*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395099 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:34:49 μμ »
Aυτό πάλι με τις 20 ώρες παρουσίας στο πανεπιστήμιο ποιος το λέει;; Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει και ήταν 20 ώρες;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:54:52 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 14, 2011, 09:25:57 πμ »
Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που σου λένε όταν παίρνεις τηλέφωνο...δεν ξερω κάποιον που να το έχει ολοκληρωσει αλλά ξέρω αρκετούς που εγγραφτηκαν για το επόμενο έτος..

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:49:21 μμ »
Μου φαίνεται κουφό στο κλιμεντ Ορχιτσκι να ισχύει κάτι τέτοιο. Θεωρείται αρκετά γνωστό πανεπιστήμιο, κρατικό και μάλιστα συνεργάζονται ελληνικά πανεπιστημια μαζί του

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 16, 2011, 12:47:59 πμ »
Τι έγινε λέει φεύγουν μονιμάδες στην Βουλγαρία για master ειδικής αγωγής;;;; ETSI EMATHA από φήμες προηγούμενου thread

ΝΑ επέμβει η ΔΙαμαντοπούλου άμεσα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Προφανώς φευγουν διότι δεν χρειάζεται να είσαι καν εκεί. ΕΛΕΟΣ!!!

Παράθεση
ghfg
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2011, 01:02:59 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:54:52 »

Αποσυνδεδεμένος demi44

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 21, 2011, 12:53:27 μμ »


Με την νέα εγκύκλιο της ειδικής αγωγής είναι αρκετά πιθανό τα μεταπτυχιακά 1 έτους όπως τα σεμινάρια 1 έτους να πάψουν να ισχύουν και να χρειάζονται συμπληρωματική φοίτηση στα αντίστοιχα πανεπιστήμια προκειμένου να εξοιμειωθούν με τα ελληνικά μεταπτυχικά που διαρκούν 2 έτη (όπως κάποτε τα πτυχία δασκάλων-εξομείωση).
Ο διορισμός στη γενική και η μεταπήδηση μετά στην ειδική δεν μπορεί να πάψει γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχα πτυχία που να βγάζουν ειδικότητες ειδικής στην δευτεροβάθμια!!!
Τα μόρια της ειδικής στη γενική θα μετράνε και το αντίστροφο γιατί τότε όλοι όσοι δουλεύουν εκεί ακόμη και οι μόνιμοι θα εργάζονται χωρίς αντίκρισμα!!!
Συγνώμη, διαβάζοντας όλο αυτό το θέμα θεωρώ οτι κάπου τα έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Τα μονοετή μεταπτυχιακά δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα 2ετη.
Πιστεύω οτι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ενα μεταπτυχιακό και να το εξομοιώσουμε οπως με αυτό που έγινε με τους δάσκαλους. Και την πρακτική μας την κάναμε έξω σε ειδικά σχολεία και σε τμήματα ένταξης ολη τη διάρκεια του ετους. Πιστέψτε με ολα τα μαθαίνεις κι εκεί. Αλλωστε η φύση ενός μεταπτυχιακού είναι η έρευνα, όπου διαλέγει ο κάθε φοιτητής που θέλει να εστιάσει.
Δεν μπορούμε να ακυρώνουμε μεταπτυχιακά απο Αγγλια που είναι μονοετή και να εκθειάζουμε τα της Ελλάδας. Εγώ προσωπικά τέλειωσα μεταπτυχιακό στην Αγγλία και από Σεπτέμβριο μέχρι Σεπτέμβριο δεν είχα κάτσει πάνω από 2 μερες χωρίς διάβασμα (Χριστούγεννα-Πάσχα δεν κατάλαβα γιορτές και ούτε καλοκαίρι έκατσα).
Πριν πάω έξω έψαξα για εδώ στην Ελλάδα και τι διαπίστωσα; Εκτός από εξετάσεις θες και μέσον για να περάσεις. Ο άντρας μιας συναδέλφου, ο οποίος ήταν στην ομάδα ενός καθηγητή μεταπτυχιακού προγράμματος ειδικής αγωγής με συμβούλεψε να το ψάξω έξω. Κι έτσι κι έκανα.
Και τι διαπίστωσα; Τα σχολεία έξω δεν έχουν καμία σχέση με τα Ελληνικά. Είμαστε πολύ πίσω και ειδικά στην ειδική αγωγή.
Αν καταργούσαν τα μονοετή της Αγγλίας (δε ξέρω για άλλες χώρες) θα ήταν μεγάλο λάθος. Γιατί είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν μαθαίνεις κάτι περισσότερο από το διετές. Τ ίδια που έκανε μια φίλη μου σε ειδική αγωγή στην Ελλάδα τα έκανα κ εγώ στην Αγγλία.
Επίσης δεν προσπαθώ να το παίξω κάποια και να σνομπάρω τα μεταπτυχιακά της Ελλάδας. Καμία σχέση, απλά προσπαθω να δωσω μια πλευρα της πραγματικοτητας.

Και αντι να τρωγόμαστε για το ποια είναι καλύτερα και πιο σωστά, τα 2ετη ή τα 1ετη προτιμότερο είναι να κοιτάμε το πρόγραμμα σπουδών κάθε μεταπτυχιακού και όχι τη διάρκεια.

Και τέλος θεωρώ οτι η σύγκριση ενός 1εους μεταπτυχιακού με τα σεμινάρια 400 ωρών είναι λίγο άστοχη (χωρίς παρεξήγηση).

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 21, 2011, 01:50:20 μμ »
Καλά μην τα ισωπεδώνεις και όλα.

1. δεν περνάς μόνο με μέσο αλλά και με την αξία σου και οι εξετάσεις είναι πολύ απαιτητικές.
2. σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται τα 20 μαθηματα ενός ελληνικού πανεπιστημίου με τα 6-8 του μονοετούς στην Αγγλία. Για να περάσεις μάθημα έχεις πρόοδο, εξετάσεις και εργασία
3. Στην Ελλάδα κάνεις 800 ώρες πρακτική σε 3 διαφορετικούς φορείς και όχι μόνο σε σχολεία.
4. Η αξία όσων έχουν τελείωσει στην Ελλάδα φαίνεται στην καθημερινή διδακτική πράξη.
τα πτυχία μπορεί να θεωρούνται ΙΣΟΤΙΜΑ αλλά δεν είναι ΙΣΑΞΙΑ

Αποσυνδεδεμένος demi44

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 21, 2011, 02:45:01 μμ »
Καλά μην τα ισωπεδώνεις και όλα.

1. δεν περνάς μόνο με μέσο αλλά και με την αξία σου και οι εξετάσεις είναι πολύ απαιτητικές.
2. σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται τα 20 μαθηματα ενός ελληνικού πανεπιστημίου με τα 6-8 του μονοετούς στην Αγγλία. Για να περάσεις μάθημα έχεις πρόοδο, εξετάσεις και εργασία
3. Στην Ελλάδα κάνεις 800 ώρες πρακτική σε 3 διαφορετικούς φορείς και όχι μόνο σε σχολεία.
4. Η αξία όσων έχουν τελείωσει στην Ελλάδα φαίνεται στην καθημερινή διδακτική πράξη.
τα πτυχία μπορεί να θεωρούνται ΙΣΟΤΙΜΑ αλλά δεν είναι ΙΣΑΞΙΑ

1) Δεν ισοπέδωσα κάτι. Απλά την άποψή μου είπα. Και ούτε έθιξα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Ίσα ίσα που αν υπήρχε καλύτερη οργάνωση θα συναγωνίζονταν άνετα αυτά του εξωτερικού. Γιατί υπάρχουν άπειρα Ελληνικά μυαλά ανάμεσα στους καθηγητές όπου κάποιοι άλλοι δεν τα αφήνουν να δοκιμάσουν νέα πραγματα και καταλήγουν να πέρνουν θεσεις σε Πανεπιστήμια Αμερικης και Αγγλιας.  Όσο για το μέσον, συγνώμη άλλα ξέρω πολλές περιπτώσεις. Πάντα βέβαια υπάρχουν και αυτοί που περνούν με την αξία τους. Δεν αντιλέγω.  Αλλά τι να την κάνω την αξία μου και όλο το κόπο και το διάβασμα αν με 'φαει' κάποιος με μέσον στη συνέντευξη; Γιατί συμφωνώ οι εξετάσεις ειναι βαρβάτες. Αλλα βαρβατη ειναι και η δυσκολία να τελειώσεις ενα μεταπτυχιακο στην Αγγλία. (Χωρίς παρεξήγηση μιλαω για Αγγλία γιατι δεν γνωριζω για άλλες χωρες)
2) Το ιδιο σύστημα έχεις και έξω για να περάσεις ένα μάθημα. Έχεις σκεφτεί ότι αυτά τα 20 μαθήματα μπορεί να είναι τα ίδια με αυτά τα 6-8 απλά να είναι διαφορετικά οργανωμένα;
3) Μίλησα για το δικό μου μεταπτυχιακό και για το τι επέλεξα εγώ. Υπάρχουν και άλλες επιλογές. εμείς πηγαίναμε καθημερινό 4ωρο καθολη τη διάρκεια του έτους.
4) Η αξία ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΩΝ φαίνεται στην καθημερινή διδακτική πράξη, όπως λες . Κανείς δεν είπε ότι δεν είναι άξιοι αυτοί που τέλειωσαν μεταπτυχιακά στην Ελλάδα. Δε ξέρω για ποιο λόγο τρώγεσαι με αυτούς που έχουν  τελειώσει μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Το αν είναι κάτι ισότιμο αρα και ισάξιο , αφού ειναι το ιδιο, άσε να το κρίνουν οι αρμόδιοι.

Δεν είναι καλό να τρωγόμαστε μεταξυ μας για το που καναμε το μεταπτυχιακο ή το ποσα ετη ηταν η διαρκεια. Γιατι και να γινουν μονοετη κι εδω με αλλαγες στην οργανωση τους τοτε θα λεμε οτι δεν ειναι καλα γιατί διαρκούν μονο ενα έτος;
Το θεμα ει ναι να βρεθούν τα περίεργα μεταπτυχιακά οπου τα παίρνεις με πληρωμή χωρίς να πατάς.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 23, 2011, 11:11:06 μμ »
κι εμενα με ενδιαφερει...ειναι σιγοτρα αναγνωρισμενο?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 24, 2011, 01:58:06 πμ »
προσωπικα δεν πιστευω να μην αναγνωριζονται ποτε τα μονοετη...αν γινει αυτο ολη η ευρωπη θα πεσει να τους φαει!!!ειναι πολυ φασιστικο μετρο, ουτως η αλλως μονοετη μαστερ υπαρχουν και στην ελλαδα(μιλαω γενικα και οχι για ειδικη)
τωρα αν μπορει καποιος που κανει το μαστερ στη βουλγαρια να μου πει ενα δυο πραγματα ας μου στειλει πμ, θα το εκτομουσα πολυ.

ΥΓ Διετες μεταπτυχιακο κανω σε ασχετο αντικειμενο αλλα θεωρω οτι και τα μονοετη ειναι ισαξια...
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 24, 2011, 02:06:37 πμ »
προσωπικα δεν πιστευω να μην αναγνωριζονται ποτε τα μονοετη...αν γινει αυτο ολη η ευρωπη θα πεσει να τους φαει!!!ειναι πολυ φασιστικο μετρο, ουτως η αλλως μονοετη μαστερ υπαρχουν και στην ελλαδα(μιλαω γενικα και οχι για ειδικη)
τωρα αν μπορει καποιος που κανει το μαστερ στη βουλγαρια να μου πει ενα δυο πραγματα ας μου στειλει πμ, θα το εκτομουσα πολυ.

ΥΓ Διετες μεταπτυχιακο κανω σε ασχετο αντικειμενο αλλα θεωρω οτι και τα μονοετη ειναι ισαξια...
αναγνωριζονται κ τα ετησια αλλα για το συγκεκριμενο κατι δε μου αρεσει...ψαχνω και εγω για την ειδικη αγωγη, για φετος ισως κ να ειναι λιγο αργα...ισως με το νεο ετος, για ελληνικο παν/μιο μιλαω...

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 24, 2011, 04:23:48 πμ »
τι δεν σου αρεσει βρε?κρατικο παν/μιο ειναι και αφου αναγνωριζεται απο ΔΟΑΤΑΠ τοσο το καλυτερο.
Απλα μαλλον θα πρεπει να μενεις βουλγαρια, αυτο ειναι το πακετο....ξερουμε ποσες ωρες/μερες την εβδομαδα?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 24, 2011, 08:59:08 πμ »

[/quote]αναγνωριζονται κ τα ετησια αλλα για το συγκεκριμενο κατι δε μου αρεσει...ψαχνω και εγω για την ειδικη αγωγη, για φετος ισως κ να ειναι λιγο αργα...ισως με το νεο ετος, για ελληνικο παν/μιο μιλαω...
[/quote]
ενω το γεγονος οτι ξαφνικα ολοι αγαπησαν τα παιδια με ειδικες αναγκες ειναι πολυ ωραιο!!!φοβερος αλτρουισμός!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 24, 2011, 09:05:08 πμ »
το βρηκε κανεις στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου?????????

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 24, 2011, 09:25:42 πμ »
τι δεν σου αρεσει βρε?κρατικο παν/μιο ειναι και αφου αναγνωριζεται απο ΔΟΑΤΑΠ τοσο το καλυτερο.
Απλα μαλλον θα πρεπει να μενεις βουλγαρια, αυτο ειναι το πακετο....ξερουμε ποσες ωρες/μερες την εβδομαδα?
αυτο που δε μου αρεσει ειναι ολα τα παραπανω που διαβαζω πως γραφουν οι συναδερφοι, πως ο καθένας που επικοινωνησε με το δοαταπ πηρε και διαφορετικη απαντηση και τα πραγματα ειναι αμφιλεγομενα, οχι αναγνωριζεται, οχι δεν αναγνωριζεται....και το γεγονος που γραφει πως ειναι μαστερ στην ειδικη αγωγη και δινει και παιδαγωγικη επαρκεια!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.