*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 190251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leas1968

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #182 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 07:16:36 μμ »
Καλησπέρα σας

Είμαι κι εγώ νέο μέλος στο Forum. Ψάχνω να βρω αυτό που θέλει ο Κυριάκος. Εχει μια διαφοροποίηση. Η γυναίκα μου θέλει να δώσει πανελλήνιες για να περάσει στο Μαθηματικό. Τελείωσε το 1997 που σημαίνει ότι έδωσε με δέσμες. Έβγαλε την Πολυτεχνική σχολή Μηχανικός Η/Υ της Πάτρας. Διαβάζω πολλά για μία "Βεβαίωση" πρόσβασης. Είναι απαραίτητη αυτή για να δώσει εξετάσεις; Δηλαδή σημαίνει ότι πρέπει να εξεταστεί στα μαθήματα της τελευταίας τάξης του Λυκείου; Επίσης αν με το καλό περάσει μπορεί να "δικαιολογήσει" μερικά μαθήματα στο Μαθηματικό επειδή τα έχει κάνει στο Πολυτεχνείο ώστε να μην τα ξαναδώσει; Αυτό το κάνει γιατί είναι πολύ δύσκολη η μετακίνησή της σαν διορισμένη εκπαιδευτικός ΠΕ19. Θα είναι πιο εύκολο σαν Μαθηματικός να μετακινηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2011, 07:19:29 μμ από leas1968 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:03 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 07:23:36 μμ »
Νομίζω πως ως αποφοιτος παρελθόντων ετων δινεις μονο τα μαθηματα των πανελληνιων. Ας ρωτησει το πλησιεστερο Λυκειο της περιοχης κατοικιας σας.
Οσο αφορα για την αναγνωριση μαθηματων, οταν με το καλο περασει, θα κανει μια αιτηση στη γραμματεια της Σχολης με την αναλυτικη βαθμολογια στα μαθηματα της προηγουμενης σχολης, οπου θα ζηταει να τις αναγνωριστουν καποια μαθηματα. Εξαρταται απο τη Σχολη πόσα θα σου αναγνωρισει.
Καλη επιτυχια!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #184 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 05:38:02 μμ »
Απορία: πώς ορίζεται η βαθμολογία στις πανελλήνιες εξετάσεις(θεωρητική κατεύθυνησ); Η βαθμολογία Α, Β Λυκείου εκτιμάται; Ποιος συντελεστής μετράται στα μαθήματα της γ λυκείου και γενικώς πώς βγαίνουν τα μόρια; Κρατάει κάποιος ένα μάθημα που είχε υψηλή απόδοση στις πανελλήνήνιες;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2011, 08:32:06 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:08:22 μμ »
Δυστυχώς από το 2004 κ.ε με το νόμο Γιαννάκου περί συνάφειας των πτυχίων κανένα απολύτως μάθημα δεν αναγνωρίζεται επίσημα από τις γραμματείες!!!π.χ. αν έχω τελείωσει ιστορικό-αρχαιολογικό με κατεύθυνση ιστορία και θελήσω μεσω κατατακτηρίων να τελείωσω και το αρχαιολογικό, δηλ να πάρω και την άλλη ειδίκευση, δε μου αναγνωρίζονται τα κοινά μαθληματα του κορμού και ας είναι το ίδιο ακριβώς τμήμα με τα ίδια μαθήματα και τους ίδιους καθηγητές....!!!!Ανεπίσημα φυσικά βρίσκω τους καθηγητές τους εξηγώ και συνήθως δέχονται να μου βάλουν το βαθμό που είχα πάρει!Αυτό όμως σημαίνει πως πρέπει να δηλώνω κάθε εξάμηνο όλα τα μαθήματα και έτσι δε μπορώ να συντομεύσω το χρόνο σπουδών...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:03 »

Αποσυνδεδεμένος χλωρίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #186 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 04:32:16 μμ »
Τυχαία σήμερα βρήκα αυτό: http://thesis.ekt.gr/thesisBookReader/id/3099#page/1/mode/2up
Δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις αλλά ίσως βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος jordan80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 09:21:03 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω τι γνωρίζετε σχετικά με το νεο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ απο το 2014-2015 για τους αποφοίτους παλαιοτέρων ετών απο το 2005 και πρίν ?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 01:37:32 μμ από jordan80 »

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 10:10:44 μμ »
καλησπέρα! μου ζήτησε μια κοπέλα από τη Γερμανία να της κάνω ιδιαίτερα αρχαία, λατινικά και ιστορία
ηθελα να ρωτήσω..
α.) θα δώσει με τη ύλη 2011-12 των ημερησίων ή ισχύει κάτι άλλο;
β.) θα κάνουμε μαθήματα μονο το καλοκαίρι 3 μήνες, θα προλάβουμε; πόσες ώρες την εβδομάδα να βάλω για κάθε μαθημα;;
γ.)δεν έχω ξανα κάνει ιστορία  :( ποιο βοήθημα συμβουλεύεστε; και κυρίως πώς δουλεύετε τις πηγές; πώς δομείται μια σωστή απάντηση σε πηγή;
βοήθεια παρακαλώ!βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 11:02:24 μμ »
να μη πιστεύεις και πολλά,στο τέλος δεν θα υλοποιηθεί τίποτα από όσα σου λένε ......καθε τρεις και λίγο το αλλάζαν αυτό το
"νέο σύστημα εισαγωγής"πριν 1 χρόνο λέγαν για ένα σύστημα εισαγωγής με  κατευθύνσεις Α,Β,ΑΒ..........

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4624856

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2012, 11:06:29 μμ από giannisn1991 »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 12:18:47 πμ »
να μη πιστεύεις και πολλά,στο τέλος δεν θα υλοποιηθεί τίποτα από όσα σου λένε ......καθε τρεις και λίγο το αλλάζαν αυτό το
"νέο σύστημα εισαγωγής"πριν 1 χρόνο λέγαν για ένα σύστημα εισαγωγής με  κατευθύνσεις Α,Β,ΑΒ..........

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4624856

και εγώ το ίδιο πιστεύω πως δε θα εφαρμοστεί τίποτα απ΄όσα λένε γιατί τα επόμενα χρόνια θα έχουνε πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθούνε και όχι με την παιδεία, ασχολήθηκαν πρόσφατα με το θέμα αυτό θέλοντας να μας αποτρέψουν την προσοχή από τα οικονομικά θέματα που πρέπει να μας απασχολούν!!!!!!!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 02:01:52 μμ »
γνωρίζει κανείς αν ένας απόφοιτος παλαιοτέρων ετών, που επιθυμεί να εισαχθεί στην τριτοβάθμια εκπ/ση και έχει αναπηρία σε ποσοστό άνω του 67%, αν θα πρέπει να καταθέσει και αυτός την αίτηση που καταθέτουν οι υπόλοιποι απόφοιτοι;

Τι ισχύει ;
α. δίνει στα ίδια πανελλαδικά μαθήματα αλλά εξετάζεται μόνο προφορικά από επιτροπή
β. δίνει τα πανελλαδικά μαθήματα αλλά ενδοσχολικά με θέματα που του βγάζουν οι καθηγητές του σχολείου
γ. δεν δίνει τίποτα. Πάει κατευθείαν στο πανεπιστήμιο που τον ενδιαφέρει και γράφεται
δ. άλλο

ας πει κάποιος που γνωρίζει την περίπτωση

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 06:35:21 μμ »
Νομοθετική ρύθμιση για την εισαγωγή των αποφοίτων Λυκείων σε ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση χωρίς νέα εξέταση

http://www.pde.gr/index.php?page=4153


Υποβολή Αίτησης - Δήλωσης συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2012 των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και υποψηφιότητας για το 10% των θέσεων εισακτέων

http://www.pde.gr/index.php?page=4154

Αποσυνδεδεμένος sun1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 08, 2012, 05:09:44 μμ »
τελειωσα τη σχολη νηπιαγωγων το 2010, το 2006 επελεξα τη σχολη συνειδητα με βαση αυτο που αγαπω.  σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες για αστυνομια την επομενη χρονια, υπαρχει οριο ηλικιας; ως παιδι γονεων τριων τεκνων ανηκω σε ειδικη κατηγορια; τι μαθημα επιλογης πρεπει να δωσω αν ειμαι στη θεωρητικη κατευθυνση;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 02, 2012, 05:32:54 μμ »
Μόλις τέλειωσα πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια(8).Εχοντας ήδη ενα πτυχίο ΑΕΙ, έχω να πώ ότι η όλη διαδικασία ήταν ότι πιο δύσκολο έχω κάνει ως τώρα από άποψη διαβάσματος και εξετάσεων. Παρόλα αυτά το θεωρώ πιο βατό για έναν ενήλικα και προτιμότερη επιλογή από κατατακτήριες από πολλές απόψεις ! Το συνιστώ για όλους όσους θέλουν 2η σχολή!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161446
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.