*

Αποστολέας Θέμα: Συνδικαλιστική άδεια  (Αναγνώστηκε 13464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Συνδικαλιστική άδεια
« στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 11:54:47 μμ »
Ειμαι μονιμη καθηγητρια δευτεροβαθμιας με διαθεση στη πρωτοβαθμια.Αυριο ψηφιζουμε για εκλογες ελμε και οι συναδελφοι της πρωτοβαθμιας μου ειπαν να μη κανω χρηση της αδειας μου με το σκεπτικο οτι αφου διατεθηκα στη πρωτοβαθμια να παω να ψηφισω μετα το ληξη του σχολειου. Εχει κανεις παρομοιο προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:13 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 08:50:25 πμ »
Κατ' αρχήν είσαι σίγουρη ότι έχετε αύριο συνδικαλιστική άδεια; Γιατί η άδεια δίνεται για την παρακολούθηση της συνέλευσης, όχι για την διενέργεια της ψηφοφορίας. Δηλαδή, εάν αύριο δεν υπάρχει ΚΑΙ εκλογοαπολογιστική συνέλευση, δεν δικαιούστε άδεια.
Εάν όμως υπάρχει, τότε σου λένε μπούρδες και μπορείς να τους αγνοήσεις. Κάνε και μία άιτηση για συνδικαλιστική άδεια για την παρακολούθηση της συνέλευσης και είσαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 07:03:22 μμ »
Η άδεια όντως δίνεται για την παρακολούθηση της εκλογοαπολογιστικής συνέλευσης. Κάποιες φορές οι εκλογές ΕΛΜΕ γίνονται ΜΕΤΑ τη συνέλευση κι έτσι συμπίπτει η άδεια με τις εκλογές. Αν δεν έχει συνέλευση δεν έχει άδεα, κοινώς. Οπότε, πράττεις αναλόγως....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 11:01:21 πμ »
θέλω να ρωτήσω κατα πόσο είναι επιτρεπτό η ενημέρωση του συλλόγου διδασκόντων από έναν συνδικαλιστή μιας παραταξης, να γίνεται σε ώρα μαθήματος.

Στο σχολείο μου καθημερινά σχεδόν θα χαθεί και μια ώρα μαθήματος λόγω αυτής της ενημέρωσης.
Υποτίθεται ότι θα γίνει για 10 λεπτά, αλλά χάνεται ολόκληρη η ώρα.
Στο σχολείο γίνεται ο χαμός αφού τα παιδιά βλέπουν ότι οι καθηγητές δεν μπαίνουν μέσα στην τάξη!

Δεν είμαι κατά της ενημέρωσης, όχι όμως να γίνεται εις βάρος του μαθήματος μου. Προσωπικά αρνούμαι να παραστώ στις ενημερώσεις αυτές, και λέω στον συνδικαλιστή να έρθει στις 2 το μεσημέρι να μου τα πει, ή να μου αφήσει το κείμενο που συνήθως έχουν πάνω στο γραφείο μου και αν έχω απορία να τον πάρω τηλέφωνο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:13 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 11:19:55 πμ »
θέλω να ρωτήσω κατα πόσο είναι επιτρεπτό η ενημέρωση του συλλόγου διδασκόντων από έναν συνδικαλιστή μιας παραταξης, να γίνεται σε ώρα μαθήματος.

Στο σχολείο μου καθημερινά σχεδόν θα χαθεί και μια ώρα μαθήματος λόγω αυτής της ενημέρωσης.
Υποτίθεται ότι θα γίνει για 10 λεπτά, αλλά χάνεται ολόκληρη η ώρα.
Στο σχολείο γίνεται ο χαμός αφού τα παιδιά βλέπουν ότι οι καθηγητές δεν μπαίνουν μέσα στην τάξη!

Δεν είμαι κατά της ενημέρωσης, όχι όμως να γίνεται εις βάρος του μαθήματος μου. Προσωπικά αρνούμαι να παραστώ στις ενημερώσεις αυτές, και λέω στον συνδικαλιστή να έρθει στις 2 το μεσημέρι να μου τα πει, ή να μου αφήσει το κείμενο που συνήθως έχουν πάνω στο γραφείο μου και αν έχω απορία να τον πάρω τηλέφωνο!!

Αν σου πει πως θα έρθει στις 2 και καθυστερήσει λίγο, φαντάζομαι εσύ να  περιμένεις...  Σου δίνει το κινητό ή το σταθερό τηλέφωνο...    ::)
Πάντως, αν ο συνδικαλιστής έρθει αρχές ενός μεγάλου διαλείμματος, έχει αρκετό χρόνο να ενημερώσει τους συναδέλφους, έστω και αν χαθούν και 5 - 10 λεπτά από το μάθημα... Όποιος δεν θέλει να παρακολουθήσει την ενημέρωση μπορεί να πάει στην τάξη του...
Σαν κλάδος μέχρι τώρα δεν δίναμε και ιδιαίτερη σημασία στα συνδικαλιστικά θέματα αφήνοντας τα στην τύχη κομματικών εκπροσώπων. Το αποτέλεσμα το βλέπουμε τώρα...


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 11:57:26 πμ »
Θεωρώ πολύ χρήσιμες τις ενημερώσεις αυτές. Μαθαίνεις κάποια πράγματα τα οποία δεν φτάνουν στα αυτιά σου όχι από άγνοια αλλά αν δεν είσαι μέσα στους κύκλους δεν τα μαθαίνεις.

Απλά ρε παιδιά κάθε φορά που θα έρθει κάποιος, μέχρι να συγκεντρωθούν όλοι οι συνάδελφοι, να βγουν από τις τάξεις τους κλπ, χάνεται η ώρα και γκρεμίζεται το σχολείο.

Και τα παιδιά ξέρετε αφορμή ζητάνε. Αν για 10 λεπτά αργήσει ο καθηγητής τότε θα θεωρήσουν ότι έχουν κενό και άντε μάζεψέ τα μετά από την αυλή!

Και να ερχότανε 1 συνδικαλιστής καλά θα ήταν. Έχουμε ούτε εγώ ξέρω πόσες παρατάξεις. Από 1-2 φορές να έρθει ο καθένας, χάνονται αρκετές ώρες.

Τέλος πάντων, απλά από περιέργεια ρώτησα αν από το νόμο έχει δικαίωμα να πάρει διδακτική ώρα για να ενημερώσει τους συναδέλφους

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 03:22:19 μμ »
Χορήγηση άδειας απουσίας από τα καθήκοντα:

http://et.diavgeia.gov.gr/f/all/ada/4%CE%918%CE%9A9-%CE%95%CE%A4%CE%97

Άμα βρείτε "Έχοντας υπόψη..." σε αυτό το έγγραφο, σφυρίχτε μου.

Δε θα βρείτε, διότι πολύ απλά η άδεια ολικής απουσίας που τους χορηγείται είναι παράνομη...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 04:08:58 μμ »
Αδέρφια,
Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω την Δευτέρα. Οι αναπληρωτές που θα ψηφίσουν θα αναγκαστούν να πάρουν άδεια? ΜΑ ξέρουμε ήδη ότι οι αναπληρωτές χάνουν λεφτά όταν παίρνουν άδεια από την αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας στο τέλος. Για αυτό το λόγο δεν παιρνω άδειες. Δηλαδή θα με αναγκάσουν να χάσω λεφτά για να ψηφίσω?
Αν παρουσιαστώ στο σχολείο μου αφού ψηφίσω θα θεωρηθεί ότι πήρα άδεια μιας ημέρας πάλι?
Αν το σχολείο μου είναι μακριά σε άλλο νομό και δεν θέλω να πληρώσω βενζίνες ούτε για να ψηφίσω, πρέπει να πληρώσω για να πάω στο σχολείο και να πω τζα? Σε ποιόν? Δηλαδή ή με τον ένα ή μετον άλλο τρόπο πρέπει να πληρώσω. Μιλάω για αναπληρωτές μη μου γράψετε άλλα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 04:17:03 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 04:18:43 μμ »
Αδέρφια,
Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω την Δευτέρα. Οι αναπληρωτές που θα ψηφίσουν θα αναγκαστούν να πάρουν άδεια? ΜΑ ξέρουμε ήδη ότι οι αναπληρωτές χάνουν λεφτά όταν παίρνουν άδεια από την αποζημίωση μη λειφθήσας άδειας στο τέλος. Για αυτό το λόγο δεν παιρνω άδειες. Δηλαδή θα με αναγκάσουν να χάσω λεφτά για να ψηφίσω?
Αν παρουσιαστώ στο σχολείο μου αφού ψηφίσω θα θεωρηθεί ότι πήρα άδεια μιας ημέρας πάλι?
Αν το σχολείο μου είναι μακριά σε άλλο νομό και δεν θέλω να πληρώσω βενζίνες ούτε για να ψηφίσω, πρέπει να πληρώσω για να πάω στο σχολείο και να πω τζα? Σε ποιόν? Δηλαδή ή με τον ένα ή μετον άλλο τρόπο πρέπει να πληρώσω. Μιλάω για αναπληρωτές μη μου γράψετε άλλα!
Τα σχολεία τη Δευτέρα είναι κλειστά.Θα πας αν θες να ψηφίσεις και θα πάρεις βεβαίωση ότι ψηφισες σε περίπτωση που στη ζητήσουν από το σχολείο σου.Τι άδειες και ιστορίες;;;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 04:20:02 μμ »
Αδέρφια,
Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω την Δευτέρα. Οι αναπληρωτές που θα ψηφίσουν θα αναγκαστούν να πάρουν άδεια? ΜΑ ξέρουμε ήδη ότι οι αναπληρωτές χάνουν λεφτά όταν παίρνουν άδεια από την αποζημίωση μη λειφθήσας άδειας στο τέλος. Για αυτό το λόγο δεν παιρνω άδειες. Δηλαδή θα με αναγκάσουν να χάσω λεφτά για να ψηφίσω?
Αν παρουσιαστώ στο σχολείο μου αφού ψηφίσω θα θεωρηθεί ότι πήρα άδεια μιας ημέρας πάλι?
Αν το σχολείο μου είναι μακριά σε άλλο νομό και δεν θέλω να πληρώσω βενζίνες ούτε για να ψηφίσω, πρέπει να πληρώσω για να πάω στο σχολείο και να πω τζα? Σε ποιόν? Δηλαδή ή με τον ένα ή μετον άλλο τρόπο πρέπει να πληρώσω. Μιλάω για αναπληρωτές μη μου γράψετε άλλα!
Τα σχολεία τη Δευτέρα είναι κλειστά.Θα πας αν θες να ψηφίσεις και θα πάρεις βεβαίωση ότι ψηφισες σε περίπτωση που στη ζητήσουν από το σχολείο σου.Τι άδειες και ιστορίες;;;
Αν δεν θέλω να ψηφίσω για να αποφύγω το ταξίδι; τότε;

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 04:24:30 μμ »
Αδέρφια,
Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω την Δευτέρα. Οι αναπληρωτές που θα ψηφίσουν θα αναγκαστούν να πάρουν άδεια? ΜΑ ξέρουμε ήδη ότι οι αναπληρωτές χάνουν λεφτά όταν παίρνουν άδεια από την αποζημίωση μη λειφθήσας άδειας στο τέλος. Για αυτό το λόγο δεν παιρνω άδειες. Δηλαδή θα με αναγκάσουν να χάσω λεφτά για να ψηφίσω?
Αν παρουσιαστώ στο σχολείο μου αφού ψηφίσω θα θεωρηθεί ότι πήρα άδεια μιας ημέρας πάλι?
Αν το σχολείο μου είναι μακριά σε άλλο νομό και δεν θέλω να πληρώσω βενζίνες ούτε για να ψηφίσω, πρέπει να πληρώσω για να πάω στο σχολείο και να πω τζα? Σε ποιόν? Δηλαδή ή με τον ένα ή μετον άλλο τρόπο πρέπει να πληρώσω. Μιλάω για αναπληρωτές μη μου γράψετε άλλα!
Τα σχολεία τη Δευτέρα είναι κλειστά.Θα πας αν θες να ψηφίσεις και θα πάρεις βεβαίωση ότι ψηφισες σε περίπτωση που στη ζητήσουν από το σχολείο σου.Τι άδειες και ιστορίες;;;
Αν δεν θέλω να ψηφίσω για να αποφύγω το ταξίδι; τότε;
Ρισκάρεις να σου ζητήσουν βεβαίωση και να μην έχεις...μπορεί να μην στη ζητήσουν και ποτέ.Εσύ κρίνεις και αποφασίζεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 04:25:27 μμ »
την τελευταία εβδομάδα και λόγω επικείμενων εκλογών ΠΥΣΔΕ, κάθε μέρα στο σχολείο χανόταν 1-2 ώρες. ένας από κάθε παράταξη να έρθει να μιλήσει, θα πρέπει να κλείσουμε το σχολείο για 1 εβδομάδα.

το έχω ξαναρωτήσει αλλά απάντηση δεν πήρα. έχει όντως το δικαίωμα ο συνδικαλιστής να μαζέψει όλο τον σύλλογο ενός σχολείου για ενημέρωση εις βάρος διδακτικών ωρών;

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:10:35 μμ »
Δηλαδή τι κυρώσεις υπάρχουν, εάν κάποιος δεν ψηφίσει στις εκλογές; Μπορεί για προσωπικούς ή ακόμα και οικονομικούς λόγους κάποιος να μην προσέλθει. Είναι υποχρεωτικό να παραστεί; Την βεβαίωση υποτίθεται ότι πρέπει να την δώσουμε στον Διευθυντή μας;

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Συνδικαλιστική άδεια
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:04:04 μμ »
θέλω να ρωτήσω κατα πόσο είναι επιτρεπτό η ενημέρωση του συλλόγου διδασκόντων από έναν συνδικαλιστή μιας παραταξης, να γίνεται σε ώρα μαθήματος.

Στο σχολείο μου καθημερινά σχεδόν θα χαθεί και μια ώρα μαθήματος λόγω αυτής της ενημέρωσης.
Υποτίθεται ότι θα γίνει για 10 λεπτά, αλλά χάνεται ολόκληρη η ώρα.
Στο σχολείο γίνεται ο χαμός αφού τα παιδιά βλέπουν ότι οι καθηγητές δεν μπαίνουν μέσα στην τάξη!

Δεν είμαι κατά της ενημέρωσης, όχι όμως να γίνεται εις βάρος του μαθήματος μου. Προσωπικά αρνούμαι να παραστώ στις ενημερώσεις αυτές, και λέω στον συνδικαλιστή να έρθει στις 2 το μεσημέρι να μου τα πει, ή να μου αφήσει το κείμενο που συνήθως έχουν πάνω στο γραφείο μου και αν έχω απορία να τον πάρω τηλέφωνο!!

δεν εισαι υποχρεωμενος να ακουσεις τον καθε συνδικαλιστικη και να χασεις την πολυτιμη διδακτικη ωρα σου...πηγαινε και κανε το μαθημα σου, αν το θετεις τοσο ευσυνειδητα
τιποτα απο όλα αυτά όμως δεν θα γίνοταν , αν εσυ και η πλειοψηφια του κλάδου κατεβαινε στις γενικες συνελευσεις και ενημερωνοταν και εκφραζοταν...
επισης ποτε ο συνδικαλιστης (που τοσο ευκολα κατηγορείτε πολλοί) να σε πετυχεί να σε ενημερώσει μετά της 2; που όλοι φευγουν (και καλά κανουν) όπως όπως για τα σπίτια και τις δουλειες τους; αναγκαστικα θα ερθει στα διαλειμματα και θα χασεις λιγο απο την ωρα σου....δεν γινεται διαφορετικα
και υπαρχουν και πολυ συγκεκριμενες αδειες που παιρνουν για αυτο το λογο
αν παραβλέπετε το γεγονός ότι κάποιος μέχρι και καραβι και ολοκληρο ταξιδι εκανε για να ενημερωσει εσας και τον σνομπάρετε είτε επειδή νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα είτε γιατι απαξιωτικά θα τον καλέσετε αργότερα για επεξηγήσεις (λες και είναι τεστ) δεν απορώ γιατί τόσο χρόνια εχουμε και αυτους που μας εκπροσωπούν...καθρέφτης είναι όλων μας ή καλύτερα της πλειοψηφίας....
όσο για την άδεια, κανονικά δίνετε για όσους πάνε να παρακολουθησουν την συνέλευση. όσοι διαμαρτύρονται και δεν θελουν ούτε καν να πάνε να ψηφίσουν (ούτε ρίχνοντας λευκό, άκυρο ή κανένα ψηφοδέλτιο) γιατι το εκλογικό κένρο είναι μακριά και άλλα παρόμοια...ας πάνε στο σχολείο τους να σηκώνουν τηλέφωνα να τα έχουν ήσυχα με τη συνειδηση τους...διαφορετικά αποτελούν τον ορισμο του τσάμπα μάγκα. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.