*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 189102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 22, 2009, 08:51:07 μμ »
Μακάρι να πετύχετε όσοι θέλετε να γίνετε δάσκαλοι. Απλά να ενημερώσω, και όχι να αποθαρύνω, ότι τα παιδαγωγικά έχουν πολλά υποχρεωτικά μαθήματα καθώς και πρακτική σε σχολέια (Τουλάχιστον στο ΠΤΔΕ Αλεξ/πολης, αλλά κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και στα άλλα). Οπότε είναι δύσκολο παράλληλα να κάνεις και άλλη δουλειά πρωινή.

αυτό-επέτρεψε μου να πω-οτι δεν ισχύει.τα "υποχρεωτικά" μαθήματα απλά ονομάζονται έτσι υπό την έννοια ότι για να πάρεις πτυχίο πρέπει να τα περάσεις στην εξεταστική.δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση.υπάρχουν μάλιστα φοιτητές-τριες που έρχονται στο Πανεπιστήμιο μόνο στις εξεταστικές περιόδους για να δώσουν τα μαθήματα και δεν πατάνε καθόλου στις παρακολουθήσεις.
Όσο για τις πρακτικές στα σχολεία,αυτές είναι ελάχιστες στο 3ο και 4ο έτος,1-2 φορές τη βδομάδα για κανά 2ωρο.
όλα αυτά δεν τρώνε καθόλου χρόνο,μπορείς άαανετα να εργάζεσαι όποιες ώρες θες και να περνάς τα μαθήματα.αρκεί στις εξεταστικές να διαβάσεις,γεγονός υπέρ του οποιού συνηγορούν οι σημειώσεις από τις παρατάξεις καθώς και οι σημειώσεις που αναρτώνται στους δικτυακούς τόπους των Παιδαγωγικών Τμημάτων.

Όντως, αν διαβάσεις τελειώνεις έγκαιρα.Στο Παιδαγωγικό της Αλεξανδρούπολης,όμως, υπάρχουν περισσότερες πρακτικές από όσες αναφέρεις. Σπουδάζω εκεί και το ξέρω.Σύνολο 6 εβδομάδες, από τις οποίες οι δύο επί καθημερινής βάσεως με απογευματινά σεμινάρια. Κι εγώ προβληματίζομαι φέτος πώς θα τα δρομολογήσω με τη δουλειά μου!
Μην κινδυνολογούμε...Όλα μπορεί να τα πετύχει κάποιος αν θέλει!
τι να πουν δηλαδή και εκείνοι που σπουδάζουν σε κάτι τρελές σχολές(πχ.Ιατρική κλπ)...είναι πολύ εύκολο να τελειώσεις στα 4 χρόνια τις παιδαγωγικές σπουδές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:00 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 23, 2009, 01:17:16 πμ »
Σίγουρα αν θέλει κανείς μπορεί να το κάνει, ούτε και κινδυνολογώ. Απλά εκθέτω την πραγματικότητα ή τουλάχιστον αυτό που έζησα εγώ με τους φίλους μου που ήταν φοιτητές ΠΤΔΕ πριν από κάποια χρόνια. Στο νηπιαγωγών που ήμουν εγώ ήταν πολύ χειρότερα σε σχέση με τις πρακτικές και τις παρακολουθήσεις (από το 1ο έτος υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και εργαστήρια και στο τέταρτο έτος 40 μέρες πρακτική σε σχολείο).

Όταν λέω υποχρεωτικά μαθήματα εννοώ με υποχρεωτική παρακολούθηση, όχι τα υποχρεωτικά για τη λήψη πτυχίου.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 24, 2009, 12:52:59 πμ »
Ξέρεις πόσα άτομα δίνουν κατατακτήριες για τα παιδαγωγικά;Και γίνεται σφαγή για μερικές θεσούλες;Ακόμα και 15 θέσεις που είναι για τα παιδιά απόΤΕΙ είναι λίγες,δε συμφωνείς;Πανελλήνιες και πάλι Πανελλήνιες.Ναι θέλει διάβασμα και πολύ μάλιστα.Αλλά μήπως οι κατατακτήριες δε θέλουν;Και θα πρέπει να ανταγωνιστείς άτομα που έχουν βγει από σχολές ίσως πιο σχετικές με τα παιδαγωγικά απ'ότι η δική σου.Και πάντα κάποιους βυσματίες....
Για την ηλικία μην το σκέφτεσαι καθόλου.Πριν τέσσερα χρόνια πήγα στο λύκειό μου με σκοπό να ξαναδώσω πανελλήνιες(που τελικά δεν έδωσα) και καθηγήτρια που με θυμήθηκε μου είπε οτι όλο και μεγαλύτεροι άνθρωποι δίνουν Πανελλλήνιες ,μιλάμε για μητέρες με παιδιά.Έχω φίλη που η μαμά της 50 ετών της ήρθε να δώσει και πέρασε αρχαιολογικό και μια χαρά φοιτητριούλα είναι τώρα.Και σκας εσύ που είσαι 29 χρονών κοριτσάκι;(Και γω σχεδόν 29 χρονών εχμ..κοριτσάκι είμαι ;) ;) ;)  8))
Ελπίζω απλώς να σ'αρέσει αυτό που τόσο πολύ θέλεις να καταφέρεις.
Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 24, 2009, 12:57:58 πμ »
Και είμαστε και γεμάτοι καθηγητές εδώ που μπορούν να σου λύσουν απορίες πάνω στα μαθήματα. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:00 »

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:47:07 πμ »
Είμαι 29 χρονών και τώρα στα γεράματα σκέφτομαι να δώσω ξανά Πανελλήνιες για δασκάλα.....


Χα! Θα αστειεύεσαι βεβαια...  ;D Εγώ το αποτόλμησα στα 32 μου, με οικογένεια και μεταθέσεις ανά 3ετία και συ το σκέφτεσαι στα 29 σου;
Και διάβασμα για Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο ή παρακολούθηση σε τάξη, και επιτυχία στη σχολή και την πόλη που ήθελα, και πτυχίο στα 4 χρόνια ακριβώς με δύο υποτροφίες, και χωρίς να κλαίγομαι σε καθηγητές για τα 2 μου παιδια και να ζητάω χάρες και, τέλος (αυτό να καταχωρηθεί ως highliht στα πρακτικά παρακαλώ  ;D :D ;D :D ;D ;D ) χωρίς ούτε ένα τόσο δα σκονάκι στις εξεταστικές!!! :D ;D ;D :D ;D ;D

...Και αφού ευλόγησα υπέρ του δέοντος τα γένια μου  ;D, να σου πω πως σήμερα ανατριχιάζω στη σκέψη πως θα μπορούσα τότε να έχω διστάσει ή φοβηθεί την αποτυχία ::) :) :) :). Ειλικρινά, ήταν η πιο σοφή απόφαση που πήρα ποτέ στη ζωή μου, και στο το συνιστώ ανεπιφύλακτα να το αποτολμήσεις -εστω για την εμπειρία :).

Λοιπόν, όχι μόνο μπορείς να τα καταφέρεις, αλλά να κάνεις και τη διαφορά. ;) Μην αφήσεις κανέναν να σου πει, τι δεν μπορείς να πετύχεις!!!!

Καλή σου επιτυχία matso   και σε όποιον άλλο αποφασίσει πως η ζωή του του ανήκει! :) :) :) :) :) :) ;)
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 28, 2009, 10:46:26 πμ »
καλέ η ξαδέλφη μου είναι 40 και μου ζήτησε βοήθεια για να δώσει πανελλήνιες και εσύ μιλάς για 29 χρονών!!!

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 28, 2009, 10:50:00 πμ »
ε οχι και γεραματα στα 29.φυσικα και να δωσεις.

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 28, 2009, 11:02:44 πμ »
ΟΡΜΑ !!!

Δεν θα το μετανοιωσεις ποτε !! Αν δεν πας θα το μετανοιωσεις... και θα το κουβαλας μια ζωη !

Και εγω 28 χρονων πηγα για β πτυχιο...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ !

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 28, 2009, 11:27:56 πμ »
Οι πρακτικές πρέπει να γίνονται στην πόλη όπου φοιτάς ή και οπουδήποτε αλλού;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 28, 2009, 11:43:26 πμ »
Οι πρακτικές γίνονται σε συγκεκριμένα σχολεία που συνεργάζονται με το Πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 28, 2009, 10:47:10 μμ »
Οι πρακτικές γίνονται σε συγκεκριμένα σχολεία που συνεργάζονται με το Πανεπιστήμιο.

και να προσθέσω ότι οι πρακτικές γίνονται σε σχολειά στην πόλη που βρίσκεται το Πανεπιστήμιο που είσαι γραμμένος-η και σου δίνεται μία λίστα με σχολεία από τα οποία εσύ μπορείς να επιλέξεις ποιό σε βολεύει περισσότερο ανάλογα με τον τόπο κατοικίας σου.Αν βέβαια όλοι βολεύονται σε ένα συγκεκριμένο σχολείο(που αυτό δεν έχει αυμβεί ποτέ διότι η λίστα πιάνει όλη τη γκάμα των περιοχών της πόλης),κάπως θα τα κανονίζουν ώστε να είναι ικανοποιημένοι όλοι!

πάντως,μην ανησυχείτε!υπάρχει γενικά εύρυθμη συνεργασία με τους καθηγητές ειδικά στη "Διδακτική Μεθοδολογία"(όπου γίνονται και οι πρακτικές)και αυτό ισχύει για όλα τα Παιδαγωγικά Τμήματα.

Αποσυνδεδεμένος XRYSA2308

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 08:53:22 πμ »
Εγώ πάλι στα 32 μου, ετοιμάζομαι για κατατακτήριες στο παιδαγωγικό της Ρόδου. Πώς σου φαίνεται αυτό; Ποτέ δεν είναι αργά, αν θέλεις κάτι πάρα πολύ. Κι εγώ αυτά άκουγα και δεν το τολμούσα. Και, πίστεψέ με, το μετάνιωσα! Τώρα θα τελείωνα τη σχολή αντί να την ξεκινάω. Μη το σκέφτεσαι καθόλου. Τόλμησέ το!  ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:04:49 πμ »
Εγώ πάλι στα 32 μου, ετοιμάζομαι για κατατακτήριες στο παιδαγωγικό της Ρόδου. Πώς σου φαίνεται αυτό; Ποτέ δεν είναι αργά, αν θέλεις κάτι πάρα πολύ. Κι εγώ αυτά άκουγα και δεν το τολμούσα. Και, πίστεψέ με, το μετάνιωσα! Τώρα θα τελείωνα τη σχολή αντί να την ξεκινάω. Μη το σκέφτεσαι καθόλου. Τόλμησέ το!  ;)

συμφωνω +++++
παντα να κανουμε αυτο που εμεις πιστευουμε και θελουμε.ποτε να μη ακολουθουμε τη γνωμη των αλλων αν δεν μας ικανοποιει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anastasia25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:11:32 πμ »
πφφφφφφφφφφφφφ!!!!  :-\ μαρεσει να σας ακουω τοσο αισιόδοξους..!!!  :D αποφάσισα κ εγώ να δώσω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό Αλεξανδρούπολης κ ξεκ'ινησα δι'άβασμα με πολύ άγχος!!! μου είπαν οτι παίρνουν μόνο με μέσο κ έγινα χάλια..αληθεύει??? Ελλάς το μεγαλείο σου!! αξίζει να προσπαθήσω?........ πόσα θέσεις ανοίγουν με κατατακτήριες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.