*

Αποστολέας Θέμα: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;  (Αναγνώστηκε 28794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 12:09:48 μμ »
Καλημέρα σε όλους,
μήπως κάποιος μπορεί να με ενημερώσει παρακαλώ, γιατί τελικά δεν ξέρω τι ισχύει: ενδιαφέρομαι για το Προφίσιενσυ Μίσιγκαν αλλά από μια συζήτηση με συναδέλφους άκουσα πως έχει "ισχύ" για 2 χρόνια. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή πρέπει κάθε 2 χρόνια να ξανα-αποδεικνύουμε ότι ξέρουμε αγγλικά;

Επίσης το συγκεκριμένο πτυχίο δίνει επάρκεια και άδεια διδασκαλίας;

Τα φώτα σας παρακαλώ  ???  ???  ???

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:52:02 »

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 12:18:04 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή αν κάποιος θελήσει να διδάξει με το συγκεκριμένο πιστοποιητικό (και όχι πτυχίο  ;D ), θα πρέπει κάθε 2 χρόνια να καταθέτει δικαιολογητικά για την άδεια κτλ...;;; Με τα πιστοποιητικά του Γκαίτε δεν ισχύει αυτό πάντως...

 

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 01:55:51 μμ »
Αυτό που σου αναφέρω ισχύει ΓΙΑ ΟΛΑ τα πιστοποιητικά. Και για του Γκαίτε. Όποιος σου λέει το αντίθετο είναι ψεύτης.
Αυτή η νομοθεσία (περι λήξης) ΔΕΝ εφαρμόστηκε ποτέ και δεν θα εφαρμοστεί στο άμεσο μέλλον. Άρα από τη στιγμή που θα "πάρεις" επάρκεια και άδεια διδασκαλίας (για φροντιστήρια-ιδιαίτερα) αυτή θα ισχύει χωρίς να χρειάζεται ανανέωση

Αυτό ισχύει, μόνο η άδεια οικοδιδασκαλίας χρειάζεται κάθε χρόνο ανανέωση, πληρώνεις το παράβολό σου δηλ. κ έτοιμος!

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:06:35 μμ »
Να ρωτησω κι εγώ κάτι μια που άνοιξε το θέμα. Για να διδάξεις σε φροντιστήριο ας πούμε, αρκεί το  Proficiency, δίνει επάρκει ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Άδεια ασκήσεως ή κάτι τέτοιο; Γιατί έχω ακούσει χίλια δυο και δεν ξέρω τι γίνεται... :-\ Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ! :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:52:02 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:18:18 μμ »
Να ρωτησω κι εγώ κάτι μια που άνοιξε το θέμα. Για να διδάξεις σε φροντιστήριο ας πούμε, αρκεί το  Proficiency, δίνει επάρκει ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Άδεια ασκήσεως ή κάτι τέτοιο; Γιατί έχω ακούσει χίλια δυο και δεν ξέρω τι γίνεται... :-\ Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ! :)

δίνει επάρκεια αλλά για να διδάξεις όπως σε όλα τα καθηγητικά επαγγέλματα βγάζεις και άδεια διδασκαλίας

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:19:28 μμ »
Να ρωτησω κι εγώ κάτι μια που άνοιξε το θέμα. Για να διδάξεις σε φροντιστήριο ας πούμε, αρκεί το  Proficiency, δίνει επάρκει ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Άδεια ασκήσεως ή κάτι τέτοιο; Γιατί έχω ακούσει χίλια δυο και δεν ξέρω τι γίνεται... :-\ Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ! :)

δίνει επάρκεια αλλά για να διδάξεις όπως σε όλα τα καθηγητικά επαγγέλματα βγάζεις και άδεια διδασκαλίας

... στη δευτεροβάθμια

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:20:13 μμ »
Να είσαι καλά! Ευχαριστώ πολύ!!! :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 02:39:18 μμ »
Να είσαι καλά! Ευχαριστώ πολύ!!! :)
ολα τα πτυχία που δινουν επάρκεια και μετα ο καθένας βγάζει άδεια διδασκαλίας εχουν ισχύ για πάντα. Το άλλο θέμα είναι εαν κάθε επιτυχών στις εξετάσεις γλωσσομάθειας εχει και την παιδαγωγική γνώση να διδάξει. Τελικά εχω καταλάβει οτι μόνο οι ξένες φιλολογίες είναι απροστάτευτες σε τετοια αινόμενα. Σε καμμία χώρα της ευρώπης δεν διδάσκει γλώσσες ο καθε πικραμμένος. Αλλα στην μπανανία που ζούμε ολα ειναι δυνατα

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 03:37:28 μμ »
Συμφωνώ...

void

  • Επισκέπτης
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 05:17:54 μμ »
Καλημέρα σε όλους,
μήπως κάποιος μπορεί να με ενημερώσει παρακαλώ, γιατί τελικά δεν ξέρω τι ισχύει: ενδιαφέρομαι για το Προφίσιενσυ Μίσιγκαν αλλά από μια συζήτηση με συναδέλφους άκουσα πως έχει "ισχύ" για 2 χρόνια. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή πρέπει κάθε 2 χρόνια να ξανα-αποδεικνύουμε ότι ξέρουμε αγγλικά;
Επίσης το συγκεκριμένο πτυχίο δίνει επάρκεια και άδεια διδασκαλίας;
Τα φώτα σας παρακαλώ  ???  ???  ???
Ευχαριστώ!
Όλα τα πιστοποιητικά (και όχι πτυχία) γνώσεων (από τις ξένες γλώσσες μέχρι και τους υπολογιστές) ισχύουν για 2 χρόνια.
Στο ελληνικό κράτος βέβαια η ισχύς είναι απεριόριστη καθώς κανένας δεν έχει αναλάβει το πολιτικό κόστος να πει ότι λήγουν.
Για την επάρκεια είμαι σχεδόν σίγουρος ότι "δίνει".
διετους ισχυος ειναι τα πτυχια αυτα εφοσον σου χρειαζονται για να αποδειξεις την επαρκεια σου στη χωρα του εξωτερικου οπου ενδιαφερεσαι να σπουδασεις και πιστοποιουν οτι δε θα τους κοιτας σα χανος.Διετη διαρκεια δεν εχω ακουσει να εχουν σε κανεναν αλλον τομεα και μεσα σ'αυτους και το νεο τροπο διορισμων ,για τον οποιο λογο φανταζομαι τεθηκε εξαρχης το ερωτημα και παρεπιμπτοντως και για την επαρκεια,οπου και παλι δεν υπαρχει δεσμευση χρονικη.

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 06:29:51 μμ »
Αυτό που σου αναφέρω ισχύει ΓΙΑ ΟΛΑ τα πιστοποιητικά. Και για του Γκαίτε. Όποιος σου λέει το αντίθετο είναι ψεύτης.
Αυτή η νομοθεσία (περι λήξης) ΔΕΝ εφαρμόστηκε ποτέ και δεν θα εφαρμοστεί στο άμεσο μέλλον. Άρα από τη στιγμή που θα "πάρεις" επάρκεια και άδεια διδασκαλίας (για φροντιστήρια-ιδιαίτερα) αυτή θα ισχύει χωρίς να χρειάζεται ανανέωση

δεν είμαι ψεύτρα  :P

Tα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας του Goethe-Institut δεν χάνουν ποτέ την ισχύ τους.


Τα πιστοποιητικά του Cambridge με εξαίρεση το  IELTS  ισχύουν επίσης για μια ζωή.
Φαντάζομαι πως το ίδιο ισχύει και για τα πιστοποιητικά του Michigan

Το TOEFL ισχύει 2 χρόνια

 

Αληθεια ομως ειναι οτι πολλά ιδρύματα και εργοδότες  δέχονται μόνο πιστοποιητικά που αποκτήθηκαν τα δύο τελευταία χρόνια.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2010, 07:07:56 μμ από liouliou »
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 07:10:31 μμ »
Στάθηκα στο πρωτο post  σου

Sorry ς αλλά .. μόλις τώρα διάβασα τα παρακάτω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2010, 07:15:14 μμ από liouliou »
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 07:16:52 μμ »
xaxaxa δε σε προλαβαίνω! Μεχρι να γραψω μια προταση εχεις γραψει 2 ποστ  :)
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ισχύς για Proficiency Michigan...;;;
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 07:42:00 μμ »
Αυτό που σου αναφέρω ισχύει ΓΙΑ ΟΛΑ τα πιστοποιητικά. Και για του Γκαίτε. Όποιος σου λέει το αντίθετο είναι ψεύτης.
Αυτή η νομοθεσία (περι λήξης) ΔΕΝ εφαρμόστηκε ποτέ και δεν θα εφαρμοστεί στο άμεσο μέλλον. Άρα από τη στιγμή που θα "πάρεις" επάρκεια και άδεια διδασκαλίας (για φροντιστήρια-ιδιαίτερα) αυτή θα ισχύει χωρίς να χρειάζεται ανανέωση

Καλό είναι να μη γράφουμε με βεβαιότητα για πράγματα που δε γνωρίζουμε. Τα περισσότερα πιστοποιητικά έχουν απεριόριστη χρονικά ισχύ: ενδεικτικά στη σελίδα του Cambridge ESOL αναφέρεται πως 'a CPE certificate is valid for life, you never need to take the exam again' (http://www.cambridgeesol.org/exams/general-english/cpe.html). Για το ECPE του Michigan αναφέρεται επίσης ότι the certificate is valid for the holder’s lifetime (http://www.lsa.umich.edu/umich/v/index.jsp), με την παρατήρηση πως αν γίνει αναγωγή της βαθμολογίας σε κλίμακα MELAB η αναγωγή αυτή (και μόνο) έχει διετή ισχύ. Από τα άλλα πιστοποιητικά που προαναφέρθηκαν, απεριόριστη είναι η ισχύ για τα πιστοποιητικά του Goethe Institut, όχι όμως για το TOEFL (επειδή δεν τηρούν αρχείο πέραν της διετίας) και τα πιστοποιητικά πληροφορικής (λόγω της εξέλιξης του λογισμικού).

Το σημείο στο οποίο συνήθως υπάρχει παρανόηση είναι το ακριβώς πιστοποιείται. Στα πιστοποιητικά (σε αντίθεση με τα πτυχία) η ημερομηνία απόκτησης είναι ένα από τα πιστοποιούμενα στοιχεία. Με άλλα λόγια ένα proficiency του 1990 πιστοποιεί ότι ο κάτοχός του ήξερε άριστα Αγγλικά το 1990 και τίποτα περισσότερο (κατά τον ίδιο τρόπο που ένα περσινό πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μπορεί να πιστοποιεί ότι κάποιος ήταν άγαμος πέρυσι, αλλά δεν δηλώνει τίποτα για την οικογενειακή του κατάσταση σήμερα). Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθενός το πως θα ερμηνεύσει αυτή την πληροφορία. Οι σοβαρότεροι φορείς (ξένα πανεπιστήμια και ιδιωτικές εταιρείες αλλά και από το δημόσιο τομέα ο στρατός και το διπλωματικό σώμα) για να αποδεχθούν ότι κάποιος έχει ένα επίπεδο γλωσσομάθειας προτιμούν πρόσφατα πιστοποιητικά, που μπορεί κατά περίπτωση να είναι διετίας, τριετίας, ή και πενταετίας. Σε λιγότερο σοβαρούς χώρους, όπως η εκπαίδευση, ο χρόνος κτήσης του πιστοποιητικού είναι αδιάφορος.

Αναφέρθηκε ψευδώς πως υπάρχει νόμος που ρυθμίζει τη χρονική διάρκεια των πιστοποιητικών. Αυτό είναι καταφανής ανοησία, γιατί η Ελληνική νομοθεσία δεν έχει εφαρμογή στα πιστοποιητικά που εκδίδουν τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, αλλά ούτε και στο νομοθετικό πλαίσιο για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (Ν.2740/1999, αρ. 13 Ν.3149/2003) ορίζεται διάρκεια ισχύος. Επίσης τίποτε το σχετικό δεν αναφέρεται στην τελευταία δημιοσιευμένη προκήρυξη του ΑΣΕΠ (1/1M/2010). Αν όμως κάποιος θεωρεί πως γνωρίζει κάτι περισσότερο, δεν έχει παρά να παραπέμψει στο σχετικό ΦΕΚ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.