*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 189005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 03, 2014, 02:52:15 πμ »
Καλά κάνεις και κοιτάς την κορυφή, ώστε να εμπνέεσαι! Όμως, χρειάζεται μικρά βήματα για να φτάσεις ψηλά.
Είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσες να μην είσαι ανειδίκευτος εργάτης, αλλά όταν ήσουν μικρός δεν είχες καταλάβει πόσο σημαντικό είναι να έχεις ένα πτυχίο, μια ειδικότητα. Τώρα που το κατανοείς, σου εύχομαι καλή επιτυχία στο στόχο σου. Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί συνάδελφοι από εδώ θα θελήσουν να βοηθήσουν στο εγχείρημά σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος panos_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #351 στις: Ιούλιος 03, 2014, 03:07:59 πμ »
να εισαι καλα lasid και σε ευχαριστω ειλικρινα φιλε μου.! .. μακαρι να βλεπουν και νεοτεροι αυτες τις αναρτησεις ωστε να γνωριζουν οτι καλα ειναι τα κλαμπακια και οι κοπελες αλλα η ζωη αργοτερα θελει αλλα πραγματα για αυτο ας κοιτανε και  για το μελλον αργοτερα.! .. αντρας μετεπειτα δεν ειναι αυτος που ειναι ωραιος ..αλλα αυτος που μπορει να συντηρισει γυναικα παιδια και σπιτι.. η δουλεια του ειναι ο αντρας και οχι σκετη η ομορφια του ...   

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #352 στις: Ιούλιος 03, 2014, 03:20:12 πμ »
Παρακαλώ Panos_33.

Συνήθως οι νέοι δεν βλέπουν τα ζητήματα μακροπρόθεσμα. Μερικοί χρειάζεται να πάθουν για να μάθουν, κάποιοι μαθαίνουν από τα λάθη των άλλων και άλλοι δεν μαθαίνουν ποτέ. Ευτυχώς εσύ έχεις χρόνο για να επανορθώσεις!

Καλό βράδυ και ό,τι χρειαστείς γράψε εδώ ή στείλε προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #353 στις: Ιούλιος 03, 2014, 07:54:03 πμ »
Εγώ απλά θα ήθελα να προσθέσω στις παραπάνω εύστοχες παρατηρήσεις ότι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου άλλο ονειρεύεσαι να γίνεις ως μαθητής, σε άλλη σχολή μπαίνεις και τελικά ασχολείσαι με κάτι διαφορετικό από αυτό που σπουδασες.

Επίσης, μπορεί να σπούδασες αυτό που ονειρεύτηκες και να απαγοητεύτηκες μετά, και να κάνεις τελικά κάτι τελείως διαφορετικό.

Επίσης τα δεδομένα αλλάζουν, και αυτό που εσύ θεωρούσες "όνειρο" και είχες στόχο και σπούδασες τελικά, όταν τελείωσες τη σχολή να διαπίστωσες ότι αυτός ο κλάδος που ακολούθησες δεν είναι όπως στο παρελθόν (πχ δικηγόροι, γιατροί υπάρχουν 1000άδες, οι αναμονές για ειδικότητα ξεπερνούν την 5ετία κλπ)

Η πληροφορική κάποτε ήταν η Ιατρική της Τεχνολογικής κατεύθυνσης. Τώρα έχει υπερκορεστεί.

Είναι όλα σχετικά! όλα αλλάζουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #354 στις: Ιούλιος 03, 2014, 08:48:11 πμ »
Συγχαρητήρια κ από μενα panos33.
Συμφωνω απόλυτα με οσα εγραψαν οι προηγούμενοι περι υψηλων στοχων αλλά ταυτοχρονα προσιτων και ρεαλιστικων βηματων (βλ. μαξιλαρακια του "ποιος θελει να γίνει εκατομυριουχος"!). Βοηθάει πολυ να εχεις υλοποιησιμους στοχους που σε πηγαινουν παραπερα και παραλληλα δεν απογοητευεσαι αν κατι δεν πάει τοσο καλά γιατι εχεις καταφέρει ηδη κάτι. Πχ θεωρω τρομερα σημαντικο βημα για καποιον που δεν τελειωσε το λυκειο, να παρει τελικα απολυτήριο.
Οσο για την ερώτηση σου περι 18 μηνων ή 3 χρόνων πρακτικής,  αν και δεν ειμαι νομικός οποτε πρέπει να το διπλοτσεκαρεις, νομιζω οτι είναι 18 μηνες.
Να σου πω επίσης οτι γνωρίζω απο φιλη εκπαιδευτικό σε εσπερινο οτι υπάρχουν άνθρωποι που τα εχουν καταφερει κ μαλιστα δειχνοντας τον απαραιτητο ζηλο ειχαν επιπλεον στηριξη των καθηγητων-καποιων τουλαχιστον-ψυχολογικη αλλα κ πιο πρακτικη με εξτρα βοηθεια στα μαθηματα.
Καλη συνέχεια,  λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος panos_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #355 στις: Ιούλιος 03, 2014, 02:27:04 μμ »
σε ευχαριστω πολυ tzhna.! οσο για την βοηθεια στο σχολειο που λες και για την στηριξη αυτη την ελαβα ευτυχως και απο τους καθηγητες που ειχα στο γυμνασιο οταν πηγα να παρω το αντιγραφο απολυτηριου.. η κορη μιας καθηγητριας που ειχα τοτε και ειναι ακομα εκει διδασκει σε εσπερινο λυκειο και μου ειπε ακριβως το τι γινεται..οπως και αλλοι καθηγητες παλιοι ηρθαν και μου ειπαν να συνεχισω.. βαζω μπροστα και οπου βγει τωρα.. και αν δεν βγει αυτο που θελω αλλα βγει κατι αλλο δεν θα στεναχωρηθω και τοσο γιατι δεν θα παψει να εχω ανεβει "πατωμα" ..αυτο θελω περισσοτερο..

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #356 στις: Ιούλιος 03, 2014, 02:45:48 μμ »
να συνεχίσεις κι όλα να πάνε καλά. Διάθεση και λίγη προσπάθεια και οι καθηγητές θα το εκτιμούν και θα το αντιλαμβάνεσαι.....
κι εμένα κάποιο συγγενικό πρόσωπο δεν είχε τελειώσει το γυμνάσιο και πήγε στα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας μεγάλος με παιδιά και υποχρεώσεις και πήρε το απόλυτήριο γυμνασίου και τώρα θα πάει και νυχτερινό λύκειο.....

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Αποσυνδεδεμένος panos_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #357 στις: Ιούλιος 03, 2014, 02:52:09 μμ »
σε ευχαριστω πολυ fiore..  καλα εκανε και εκεινος.. οταν βλεπεις οτι η κατασταση στην ζωη σου αρχιζει να "λιμνιαζει" και κατανταει βαρετη καλο ειναι να ανανεωνεις τον εαυτο σου και ποσο μαλλον με γνωσεις και πτυχιο..

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 03, 2014, 03:24:14 μμ »
πλεον η ζωη μου εχει γινει τοσο ανιαρη που βαριεμαι ανελεητα.. φανταστειτε οτι ειμαι ανειδικευτος εργατης και δουλευω ως security για τρεις και εξηντα εδω και καποια χρονια. (ευτυχως που δεν εχω οικογενεια δηλαδη..)θα το κανω ομως γιατι τα χρονια περνανε νερο ετσι και αλλιως και καλυτερα ειναι να περνανε με καποιο σκοπο παρα να περνανε ετσι ανουσια και βαρετα.. αν περασω στη σχολη αυτη τελικα και αν τελειωσω ποσα χρονια προυπηρεσια χρειαζεται? και κατι αλλο.. και ετσι θα μεινω με το χαρτι στο χερι.?
Η άσκηση διαρκεί δεκαοκτώ (18) μήνες. https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCoQFjAB&url=http%3A%2F%2Fdsrnet.gr%2F%25CE%25BF%25CE%25B9-%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25AC%25CE%25BE%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2582-%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585-%25CE%25BD%25CE%25AD%25CE%25BF%25CF%2585-%25CE%25BA%25CF%258E%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25B1-%25CF%2580%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25AF-%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25B7%2F&ei=lEe1U5SFEMeR1AWl6YCIDQ&usg=AFQjCNFJLuDo3JgOMAwAKbcMfVGXzeM3mA&bvm=bv.70138588,d.d2k

Αν πρόκειται για ανεκπλήρωτο όνειρο προσπάθησε. Η νομική έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις! Είναι ΄΄οικογενειακή επιχείρηση΄΄ αν δεν έχεις γνωστό δεν  είναι εύκολο να ξεκινήσεις από το μηδέν!  Πως πήρες την απόφαση να σπουδάσεις έτσι ξαφνικά ? Το ανειδίκευτος εργάτης δεν είναι ντροπή, σε μια εποχή που άτομα με πτυχία παρακαλάνε να βρουν δουλειά και δεν τους παίρνουν ούτε για διαλογή απορριμμάτων. 
Υπάρχουν άτομα που αισθάνονται πολύ χειρότερα από εσένα, εσύ τόσα χρόνια κάτι έκανες για σκέψου λίγο όλους όσους σπούδασαν και δεν δούλεψαν ούτε μια ώρα, έχουν χάσει περίπου μια δεκαετία από τη ζωή τους, ένα πολύ μεγάλο χρηματικό  ποσό  και το μόνο που έχουν είναι μερικά χαρτιά, τα οποία χρησιμεύουν μόνο για προσάναμμα.
Καλή αρχή, μην αφήσεις σε καμία περίπτωση την δουλειά σου για να συλλέξεις πτυχία…. Μόνο ως εργάτης μπορείς να βρεις δουλειά στην Ελλάδα και ο μισθός δεν ξεπερνά τα 490€
Υπάρχουν και δικηγόροι που δεν τους ανοίγει κανείς την πόρτα, δεν εκπροσωπούν όλοι μέλη τρομοκρατικών οργανώσεων για να αποκτήσουν όνομα και να βγουν στην τηλεόραση. :)

Αποσυνδεδεμένος panos_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 03, 2014, 06:04:14 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία kwstas math! Σε όλα αυτά που είπες έχεις απόλυτο δίκιο..πλέον μόνο όσοι είναι ανειδίκευτοι βρίσκουν εύκολα δουλειά.. Βλέπω από τον εαυτό μου. Το κακό με το να είσαι κάποιος ανειδικευτος ας πούμε όμως είναι ότι δεν μπορείς να εξελιχθείς επαγγελματικά. Κάνεις ότι δουλειά να είναι και με χρήματα που τα φέρνεις βόλτα τσιμα τσιμα.. Δεν μου ήρθε έτσι απότομα να σπουδάσω. Το είχα στο μυαλό μου όλο το χειμώνα σχεδόν. Απλά τώρα έκανα και τις κινήσεις που πρέπει ώστε να αρχίσω να εκπληρώνω αυτό που μπήκε στο μυαλό μου. Σε ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές σου φίλε μου! Κι όσο για την δικηγορία και την τηλεόραση που είπες δεν είναι το όνειρο μου να γίνω και τόσο διάσημος εντάξει..αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός..

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #360 στις: Αύγουστος 27, 2014, 10:16:31 μμ »
δίνει κάποιος πανελλήνιες για δεύτερη συνεχόμενη φορά (όχι μετά από χρόνια). Δεν πάει φροντιστήριο. Επιτρέπεται να έρχεται στο σχολείο και να παρακολουθεί τα μαθήματα της κατεύθυνσης παρόλο που έχει πάρει απολυτήριο;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #361 στις: Αύγουστος 28, 2014, 03:22:05 πμ »

Όχι δεν επιτρέπεται.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #362 στις: Αύγουστος 29, 2014, 03:54:12 μμ »
Γεια σας κ πάλι! Εχω ξεκινησει την προσπαθεια να διαβασω αλλα χωρις ιδιαιτερη προοδο. Θα μπορουσε παρακαλω καποιος να με καθοδηγησει σχετικα με το τι πρεπει να διαβασω σε καποια μαθηματα? Πχ αρχαια, λατινικα, εκθεση. Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:37:57 πμ »
Αν και δεν αναφέρομαι για μετά από χρόνια, εντούτις για να μην ανοίγω νέο θέμα το ρωτάω εδώ μιας και είναι σχετικό:

Αν κάποιος μαθητής που είναι στην Γ τάξη τώρα δηλαδή στο σχολικό έτος 2014-2015 δεν δώσει πανελλήνιες τον Μάιο του 2015, και θελήσει να δώσει πανελλήνιες τον μάιο του 2016 που θα έχουμε νέο σύστημα, τι θα ισχύει με αυτόν; σε τι ύλη θα δώσει ; τι θα ισχύσει για αυτούς που πέφτουν πάνω στην αλλαγή που για 1η φορά θα εφαρμοστεί στις πανελλήνιες 2016?
θα δώσει μαζί με αυτούς (που φέτος είναι Β Λυκείου) με το νέο σύστημα;
ή θα υπάρξουν ξεχωριστές πανελλήνιες για τους παλιούς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.