*

Αποστολέας Θέμα: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!  (Αναγνώστηκε 19331 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:05:42 μμ »
Δεν νομίζω ότι γίνεται στα δημοτικά να φεύγουν κάποια τμήματα πιο νωρίς...εδώ περιμένουμε μια συνάδελφο ΠΕ05 από την αρχή της χρονιάς και τα παιδιά μοιράζονται σε τμήματα...ουσιαστικά θα στραφούν οι μόνιμοι εναντίον μας,ότι τους φορτώνουμε τις ευθύνες μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:15 »

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:42:24 μμ »
Δεν νομίζω ότι γίνεται στα δημοτικά να φεύγουν κάποια τμήματα πιο νωρίς...εδώ περιμένουμε μια συνάδελφο ΠΕ05 από την αρχή της χρονιάς και τα παιδιά μοιράζονται σε τμήματα...ουσιαστικά θα στραφούν οι μόνιμοι εναντίον μας,ότι τους φορτώνουμε τις ευθύνες μας.
δεν ξερω τι λενε οι μονι μοι στο σχολειο σου παντως στο δικο μου εχω συζητησει με τους πιο πολλους και ολοι καταλαβαινουν και συμφωνουν οτι εχω δικιο αν λαβω μερος στην επισχεση. οσο για τις ωρες μου στο ολοημερο κλεινουν ενα τμημα.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:58:31 μμ »
Δεν είπαν τι λένε.Είπα τι συμβαίνει.Είμαι σε 4 δημοτικά και σε όλα έχουν συμβεί αυτό που περιέγραψα,απλώς στο τελευταίο έχει κρατήσει ολόκληρο τρίμηνο.Μακάρι να μας υποστήριζαν,αλλά έχω δει πολύ άσχημη αντιμετώπιση τόσα χρόνια,όπως και πολλοί συνάδελφοι,ειδικά όταν ήμασταν ωρομίσθιοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 02:32:15 μμ »
Άρα, Lasid, δε φαίνεται να "κινδυνεύουμε" με την επίσχεση, έτσι δεν είναι; Εκεί που πάμε να πιέσουμε για να πληρωθούμε, μη βρεθούμε και απολυμένοι! Αλλά δε γίνεται να δουλεύουμε και τζάμπα.  :-\

Τι κάνουμε, λοιπόν; Πάμε την Πέμτη το πρωί ο καθένας στη Διεύθυνση και συμπληρώνουμε την αίτηση; Τι συζητάτε στα σχολεία σας; Είναι πολλοί υπέρ; Στο δικό μου όλοι, νομίζω.

Από ότι φαίνεται θα έχει μαζική συμμετοχή η επίσχεση εργασίας και είναι και νομικά κατοχυρωμένη, άρα κανένας κίνδυνος δε συντρέχει.

Και αυτό που λες με το πρωτόκολλο.....τι λέμε: Δείξτε μας το πρωτόκολλο; ???
Και η κοινοποίηση στο Υπουργείο Οικονομικών πώς γίνεται; Στην αίτηση δεν υπάρχει κάπου σημείο που να λέει για κοινοποίηση.

Είναι αυτονόητο δικαίωμά σου όταν υποβάλεις μια αίτηση να ζητήσεις τον αριθμό πρωτοκόλλου για οποιαδήποτε μελλοντική σου έγγραφη ή προφορική αναφορά. Πώς; Ε λες ευγενικά: "Μπορώ να έχω τον αριθμό πρωτοκόλλου;" ή "Μπορείτε να μου σημειώσετε σε ένα χαρτάκι τον αριθμό πρωτοκόλλου;".
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι συνάδελφοι στη διεύθυνση εκπαίδευσης που ανήκεις θα είναι πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν και πιθανότατα θα σου πουν και μπράβο για τη συμμετοχή σου (έχουν κατανόηση).

Κι αν τολμήσει κανείς να είναι αρνητικός, παίξτο τυπική, όπως ο κλητήρας που κάνει τη δουλειά του όταν αφήνει μια ειδοποίηση κλπ. Σαν να τους λες: "Εγώ σας ενημέρωσα ότι δε δουλεύω μέχρι να πληρωθώ, από εκεί και πέρα δικό σας το πρόβλημα, κανονίστε τι θα κάνετε. Τα λέμε όταν πληρωθώ. Γειαααα".

Όσον αφορά στην κοινοποίηση δεν είναι και κάτι δύσκολο, ένα συστημένο γράμμα που θα περιέχει φωτοτυπία της αίτησης, με τον αριθμό πρωτοκόλλου πάνω της. Γράψε και στο κάτω μέρος της αίτησης Επίσχεσης Εργασίας: "Κοινοποίηση: Υπουργείο Οικονομικών". Να ξέρει και ο Παπακωνσταντίνου σε ποιους χρωστάει...έχει χάσει τον μπούσουλα...!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:15 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 05:20:08 μμ »
Thymiara και Lasid, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άντε.......και ο Θεός βοηθός!  :P

Α και κάτι άλλο: αύριο πρέπει να πάμε στα προκαθορισμένα ραντεβού; Μου έστειλαν mail στο facebook και λέει για συγκεκριμένες ώρες. Δεν μπορούμε να πάμε ό,τι ώρα θέλουμε; ???

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 07:44:23 μμ »
Αυτό δεν το ξέρω panickos. Rώτησε μέσω Facebook αυτούς που σου είπαν για την ώρα.
Εγώ δεν είμαι με ΕΣΠΑ. Φέτος δεν είχα καν την τύχη να προσληφθώ ακόμα.
Είμαι με ταμείο ανεργίας 454,25 € και περιμένω να προσληφθώ. Ελπίζω σύντομα.
Φαντάσου ότι είμαι άνεργος διοριστέος ΑΣΕΠ 2008. Περιμένω διορισμό το καλοκαίρι! Για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 07:58:44 μμ »
Φυσικά μπορείς να πας ότι ώρα (και μέρα) θες απλά αν έχεις κάποιες απορίες ή απλά αν θες να κάνεις και λίγη φασαρία (!!!) στη διεύθυνση καλό είναι να πας με τους άλλους !

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 09:22:01 μμ »
Φυσικά μπορείς να πας ότι ώρα (και μέρα) θες απλά αν έχεις κάποιες απορίες ή απλά αν θες να κάνεις και λίγη φασαρία (!!!) στη διεύθυνση καλό είναι να πας με τους άλλους !
Thanks!

Αυτό δεν το ξέρω panickos. Rώτησε μέσω Facebook αυτούς που σου είπαν για την ώρα.
Εγώ δεν είμαι με ΕΣΠΑ. Φέτος δεν είχα καν την τύχη να προσληφθώ ακόμα.
Είμαι με ταμείο ανεργίας 454,25 € και περιμένω να προσληφθώ. Ελπίζω σύντομα.
Φαντάσου ότι είμαι άνεργος διοριστέος ΑΣΕΠ 2008. Περιμένω διορισμό το καλοκαίρι! Για να δούμε...
Αχ ρε συ, στα ΠΕΚ γνώρισα κάποιες κοπέλες, κι αυτές διοριστέες της β' φουρνιάς και τις λυπήθηκα! Ευτυχώς, αυτές δουλεύουν τουλάχιστον σαν αναπληρώτριες. Αλλά ακόμα δεν ξέρω αν και πότε θα διοριστούν. Τραγικό!!! Να είσαι στους διοριστέους και να'ρχεται η Διαμάντω και να σου λέει περίμενε και θα δούμε! Εσείς και οι 24μηνίτες είστε οι πιο αδικημένοι! Κουράγιο κι ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 10:43:40 πμ »

Αποσυνδεδεμένος katerinasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 10:46:55 πμ »
Υπαρχει έντονος φοβος από συναδέλφους στο να κάνουν επίσχεση....στην διεύθυνση που ανήκω εγώ δεν είχε ικανοποιητική συμμετοχή...εγώ έκανα γιατί στη τελική τι έχω να χάσω?την μόνιμη θέση(ενας θεος ξέρει αν του χρόνου με παρουν), την προυπηρεσία που δεν θα μετράει?Αλλά αν δεν έχει μαζικότητα..μια τρύπα στο νερό..είμαστε τα πιόνια στην παρτίδα σκάκι των άλλων και φυσικά άξιοι της μοίρας μας..μια βδομάδα πριν τα χριστούγεννα απλήρωτοι να περιμένουμε να πέσει κανά ψίχουλο από το τραπέζι...στεναχωριέμαι που η γενιά μας (25-35) είναι τοσο φοβισμένη!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 12:22:24 μμ »
Και τουλάχιστον στην απεργία δεν θέλουν να χάσουν λεφτά....Στην επίσχεση τι ακριβώς φοβούνται....;;;; Ακόμη και καταχρηστική να κριθεί δεν απολύεται κανείς..... ??? ??? ??? ??? ???
Όντως....τόσο καλά πέρασαν οι πολιτικές των τελευταίων δεκαετιών σ'αυτή την γενιά...οι πολιτικές που επιβάλλουν τον φόβο;;;!!!
Τόσο πολύ γενιά του βολέματος;;; Γιατί όλα αυτό καταδεικνύουν.... >:( >:(
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 04:21:48 μμ »
Είναι όντως εκατοντάδες ή κοροιδευόμαστε...; Μακάρι να είναι....

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Επίσχεση εργασίας των αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ
 
Από σήμερα το πρωί εκατοντάδες αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ κατέθεσαν στις αντίστοιχες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης αιτήσεις επίσχεσης εργασίας.
 
Πέντε χιλιάδες οχτακόσιοι αναπληρωτές  κλήθηκαν να στελεχώσουν το «καινοτόμο πρόγραμμα» των 800 αναμορφωμένων Δημοτικών Σχολείων που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ. Το Υπουργείο Παιδείας έκρινε ότι οι συγκεκριμένοι εργαζόμενοι οφείλουν να δουλεύουν εθελοντικά και καθυστερεί την καταβολή μισθού από τις 10/9/2010.
 
Πάνω από τρεις μήνες οι απλήρωτοι εκπαιδευτικοί έκαναν υπομονή προσδοκώντας την αποπληρωμή τους τουλάχιστον πριν τα Χριστούγεννα. Η οικονομική εξάντληση και το τσαλάκωμα της αξιοπρέπειάς μας δεν μπορεί να συνεχιστεί.
 
Η επίσχεση ήδη θορύβησε τις Διευθύνσεις εκπαίδευσης καθώς τηλεφωνικά μας ενημερώνουν ότι ΘΑ πληρωθούμε. Απαντάμε ότι θα επιστρέψουμε στα καθήκοντά μας αμέσως μετά την εξόφληση των δεδουλευμένων. Μέχρι τότε όλο και περισσότεροι συνάδελφοι αναπληρωτές θα προσφύγουμε στην μοναδική και τελευταία λύση της επίσχεσης εργασίας. Μας τελείωσαν τα λεφτά, οι αντοχές, η υπομονή, αλλά μας έμεινε η αξιοπρέπεια.
 
 
Καλούμε τους αναπληρωτές να επικοινωνήσουν με τους συλλόγους καθώς και με τους παρακάτω συναδέλφους προκειμένου να προχωρήσουν (όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη) ανα διεύθυνση σε επίσχεση εργασίας
 
Δ/νση Α' Αθήνας, Στάθης Κατσούλας, 6972411061
Δ/νση Β' Αθήνας, Μαρίνα Μίντζα, 6973501953
Δ/νση Γ' Αθήνας, Παναγιώτα Καντιάνη, 6973299687
Δ/νση Δ' Αθήνας, Νίκος Κουράκης, 6932594899
Δ/νση Ανατολικής Αττικής, Χρίστος Κατσούλας, 6972278533
Δ/νση Δυτικής Αττικής, Ανδριανή Βεντούρη, 6973213701
Δ/νση Πειραιά, Έλενα Χατζημιχάλη, 6976150944
Δ/νση Ηράκλειου Κρήτης, Σταύρος Καλογερόπουλος, 6976220360
Δ/νση Γιάννενα, Αλεξάνδρα Γουργούλη, 6974169371
Δ/νση Δυτ Θεσσαλονίκης, Δήμητρα Τζιότζιου, 6977040779, Αλέξανδρος Καριπίδης 6974595897
Δ/νση Ανατολ. Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ιωάννου, 6997002373
Δ/νση Πιερίας, Χριστίνα Κυπρίδου, 6974901134
Δ/νση Σερρών, Μαίρη Ματσικοπούλου, 6997106902
Δ/νση Ρόδου, Λία Μπαμπαλετάκη, 6938471803
Δ/νση Ρεθύμνου, Αναστασία Σταυρουλάκη , 6973008983
Δ/νση Κορίνθου, Εύα Μπαρλιά, 6974310532
Δ/νση Αχαΐας, Παναγιώτης Μιχαλόπουλος, 6973824813
 
Όλοι στη συνέλευση της Κυριακής 19/12, στις 6.30μμ, στα γραφεία της ΟΛΜΕ (Ερμού και Κορνάρου 2, Σύνταγμα) στην Αθήνα
 
Συντονιστικό Ωρομισθιων Αναπληρωτών
Πανελλήνια Ένωση Αδιορίστων Εκπαιδευτικών
 
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 04:26:56 μμ »
Ναι, καλά...... Σ'εμάς θα "χώσουν" τους δασκάλους να μας αντικαταστήσουν. Σίγουρα πράγματα.

Και αυτό που λες με το πρωτόκολλο.....τι λέμε: Δείξτε μας το πρωτόκολλο; ???
Και η κοινοποίηση στο Υπουργείο Οικονομικών πώς γίνεται; Στην αίτηση δεν υπάρχει κάπου σημείο που να λέει για κοινοποίηση.
Επίσης νομίζω πως ο νόμος καλύπτει τους δασκάλους στο να μην δεχτούν τέτοιες έξτρα ώρες για τέτοιου είδους κενά...το είχε ανακοινώσει μια φορά η ΔΟΕ...αρκεί να τους κόψει τους δασκάλους....γιατί είναι και ένας κλάδος που δεν αντιλαμβάνεται και πολύ την επιτακτική ανάγκη αντίδρασης-αντίστασης στα ξεφτιλίκια του κράτους!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίσχεση εργασίας αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ!
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 08:01:44 μμ »
Παντως κανουν πολλοι!!! Καλό αυτό!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.