-ή διορίζονταν αν θες-χωρίς ασεπ.;Άρα κάτι πάει λάθος εδώ....Φαίνεται ότι δεν ήταν μόνο αυτός ο σκοπός της....Και αυτό επίσης πρέπει να είναι ενωτικό για όλους συνολικά τους εκπαιδευτικούς.Ο περιορισμός των διορισμών και η καθιέρωση κάθε μορφής ελαστικής εργασίας,χωρίς δικαίωμα διορισμού ποτέ.
Γιατί ακούει και ο άλλος "να πατάξουμε τα βύσματα",ή "όλοι με ασεπ",και σου λέει "εγώ δεν έκανα τίποτα",γιατί με σταυρώνεις;;;;;Kαι έδωσα και ασεπ 4 φορές....άρα κάτι άλλο έφταιγε.....κατά το άρρωστο σκεπτικό τους....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:57:38 μμ »
Ο Ραγκουσης πληρωνεται τρελλα ποσα για να μην πληρωθουμε εμεις ποτε στη ζωη μας!!!!!!!! 200.000θεσεις  λιγοτερες στο δημοσιο την επομενη τετραετια επιδιωκει ο Ραγκουσης .
Τετοια δουλεια την κανω κι εγω και ο παππους μου! Τι πιο ευκολο απο το να περικοβεις !!δεν χρειαζεται γνωσεις......
Αφου ο Ραγκουσης δεν ειναι ικανος να δωσει θεσεις εργασιας ποιος ο λογος να πληρωνεται??


Καλό belw :)Συμφωνώ ότι οι πολιτικοί μας είναι ικανότατοι στο να μην κάνουν τίποτα και απλώς πληρώνονται.Δεν υπάρχει αυτό.Προφανώς και το να δίνει κάποιος συνεχώς ΑΣΕΠ και να δέρνεται τόσα χρόνια για να ακούγεται ότι είναι επιτυχών/ούσα, δεν τους ηχεί καλά πια.Υπάρχει μια παραφωνία σου λέει.Ας πέρναγε διοριστέος που προφανώς θα ήταν πιο συνειδητοποιημένος.Δεν τους ακούγεται πλέον καλά το επιτυχών/ούσα μη διοριστέος,όπως δεν τους ηχούσε καλά και η επετηρίδα χρόνια πριν.Άμα γίνει αρχή όλοι παίρνουν σειρά σιγά σιγά.Οι δικοί τους προφανώς τόσον καιρό βολεύτηκαν μια χαρά...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 03:07:10 μμ »
Μα αυτό δεν ίσχυε μέχρι τώρα βρε Πάνο;Δηλαδή 24μηνο+ασεπ.....Άλλο το να τηρηθεί αυστηρά χωρίς παράθυρα.Οι υπόλοιποι δεν φταίνε σε τίποτα αν υπάρχουν βύσματα που θα διοριστούν-ή διορίζονταν αν θες-χωρίς ασεπ.;Άρα κάτι πάει λάθος εδώ....Φαίνεται ότι δεν ήταν μόνο αυτός ο σκοπός της....Και αυτό επίσης πρέπει να είναι ενωτικό για όλους συνολικά τους εκπαιδευτικούς.Ο περιορισμός των διορισμών και η καθιέρωση κάθε μορφής ελαστικής εργασίας,χωρίς δικαίωμα διορισμού ποτέ.
Γιατί ακούει και ο άλλος "να πατάξουμε τα βύσματα",ή "όλοι με ασεπ",και σου λέει "εγώ δεν έκανα τίποτα",γιατί με σταυρώνεις;;;;;Kαι έδωσα και ασεπ 4 φορές....άρα κάτι άλλο έφταιγε.....κατά το άρρωστο σκεπτικό τους....

Και εγώ πιστεύω πως η σημαία της αξιοκρατίας υψώθηκε για να αναχατιστεί ένας μεγάλος αριθμός αδιόριστων που με τα 30μηνα και 24μηνα απαιτούσαν διορισμό, την στιγμή που εξαρχής ο σχεδιασμός αποσκοπούσε στον περιορισμό του αριθμού των εκπαιδευτικών με στόχευση, μάλιστα, και σε συγκεκριμένες ειδικότητες. Θυμηθείτε τις δηλώσεις της Διαμαντοπούλου πριν καν εμφανιστεί το ΔΝΤ...

Αν στο μέλλον χρειαστούν αρκετούς από κάποιοες ειδικότητες, έχω τελευταία την υποψία πως θα ανοίξουν και πάλι διάφορα παράθυρα με αυτή ή άλλη κυβέρνηση...

Εδώ θέλει τέχνη... Να ξέρεις ποιες ειδικότητες θα έχουν ζήτηση τα "μεθεπόμενα" χρόνια και ποιες θα έχουν πρόβλημα, για να μην χάνει τον χρόνο του άδικα, όποιος έχει επενδύσει αδίκως μέχρι τώρα σ' αυτόν τον πολυπόθητο διορισμό και με εμμονή παραμένει προσηλωμένος σε έναν μη επιτεύξιμο  στόχο... :(

Όοσο αφορά την προυπηρεσίοα Lila... Αν αναβαθμιστεί πολύ η προυπηρεσία και πάλι, μπορεί σε διάφορες ειδικότητες, όπως στους, Φιλόλογους, φυσικούς, ξενόγλωσσους..., να εμφανιστούν και πάλι διάφορες τεράστιες προυπηρεσίες (Οαεδ, Οτεκ, ιεκ, κεκ και δεν συμμαζεύεται....) που θα μπουν μπροστά και εμείς οι υπόλοιποι θα ψαχνόμαστε και πάλι... Από εκεί πηγάζει όλη η επιφύλαξη και γι' αυτό λέω εγώ "3 φορές ΑΚΩ + ΑΣΕΠ". Φυσάμε και το γιαούρτι... ;D ;D ;D ;D ;D
Ξανά: Στους νηπιαγωγούς τα πράγματα είναι ξεκάθαρα... Νηπιαγωγός δεν είσαι;; ???

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 03:17:03 μμ »
Παράθεση
Όοσο αφορά την προυπηρεσίοα Lila... Αν αναβαθμιστεί πολύ η προυπηρεσία και πάλι, μπορεί σε διάφορες ειδικότητες, όπως στους, Φιλόλογους, φυσικούς, ξενόγλωσσους..., να εμφανιστούν και πάλι διάφορες τεράστιες προυπηρεσίες (Οαεδ, Οτεκ, ιεκ, κεκ και δεν συμμαζεύεται....) που θα μπουν μπροστά και εμείς οι υπόλοιποι θα ψαχνόμαστε και πάλι... Από εκεί πηγάζει όλη η επιφύλαξη και γι' αυτό λέω εγώ "3 φορές ΑΚΩ + ΑΣΕΠ". Φυσάμε και το γιαούρτι... Grin Grin Grin Grin Grin



Kι εγω που δεν θα προσληφθω φετος( 25,7 μορια ο τελευταιος μη τριτεκνος ΠΕ04.01) πως θα μαζεψω τα 3 φορες ΑΚΩ?? Συγγνωμη............εγω δεν ειμαι επαξιος?? και ολα τα εις αξιο/ς ??!!!!
Με ρωτας εμενα Ραγκουση πως θα την βγαλω??

Αντε παλι ο Προβοπουλος :"ΜΟΝΟ ΜΕ ΡΙΖΙΚΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ Η ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ"
Σιγονταρει τον Ραγκουση......απο τον Προβοπουλο πανε στον Αλεκο Παπαδοπουλο και μετα παλι ο Προβοπουλος.......ποιον θα ξεθαψουν την αλλη βδομασα ??   σιγουρα καποιον που εχει κανει το πουγγι του και τωρα εγινε φλογερος εραστης της τροικα......




Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 03:30:12 μμ »
Nαι νηπιαγωγός στον κλειδωμένο πίνακα....  :(Μας κλειδαμπάρωσε και πήρε και τα κλειδιά......Αντικλείδι...δεν υπάρχει ούτε για δείγμα!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161395
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.