*

Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για το μέλλον  (Αναγνώστηκε 17855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 10:53:08 πμ »
Ο Μάρκος είναι executive,δεν έχει θέμα!!!! ;D ;D
Executive και Αλέκα;;;;;

Πέραν της πλάκας όμως η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή για όλους είτε ανύπαντροι είτε παντρεμένοι είτε και με παιδιά.
Πριν από 1 χρόνο άνοιξε ένα Ατλάντικ στη γειτονιά μου και σήμερα ήταν οι εργαζόμενοι απ' έξω με πανό επίσχεσης εργασίας. Είναι 3 μήνες απλήρωτοι και η εταιρεία πάει για κλείσιμο.
Πρέπει να είμαστε μαζί ενωμένοι ώστε να ανατραπεί η κατάσταση που έχει (ή έχουμε) δημιουργήσει το κράτος στον ίδιο του τον εαυτό. Οι 9 στους 10 δεν φταίμε αλλά την πληρώνουμε.
Το μόνο που μπορούμε να πιέσουμε είναι η "πρώτη ύλη" μας (συγνώμη για την έκφραση): οι μαθητές.
Πίεση προς γονείς και συλλόγους να μη δεχτούν αυτό που γίνεται φέτος (μεγάλα τμήματα, κατευθύνσεις μαζί) και αυτό που ετοιμάζουν για του χρόνου (συγχωνεύσεις σχολείων).
Εδώ στα Γιάννενα δεν ξημέρωσε ακόμα σήμερα (βγάζεις απόχη από το παράθυρο και πιάνεις ψάρια - τόσο νερό "ρίχνει") αλλά πρέπει να μείνουμε αισιόδοξοι και σθεναροί για τα παιδιά μας (όσοι έχουμε) αλλά και για τους ίδιους μας τους εαυτούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:27 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 10:57:27 πμ »
εμ, πριν 3 μηνες περιπου περασαν απο μενα για συνεντευξη για 1 θεση στο λογιστηριο, ....που ησουν Lila ?....
(εσενα θα επελεγα και θα ειμασταν ολη μερα στο pde.....ζαχαρη θα τη βγαζαμε....)

Αυτά είναι......Το μόνο μου πρόβλημα είναι η.......δυσανεξία στα Μαθηματικά,αλλά ανάγκα και θεοί πείθονται!!!Δουλειά να υπάρχει!!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:01:20 πμ »
Και δημιουργικοί.Είμαστε νέοι ακόμα δεν είμαστε για σύνταξη.
Τα σκέφτομαι τα Γιάννενα.Ήμουν φοιτήτρια εκεί και μια ομπρέλα θυμάμαι ότι πάντα χρειαζόταν.Εύχομαι να σταματήσει η βροχή, να μη δυσκολευτεί άλλο ο κόσμος στο νησάκι και στις άλλες περιοχές εκεί.Ολα καλά να πάνε...

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:04:54 πμ »
Στέλιο είναι τραγικά τα πράγματα....Στα πεκ που έκανα συνάντησα περιπτώσεις ανθρώπων που μόνο ήρωες μπορείς να τους χαρακτηρίσεις....Αποστάσεις,αλλού ο άντρας,κόσμος πληρώνει και συντηρεί δυο σπίτια,γυναίκες για να κρατάνε τα παιδιά......τι να πω...Απίστευτες καταστάσεις....Και όλα αυτά γιατί;;;;Μέχρι το 09,ίσως να γίνονταν για κάποιο λόγο,τη μονιμοποίηση...Τώρα πια μόνο για να υπάρχει δουλειά....Δεν είμαι τόσο δυνατή ώστε να κάνω παιδί και τα τριγυρνάω μόνη με το μωρό αγκαλιά ανά την περιφέρεια,άσκοπα....δεν θα μπορούσα νομίζω...Όσοι το έκαναν όμως υπό αυτές τις συνθήκες,πραγματικά κερδίζουν το σεβασμό μου......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:27 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:13:57 πμ »
Να προσθέσω στη συνάδελφο Sharon,ότι και εμάς πάνω κάτω τα ίδια μας είπε στο μάθημα αρχές διοίκησης της εκπαίδευσης ένας σύμβουλος των δασκάλων..΄Οτι το μόνο που θέλουν είναι δυστυχώς να μειώσουν τους διορισμούς των εκπαιδευτικών με κάθε τρόπο...Αυτό το σκοπό έχουν όλα..και οι συνγχωνεύσεις γραφείων και τμημάτων και η επανεξέταση του ωραρίου...Στο 1ο πεκ Αθήνας αυτά...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:26:04 πμ »
Θα ήθελα πολύ όμως να είχα μια γυάλα και να μπορούσα να  με έβλεπα σε 10 χρόνια,έστω για μια στιγμή...Και μόνο που υπάρχει ο τίτλος του τόπικ και απαντάμε οι 30+,καταλαβαίνεις ότι κάτι πάει λάθος...Ένας άνθρωπος 30+θα είχε βάλει τη ζωή του σε μια σειρά,θα είχε τη σταθερή του δουλείτσα,θα σκεφτόταν αλλιώς...Το μέλλον το σκέφτονται-εννοώ επαγγελματικά-οι 20άρηδες και έτσι πρέπει να ναι η φυσική συνέχεια των πραγμάτων...σε μια άλλη χώρα ίσως....

Αυτό ακριβώς (με έμφαση στα τονισμένα) σκέφτομαι κι εγώ...
Από την άλλη μεριά, αν τα έβλεπα, ίσως να πήγαινα ένα βήμα (πιο) κοντά στην αυτοκτονία λόγω κατάθλιψης. Και λένε οτι στους άνδρες η απόσταση από την αρχή της κατάθλιψης ως εκεί, είναι μικρή... :(
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:28:37 πμ »
Αναρωτιέμαι αν θα είχε αξία ένα θέμα τύπου αγγελίας για όσους θέλουν να φύγουν μήπως μαζευόμασταν κάποιοι και πηγαίναμε παρέα. Χαζό;  :-\
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:32:13 πμ »
Μα είναι χειρότερα για τους άντρες,που η κοινωνία τους θέλει "στυλοβάτες"του σπιτιού και καλά,να υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα......Τι πρέπει να κάνει ένας αναπληρωτής που έφαγε τα νιάτα του να τρέχει από δω κι από κει με επιτυχίες ασεπ,όταν τον πετάει έξω;;;;;;Μετά φταίνε οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και ζητάνε 40 ευρώ την ώρα.......ε ρε ξύλο που πάει χαμένο....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:35:49 πμ »
Και να σκεφτεί κανείς πως ο Καρυωτάκης πέθανε όντας δημόσιος υπάλληλος , τι ηλίθιος  θεε μου χα χα χα.Ασχετο σχόλιο αλλά σας διαβάζω σε αυτό το τόπικ ,που είναι τόσο αισιόδοξοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο και μου κάνατε την καρδιά περιβόλι.Δε μπορεί βρε θα επιβιώσουμε , θα πάμε όλοι για δουλειά στου Μάρκου.χα χα χα ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:51:47 πμ »
Δεν είμαστε εμείς απαισιόδοξοι......το μέλλον είναι....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:55:22 πμ »
Και να σκεφτεί κανείς πως ο Καρυωτάκης πέθανε όντας δημόσιος υπάλληλος , τι ηλίθιος  θεε μου χα χα χα.Ασχετο σχόλιο αλλά σας διαβάζω σε αυτό το τόπικ ,που είναι τόσο αισιόδοξοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο και μου κάνατε την καρδιά περιβόλι.Δε μπορεί βρε θα επιβιώσουμε , θα πάμε όλοι για δουλειά στου Μάρκου.χα χα χα ;D ;D ;D
Δεν είναι απαισιοδοξία έτσι απλά...Όταν επενδύεις σε κάτι (ασεπ, προϋπηρεσία, σπουδές) και όχι μόνο βλέπεις άλλους να τακτοποιούνται με μέσο κι εσύ να είσαι εκτός αλλά επιπλέον όταν ούτε στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει φως (που έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε) τότε δεν είσαι απαισιόδοξος αλλά απλά καταγράφεις την πραγματικότητα, είσαι ρεαλιστής...Αν αυτό δε γίνεται κατανοητό, ε,ας το γυρίσουμε στην πλακίτσα, πάσο.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 12:13:00 μμ »
Και να σκεφτεί κανείς πως ο Καρυωτάκης πέθανε όντας δημόσιος υπάλληλος , τι ηλίθιος  θεε μου χα χα χα.Ασχετο σχόλιο αλλά σας διαβάζω σε αυτό το τόπικ ,που είναι τόσο αισιόδοξοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο και μου κάνατε την καρδιά περιβόλι.Δε μπορεί βρε θα επιβιώσουμε , θα πάμε όλοι για δουλειά στου Μάρκου.χα χα χα ;D ;D ;D
Δεν είναι απαισιοδοξία έτσι απλά...Όταν επενδύεις σε κάτι (ασεπ, προϋπηρεσία, σπουδές) και όχι μόνο βλέπεις άλλους να τακτοποιούνται με μέσο κι εσύ να είσαι εκτός αλλά επιπλέον όταν ούτε στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει φως (που έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε) τότε δεν είσαι απαισιόδοξος αλλά απλά καταγράφεις την πραγματικότητα, είσαι ρεαλιστής...Αν αυτό δε γίνεται κατανοητό, ε,ας το γυρίσουμε στην πλακίτσα, πάσο.

ΜΕΛ ξερω 5 ανθρωπουσ που διοριστηκαν περσι με το 40% χωρις να εχουν δωσει ΠΟΤΕ ασεπ και τωρα με κοιτανε με οικτο ( εχω κλεισει 24 μηνο κ 3 επιτυχιες στον ασεπ) αλλα ειπα στον εαυτο μου οτι δε θα πικραθω αλλο με αυτην την ιστορια, καλλιο σερβιτορος σε εστιατοριο παρα αυτο το βουνο που ανεβαινω και ποτε δεν τελειωνει.Οποτε θελει και λιγο πλακα το πραγμα ,πριν μας τρελανει η σκυλα .  :) :);) ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 12:14:18 μμ »
εμ, πριν 3 μηνες περιπου περασαν απο μενα για συνεντευξη για 1 θεση στο λογιστηριο, ....που ησουν Lila ?....
(εσενα θα επελεγα και θα ειμασταν ολη μερα στο pde.....ζαχαρη θα τη βγαζαμε....)

Αυτά είναι......Το μόνο μου πρόβλημα είναι η.......δυσανεξία στα Μαθηματικά,αλλά ανάγκα και θεοί πείθονται!!!Δουλειά να υπάρχει!!!

βρε, ποια Μαθηματικα? Λογιστηριο σου λεω....(το Λογιστικο μερος της ψυχης κατα Πλατωνα...χαχα)
Επειτα το μονο που θα σε ρωτουσα και που χρειαζεται  δουλευοντας διπλα μου ως απαραιτητο προσον ειναι να εισαι μελος συνδρομητικο στο pde !!! αυτο αρκουσε...χαχα

Stelios, ναι μου αρεσουν πολυ οι "αντιθεσεις" executive και Αλεκα.....γιατι το κομμουνιστικο κομμα ενωνει και ειναι δυνατο!!!
Συμφωνω με την αποψη σου ΑΠΟΛΥΤΑ: μη χανουμε ουτε μια στιγμη το θαρρος μας,
ρε σεις, οι "ελευθεροι πολιορκημενοι " τίπτα δε σας λενε?  ;D  

α, η οδος που μενω στον Πειραια ονομαστηκε ΟΔΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ...!!(ασχετο αλλα και αδιάφορο...)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 12:41:08 μμ »
Και να σκεφτεί κανείς πως ο Καρυωτάκης πέθανε όντας δημόσιος υπάλληλος , τι ηλίθιος  θεε μου χα χα χα.Ασχετο σχόλιο αλλά σας διαβάζω σε αυτό το τόπικ ,που είναι τόσο αισιόδοξοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο και μου κάνατε την καρδιά περιβόλι.Δε μπορεί βρε θα επιβιώσουμε , θα πάμε όλοι για δουλειά στου Μάρκου.χα χα χα ;D ;D ;D
Δεν είναι απαισιοδοξία έτσι απλά...Όταν επενδύεις σε κάτι (ασεπ, προϋπηρεσία, σπουδές) και όχι μόνο βλέπεις άλλους να τακτοποιούνται με μέσο κι εσύ να είσαι εκτός αλλά επιπλέον όταν ούτε στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει φως (που έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε) τότε δεν είσαι απαισιόδοξος αλλά απλά καταγράφεις την πραγματικότητα, είσαι ρεαλιστής...Αν αυτό δε γίνεται κατανοητό, ε,ας το γυρίσουμε στην πλακίτσα, πάσο.

ΜΕΛ ξερω 5 ανθρωπουσ που διοριστηκαν περσι με το 40% χωρις να εχουν δωσει ΠΟΤΕ ασεπ και τωρα με κοιτανε με οικτο ( εχω κλεισει 24 μηνο κ 3 επιτυχιες στον ασεπ) αλλα ειπα στον εαυτο μου οτι δε θα πικραθω αλλο με αυτην την ιστορια, καλλιο σερβιτορος σε εστιατοριο παρα αυτο το βουνο που ανεβαινω και ποτε δεν τελειωνει.Οποτε θελει και λιγο πλακα το πραγμα ,πριν μας τρελανει η σκυλα .  :) :);) ;)

Αααααα, πονηρούλη, είσαι σε δύσβατο ε?  ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 248

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.