*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στον κανονισμό λειτουργίας των Νηπιαγωγείων ετοιμάζει το υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 58939 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ

Το κρατος οφειλει να στελεχωσει τα νηπιαγωγεια με το κυριο προσωπικο πρωτα,οφειλει να φτιαξει σχολεια,αυλες,να τα στηριξει υλικοτεχνικο επιπεδο και μετα να παρει βοηθους !


++++++++++++++++++
Παράθεση
Για την ωρα ως τραπεζοκομους θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν τις καθαριστριες που εχει το καθε σχολειο με επιπλεον αμοιβη ειτε απο το συλλογο γονεων ειτε στο μισθο τους

Αυτό, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, είναι παράνομο.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Για την ωρα ως τραπεζοκομους θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν τις καθαριστριες που εχει το καθε σχολειο με επιπλεον αμοιβη ειτε απο το συλλογο γονεων ειτε στο μισθο τους

Διαφωνώ, γιατί η ώρα του φαγητού μπορεί και πρέπει να έχει εκπαιδευτικό στόχο. Η παρουσιά βοηθού/τραπεζοκόμου/καθαρίοστριας που θα αναλάβει αυτό το ρόλο αναιρεί όλη την εκπαιδευτική διαδικασία. Και πριν με αρπάξετε, να πω ότι έχω δουλέψει σε ολοήμερο και με μια καλή συννενόηση με την απογευματινή συνάδελφο όλα γίνονται (ζέσταμα φαγητού στους 50 βαθμούς, σερβίρισμα από τα παιδιά, στρώσιμο από τα παιδιά, μάζεμα από τα παιδιά, ομάδες εργασίας κλπ κλπ)

Το επίκ'ινδυνο σχετικά με την αλλαγή του ΠΔ, τοξαναλέω, είναι η πιθανότητα έναρξης παρουσίας εκπαιδευτικών μερικής απασχόλησης. Καταργούνται έτσι, αν όχι όλα, τουλα΄χιστον πολλά από τα εργασιακά μας δικαιώμτα και κεκτημένα. Και το λέω εγώ, που στην τελική δεν μπορεί κανείς να μου πει ότι νοιάζομαι για το δικό μου μέλλον άμμεσα, μιας και είμαι διορισμένη και δεν με "πιάνει" η πιθανή εφαρμογή ενός τέτοιου μέτρου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2011, 10:50:42 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Για την ωρα ως τραπεζοκομους θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν τις καθαριστριες που εχει το καθε σχολειο με επιπλεον αμοιβη ειτε απο το συλλογο γονεων ειτε στο μισθο τους

Διαφωνώ, γιατί η ώρα του φαγητού μπορεί και πρέπει να έχει εκπαιδευτικό στόχο. Η παρουσιά βοηθού/τραπεζοκόμου/καθαρίοστριας που θα αναλάβει αυτό το ρόλο αναιρεί όλη την εκπαιδευτική διαδικασία. Και πριν με αρπάξετε, να πω ότι έχω δουλέψει σε ολοήμερο και με μια καλή συννενόηση με την απογευματινή συνάδελφο όλα γίνονται (ζέσταμα φαγητού στους 50 βαθμούς, σερβίρισμα από τα παιδιά, στρώσιμο από τα παιδιά, μάζεμα από τα παιδιά, ομάδες εργασίας κλπ κλπ)

για μενα emmaki δεν ειναι το ζητουμενο η ωρα του φαγητου κι εχω 26 στο τμημα μου.Παρολα αυτα το ζεσταμα 26 μπωλ ανα δυο,κραταει τουλαχιστον μιση ωρα ,σάυτο το μισαωρο τα παιδια χρειαζονται απασχοληση αν τάφησεις ελευθερη ωρα θα σκοτωθουνε-οπως κι εχει γινει.Βεβαιως και βοηθουν στο σερβιρισμα και στο μαζεμα ,αλλα δεν ειναι μονο αυτο,περισσοτερο το ζεσταμα ειναι το προβλημα εκει χρειαζεται ατομο να βοηθησει-σάυτη τη φαση εμεις ειμαστε 2 ατομα παντα-γιατι εχουμε και ενδιαμεση βαρδια.

Παράθεση
Για την ωρα ως τραπεζοκομους θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν τις καθαριστριες που εχει το καθε σχολειο με επιπλεον αμοιβη ειτε απο το συλλογο γονεων ειτε στο μισθο τους

Αυτό, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, είναι παράνομο.


γιατι ειναι παρανομο στο νηπιαγωγειο?αφου ετσι γινεται στο δημοτικο!
δε θα μπορουσε η καθαριστρια να τα ζεσταινει ολα μαζι και του δημοτικου και του νηπιαγωγειου και μεις να τα σερβιρουμε?
για μενα,και αυτος ειναι και ο λογος που το συζητω,δεν πρεπει να μενουν μονα τους τα παιδια την ωρα εκεινη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2011, 11:05:23 μμ από dimitra68 »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Kορίτσια η άποψή μου είναι πως πρέπει να δοθεί βάση στην υλικοτεχνική υποδομή και όχι στην αλλαγή ωραρίου.Φέτος έχω 18 σε μια τάξη που επιεικώς είναι για 10 παιδιά.Σε αυτήν την  τάξη γίνονται όλα:ξεκούραση,ζέσταμα και σερβίρισμα και φυσικά όλο το πρόγραμμα που πρέπει να βγει.Ας έρθει μια σύμβουλος να μας πει πως να χειριστούμε όλα αυτά μέσα σε μια τάξη ένα επί ένα..Έχουμε αλλάξει τα τραπέζια δέκα φορές για να μη σκοντάφτει το ένα παιδί πάνω στο άλλο....Τι βοηθοί και τραπεζοκόμοι.....Συμφωνώ emmaki ότι είναι εκπαιδευτική η διαδικασία του φαγητού,αλλά εγώ με τέτοιες συνθήκες δεν ρισκάρω.Απλώς τα κάνω εγώ(πλην του στρωσίματος και μαζέματος μετά,που εντάξει είναι λογικό).Ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής έχει δώσει εντολή να μην πάρουμε άλλα υλικά προς το παρόν ή να τα βολέψουμε όπως μπορούμε (σύλλογος γονέων,δεν γίνεται αλλιώς ,χώρια τι έχουμε πληρώσει για εκτυπώσεις γιατί...τι έκπληξη.....ο εκτυπωτής χάλασε από το Νοέμβρη.Να σημειώσω ότι ο η/υ είναι στην τάξη του κλασικού!!!)
Οπότε ας κοιτάξει το υπουργείο να λύσει βασικά θέματα της προσχολικής και ας αφήσει στην άκρη τα υπόλοιπα.Το θέμα είναι να μειώσουν κι άλλο τις δαπάνες,εννοείται πως καμμία δεν πρέπει να δηλώνει μειωμένου.
Το ωράριο είναι το θέμα του υπουργείου;;;;Δηλαδή το χάσανε πια τελείως;;;Γιατί δεν λένε από την αρχή ότι"κοιτάξτε να δείτε,θα αλλάξω τα ολοήμερα και θα σας βάλω ώρες  ενώ θε έχετε και μειωμένου,γιατί δεν ξέρω από που αλλού να κόψω"..Τι προτάσεις και πρώτα ο μαθητής......Αφού αυτή είναι η ουσία.Και εννοείται πως δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν βοηθοί στην τάξη....Δυο συνάδελφοι να έχουν τάξη 25-26 παιδιών και άλλοι δύο για το απόγευμα,κάπως μου ακούγεται λίγο καλύτερο....
Άντε γιατί έτσι και ξαναπάω σε σεμινάριο συμβούλου και ακούσω καμμία βλακεία πάλι"κάντε εκείνο,φέρτε πίνακες ζωγραφικής,κάντε ηχητική βιβλιοθήκη κλπ",θα εκραγώ και θα πω ότι βρίσκονται σε άλλη χώρα,δεν εξηγείται αλλιώς!!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irini123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η αναισθησία ορισμένων συναδέλφων!!! Είμαστε με τα καλά μας θέλουμε και βοηθό? Τί τρελά είναι αυτά που ακούω. Υπάρχουν 10000+ συνάδελφοι αδιόριστοι και οι βολεμένες θέλουν και βοηθό για την ψιλοδουλειά. Μας βλέπω να καταντάμε σαν τους δασκάλους με τις ειδικότητες, αλλά τουλάχιστον αυτοί έχουν και θέσεις να δώσουν. Δεν θεωρώ καμία διορισμένη συνάδελφο καλύτερη και από την τελευταία αναπληρώτρια ή μη του πίνακα. Υπενθυμίζω ότι κάποιες απο εμάς κλείνουμε 3 και 4 χρόνια αναπληρώσεων.
Αντί να διεκδικούμε, διορισμούς, μείωση αριθμού μαθητών, 2συναδέλφους στην τάξη για τους μεγάλους αριθμούς τμημάτων, καλύτερη υλικοτεχνική υποδομή και μεγαλύτερο μερίδιο χρημάτων απο τις σχολικές επιτροπές...... ζητάμε βοηθό, σε μία τόσο κρίσιμη καμπή της ιστορίας, ζητάμε τη βολή μας.
Έχω δουλέψει σε ολοήμερο και είχαμε τραπεζοκόμο, με την σύμφωνη γνώμη γονιών-εκπαιδευτικών, δεν ήταν όμως βοηθός... πρέπει να προσέχουμε πως διατυπώνουμε τα πράγματα... Ερχόταν για 1 ώρα το μέγιστο και πληρωνόταν απο τους ίδιους τους γονείς. Καταλαβαίνω την δυσκολία στα ολοήμερα, όμως το μόνο σε αυτήν την περίπτωση που θα μπορούσαν να ζητήσουν είναι η άδεια ύπαρξης τραπεζοκόμου στα ολοήμερα, η λέξη βοηθός επαναλαμβάνομαι σε αυτό παραπέμπει αλλού.
Σημειώνω επίσης ότι πουθενά στο ΠΔ δεν αναγράφεται ο μέγιστος αριθμός μαθητών, όπως επίσης και το διδακτικό ωράριο, ή αν αναγράφονται πουθενά πείτε το και σε μένα.


Πιο ωραία δεν μπορούσες να τα πεις. Συμφωνω απόλυτα! Στα μερη μου λένε "αλλού βαρούν τα τύμπανα κ αλλού χορεύει η νύφη"! Νομίζω μας ταιριάζει γάντι! Εδώ περασε το να μας τρεχει μια ζωη ανπληρώτριες χωρίς να εχουμε την ελπίδα διορισμου, να μην μπορεί να διορίσει τους ασεπιτες σε μια χρονια κ να τους "σπάει" σε 2 χρονιές και εμεις αυτο που εχουμε να συζητάμε είναι το να παρει βοηθούς να μας ζεσταινουν το φαγητο!!!! Ειμαστε με τα καλα μας???? Αντί να προσπαθήσουμε να διαφυλάξουμε ό,τι μπορουμε, συζητάμε εντελώς ουτοπιστικά ζητήματα??? Σε αλλη χώρα ζουν αυτοί που τα προτείνουν? Δλδ αν τους πει ο μισθος σου παει 700 ευρω και 300 θα παίρνει η βοηθός που θα έχεις, θέλω πολυ να δω αν θα το δεχόταν καμια.
Δε θέλω να είμαι τόσο αρνητική και καταλαβαίνω οτι ισως να αποτελεί προβλημα σε κάποιες περιπτώσεις αλλά ας είμαστε κ λίγο ρεαλιστές.. Βλεπουμε τι γίνεται στη χώρα...
Πάντως νομίζω, και μακάρι να βγω ψεύτρα, πως η Αννούλα μας ετοιμάζει δυσάρεστες εκπλήξεις που ούτε καν έχουμε σκεφτεί...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θελω, πραγματικα, να ευχαριστησω τους/τις συναδελφους ΠΕ60 για το τροπο που εξελισεται η συζητηση. Διεπεται απο τις αρχες ενος σωστου διαλογου. Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και η επιχειρηματολογια συνοδευεται απο στοιχεια θετικης αντιπροσφορας.

                      Ο συντονιστής.



Αν μου επιτρεπεται να εκφρασω και τη προσωπικη μου αποψη, οπως αυτη εχει διαμορφωθει μεχρι στιγμης απο τα λεγόμενα σας. Αν κρινετε πως στο εργο σας βοηθαει πολυ η υπαρξη ενος βοηθού τοτε καλως. Σε αντιθετη περιπτωση ομως, αν η βοηθεια που θα προσφερουν δεν ειναι και τοσο σημαντικη για την καλυτερη επιτευξη των διδακτικων σας στοχων, τοτε αγωνιστητε για την μη θεσμοθετιση υπαρξης βοηθου, γιατι θα αποβει καταστροφικη για το κλαδο σας.

Δικη μου θεση ειναι να παραμεινουν τα πραγματα ως εχουν και αν θελουν να βελτιωσουν τη γενικοτερη κατασταση και εικονα στα νηπιαγωγεια ας στραφουν σε αλλα πολυ πιο σημαντικα και ουσιαστικα για τη ποιοτητα της εκπαιδευσης.
   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2011, 09:51:13 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ευχαριστούμε κύριε συντονιστά... :)Να δώσουν επιτέλους τη σημασία που πρέπει στην προσχολική,και όχι να είναι πεντάχρονα παιδιά σε τάξεις-κλουβιά και να γίνουν ΟΛΑ ολοήμερα.Όλα όμως με πραγματικά οργανικά κενά,χώρους και πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό..Όχι να μιλάμε για αλλαγές ωραρίων,βοηθούς και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο σκαρφιστεί το πανούργο μυαλουδάκι της υπουργού,χωρίς να σκεφτόμαστε τα βασικά....Για να αλλάξουν δηλαδή κάποια πράγματα στα σχολεία,πρέπει πρώτα να θιγούν εκπαιδευτικοί;;;Αστο κυρία μου στην άκρη αυτό και φτιάξε νηπιαγωγεία σύγχρονα,άνετα και ελκυστικά για τα παιδιά....Έλεος πια.Και αν ισχύει αυτό που είχε πει ότι θα γίνει κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί το Μάρτιο....τι να πω....Στο τέλος τα παιδιά θα κάνουν μάθημα στα υπόγεια και οι νηπιαγωγοί θα έχουν ωράριο 7-5!Αυτό θέλουν και αν τους αφήσουμε θα το κάνουν......Για αρχή,ας μη δηλώνει καμμία μειωμένου(το καλοκαίρι στο γραφείο,έκαναν πολλές αίτηση για μειωμένο,δυστυχώς).
Αν δεν μπορούν να κάνουν όλα αυτά,ας μας αφήσουν στην ησυχία μας να κάνουμε τη δουλειά μας.Έχει γίνει συνήθεια πια να μπαίνουμε στα εκπαιδευτικά site καθημερινά για να δούμε "τι έγινε πάλι,τι είπαν"......Μια σιγουριά να εμπνεύσει αυτή η ηγεσία του υπουργείου δεν γίνεται;;;;;;;;;
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
δεν ξερετε τι ανακουφιση μου προκαλουν τα λογια σας...αντε ας πιεσουμε προς πασα κατευθυνση να μην περασει το αιτημα για βοηθους,αν πρωτα δε λυσουν αλλα προβληματα,οπως
1 νηπιαγωγος/15 νηπια
κατοχυρωση ωραριου
καταλληλοι χωροι/αιθουσες λειτουργικες για τα παιδια(αληθεια εχει πιασει κανεις να διαβασει τους ορους και τις προυποθεσεις ιδρυσης ιδιωτικων σχολειων και νηπιαγωγειων?της "Παναγιας τα ματια" ζητανε απο τον ιδιωτη που θελει νάνοιξει ιδιωτικο νηπιαγωγειο...οταν ομως προκειται για ιδρυση δημοσιου φτιαχνουνε μπουντρουμια!αυτο δεν ειναι σκανδαλο?
Γιατι δεν πιεζει κανεις οσο πρεπει να γινουν αυτα?Ας ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΙΑ ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΟΥΝΤΡΟΥΜΙΑ που λεμε νηπιαγωγεια,θα παρουμε και τους γονεις μαζι μας να'στε σιγουρες!
 
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
αληθεια εχει πιασει κανεις να διαβασει τους ορους και τις προυποθεσεις ιδρυσης ιδιωτικων σχολειων και νηπιαγωγειων?της "Παναγιας τα ματια" ζητανε απο τον ιδιωτη που θελει νάνοιξει ιδιωτικο νηπιαγωγειο...οταν ομως προκειται για ιδρυση δημοσιου φτιαχνουνε μπουντρουμια!αυτο δεν ειναι σκανδαλο?
Kαλα, μην εκθειάζουμε και τα ιδιωτικά "νηπιαγωγεία" δεν είναι μόνο ο χώρος που παίζει ρόλο....Τι να τα κάνω τα φρου-φρου όταν υποτίθεται οτι πρέπει να έχουν νηπιαγωγό στο τμήμα των νηπίων αλλά στην πράξη έχουν 3 τμήματα νηπιαγωγείου με μια νηπιαγωγό και άλλες 2 βοηθούς απο ΙΕΚ :o...Για να μην πω κατα πόσο εφαρμόζεται αναλυτικό.
Δεν θα το αναπτύξω περισσότερο γιατι ξεφεύγω απο το θέμα :P
Κατα τα άλλα συμφωνώ κάτι πρέπει να γίνει να διεκδικήσουμε κάποια βασικά πράγματα(1 νηπιαγωγος/15 νηπια
κατοχυρωση ωραριου,καταλληλοι χωροι/αιθουσες λειτουργικες για τα παιδια)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2011, 03:40:38 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
δεν εκθειαζουμε τα ιδιωτικα νηπιαγωγεια,αντιθετως σχολιασα το οτι στα δημοσια νηπιαγωγεια δεν εφαρμοζεται ο νομος σε ο.τι αφορα το κτιριακο(και οχι μονο)!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Ναι, το καταλαβα, απλά τονίζω κ εγω οτι ούτε στα ιδιωτικά εφαρμόζονται οι νόμοι...

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
ΟΚ για το αλλο που μας καιει τι θα κανουμε ?θα το κυνηγησουμε λιγο το πραγμα με τις προισταμενες μας ,με το συντονιστικο και ό,τι αλλο μπορουμε για να μην περασει αυτο για τις βοηθους?
Το κτιριακο και η μεγαλη αναλογια νηπιων /νηπιαγωγων ειναι τα σοβαροτερα προβληματα του ΠΔ που πρεπει ν'αλλαξουν!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Προσθέτω και την κατοχύρωση του ωραρίου στα παραπάνω.
Aπ οτι βλέπω έγινε μια συνάντηση στις 17/1! Πως μπορούμε να μάθουμε τι ειπώθηκε;;;
http://www.nipiagogoi.gr/

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Προσθέτω και την κατοχύρωση του ωραρίου στα παραπάνω.
Aπ οτι βλέπω έγινε μια συνάντηση στις 17/1! Πως μπορούμε να μάθουμε τι ειπώθηκε;;;
http://www.nipiagogoi.gr/

αν πηγε καποια ας ενημερωσει και τις υπολοιπες που ειμαστε επαρχια
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.