*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 190196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #336 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:59:18 πμ »
Σωστό...σκέφτομαι Ψυχολογία ή παιδαγωγικά. Τα ΙΕΚ είναι όντως καλή λύση αλλα δεν μπορώ να το "σηκώσω" οικονομικα...

Ποια σχολή έχεις τελειώσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:09 »

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #337 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:03:21 μμ »
Άσχετη, νοσηλευτική (ΤΕΙ).

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #338 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:15:42 μμ »
Τα παιδαγωγικά σε καμία περίπτωση δεν θα βρεις δουλειά...  Θα χάσεις το χρόνο σου με 4 χρόνια σπουδών.  Οι πανελλήνιες είναι δύσκολες και έχουν αρκετά μόρια οι αντίστοιχες σχολές ακόμη και στην επαρχία. Καλό θα ήταν να αναβαθμίσεις το πτυχίο αν μπορείς με κάτι σχετικό με τα ιατρικά δίνοντας κατατακτήριες, η ψυχολογία είναι κοντά σε αυτό που σπούδασες, δεν ξέρω πόσο κοστίζουν τα ΙΕΚ αλλά είναι για 2 χρόνια ενώ τα ΤΕΙ, ΑΕΙ 4 και για πανελλήνιες θα χρειαστείς φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #339 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:18:31 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολυ! Δουλειά έχω ήδη έτσι κ αλλιώς (προς το παρόν τουλάχιστον γιατι δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει). Κατατακτηριες χωρίς φροντιστήριο γίνεται; Κ τι παίζει με το "μέσον"; Γιατι πολλά ακούγονται ειδικά για Αθήνα που εγω ενδιαφέρομαι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:09 »

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #340 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:22:38 μμ »
οι θέσεις στις κατατακτήριες είναι πολύ συγκεκριμένες και η ύλη τροποποιείται από σχολή σε σχολή. Καλό είναι να αναζητήσεις ύλη προηγουμένων ετών και να δεις αν μπορείς να ανταποκριθείς. όσον αφορά τις πανελλήνιες τα βιβλία δεν έχουν αλλάξει εδώ και αρκετά χρόνια και οι αλλαγές στην ύλη είναι σχετικά μικρές (τουλάχιστον στη θεωρητική κατεύθυνση). αν επιλέξεις την ίδια κατεύθυνση με αυτή του παρελθόντος ξέθαψε τα βιβλία και τις σημειώσεις που είχες όταν έδινες, δες αν θυμάσαι κάποια πράγματα, σύγκρινε την υλη με την τωρινή, δες τις βάσεις (τα τελευταία χρόνια τα παιδαγωγικά και ειδικά της επαρχίασ έχουν "πέσει" αρκετά) και δες τελικά ποιά από τις δύο επιλογές ταιριάζει περισσότερο στο πρόγραμμά σου και στα οικονομικά σου. Με πανελλήνιες χρειάζεσαι 4 χρόνια για πτυχίο με κατατακτήριεσ θεωρητικά λιγότερο (3 χρόνια συνήθως). το ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης το έθιξε ο kostasMath. Για τις πανελλήνιες πιθανόν να χρειαστείς φροντιστήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2014, 03:38:48 μμ από constansn »

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #341 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:29:42 μμ »
οι θέσεις στις κατατακτήριες είναι πολύ συγκεκριμένες και η ύλη τροποποιείται από σχολή σε σχολή. Καλό είναι να αναζητήσεις ύλη προηγουμένων ετών και να δεις αν μπορείς να ανταποκριθείς. όσον αφορά τις πανελλήνιες τα βιβλία δεν έχουν αλλάξει εδώ και αρκετά χρόνια και οι αλλαγές στην ύλη είναι σχετικά μικρές (τουλάχιστον στη θεωρητική κατεύθυνση). αν επιλέξεις την ίδια κατεύθυνση με αυτή του παρελθόντος ξέθαψε τα βιβλία και τις σημειώσεις που είχες όταν έδινες, δες αν θυμάσαι κάποια πράγματα, σύγκρινε την υλη με την τωρινή, δες τις βάσεις (τα τελευταία χρόνια τα παιδαγωγικά και ειδικά της επαρχίασ έχουν "πέσει" αρκετά) και δες τελικά ποιά από τις δύο επιλογές ταιριάζει περισσότερο στο πρόγραμμά σου και στα οικονομικά σου. Με πανελλήνιες χρειάζεσαι 4 χρόνια για πτυχίο με κατατακτήριεσ θεωρητικά λιγότερο (3 χρόνια συνήθως). το ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασεις το έθιξε ο kostasMath. Για τις πανελλήνιες πιθανόν να χρειαστείς φροντιστήριο.
Ωπ έχεις δίκιο, συγνώμη μπερδεύτηκα. Η ύλη τν κατατακτηρίων μου φαίνεται ατελείωτη κ αδύνατον να αφομοιώσω τόσα πολλά πράγματα...τα βιβλία απο το σχολείο δεν τα έχω πια δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #342 στις: Απρίλιος 30, 2014, 03:40:42 μμ »
Σε αυτήν τη διεύθυνση υπάρχουν όλα τα σχολικά βιβλία σε ψηφιακή μορφή έτσι για μια πρώτη ιδέα

http://ebooks.edu.gr/2013/allcourses.php

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #343 στις: Μάιος 16, 2014, 04:10:50 μμ »
Ευχαριστώ! Έχω αγχωθεί πολύ! Ψάχνω να αγοράσω τα βιβλία κ πολλοί μιλούν για αλλαγη βιβλίου ιστοριας κατευθυνσης κ αλλαγή ύλης!! Ισχύει κάτι τέτοιο; Κ κάτι ακόμα, επειδή δεν θα κάνω φροντιστήριο ιστορία είναι απαραίτητο κάποιο βοήθημα;

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #344 στις: Ιούνιος 22, 2014, 01:53:13 μμ »
Αλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου

Παράθεση
Αλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου 27 Ιανουαρίου 2014 82705-bookslibraryreading Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της εφημεριδας ΤΟ ΒΗΜΑ τα βιβλία θα αλλάξουν μέσα στα επόμενα τρία χρόνια στις τρεις τάξεις του Λυκείου. Εκτός από το μάθημα της “πολιτειακής παιδείας” για το απαιτείτα η συγγραφή νέου βιβλίου ένα ακόμη διδακτικό αντικείμενο απαιτεί φέτος νέα βιβλία: Η πληροφορική (εισαγωγή στην επιστήμη των πληροφοριών) που μπήκε φέτος στα σχολεία ως μάθημα γενικής παιδείας στη β και τη γ Λυκείου. Σύμφωνα με το δημοσίευμα του ΒΗΜΑΤΟΣ στο υπουργείο παιδείας έχει συγκροτηθεί ομάδα που θα αξιολογήσει τα σχολικά εγχειρίδια και θα παραδόσει το πόρισμά της ως το τέλος Μαϊου. Το ποσό που θα χρειαστεί θα είναι περίπου δύο εκατομμύρια ευρώ και θα καλυφθεί απο κοινοτικά κονδύλια. Δηλαδή όπως γίνεται κατανοητό το “πατρόν” των νέων βιβλίων έρχεται από την ΕΕ   με τη γνωστή μορφή των “πληρωμένων οδηγιών”.

 Διαβάστε περισσότερα: Αλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝΑλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου 27 Ιανουαρίου 2014 82705-bookslibraryreading Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της εφημεριδας ΤΟ ΒΗΜΑ τα βιβλία θα αλλάξουν μέσα στα επόμενα τρία χρόνια στις τρεις τάξεις του Λυκείου. Εκτός από το μάθημα της “πολιτειακής παιδείας” για το απαιτείτα η συγγραφή νέου βιβλίου ένα ακόμη διδακτικό αντικείμενο απαιτεί φέτος νέα βιβλία: Η πληροφορική (εισαγωγή στην επιστήμη των πληροφοριών) που μπήκε φέτος στα σχολεία ως μάθημα γενικής παιδείας στη β και τη γ Λυκείου. Σύμφωνα με το δημοσίευμα του ΒΗΜΑΤΟΣ στο υπουργείο παιδείας έχει συγκροτηθεί ομάδα που θα αξιολογήσει τα σχολικά εγχειρίδια και θα παραδόσει το πόρισμά της ως το τέλος Μαϊου. Το ποσό που θα χρειαστεί θα είναι περίπου δύο εκατομμύρια ευρώ και θα καλυφθεί απο κοινοτικά κονδύλια. Δηλαδή όπως γίνεται κατανοητό το “πατρόν” των νέων βιβλίων έρχεται από την ΕΕ με τη γνωστή μορφή των “πληρωμένων οδηγιών”.
Αλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου 27 Ιανουαρίου 2014 82705-bookslibraryreading Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της εφημεριδας ΤΟ ΒΗΜΑ τα βιβλία θα αλλάξουν μέσα στα επόμενα τρία χρόνια στις τρεις τάξεις του Λυκείου. Εκτός από το μάθημα της “πολιτειακής παιδείας” για το απαιτείτα η συγγραφή νέου βιβλίου ένα ακόμη διδακτικό αντικείμενο απαιτεί φέτος νέα βιβλία: Η πληροφορική (εισαγωγή στην επιστήμη των πληροφοριών) που μπήκε φέτος στα σχολεία ως μάθημα γενικής παιδείας στη β και τη γ Λυκείου. Σύμφωνα με το δημοσίευμα του ΒΗΜΑΤΟΣ στο υπουργείο παιδείας έχει συγκροτηθεί ομάδα που θα αξιολογήσει τα σχολικά εγχειρίδια και θα παραδόσει το πόρισμά της ως το τέλος Μαϊου. Το ποσό που θα χρειαστεί θα είναι περίπου δύο εκατομμύρια ευρώ και θα καλυφθεί απο κοινοτικά κονδύλια. Δηλαδή όπως γίνεται κατανοητό το “πατρόν” των νέων βιβλίων έρχεται από την ΕΕ   με τη γνωστή μορφή των “πληρωμένων οδηγιών”.

 Διαβάστε περισσότερα: Αλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝΑλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου 27 Ιανουαρίου 2014 82705-bookslibraryreading Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της εφημεριδας ΤΟ ΒΗΜΑ τα βιβλία θα αλλάξουν μέσα στα επόμενα τρία χρόνια στις τρεις τάξεις του Λυκείου. Εκτός από το μάθημα της “πολιτειακής παιδείας” για το απαιτείτα η συγγραφή νέου βιβλίου ένα ακόμη διδακτικό αντικείμενο απαιτεί φέτος νέα βιβλία: Η πληροφορική (εισαγωγή στην επιστήμη των πληροφοριών) που μπήκε φέτος στα σχολεία ως μάθημα γενικής παιδείας στη β και τη γ Λυκείου. Σύμφωνα με το δημοσίευμα του ΒΗΜΑΤΟΣ στο υπουργείο παιδείας έχει συγκροτηθεί ομάδα που θα αξιολογήσει τα σχολικά εγχειρίδια και θα παραδόσει το πόρισμά της ως το τέλος Μαϊου. Το ποσό που θα χρειαστεί θα είναι περίπου δύο εκατομμύρια ευρώ και θα καλυφθεί απο κοινοτικά κονδύλια. Δηλαδή όπως γίνεται κατανοητό το “πατρόν” των νέων βιβλίων έρχεται από την ΕΕ   με τη γνωστή μορφή των “πληρωμένων οδηγιών”.

 Διαβάστε περισσότερα: Αλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ
Αλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου

 Διαβάστε περισσότερα: Αλλαγές στα σχολικά βιβλία του Λυκείου | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

Αποσυνδεδεμένος panos_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:54:36 πμ »
καλησπερα και απο εμενα σε ολους ! μολις τωρα γραφτηκα γιατι και εγω εχω βαλει στο μυαλο μου εδω και καιρο τις πανελληνιες.. πλεον η ζωη μου εχει γινει τοσο ανιαρη που βαριεμαι ανελεητα.. φανταστειτε οτι ειμαι ανειδικευτος εργατης και δουλευω ως security για τρεις και εξηντα εδω και καποια χρονια. (ευτυχως που δεν εχω οικογενεια δηλαδη..)  το κακο με εμενα ειναι οτι δεν εχω τελειωσει καν το λυκειο και ετσι απο σεπτεμβρη θα γραφτω στο εσπερινο λυκειο της περιοχης μου πραγμα που σημαινει οτι οι πανελληνιες ειναι "μακρινο" ονειρο για εμενα προς το παρων.. θα το κανω ομως γιατι τα χρονια περνανε νερο ετσι και αλλιως και καλυτερα ειναι να περνανε με καποιο σκοπο παρα να περνανε ετσι ανουσια και βαρετα.. σκοπος μου ειναι μιας και μπαινω στο παιχνιδι αυτο να φτασω οσο ψηλοτερα γινεται και συγκεκριμενα ονειρευομαι την νομικη. θα ηθελα να ρωτησω .. αν περασω στη σχολη αυτη τελικα και αν τελειωσω ποσα χρονια προυπηρεσια χρειαζεται? και κατι αλλο.. τα δικηγορικα γραφεια παιρνουν για εξειδικευση ατομα μεγαλης ηλικιας ας πουμε η προτιμανε πιτσιρικαδες και ετσι θα μεινω με το χαρτι στο χερι.? σας ευχαριστω εκ το προτερων και ελπιζω να λαβω καποια απαντηση..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 03, 2014, 01:10:45 πμ »
Panos_33 καλωσήρθες στο pde και συγχαρητήρια για τις τολμηρές αποφάσεις που πήρες.

Με ενθουσιάζουν τα άτομα που δεν το βάζουν κάτω και προσπαθούν να πετύχουν σημαντικούς στόχους στη ζωή.
Τι εννοείς με την ερώτησή "πόσα χρόνια προϋπηρεσία χρειάζεται?" Για ποιο πράγμα χρειάζονται χρόνια προϋπηρεσίας;
Στο δεύτερο ερώτημά σου για το αν τα δικηγορικά γραφεία προτιμούν πιτσιρικάδες, δεν ξέρω να σου απαντήσω επειδή δεν είμαι δικηγόρος για να γνωρίζω τι συμβαίνει σε αυτόν τον χώρο.

Αποσυνδεδεμένος panos_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 03, 2014, 01:18:46 πμ »
γεια σου Lasid και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου φιλε μου.! οταν λεω προυπηρεσια εννοω τα χρονια που χρειαζεσαι να κανεις πρακτικη. για να παρεις την ταυτοτητα δικηγορου πρεπει να δουλεψεις σε καποιο γραφειο πρωτα και μετα να δωσεις στο υπουργειο νομιζω για να την αποκτησεις. αλλου εχω διαβασει οτι χρειαζεσαι 18 μηνες και αλλου 3 χρονια.! .. αυτο δεν ξερω ... γιατι αν ειναι 3 χρονια , οσο να ναι 3 χρονια ειναι 3 χρονια.. καταλαβαινεις πως το λεω..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 03, 2014, 02:13:16 πμ »
Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή πρέπει να επικεντρωθείς στο στόχο να τελειώσεις το νυχτερινό λύκειο.
Ως τότε θα έχεις μάθει όλα αυτά που θέλεις για τη νομική και ίσως να αποφασίσεις να σπουδάσεις κάτι άλλο.
Άρα μην ασχολείσαι ιδιαίτερα με το επόμενο βήμα, που είναι η φοίτηση στην τριτοβάθμια.
Είναι πιο εύκολο να κατακτήσεις έναν έναν τους στόχους. Μετά μπορεί να δεις πιο ξεκάθαρα τι θες να κάνεις!

Αποσυνδεδεμένος panos_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #349 στις: Ιούλιος 03, 2014, 02:27:15 πμ »
ετσι ειναι lasid.. σωστα τα λες.. ολα εχουν την σειρα τους. απλα ξερεις τι ? .. εχω βαρεθει τοσο που κοιταω απευθειας την κορυφη.. ξερω οτι εχει "δρομο" ολο αυτο αλλα μου αρεσει να κοιταω εκει.. εχω βαρεθει το "ανειδικευτος εργατης" τοσο που δεν φανταζεσαι.. ειχα μυαλο μικρος που θα μπορουσα ηδη να ειμαι εκει αλλα βλεπεις οταν εισαι νεος κοιτας αλλα πραγματα δυστηχως .. το να εχεις ενα χαρτι μου εμοιαζε κατι ανουσιο.   ..τωρα ομως ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161389
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.